Меню Закрити

Навчання у Технічному університеті Мюнхена

Навчання за кордоном стає все більш популярним серед жителів СНД у 2024 році, адже це не тільки можливість отримання добрих знань і придбання затребуваних спеціальностей, але й один з методів легальної імміграції в розвинені країни. Відтоді як у багатьох ВНЗ колишнього СРСР з’явилася плата за навчання, студенти стали порівнювати розцінки з зарубіжними навчальними закладами та виявили, що вони цілком порівнянні. Навіть більш, виявилося, що навчання в деяких європейських університетах взагалі безкоштовне, у тому числі й для іноземців. Одним з таких навчальних закладів є Мюнхенський технічний університет.

Мюнхенський технічний університет

Історія університету

Мюнхен – столиця Баварії, яка колись була незалежною державою, а тепер є однією з найбагатших земель Німеччини. У 1868 році король Баварії Людвіг II заснував навчальний заклад, назване Королівської Баварської Технічної Вищою школою. Саме цей освітній центр з часом, пройшовши ряд перейменувань, розвинувся в Мюнхенський технічний університет. Своє нинішнє найменування вишу отримав в 1970 році.

Німецька назва університету – Technische Universität München (TUM). Він є учасником об’єднання технічних внз Німеччини TU9.

У рейтингу німецьких університетів TUM постійно займає вищі рядки. Незважаючи на назву, серед спеціальностей, за якими проводиться підготовка в університеті, є і вельми далекі від технічних – наприклад, медицина та економіка.

За 150 років свого існування Технічний університет підготував величезну кількість фахівців, при цьому багато хто з них досягла справді видатних успіхів. Серед них:

 • Томас Манн – лауреат Нобелівської премії з літератури 1929 року.
 • Конрад Бліх – лауреат Нобелівської премії 1964 року в області фізіології і медицини.
 • Генріх Отто Віланд – лауреат Нобелівської премії з хімії 1927 року.
 • Йоганн Дайзенхофер – лауреат Нобелівської премії з хімії 1988 року.
 • Вольфганг Кеттерлє – лауреат Нобелівської премії з хімії 2001 року.

І це далеко не повний список Нобелівських лауреатів, які закінчили Мюнхенський технічний університет.

Однак випускники цього навчального закладу не тільки вносять вагомий внесок у науку, але і займають керівні посади в найбільших компаніях, які грають не останню роль у розвитку німецької та світової економіки. Зокрема, у свій час Технічний університет у Мюнхені закінчили голова правління компанії BMW Норберт Райтхофер і Берндт Пішетсрідер, який займає аналогічну посаду в компанії Volkswagen, а також засновник компанії Siemens Ернст фон Сіменс.

Відмітні особливості університету

В університеті проводиться не тільки навчання студентів, а й велика наукова робота, в тому числі й силами вихованців вишу. При цьому упор робиться на спільних наукових дослідженнях у галузі технічних, природничих наук і медицини. Саме на стику різних наук останнім часом робляться основні наукові відкриття.

Університет має власний токамак – установку для утримання плазми в магнітному полі, використовують для вивчення процесів термоядерного синтезу.

Крім того, є прискорювач частинок і ядерний реактор. Останній через протести екологів, які мають велику підтримку в країні, в даний час не використовується, але й не демонтується.

До складу університету входять інститути квантової оптики, фізики плазми, астрофізики та позаземної фізики, що входять у Суспільство Планка, а також інститути Мейснера і Шотткі, штаб-квартира Південноєвропейської обсерваторії.

Університету також належать медична клініка, Центр серцевих захворювань і дитяча клініка «Швабінг».

Цікаві дослідження в області економіки, наук про життя, фізичної культури та спорту проводить Центр землекористування, охорони навколишнього середовища та харчування «Вайнштефан». Поєднання технічних і гуманітарних наук у межах одного навчального закладу роблять Мюнхенський технічний університет воістину унікальним вищим навчальним закладом.

Територіальне розташування університету і життя студентів

Корпусу університету розкидані на досить великій площі. Наприклад, центр «Вайнштефан» і факультет харчових технологій знаходиться у Фрайзінгу – невеликому містечку неподалік від Мюнхена. Частина університетських будівель зосереджена безпосередньо в Мюнхені.

Деякі факультети розташовуються в Гархінге – передмісті столиці Баварії, де збудовано нове університетське містечко. Гархінг з’єднаний з Мюнхеном гілкою метро.

Що стосується студентських гуртожитків, то в Гархінге вони знаходяться за межами академмістечка, а ось гуртожиток для студентів, які навчаються у Фрайзінгу, будується безпосередньо на території кампуса.

