Александерплац у Берліні – центр тяжіння та одне з найвідоміших місць столиці Німеччини. Тут є все: пам’ятники архітектури та історії, магазини, ресторани та інші пам’ятки. Це сама велика пішохідна зона в місті та головний транспортний вузол. У цьому місці стикаються минуле і сучасність, знамениті історичні об’єкти розташовуються по сусідству з футуристичними будівлями торгових центрів і готелів.
Історія
Для туристів з Росії площа Александерплац (ньому. Alexanderplatz) має особливе значення, адже її назвали на честь російського імператора Олександра I Благословенного, після його візиту 25 жовтня 1805 року. Таким чином король Пруссії Фрідріх Вільгельм ІІІ увічнив союз з Росією в боротьбі проти Наполеона Бонапарта. Александерплац розташована в центрі району Кенігштад, в Берліні це єдине місце, яке зберегло своє місце розташування з XIII століття і до сьогоднішніх днів.
Площа має багату історію, до XVII століття вона розташовувалася за стіною фортеці й служила не тільки ринком, але й місцем, де страчували злочинців.
За це місцеві жителі прозвали її «Диявольським садом». Місто розбудовувалося, і до 1400 році навколо площі з’явилися перші житлові будинки, а сама вона виявилася затиснутою між фортечними валами, що пояснює її нехарактерну для Європи прямокутну форму. До 1700 р. вона стала площею короля Тора, а навколо було розташоване вже понад 600 будинків ремісників.
Новий розквіт площа отримала на початку ХХ століття. Це місце перетворюється у важливий транспортний вузол, тут будується станція метро, прокладаються залізничні та трамвайні колії, а навколо з’являються великі універмаги та лавочки.
Друга світова війна внесла свої корективи. Навесні 1945 року Александерплац була повністю зруйнована.
Зате після реконструкції в 1966-1970 роки площа придбала свій сьогоднішній вигляд і стала однією з найбільших пішохідних зон у місті та центральною площею Східного Берліна.
У ці роки з’явилися легендарні будівлі, які зараз є головними пам’ятками Алекса: центральний універсам (Galeria Kaufhof), готель “Місто Берлін” (зараз ParkInn), “Годинник світового часу”, Фонтан Дружби народів і знаменита телевежа.
Пам’ятки
Кількість пам’яток зібраних в одному місці робить Александрплац невіддільною частиною всіх міських екскурсій. Щоб повністю ознайомитися з усіма визначними пам’ятками, не вистачить і цілого дня, тому в першу чергу потрібно приділити увага найяскравішим об’єктів на площі.
Телевізійна башта
Телевізійна вежа – це не тільки символ всій Німеччині, але й одна з найбільш відвідуваних визначних пам’яток країни. Проектом вежі займався відомий архітектор Prof. Herman Henselmann, і вже 3 жовтня 1969 р. вона була повністю готова до відкриття.
Висота Берлінської телевежі становить 368 метрів, завдяки цьому вона є найвищою будівлею в Німеччині, а також входить в список найбільш високих споруд планети.
Щорічно оглядовий майданчик, що знаходиться на висоті 203,78 м, відвідує близько мільйона туристів.
Тут же знаходиться найвищий бар з символічною назвою “Bar 203”, в якому можна замовити легкі закуски та різноманітні напої.
Якщо ви бажаєте повноцінно поїсти, то необхідно піднятися на 4 метри вище в ресторан “Sphere”. Крім вишуканих страв від вмілого шеф-кухаря, це місце славиться тим, що обертається навколо вежі й за 30 хвилин робить повний оборот, відкриваючи панораму Берліна з усіх боків.
Чи варто говорити, що звідси відкривається найкращий краєвид на німецьку столицю і місце користується особливою популярністю. Тому, щоб потрапити сюди, потрібно забронювати квиток завчасно.
Вартість стандартного квитка на 2019 рік становить 15,50 € за дорослий і 9,50 € за дитячий. Діти до 4 років проходять безкоштовно, а для студентів передбачена знижка 20 % від первісної вартості.
На офіційному сайті також можна знайти преміум-квиток і інші варіанти з докладним описом послуг.
Що стосується інших квитків для відвідування, то їх можна придбати в касі біля входу в башту, але краще замовити заздалегідь на сайті телевежі. В такому випадку ви заощадите свій час, оскільки у кас завжди велика черга бажаючих.
