Меню Закрити

Життя студентів у Німеччині: переваги та проблеми

Німецька освіта вважається одним з найбільш затребуваних і престижних. Фахівці, які отримали освіту у внз ФРН, володіють не тільки високим рівнем професійних навичок, але і стають різнобічно розвиненими особистостями. Цьому сприяє життя студентів в Німеччині – насичена, яскрава, цікава. У тієї ж годину її не можна назвати позбавленої проблем: обов’язкове страхування з внесенням регулярних платежів, більшості необхідні підробітку, нерегулярне харчування, проживання в гуртожитку – вісь основні мінуси студентського життя. Як поєднуються різні аспекти на практиці.
Життя студентів у Німеччині

Особливості освіти в Німеччині

У ФРН діє Болонська система. Вона включає три ступені: отримання ступеня бакалавра, потім магістра і при бажанні – доктора, що відповідає нашій захисту дисертації.

Практично всі державні вузи: це означає, що оплати за навчання немає, у багатьох можна навіть розраховувати на стипендію. Невеликі внески в деяких навчальних закладах включають право користування бібліотекою, проїзний квиток, інші сервіси, тому вища освіта доступна як жителям країни, так і приїжджим.

Багато вузи відкривають спеціальні програми для іноземців, що володіють німецькою. Вони можуть удосконалити свої пізнання мови, отримати освіту, при цьому залишається годину на підробіток і дозвілля.

Головні особливості системи – відсутність єдиних навчальних програм у масштабах країни, і самостійна дослідницька робота на практиці починаючи з 2-3 курсу.

Гуртожитки в Німеччині та спеціальні квартири для студентів

Гуртожитки для студентів в спеціальних містечках при університетах прекрасно обладнані меблями, побутовою технікою. По суті це міні-квартири на 2-3 людини з великими загальними холами, кухнями, кімнатами для спортивних зайняти. Вартість місця у середньому – 150-200 євро на місяць.

Плюс такого проживання – залучення в активні студентське життя: участь у фестивалях, святих, соціологічних опитуваннях, неформальне спілкування з іншими учнями. Мінус – неможливість усамітнитися, підвищений рівень шуму.

Тому майже половина іноземних студентів знімає окремі кімнати в студентських резиденціях – спеціальних будинках, розташованих неподалік від вузів. Їх вартість – 240 євро/місяць.

Ще один варіант – наймання двокімнатної квартири на двох: у кожного є окрема кімната, а кухня і санвузол спільні. Це обійдеться приблизно у 280 євро з людини.

Самостійна оренда квартири коштує 300-500 євро/місяць і навіть більше, в залежності від міста: так, в Мюнхені наймати квартиру на 200-300 євро дорожче, ніж в Берліні або у Франкфурті-на-Майні.

Плюси окремого проживання – велика самостійність, можливість вести незалежний спосіб життя. Мінуси – відсутність постійної практики в мові, віддаленість від університетського життя.

Життя в сім’ї

Такий варіант проживання не дуже популярний у ФРН і використовується як тимчасова модель при студентському обміні за програмами вивчення мови для іноземців, під час навчання на мовних курсах. Як правило, учень живе в родині, практикується в спілкуванні, знайомиться з побутом, особливостями проживання в країні. Зазвичай крім проживання студент отримує сніданки, обіди або повний пансіон.

Життя студентівПриродно, ціни різняться в залежності від адміністративного району Німеччині. Так, наприклад, в землі Баден-Вюртемберг проживання в німецькій сім’ї з напівпансіоном або пансіоном коштує від 600 до 800 євро в місяць.

Вигідно жити в сім’ї? Однозначної відповіді тут не може бути. З одного боці, приїжджий отримує можливість постійно практикуватися в мові, він занурюється в німецьку життя, може звернути з питанням до своїх господарів, отримати від них підказку, що і де придбати, як куди проїхати. З іншого боку, він постійно зв’язаний спільного проживання, не може запросити до себе друзів, змушений рахуватися з розпорядком приймаючої сім’ї.

Харчування та інші аспекти життя

Витрати на харчування займають друге місце після оренди житла. За даними статистики, близько 150 євро в місяць середній студент витрачає на їжу. Як і в інших країнах, студенти живуть економно, купують продукти в дешевих супермаркетах Aldi, Penny, Lidl – часто на розпродажах. Найпоширеніше блюдо на вечерю – макарони.

У студентських їдальнях у вузі ціни доступні, але доведеться витратити більше: тарілку супу й картоплі можна купити приблизно за 1 євро 20 центів. Крім того, тут можна поговорити, познайомитися.

Міський транспорт у Німеччині в будь-якому місті – в Мюнхені, Штутгарті, Гамбурзі – ходити за чітким розкладом, він зручний, але вартість проїзду становить чималу суму. Для студентів знижка 50% практично у всіх землях, заплатити за проїзний доведеться 25-50 євро в місяць. Знижки на проїзд є також у міжміському транспорті, що дозволяє студентам дешево подорожувати по країні й за кордоном.