Життя студентів і викладачів не обмежується лише навчанням і науковими дослідженнями. В університеті проходять фестивалі TUNIX і GARNIX, щорічно проводиться гребний регата.

У студентів є можливість користуватися університетськими бібліотеками, яких налічується цілих 10, співати в університетському хорі Мюнхена. Діє також кілька програм та семінарів, призначених для надання допомоги випускникам університету в організації власного бізнесу.

Крім того, до послуг студентів Технічного університету спортивні та розважальні заклади другого за значимістю (після Берліна) міста Німеччини.

Факультети Технічного університету Мюнхена

Всього в університеті налічується 13 факультетів. Архітектурний, будівництва та геодезії, електроніки та інформаційних технологій, економічний, медичний та спортивний факультети розташовані в Мюнхені. Корпусу хімічного, математичного, фізичного, машинобудівного факультетів та факультету інформатики розташовані в Гархінге. Факультет педагогіки, а також харчування та використання земельних ресурсів знаходяться у Фрайзінгу.

На кожному факультеті є різні спеціалізації. В даний час університет проводить підготовку за 156 спеціальностями.

Як вступити до технічного університету Мюнхена

Вступити до німецького ВНЗ взагалі й Мюнхенський технічний університет зокрема можна так само, як і в будь-який інший вищий навчальний заклад: для цього слід відповідати вимогам університету, подати заявку про прийом на навчання та пройти конкурсний відбір. Правда, слід мати на увазі, що це один з найбільш престижних університетів планети та конкуренція за право бути його студентом досить серйозна: тисячі абітурієнтів з різних країн світу щороку подають заявки на вступ до цього навчального закладу, проте лише кожен десятий з них отримує можливість навчатися в ньому.

Зрозуміло, в кожному університеті є свої специфічні вимоги. Ознайомитися з ними можна, звернувшись на офіційний сайт TUM. Ми ж зупинимося на вимогах, що пред’являються до абітурієнтів з країн СНД.

Підготовка до вступу у ВНЗ Німеччини

Шкільні програми в країнах СНД і ФРН дещо відрізняються. Зокрема, процес отримання середньої освіти в німецьких школах більш тривалий. З цієї причини вступ до університетів Німеччини відразу після закінчення школи в Україні або інших пострадянських державах здебільшого неможливо. Однак деякі університети роблять виключення для абітурієнтів, які закінчили школу із золотою медаллю, а також для випускників спеціалізованих німецьких мовних шкіл.

На думку німців, власники атестатів, отриманих в країнах СНД, повинні довчитися ще 1-2 роки, щоб загальний термін навчання становив обов’язкові для ФРН 12-13 років – саме стільки повинен провчитися німецький дитина до вступу в університет.

Довчитися можна, вступивши в один з вишів у рідній країні, і відучитися в ньому один-два роки або вступити в спеціальний освітній заклад довишівської підготовки в самій Німеччині, який має назву studienkolleg.

Причому необхідно вступати в штудіенколлег того профілю, за яким надалі ви маєте намір здобувати вищу освіту. Крім того, бажано закінчити штудіенколлег при тому університеті, в якому ви збираєтеся вчитися. Слід мати на увазі, що хоча при відповідності профілю формально можна вступати в будь-який університет країни, це створить вам додаткові складності. Тому рекомендується закінчити штудіенколлег саме при Мюнхенському технічному університеті.

Поступити в університет Мюнхена

Які документи знадобляться

У першу чергу університет цікавлять документи про освіту. Тому від вас вимагатимуть:

 • атестат про середню освіту і виписку з оцінками;
 • документ про закінчення штудіенколлег. Для студентів, які закінчили 1-2 курсу в одному з вишів СНД, замість цього документа, необхідно надати свідоцтво про проходження підготовчої програми Univorbereitung;
 • диплом про вищу освіту та витяг з нього, якщо він у вас є, або диплом бакалавра при вступі до магістратури.
 • сертифікат про рівень володіння німецькою або англійською мовою (на ряді спеціальностей можливе навчання на англійській). Рівень володіння мовою має бути не нижче С1 та підтверджується міжнародним сертифікатом.

Крім того, може знадобитися мотиваційний лист та автобіографія.

Всі документи повинні мати переклад на німецьку мову, виконаний відповідно до правил університету. Як відомо, німці славляться своєю педантичністю і при порушенні яких правил повертають папери без всяких пояснень. Тому якщо ви не впевнені в собі, краще зверніться за допомогою в одне з агентств, які займаються відправкою студентів на навчання за кордон.

