Меню Закрити

Як працюють дитячі садки в Німеччині

Діти – це майбутнє нації. Саме з цієї причини німці багато уваги приділяють вихованню наймолодших членів суспільства. І зовсім не випадково перші дошкільні заклади для дітей з’явилися саме в цій країні з легкої руки німецького педагога Фрідріха Фебеля. При цьому дитячі садки в Німеччині у 2024 році, вірніше, їх нестача, є надзвичайно актуальною соціальною проблемою, вирішити яку державі поки що не вдається. Отже, спробуємо розібратися, як влаштовані, яких принципів дотримуються дошкільні заклади в Німеччині і як правильно вибрати садок.

Дитячі садки в Німеччині

Різновиди дитячих садків

Перший сад для малюків з’явився в країні в 1840 році. Саме тоді відомий німецький теоретик дошкільного виховання Фрідріх Фебель разом із групою однодумців він розробив систему занять, в основі якої були пісні, гри, спілкування з навколишнім середовищем та іншими дітьми. Термін «сад» теж був придуманий ним. У ньому закладено уявлення німецького вченого про дитину як про молоде деревце, потребує догляду і турботи. Так всі дошкільні заклади стали називатися «дитячими садами».

Система дошкільного виховання існує вже понад 170 років. Однак проблема недостатньої кількості місць для малюків сьогодні стоїть дуже гостро.

Незважаючи на те що в результаті реформи, проведеної у 2013 році, в країні відкрилося ще 4 тисячі дитячих садків, батьки продовжують брати участь у гонці за вільні місця, яка зазвичай починається в лютому.

Всі дошкільні установи Німеччини можна розділити на три типи:

 • державні – фінансуються федеральними властями. Обсяг коштів, що виділяються в різних регіонах може відрізнятися;
 • приватні – відкриваються окремими особами, іноді можуть утримуватися за рахунок добровільних внесків батьків;
 • католицькі – створюються при костелах, дають дітям ази релігійних знань.

Всі дитячі садки Німеччини та інші дошкільні установи можна умовно розділити на кілька груп:

 • ясельні групи – для дітей до трирічного віку (Kinderkrippen);
 • так звані денні мами для дітей такого ж віку (Tagesmutter);
 • дитячі садки для малюків у віці від 3 до 6 років (Kindergärten);
 • ігрові групи – Spielgruppe;
 • няні – Babysitter.

Вік, з якого дітей беруть в ясла, визначається адміністрацією закладу. Це може бути й 1 місяць, але частіше 3 або 6 місяців. Групи формуються по 6-8 чоловік. Однак, з огляду на брак місць, кількість малюків іноді може бути більше.

Що стосується персоналу, то все залежить від вікової категорії дітей: в середньому на двох малюків у віці до року припадає один працівник.

Денні мами організовують приватні дитячі сади у себе вдома. Графік відвідування тут відсутня – все залежить від того, які домовленості будуть досягнуті з батьками. Зазвичай до послуг таких вихователів німецькі сім’ї вдаються пару раз в тиждень. До недавнього часу в ролі денний мами могла виступити будь-яка жінка, у якої є вільний час. З 2006 року їм зобов’язали проходження педагогічних курсів.

Безпосередньо дитячі садки приймають дітей з трьох до 6 років. Їх можна розділити на кілька видів за принципом відвідування:

 • часткові візити – перебування малюка в саду припадає на період часу до обіду або після нього;
 • продовжені ранкові години – дитина знаходиться в саду з ранку, обідає, а потім батьки його забирають;
 • повний режим дня.

В ігрових групах діти зустрічаються один або два рази в тиждень всього на пару годин. В цей час педагоги займають їх різними іграми, розучуванням пісень і танців. Найчастіше це супроводжується смачним столом, яке організовують самі батьки.

У Німеччині рідко можна зустріти дитини, яка відвідує якесь одне установа – частіше зустрічається комбінована організація дитячого дозвілля.

