Меню Закрити

Берлінський університет імені Гумбольдта – один з кращих німецьких ВНЗ

Слово «німецький» завжди викликає ряд асоціацій: якісний, інноваційний, висококваліфікований. Тому тисячі студентів з усього світу приїжджають до Німеччини, щоб отримати вищу освіту і стати першокласними фахівцями в обраній області. Берлінський університет імені Гумбольдта – один з кращих німецьких ВНЗ і входить у топ-100 університетів світу. Тут викладали та навчалися видатні вчені, лауреати Нобелівської премії.

Берлінський університет імені Гумбольдта

Трохи історії

За створення вишу німці повинні бути вдячні Вільгельму фон Гумбольдту, який став ініціатором заснування університету в 1809 році. Через 20 років alma mater змінила своє ім’я на університет Фрідріха-Вільгельма в честь прусського монарха.

Ця назва проіснувала до 1949 року. За цей час університет прославився рядом знаменних подій: Нобелівськими преміями, радикальними освітніми реформами, переслідуванням євреїв і спаленням книг.

Саме тут були отримані перші Нобелівські премії всесвітньо відомими професорами-викладачами:

  • 1901 рік – присудження першої Нобелівської премії нідерландському хіміку Якобу Хендріку Вант-Гоффу.
  • 1902 рік – Теодор Моммзен-отримав премію з літератури.
  • 1905 рік – Роберт Кох отримав премію за дослідження туберкульозу.
  • 1918 рік – Марк Планк (ректор університету) був нагороджений як основоположник квантової фізики.
  • 1921 рік – присудження премії Альберту Ейнштейну, засновнику сучасної теоретичної фізики.

З 1949 року університету Гумбольдта дали нове ім’я – Берлінський університет імені Гумбольдта.

Серед відомих студентів університету були:

  • брати Грімм
  • директор NASA Вернер фон Браун
  • філософ В. А. Базарів
  • Генріх Гейне
  • Карл Маркс
  • перший канцлер Німеччини Отто фон Бісмарк.

Розташування резиденцій Берлінського університету

Берлінський університет імені Гумбольдта розташувався в трьох студентських містечках. Головна будівля – серце резиденції – знаходиться в центрі столиці Німеччини на Унтер-ден-Лінден. У центральному кампусі знаходяться факультети бізнесу та економіки, факультет юриспруденції та факультети гуманітарних наук.

Північніше центральної резиденції знаходиться кампус “Норд”, який розташувався недалеко від Центрального вокзалу. Тут розмістилися факультети природничих наук, а також всесвітньо відомий медичний центр «Шаріте».

На південному сході Берліна розташований кампус Adlershof, де розміщені факультети інформатики та математики. Цей район називають містом науки, технологій та ЗМІ.

На одній з центральних площ Берліна – Бебельплац (площа Бебеля), стоять університетські ворота – тут зустрічають студентів. Доїхати сюди можна кількома способами:

  • їхати на метро лінії U6 до станції Friedrichstraße;
  • на трамваї M1, М12 — до зупинки Universitätsstraße
  • на міській електричці ліній S1, S2, S3, S5, S7, S25, S75 — до станції Berlin Friedrichstraße.

Факультети та спеціалізації

Берлінський університет пропонує своїм студентам 261 спеціальність на 11 факультетах. Система бакалаврату передбачає монопрограми (навчання за однією спеціальністю) та комбіпрограми (навчання за двома спеціальностями).

Студенти внз отримують як теоретичні, так і практичні знання. Для цього при університеті діє безліч науково-дослідних центрів і клінік.

У великому списку факультетів відсутні інженерні спеціальності:

  • Факультет економічних наук.
  • Факультет юриспруденції.
  • I факультет математики та природничих наук (хімія, фізика та біологія).
  • II факультет математики та природничих наук (психологія, математика, географія та інформатика).
  • I факультет філософії (історія, інформатика, філософія, європейська етнологія і бібліотекознавство).
  • II факультет філософії (німецька література, лінгвістика, класична філологія).
  • III факультет філософії (підготовка фахівців у галузі суспільних наук, культурознавства та мистецтвознавства).
  • IV факультет філософії (спортивні науки, педагогіка та реабілітація).
  • Факультет теології.
  • Медичний факультет науково-дослідного центру «Шаріте» (після проходження практики в центрі студенти стають справжніми професіоналами в області хірургії, кардіології, ортопедії, педіатрії).
  • Сільськогосподарський факультет.

