Меню Закрити

Які комунальні платежі в Польщі


В останні роки Польща стрімко розвивається: економіка успішно росте, середня зарплата постійно підвищується. Польща входить до ЄС і Шенгенської зони, що дозволяє її мешканцям вільно пересуватися практично по всій Європі. ВНЗ країни активно беруть участь у Болонському процесі, а їхні дипломи визнаються в більшості країн світу. Польща представляє великий інтерес для мігрантів з країн колишнього СРСР. Однак перш ніж прийняти рішення про переїзд, варто більше дізнатися про вартість проживання в цій країні. І хоча польські зарплати набагато вищі, ніж у рідній країні, ціни там теж більш високі. Розберімось в тому, яку частину доходів з’їдають комунальні платежі у Польщі у 2020 році.

Польська система надання комунальних послуг

Комунальні платежі у ПольщіГоворячи про платежі в Польщі, не можна не згадати про вартість самого житла. Наприклад, оренда невеликої квартири-апартаментів обійдеться в 1400 злотих в місяць. Придбання нерухомості у власність обійдеться приблизно в 8 тис. злотих за 1 квадратний метр в місті й 4 тис. злотих за квадратний метр за містом. При цьому середня зарплата в Польщі становить 3,5 тис. злотих, а мінімальна – 2,1 тис. злотих. За один злотий дають 0,24 євро.

Звичні для нас ЖЕКи відсутні. Мешканці багатоквартирних будинків або створюють спільноти (найпоширеніша модель), або організовують кооперативи, які віддалено нагадують ЖЕКи. Незалежно від обраної форми об’єднання, штат подібних організацій звичні нам фахівці не входять. Так, у них є тільки директори та бухгалтери, а ось сантехніків, електриків, двірників та інших працівників немає.

В Польщі діє європейська модель надання комунальних послуг.

Об’єднання самі займаються збором платежів, усуненням проблем і плануванням поточного обслуговування та ремонту. Для виконання конкретних робіт залучаються сторонні організації. При цьому малозрозуміла квартплата відсутня.

Платежі поділяються на дві великі групи:

  1. На утримання адміністрації кооперативу або спільноти та ремонт будівель. Залежно від конкретного місця проживання на ці цілі збирають від 2 до 3 злотих за квадратний метр квартири. Більша частина коштів витрачається на підтримання житла в хорошому стані. Потрібно сказати, що виявити в Польщі занедбані будинки з облізлою штукатуркою просто нереально.
  2. Оплата послуг по експлуатації. Крім оплати традиційних газу, води, каналізації, вивезення сміття, прибирання території, опалення та електрики сюди включається і сплата земельного податку.
Читайте також:  Офіційні вихідні, свята і неробочі дні в Польщі

В залежності від конкретного кооперативу або товариства, а також від того, в чиїй власності, комунальній чи приватній знаходиться житло, вартість комунальних послуг може помітно відрізнятися. Наприклад, в будинках, розташованих у межах одного району, різниця може доходити до 50 %. В будинках, що перебувають на міському балансі, можуть бути встановлені пільгові тарифи.

Скільки коштують у Польщі комунальні послуги

Наведемо усереднені ціни на окремі види комунальних послуг. Комунальні послуги в Польщі можна розділити на ті, платежі за якими ви не можете регулювати, і ті, які значною мірою залежать від вашої ощадливості.

До послуг, витрати по яких від вас майже не залежать, відносяться:

  • вивезення побутового сміття — він обходиться приблизно в 13 злотих на людину;
  • опалення — плата стягується тільки в опалювальний сезон, який триває у Польщі з жовтня до квітня. За квартиру площею 40 квадратних метрів потрібно платити близько 80 злотих.

Послуги, за якими можливе зменшення витрат за рахунок зниження обсягів їх споживання:

  • Вода. Холодна вода та послуги з її відведення (каналізації) разом становлять від 8 до 11 злотих за метр кубічний;
  • Електрика. За кіловат/годину електроенергії в Кракові потрібно заплатити 0,37 злотого. До цієї суми слід додати 0,28 злотого за послуги з її доставлення споживачеві. В сумі 0,65 злотого за кіловат. Однак у Польщі діють два тарифи на електрику — базовий і пільговий. Пільговий період споживання енергії діє з 23.00 до 07.00 і з 14.00 до 16.00 – у цей час кіловат коштує 0,27 злотого. Двотарифні лічильники встановлені. До вартості реального споживання електроенергії слід додати 13,4 злотого щомісячної абонплати;
  • Газ. У різних регіонах Польщі ціна побутового газу відрізняється. Взагалі поляки досить активно йдуть від використання газу в побуті. Індукційні електроплити виявилися дуже економними, тому дешевше платити за використовуване ними електрику, ніж за природний газ. Проте газ використовується, в основному, в будинках, які не мають централізованого опалення та/або централізованого гарячого водопостачання. Один кубометр газу обходиться приблизно в 1,6 злотого. До вартості спожитого газу потрібно додавати ще й щомісячну абонплату в розмірі 8,7 злотого;
  • Послуги інтернету та кабельного телебачення. Регулювати вартість цих послуг можна, вибираючи провайдера. Зазвичай вартість пакета, що включає як інтернет, так і телебачення, становить від 50 до 60 злотих. Мова йде про безлімітний інтернет на швидкості 10-30 Мб.
Читайте також:  Перевезення вантажу через польский кордон

В середньому по країні сім’я з трьох осіб, яка мешкає у квартирі площею 40 квадратних метрів, витрачає на комунальні послуги 490 злотих або 116 євро. У великих містах Кракові та Варшаві ця сума може бути дещо більше, а в невеликих містечках — менше.

У звичному для жителів СНД розумінні польська комуналка представляється досить дорогою. Особливо високою здається частина, що сплачується за утримання будинків та прибудинкової території. Однак, побувавши в Польщі, ви зрозумієте, що ці гроші витрачаються не марно, а саме за призначенням: обшарпаних будинків і обшарпаних під’їздів не існує в принципі.

При будинках створюються дитячі майданчики, все виблискує чистотою аж до баків для збору і вивезення сміття. Таким чином, ця плата видається обґрунтованою. Та й зарплати в Польщі дозволяють її вносити.

Як оплатити комунальні послуги

Рахунок на оплату комунальних послуг вам вручать приблизно на другий день після прибуття на постійне проживання. Природно, більшість платежів у Польщі проводиться з банківських рахунків, але якщо ви ще не завели собі картку, існують і інші варіанти оплати.

Рахунок можна оплатити у відділенні банку, однак це досить дорого: за саме перерахування з вас візьмуть 5 злотих і ще додадуть до суми відсоток від грошей, що перераховуються.

Тому дешевше сплатити на пошті. Там тариф за переказ складає 3 злотих при перекладі на суму до 600 злотих або 0,5 % від перекладу при перевищенні цієї суми.

Як оплатити комунальні послуги

Стягнення за несплату

У більшості випадків затримка комунальних платежів просто неможлива. У Польщі практикується передоплата споживаних послуг. Потім сплачену суму порівнюють з показаннями лічильників, після чого проводиться коректування рахунків. Відповідно, різні пені та штрафи за таке порушення, як неплатежі по комунальним послугам, не застосовуються.

Як контролювати комунальні витрати в Польщі

Щоб рахунки за комунальні послуги вас не шокували, слід зменшити споживання тих послуг, обсяг яких ви можете контролювати. Звичайно, ніщо не буває безкоштовним, але елементарна ощадливість дозволить вам помітно заощадити.

Якщо ви не живете постійно у своїй квартирі або будинку, вам, звичайно, не доведеться оплачувати послуги, обсяг яких нараховується по лічильниках. Це світло, газ і вода. Однак за утримання будинку та прибудинкової території (саме ці послуги є так званою квартплатою), а також за послуги централізованого опалення платити доведеться.

Обов’язок з утримання будинку і прилеглої території лежить на власника кожної квартири з моменту набуття на неї прав.

Послуги централізованого опалення виявляються всім, і те, що ви ними не користуєтеся, ніяк не зобов’язує компанії з теплопостачання перекладати плату за них на інших мешканців. Відключити від теплопостачання окрему квартиру в більшості випадків неможливо.

Читайте також:  Пенсії в Польщі: для поляків і не тільки

Висновок

У порівнянні з багатьма країнами СНД комунальні послуги в Польщі коштують дуже дорого. Це пов’язано, з одного боку, з тим, що за всі послуги платить сам споживач, жодних державних дотацій, властивих країнам колишнього СРСР, тут не існує.

З іншого боку, дорожнеча комунальних послуг пов’язана з їх високою якістю. При цьому комунальні рахунки не містять понять, таких, як квартирна плата, і ви бачите, куди йде кожен ваш злотий. Крім того, зарплати в Польщі істотно вище, ніж в СНД, і люди, що мають роботу, здатні оплатити рахунки за комунальні послуги.

Комунальні послуги у Польщі: Відео


Статті по темі