Що стосується нянь, то ними в Німеччині може працювати хто завгодно – мати педагогічну освіту для цього зовсім не обов’язково. Найчастіше послуги бебіситера потрібні в тому випадку, якщо батькам необхідно відлучитися, а залишити дітей не з ким. Дуже популярною тут є програма Au-pair, за якою в будинок беруть молодих людей зі Східної та Центральної Європи, які бажають підзаробити та пожити в німецьких сім’ях.

І хоча відвідування дитячого садка в Німеччині не є обов’язковим, право на це отримує кожен малюк при досягненні нею трирічного віку. Відмінною рисою виховання юного покоління є відсутність у дорослих прагнення почати забивати їм голови всілякими знаннями як можна раніше: німці вважають, що вчити малюків у школі, а завдання вихователів на ранніх етапах – розвинути у дитини мислення, допомогти йому навчитися приймати рішення, прищепити любов до прекрасного, до спорту.

З цієї причини до школи дитина підходить без особливих знань арифметики або листи, зате з повним сприйняттям себе як особистості та громадянина.

Система виховання в садках Німеччини

Як побудована система виховання в садах

Концепцій виховного процесу у німецьких дошкільних установах досить багато. Всі вони базуються на цілях, які ставить перед собою педагогічний колектив, і на якостях, які планується розвинути у дитини. Ось кілька з них:

 • Методика виховання за системою Монтессорі. Основний її принцип – «Допоможи мені зробити це самостійно». В таких садах дітям не нав’язують моделі поведінки, не тиснуть на них гендерною ознакою (наприклад, «ти ж хлопчик»), не змушують ділитися іграшками (це дає дитині розуміння своїх і чужих кордонів). Кожна дитина може сам вибрати, скільки буде тривати заняття і в якій формі воно буде проходити. Втручання вихователя в освітній процес відбувається тільки в тому випадку, якщо про це просить його вихованець.
 • Особливості дитячих садків Німеччини такої спрямованості базуються на принципі самостійності та повної свободи вихованця. В таких садах малюки вирішують самі, що вони будуть робити, в які ігри грати, коли спати, а коли їсти. Правила в дитячому саду встановлюються самими дітьми в ході спеціальних конференцій. В таких установах акцент робиться на розвиток творчих здібностей, проведення експериментів, організацію екскурсій на природу.
 • Waldkindergarten – сади, розташовані в лісі. Такий вид дошкільного закладу прийшов сюди зі Скандинавії. Дана організація виховного процесу дозволяє дітям багато часу проводити на свіжому повітрі, в оточенні природи. Тут вони вивчають дерева, різні рослини, майструють своїми руками вироби з підручних матеріалів. Все це покликане прищепити дбайливе ставлення до навколишнього світу.
 • Bauernhofkindergarten – дитячий садок при селянському дворі, фермі. Установи такої спрямованості виховують у підростаючого покоління любов до тварин і фізичній праці. Тут діти в силу своїх можливостей допомагають вирощувати овочі, доглядати за тваринами.
 • Reggio-Kindergarten – дана концепція бере початок в італійському місті Режио-Еміліо. Дитячий сад має вигляд міста з головною площею та вулицями, що ведуть у різні зони. Вихователем в ньому є безпосередньо сама міська середовище. Вранці всі вихованці та їх наставники збираються в холі, обговорюють плани на день, розподіляють обов’язки та розходяться виконувати поставлені завдання.
 • Інтеграційні установи – спільні групи для повноцінних дітей і малюків з якими-небудь відхиленнями. Це дозволяє дітям виховувати в собі терпимість і повагу.

Підбираємо дитячий садок для малюка

Найчастіше німецькі батьки не мають можливості обрати дитячий заклад на свій смак – перевага віддається тим з них, які розташовані неподалік від будинку. Але якщо їм запропонують місце в іншому кінці міста, теж не відмовляться.