На чому і як заощадити

Офіційна цифра прожиткового мінімуму для громадян Німеччини – 720 євро. Звичайно, вона може бути менше або більше, залежно від фінансових можливостей учня і його сім’ї, але основні витрати учня такий обсяг витратних коштів цілком може покрити.

Обов’язкові платежі для студентів

Що входити у цю суму, якщо розглянути тільки обов’язкові платежі? Куди витрачаються такі гроші? На харчування йде приблизно 200 €, ще 300 – на оренду квартири. Страховка в Німеччині для студентів обов’язкова і складі 90 €. Транспорт – 40, підручники, книги – 20, ще 20 – інтернет, телефон. Близько 50 € йде на особисті витрати, дозвілля, одяг, поїздки.

Звичайно, розміри кожної статті витрат дуже умовні, тому основна маса студентів на чомусь економити, щоб залишити на розваги та особисті витрати більше грошів.

Способи економії

На кожному пункті витрат можлива економія коштів, необхідно тільки серйозно цим зайнятися.

  • Житло. Гуртожитки в Німеччині – найдешевший варіант. Прикладіть максимум зусиль, щоб до нього потрапити, до початку семестру подайте заявку. Але навіть якщо не вдалося отримати місце в гуртожитку, постарайтеся об’єднання єднатися з іншими учнями та разом найняти квартиру. Витрати будуть менше.
  • Харчування. Ціни в студентській їдальні Mensa невеликі, тому намагайтеся обідати саме там. Заготовте продукти з супермаркету – вигідніше сніданок і вечерю готувати самим.
  • Навчальні матеріали. Вони коштують досить дорого, але можна ходити в бібліотеку, відксерити ті, що потрібно, користуватися електронними версіями підручників на спеціальних порталах.
  • Одяг. Тут підійдуть розпродажі в кінці сезону, покупки у відділах знижок. Стокові продажу Outlet – теж вихід з положення.
  • Інтернет і телефон. У вузах і гуртожитках зазвичай діє безкоштовний Wi-Fi. Українські студенти дзвонять на батьківщину за Viber, WhatsApp, Skype.
  • Подорожі. Вигідно брати автобусні тури, а на поїздах студенти можуть отримати знижку 50 % (картка BahnCard 50).
  • Дозвілля. В театри, на концерти, в басейни, спортклуби можна пройти по студентському квітку зі значною знижкою.

Підробіток в Німеччині для студентів

Більша частина студентів у ФРН підробляє, але знайте роботу непросто: крім знання мови, потрібні знайомства, рекомендації. Крім того, за законом іноземні студенти мають право працювати 90 днів у році чи 180 днів з неповною зайнятістю. Це приблизно 10 годин на тиждень. Найпоширеніші підробітку: секретар, працівник в офісі, офіціант, помічник на підприємстві, репетитор.

Деякі студенти старших курсів у великих містах, наприклад в Берліні, можуть розраховувати на роботу асистентом у вузі, програмістом, бухгалтером. В середньому ці підробки приносять 6-8 євро на годину, тобто 60-80 євро в тиждень. Втім, багато що залежить від знання мови, індивідуальних умінь і здібностей, тому окремі студенти можуть розраховувати й на більш високі заробітки.

Дозвілля студентів

Як організоване дозвілля студентів в Німеччині

У вузах, як правило, навчається молодь самого активного віку – від 20 до 30 років. Природно, що студентське життя в цьому середовищі наповнена яскравими подіями.

Одне з найбільш частих розваг – відвідування вечірок, кафе, пабів, а також рок-фестивалів, концертів, квитки на які можна придбати зі студентською знижкою. Часто меломани організовано їдуть, наприклад, з Дрездена в Нюрнберг на концерти улюбленої групи.

Шенгенська зона дозволяє без проблем подорожувати по всій Європі, тому на вихідних та під час канікул студенти їздять по країні, виїжджають у Францію, Австрію, Нідерланди.

Любителі футболу відвідують матчі за участю своїх команд, інші спортивні змагання. Вболівальники-студенти часто збираються групами та відправляються підтримати свою команду в інші регіони й навіть країни.

Висновок

Якщо розглядати плюси та мінуси навчання у Німеччині для українців, можна зазначити такі переваги. Німеччина – високорозвинена європейська країна, тому вчитися і жити в ній, спілкуватися з німцями, переймати їх досвід і спосіб життя, вивчати мову, здобувати професію – саме по собі велике задоволення. Навчання сприяє успішній імміграції у ФРН.

Головний мінус –  неможливо вступити до німецького ВНЗ після школи, необхідно закінчити один-два курсу внз на батьківщині або провчитися рік в Studienkolleg, мати відмінні оцінки й тільки потім вступати у вищий навчальний заклад ФРН. Навчання у Німеччині для іноземців можливо, але для цього доведеться докласти чимало зусиль.

Як живуть студенти в Німеччині: Відео

Статті по темі