Для комфорту туристів розроблена спеціальна система SMS-оповіщення. Щоб башта не була переповнена, кожному відвідувачеві, який купив квиток, відводиться точний час входу, про який повідомляється в повідомленні на телефон за 30 хвилин до призначеного часу.
Телевежа відкрита для відвідування щодня з 9.00 до 24.00 (березень-жовтень) з 10.00 до 24.00 в більш холодну пору з листопада по лютий. Ресторан і бар обслуговують клієнтів до 23.30.
Годинник світового часу
Годинник світу “Уранія” також користуються особливою популярністю у туристів. Цей складний механізм являє собою десятиметрову колону, яку вінчає розділений на безліч частин циферблат, що показує в кожній клітинці точний час різних столиць світу.
Цей пам’ятник вважається символом миру, єднання і свободи для всієї Німеччини. Унікальні годинник встановили на площі в 1969 році. Символічна напис “Час зруйнує всі стіни” втілює ідею єднання.
Фонтан “Нептун”
Найстаріший фонтан Берліна “Нептун” також розташований на Александерплац. Створив фонтан Бернард Бегас, як подарунок кайзеру Вільгельму II від городян.
18-метровий басейн, що знаходиться між церквою Маріенкірхе і Червоної ратушею, а головна скульптура Нептуна дивиться прямо на Міську ратушу.
Бога океанів оточує велика кількість морської живності, біля його ніг сидять чотири дівчини, які уособлюють 4 головні річки Німеччини: Ельбу, Віслу, Одер і Рейн.
Червона Ратуша
Головна будівля на площі Алекс – Червона ратуша. Таку назву ця старовинна будівля отримала через те, що побудована з червоної цегли. Будова має офіційну назву Міська ратуша, саме тут знаходяться цілодобово бургомістра міста і зал зборів Сенату.
Висота вежі становить 74 метри, а вона спроектована архітектором Р. Ф. Веземаном за образом веж Ланського собору.
Вхід у ратушу вільний для всіх бажаючих. На першому поверсі ратуші розміщуються Гербовий і Колонної зали, які виконують представницькі функції, тут також періодично проводять безкоштовні виставки.
Зал урочистостей знаменитий картиною “Берлінський конгрес 1878 року” художника Антона фон Вернера. У залі для жителів міста проводяться бали та інші урочисті заходи.
На другому поверсі – галерея з подарунками, які підносили бургомістрам різними впливовими людьми, включаючи президентів інших країн.
Ратушу можна відвідати з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00, крім днів, коли в будівлі проводяться офіційні заходи.
Маріенкірхе
Церква Святої Марії або Маріенкірхе знаходиться на вулиці Карла Лібкнехта, в пішій доступності від Александерплац. Маріенкірхе є найдавнішою з діючих церков Берліна, єдиною збереглася з часів Середньовіччя, перша згадка про неї відноситься до 1292 року.
Будівля пережила за свою історію кілька перероблень і повне відновлення після військових дій. Сьогодні скромне будову церкви Святої Марії виконано в стилі ганзейської цегляної готики з акуратною зеленої башточкою нагорі. В основному інтер’єр витриманий в готичному стилі, але є також химерне поєднання інших. Яскравий тому приклад – головний вівтар храму, який виконаний в стилі бароко.
Ще одна визначна пам’ятка храму – фреска “Танець смерті”, створена у XV столітті. Для особливо цікавляться поруч з оригіналом є репродукція з описом сюжету.
Особливої уваги заслуговує срібний орган, який був виготовлений Іоганном Вагнером, і на якому у свій час грав не менш відомий композитор Йоганн Себастьян Бах.
Музичний інструмент зберіг свої якості до наших днів, послухати його звучання можна на концертах класичної музика, які періодично влаштовуються в церкві.
У Маріенкірхе встановлений саркофаг генерала-фельдмаршала фон Шпарра, який створив антверпенської майстер А. Квеллинус. Всього в храмі зберігається 90 творів мистецтва, які щорічно приваблюють безліч туристів і паломників.
Магазини на площі
Крім своєї історичної цінності Александерплац славиться прекрасною інфраструктурою. Тут розташовано безліч магазинчиків і торгових комплексів, що дуже зручно як для туристів, так і для городян.