Відвідування дитячого садка не прив’язано до місця проживання або реєстрації в країні. Ви можете віддати дитину туди, куди вважаєте за потрібне, або туди, де просто знайдеться вільне місце.

Отримати інформацію про це можна в мерії міста або звернувшись безпосередньо в дошкільний заклад.

Щоб зрозуміти, чи підійде вибраний сад вашому малюкові, обов’язково запишіться на ознайомчий день. Ще до ухвалення рішення ви отримаєте відповіді на наступні питання:

 • де розташовано установу, скільки часу займе дорога до нього;
 • скільки часу малюк зможе проводити в саду;
 • який розпорядок дня;
 • включено живлення;
 • якої методики дотримуються;
 • скільки буде коштувати відвідування дитячого саду.

Якщо все сподобається, доведеться заповнити кілька документів, щоб дане місце закріпили за вами. Будьте готові до того, що знадобиться надати інформацію про захворювання, перенесені дитиною, необхідності приймати протягом дня якісь медикаменти, а також прикласти довідку від лікаря, що відвідування дитячого садка за медичними показниками дозволено.

Вартість перебування дитини в дитячому саду

Плату за перебування малюка в групі кожен дитячий садок встановлює індивідуально. Вона може залежати від декількох факторів:

 • міста, в якому розташовано дошкільний заклад;
 • кількості дітей в групі;
 • кількості дітей у сім’ї;
 • форми фінансування – державна чи приватна;
 • тривалості перебування;
 • наявності сніданку або обіду.

Так, дитячий сад в Берліні обійдеться дорожче, ніж в Бремені.

Сім’ї, які дуже хочуть віддати свого малюка приватна установа, але не мають для цього фінансових можливостей, можуть попросити допомоги у місцевої влади. Трапляється, що частину витрат бере на себе муніципалітет.

Крім того, багато садки приватної форми власності практикують індивідуальну оплату, виходячи з рівня доходу сім’ї. Такий підхід створює повну плутанину в питанні оплати послуг дитячих садків: у результаті одну групу можуть відвідувати діти, чиї батьки роблять внески в різному обсязі.

Види дитячих садків в Німеччині

В цілому ж вартість може коливатися від 0 до 1000 євро. Причому найдорожчими виявляться ясла. Наведемо приблизну кошторис витрат на місяць:

Установа Вартість
Ясла 4-5 годин – 250-450 євро
5-6 годин – 300-600 євро
7-8 годин – 400 – 800 євро
Приватний дитячий сад на повний день До 1000 євро (іноді чек може перевищувати цю суму)
Державний сад До 6 годин – 22 євро за одну дитину
До 7 годин – 28 євро
До 10 годин – 63 євро
Понад 10 годин – 72 євро

Така різниця в оплаті за дитину до трьох років і старшого віку обумовлена тим, що малюки потребують більшого догляду, адже вони ще не можуть самостійно вмиватися, їсти, одягатися. Та й подітися батькам особливо нікуди – якщо малюка потрібно з кимось залишити, вони згодні на будь-яку суму.

Підіб’ємо підсумки

Хоча Німеччина є родоначальницею дошкільного виховання, зараз місць в дитячих садах країни недостатньо, щоб задовольнити потреби всіх сімей. З цієї причини тут функціонують різні типи дошкільних закладів, які дозволяють німцям комбінувати варіанти дозвілля дитини в їх відсутність. Наприклад, вранці малюк може перебувати в дитячому саду, після обіду його відвозять до “домашньої няні”, а ввечері він перебуває під наглядом бебіситера.

Крім того, у німецьких батьків є можливість вибрати дитячий садок з певною концепцією виховання. Вони можуть віддати перевагу системі Монтессорі або влаштувати дитину в садок при селянському дворі. Вибір закладу залежить, в основному, від зайнятості батьків і від того, які якості вони хочуть прищепити своєму чаду.

Дитячі садки в Німеччині: Відео

Статті по темі