В університеті проводиться навчання на німецькій і англійській мовах за програмами бакалаврату, магістратури, аспірантури та докторантури.

Факультети університету імені Гумбольдта

Заохочення для кращих

Університет надає фінансову підтримку успішним та активним студентам у вигляді грантів і стипендій. Студенти проходять стажування в кращих університетах світу. Ось деякі з них:

  • Уппсальський університет (Швеція),
  • Університет Квінсленда (Австралія),
  • Університет Торонто (Канада),
  • Прінстонський університет (США),
  • Університет Васеда (Японія).

Фінансові гранти

Для кращих студентів університет пропонує стипендії, але ними можуть скористатися тільки студенти магістерських, докторських і постдокторських програм:

  • Humboldt Post-Doc Scholarships (1,500 євро на місяць). Стипендія призначена для студентів, які після закінчення докторантури продовжують дослідницьку діяльність. Окремо покриваються витрати на проїзд. Субсидія виплачується протягом 6 місяців.
  • International Research Awards – стипендія для жінок – 1,750 євро в місяць. Спрямована на допомогу студенток, які навчаються на докторських програмах. Дотація виплачується протягом 6 місяців.
  • Caroline von Humboldt Programme – стипендія для жінок: до 1,365 євро на місяць плюс дитяча надбавка в розмірі 400 євро. Виплачується студенткам докторських програм, які взяли академвідпустку по вагітності або сімейними обставинами. Допомога виплачується протягом усієї відпустки.
  • Rosa-Luxembourg-Stiftung – 750 євро на місяць. Фонд Рози Люксембург кожен рік підтримує 150 політично активних студентів Німеччини.

Більше інформації в нашій статті “Стипендії та гранти в Німеччині“.

Партнерські угоди міжнародного обміну студентами та стажування

Берлінський Університет імені фон Гумбольдта бере участь у програмі міжнародного обміну студентами, яка також надає можливість проходити практику в кращих вишах (Цюріхський, Стелленбоський, Університет Сан-Паулу) і компаніях світу. Це дає неоціненний досвід у практиці майбутнього професіонала.

Програми подвійних ступенів Humboldt University

Студенти ВНЗ мають можливість навчатися за програмами подвійних ступенів. Щоб підтримати, розвинути та заохотити дослідницьку діяльність своїх учнів, університет має партнерські домовленості про спільну діяльність з іншими престижними вишами. Це Болонський університет, Королівський коледж Лондона, Віденський університет та інші. Брати участь у цих програмах мають право тільки магістри та аспіранти.

Як вступити іноземцю

Щоб вступити до університету Гумбольдта в Берліні, можна скористатися послугами посередників. А якщо ви робите все самостійно, ось приблизний алгоритм ваших дій:

  1. На офіційному сайті вивчити правила вступу для абітурієнтів з країн СНД (для громадян Євросоюзу, вони можуть відрізнятися).
  2. Подати заявку на сайті університету або через систему Uni-assist.
  3. Пакет документів, який додається до заявки: завірені нотаріально перекладені копії атестата, диплома, виписки оцінок, довідки (якщо вступник навчається в іншому виші) паспорта. Ще потрібні 2 фотографії.
  4. Для вступників в магістратуру та аспірантуру потрібно академічне резюме, де описуються головні досягнення в обраній ним професії. Також знадобиться мотиваційний лист та есе на задану тему. Потрібні також рекомендації викладачів, копії усіх дипломів та нагород, які підтверджують ваші успіхи.
  5. Потрібно оформити навчальну візу і медичну страховку.

Дуже важливо: після закінчення 11-річної школи вступити до німецького внз неможливо, тому абітурієнтам потрібно закінчити один курс ВНЗ на батьківщині або подати заявку в підготовчий коледж.

Що потрібно для вступу до берлінського університету

Найголовнішим і важливим вимогою для надходження іноземного студента є наявність сертифікату про знання німецької (англійської) мови рівня С2. Вивчити німецьку мову для навчання в університеті Німеччині можна в одній з мовних шкіл.