Студентська віза в Німеччину

Навчання в німецькому університеті передбачає довгострокове перебування в країні, тому віза категорії С для цієї мети не підходить – потрібно національна студентська віза категорії D.

Для її отримання слід звернутися в дипломатичне представництво Німеччини у вашій країні та надати наступні документи:

 • анкету-заяву на тривале перебування;
 • заява відповідно до §55 Закону про перебування в ФРН;
 • три кольорові фотографії 3,5 на 4,5 см на білому фоні;
 • закордонний паспорт та копію сторінки з особистими даними;
 • внутрішній паспорт і копії сторінок особистих даних і реєстрації;
 • запрошення від ВНЗ;
 • докази фінансової спроможності. Це можуть бути кошти, заблоковані для навчання на рахунку в німецькому банку, або виписка з рахунку банку з розрахунку 720 євро у місяць. Крім того, це може бути підтвердження отримання стипендії, спонсорський лист або порука, оформлені згідно з законодавством. На перший рік навчання доведеться підтвердити наявність 8 640 євро;
 • документ про здобуту освіту – диплом або атестат.
 • мотиваційний лист, в якому потрібно пояснити, чому для навчання обрана саме Німеччина, та повідомити про відсутність намірів залишитися в країні після закінчення ВНЗ;
 • автобіографію приблизно на 1 аркуш з усіма основними відомостями про себе;
 • сертифікат про рівень володіння мовою, на якому ви збираєтеся навчатися;
 • поліс медичного страхування.

Зрозуміло, всі документи повинні бути перекладені на німецьку мову перекладачем, сертифікованим дипломатичним відомством Німеччини. Термін оформлення візи складе близько одного місяця.

Для участі в наукових семінарах і короткострокових навчальних програмах, або ж якщо ви маєте намір пройти мовні курси з метою вдосконалення знань німецької мови, можна скористатися безвізовим режимом для поїздки в Німеччину або візою категорії С.

Вимоги до знання мов

Велика частина університетських курсів викладається німецькою мовою, але деякі магістерські програми англійською. Тому володіння однією з цих мов є обов’язковим, і його необхідно підтвердити сертифікатом з досить високою оцінкою однієї з міжнародних оціночних систем.

Для німецької мови підходять наступні сертифікати:

 • TestDaF (мінімум 4444) – Test Deutsch als Fremdsprache ZOP: Goethe-Zertifikat C2;
 • DSD II – Deutsches Sprachdiplom;
 • DSH (мінімум 2) – Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang;
 • telc Deutsch C1 Hochschule.

При вступі в штудіенколлег необхідно скласти іспит з німецької мови. Особам, які пройшли це випробування, відучившись в Німеччині, і можуть надати документ про закінчення штудіенколлега, сертифікат не знадобиться.

Навчання в Мюнхенському технічному університеті

Якщо ви вступаєте на англомовну програму, доведеться довести, що ви здатні навчатися цією мовою. Для підтвердження знань з англійської мови підходять наступні сертифікати:

 • TOEFL paper-based (не менше 605);
 • TOEFL internet-based (не менше 88);
 • IELTS (не менше 6,5);
 • CAE;
 • CPE.

Програми навчання в Технічному університеті Мюнхена

Термін навчання в бакалавріаті становить 6 семестрів. Програма насичена інтенсивними заняттями з обраної спеціальності. Радянський підхід до освіти, при якому давалися обмежені відомості з широкого кола питань, на Заході не популярний – тут готують вузьких фахівців, які добре розбираються у своїй області.

Гуртожитками забезпечується не більше 13 % студентів, тому про проживання слід подбати завчасно. Якщо місце у гуртожитку вам не дісталося, потрібно підшукати та найняти приватне житло. Однак слід мати на увазі, що це досить дорого.

Навчання в магістратурі та аспірантурі

Магістратура або аспірантура Мюнхенського технічного університету може бути обрана вами для продовження навчання після отримання диплому про вищу освіту в рідній країні. Зважившись на це, слід мати на увазі, що зміна профілю спеціалізації, яка досить поширена в Україні та інших країнах СНД, в Німеччині не розуміють. Тому магістратуру доведеться закінчувати за тією ж спеціальністю, що і бакалаврат. Термін навчання в магістратурі – 4 семестри.

Врахуйте, що в цьому випадку знадобиться підтвердження диплома, отриманого за межами ФРН. Дипломи внз, не акредитованих в цій країні, німецькі освітні установи не визнають, отже, якщо у вас саме такий диплом, продовжити здобуття освіти тут вам не вдасться.

Перевірити акредитацію вашого вишу у ФРН можна по базі Anabin.

Зайдіть на сайт Anabin. Перейдіть по посиланню «Suchen».