“Alexa” хоч і наймолодший, але зате популярний торговий центр в Берліні. Він відкрився у 2007 році, відтоді його щорічно відвідують більше мільйона чоловік. Сама будівля – це вдалий приклад симбіозу сучасної архітектури та стилю Art-Déco. Загальна площа “Alexa” – 56 200 кв. м.
На п’яти поверхах торгового центру розміщуються 17 ресторанів, фітнес-центр, боулінг і 180 магазинів, серед яких багато відомих торгових марок, таких як Swarovski, Zara, Esprit, Intersport, H&M, Lacoste та інші.
Графік роботи: понеділок — субота з 09.00 до 21.00.
“Galeria Kaufhof” побудований ще в 1967-1970 роках, тоді він мав назву “Центрум”. Також один з найбільш популярних і відвідуваних торгових центрів столиці Німеччини. Центр 5 рівнів займає площу 35000 кв. м. Тут можна і перекусити, і зайнятися шопінгом, магазини надають широкий вибір товарів від бюджетних до елітних.
Графік роботи: понеділок — середа з 09.30 до 20.00, четвер — субота з 09.30 до 22.00.
Де можна поїсти
Александерплац оточують безліч ресторанчиків, кафе і фаст-фудів, де знайдеться перекус на будь-який смак і гаманець.
- “Humboldt-Restaurant”. Ресторанчик з баварської кухнею і живою музикою.
- “Ditsch”. Тут чудова піца, традиційні сосиски в булці й кренделі.
- “Mcdonald’s” з класичним меню і виходом у Wi-Fi.
- “Currywurst Express”. Тут подають знамениті німецькі ковбаски “каррі вурст” з рясним шаром кетчупу.
- Ресторан “Sapori Italiani”, який знаходиться в “Galeria Kaufhof”, славиться смачною пастою. Плюс тут можна перекусити прямо під час шопінгу.
Як дістатися
Точна адреса: Аlexanderplatz Вerlin-Mitte, 10178.
Площа розташована в центрі міста і сюди зручно добиратися з інших частин столиці. І, як говорилося вище, це не тільки прогулянкова зона, але великий транспортний вузол.
Тут проходить 3 основні дороги, 4 трамвайні лінії та 3 гілки метро.
На північному сході площі знаходиться залізнична станція “Александерплац”, яка приймає як швидкісні поїзди, так і регіональні електрички.
До площі ходять автобуси № 100, 200, 248.
Інші цікаві місця міста
Берлін – це туристичне місто, який повний пам’яток і цікавих місць. Весь список туристичних об’єктів можна побачити на карті міста. Ми розглянемо тільки деякі з них.
Будівля Берлінської філармонії, яке розташоване на площі Кемперплац, – одне з найвідоміших і найкрасивіших будівель в Німеччині. Воно побудоване з золотистого бетону в асиметричній формі, а всередині нагадує циркову арену, в центрі якої розташовується оркестр.
Берлінська державна опера знаходиться на бульварі Унтер-денЛинден і є одним з найстаріших музичних закладів у Німеччині. Тут ставлять як сучасні опери, так і твори світової та німецької класики.
Єврейський музей в Берліні складається з двох будівель, з’єднаних між собою підземним ходом. Будівля Коллегієнхауса виконано в стилі бароко, а нову будівлю Даніеля Лібескінда являє собою архітектуру деконструктивізму.Всередині міститься свідоцтва двотисячолітньої історії єврейської громади Німеччини.
Музей мадам Тюссо в Берліні знаходиться на Унтер-ден-Лінден. Тут представлено безліч копій знаменитостей, серед яких Альберт Ейнштейн, Ангела Меркель, Леді Гага, Джонні Депп.
Шарлоттенбург в Берліні розташований в однойменному районі. Палац являє собою шикарний зразок архітектури бароко.
Висновок
Alexanderplatz – це місце, яке насичене історичними подіями, пам’ятками історії та архітектури. Прогулюючись по найкрасивішій площі, ви зможете відчути справжню атмосферу столиці Німеччини та зрозуміти, чому городяни так люблять це місце і ласкаво називають його “Алекс”.
Не відволікаючись від знайомства з визначними пам’ятками, можна смачно перекусити та зайнятися шопінгом, адже площу оточують безліч ресторанів, магазинів і торгових комплексів.
Цікаво, що навіть на сьогоднішній момент відбувається активне відновлення площі. Всупереч цьому, тут щодня проходить безліч екскурсій і завжди людно.