У абітурієнта з іншої країни вимагатимуть один з перерахованих нижче сертифікатів:

  • Test Deutsch als Fremdsprache;
  • сертифікат С2 від Гете-Інституту;
  • сертифікат Kleines Deutsches Sprachdiplom.

Абітурієнтам, які вступають на двомовну магістерську програму, будуть потрібні сертифікати TOEFL, IELTS.

Як вчинити іноземцю в берлінський університет

Заявки на вступ подаються у такі строки: зимовий семестр — з 16 липня по 15 вересня, літній семестр — з 16 січня по 15 березня.

Вартість навчання та проживання

Берлінський університет імені фон Гумбольдта є державним ВНЗ, тому навчання тут безкоштовне як для німецьких, так і іноземних громадян. Потрібно тільки оплатити студентський збір, який становить 314,39 євро в семестр станом на зимовий семестр.

Нижче наведено приклад середнього місячного бюджету студенти Берлінського університету в євро.

Вид витрат Сума
Кімната в гуртожитку або апартаментах 135-600
Витрати на їжу до 350
Медична страховка (обов’язково) до 60
Вартість проїзного на громадський транспорт до 20
Навчальні матеріали до 40
Особисті витрати до 40

Разом у середньому за місяць сума становить близько 1500 євро.

У порівнянні з іншими містами Німеччини ціни на проживання в гуртожитку Берліна невисокі. Берлінський університет має три студентські гуртожитки, які розташовуються в трьох різних кампусах. У гуртожитках, які розмістилися в кампусі “Adlershof” (південно-східна частина Берліна), всі кімнати з меблями, санвузли знаходяться на поверсі. За таку кімнату потрібно буде заплатити від 185 до 265 євро.

У більшості випадків учні перших курсів живуть в кімнатах по дві-три людини. Студенти старших курсів живуть в кімнатах по одному. Студенти, у яких немає фінансових труднощів, що живуть в комфортабельних апартаментах.

У гуртожитку є кімнати для відпочинку, гімнастичний зал, навчальна зона, а також центр для дітей, де доглянуть за дитиною під час відсутності батьків. Оренда квартири обійдеться від 390 до 430 євро в місяць.

Інші університети Німеччини

Відмітна особливість вищих навчальних закладів Німеччини – застосування на практиці отриманих теоретичних знань. У країні налічується до трьохсот вищих навчальних закладів: університети готують наукових дослідників, вищі школи випускають вузькопрофільних фахівців. Нижче наведено список найкращих університетів Німеччини.

  1. Мюнхенський технічний університет – TUM – головний науково-технічний центр в Німеччині. Має академічне вплив у світі поряд з Оксфордським та Кембриджським університетами.
  2. Гейдельберзький університет. Перший в Німеччині внз (рік заснування – 1386). Акцент тут роблять на таких напрямках, як медицина, фізика, германістика.
  3. Університет Мюнхена. Тут проводили свої дослідження відомі вчені Гейзенберг і М. Планк.
  4. Університет Фрайбурга. Тут зробили багато відкриттів Нобелівські лауреати. Провідні медичний та фармацевтичний факультети.
  5. Геттінгенський університет побив рекорди за Нобелівським лауреатам – 45 осіб. Тут навчався майбутній ректор професор Берлінського університету Фрідріх Карл фон Савіньї. Основні напрямки ВНЗ – біологія і психологія.

Резюме

Чому більшість іноземних абітурієнтів віддають перевагу університету фон Гумбольдта? На це є кілька вагомих причин.

  1. У Берлінського університету імені фон Гумбольдта є підписані контракти з найвпливовішими та престижними університетами світу. Це дає можливість студентам внз стажуватися і проводити дослідження за кордоном.
  2. В структуру університету входить Центр британських досліджень, яка надає студентам міждисциплінарне (різнобічне) вивчення програм.
  3. Бібліотека університету – одна з найбільших у країні.
  4. Клініка «Шаріте», яка входить в структуру університету, – найбільший науково-дослідний медичний центр Європи.
  5. При виші діє мовний центр, де можна підтягнути німецька та англійська, а також вивчити інші мови.

Берлінський університет ім. Гумбольдта: Відео

Статті по темі