Сайт Анабин

Увійдіть у список країн і виберете там свою.

Перевірка акредитації Внз у Німеччині

Перед вами відкриється список акредитованих у ФРН навчальних закладів вашого держави. Знайдіть у ньому свій виш.

Перевірка по базі Anabin

У скільки обійдеться навчання

Навчання в університетах Німеччини є безкоштовним, в тому числі й для іноземців. При цьому за вступ потрібно заплатити вступний внесок у розмірі 52 євро. Крім того, вас можуть попросити оплатити семестровий збір у сумі 100-300 євро. Це не плата за навчання, а кошти на різні потреби ВНЗ.

Проте слід врахувати, що під час навчання в Німеччині вам знадобляться гроші на витрати.

Можливість отримання стипендії

Для навчання в Німеччині за різними програмами щорічно виділяються з різних фондів тисячі стипендій. Причому можливість отримати стипендію є і при навчанні в магістратурі та аспірантурі.
Однак занадто сподіватися на це не варто, оскільки на кожну виділену стипендію претендує близько 500 претендентів. І все ж шанси на отримання стипендії існують, і варто спробувати ними скористатися.

Дізнайтеся про те, що собою представляють і хто може претендувати на стипендії та гранти в Німеччині.

Можливість навчання в Німеччині обміну

У вищих навчальних закладах ФРН та СНД існують різні програми обміну студентами. Насамперед вони спрямовані на вивчення мови країни, в яку студент приїжджає з обміну, оскільки занурення в мовне середовище дуже допомагає розвитку навичок спілкування. Програми діляться на канікулярні та академічні, при цьому вивчення мови не завжди є їхньою головною метою.

У скільки обійдеться життя в Мюнхені

Німеччина – держава з високим рівнем життя, і ціни тут помітно відрізняються від країн СНД. При цьому Мюнхен – один з найдорожчих міст ФРН. Особливо дорогою є оренда житла: приблизно 6-10 євро в місяць за 1 квадратний метр. І це не самі шикарні апартаменти.

Наведемо орієнтовні ціни на деякі продукти харчування в супермаркетах, євро:

 • Молоко, 1 літр: 0,5-1;
 • Хліб, 1 буханець: 1-2;
 • Рис, 1 кг: 1-2;
 • Яйця, 12 шт: 2;
 • Сир місцевого виробництва, 1 кг: 4-12;
 • Куряча грудка, 1 кг: 4-8;
 • Яловичина 1 кг: 7-20;
 • Помідори, 1 кг: 2-3;
 • Картопля, 1 кг: 0,5-2,5;
 • Цибуля, 1 кг: 0,8-2,5;
 • Яблука, 1 кг: 1,5-2,5;
 • Вино, 1 пляшка: 3-10;
 • Місцеве пиво, 1 пляшка: 0,5-3;
 • Безалкогольні напої, 1 пляшка: 0,3-1.

Потрібно визнати, що сума в розмірі 720 євро, встановлена німецьким консульством як необхідна для проживання студента у Німеччині протягом місяця, близька до реальності та зовсім не випадково німці наполягають на блокуванні на банківському рахунку саме такої суми.

Інші ВНЗ Німеччини

У світовому рейтингу вищих навчальних закладів числиться 413 внз ФРН. Наведемо лише першу десятку:

Найменування ВНЗ Місце в рейтингу ФРН Місце у світовому рейтингу
Мюнхенський технічний університет 1 40
Гейдельберзький університет 2 41
Університет Мюнхена 3 50
Університет Фрайбурга 4 113
Геттінгенський університет 5 131
Технологічний інститут Карлсруе 6 144
Боннський університет 7 151
Тюбінгенський університет (Університет Еберхарда і Карла) 8 157
Франкфуртський університет 9 168
Рейнсько-Вестфальський технічний університет Ахена 10 170

Технічний університет Мюнхена в даний час по праву вважається найкращим ВНЗ Німеччини, однак можна зупинити свій вибір і на інших навчальних закладах, вступити в які простіше.

Висновок

Мюнхенський технічний університет – найкращий виш ФРН, забезпечує прекрасний рівень освіти. Диплом цього університету престижний і визнається в усьому світі.

Вступ проходить без іспитів на підставі документів про здобуту раніше освіту. Необхідно лише підтвердити сертифікатом високий рівень володіння німецькою або англійською мовою.

Конкурс в цей університет дуже високий, проте нічого нереального немає: якщо ви маєте гарні оцінки, ваші зусилля можуть увінчатися успіхом і ви станете студентом елітного ВНЗ Німеччини.

Технічний університет Мюнхена: Відео

Статті по темі