Меню Закрити

Як здобути вищу освіту в Чехії

Вища освіта в Чехії – це вибір тих, хто хоче багато чого досягти в житті: знайти гідну роботу, подорожувати по Європі, мати зв’язки та друзів по всьому світу. Чеські ВНЗ, яких у країні налічується понад 70, дають якісну освіту, готують високопрофесійних фахівців, затребуваних у престижних міжнародних компаніях. Вже під час навчання студенти мають можливість проходити стажування в зарубіжних організаціях, брати участь у програмах обміну з всесвітньо відомими університетами та відвідувати країни Євросоюзу без оформлення візи.

Вища освіта в Чехії

Організація вищої освіти в Чехії

Система вищої освіти (ВО) в Чехії складається з трьох ступенів:

 1. Бакалаврат – закінчена ВО, підтверджену дипломом. Випускник може відразу приступати до працевлаштування або продовжити навчання.
 2. Магістратура. Студенти мають можливість змінити свою спеціалізацію, перейти на інший факультет або навіть в інший виш.
 3. Докторантура. Після 2-3 років, якщо здобувачем буде підготовлено та успішно захищена докторська робота, він отримає ступінь доктора наук (PhD).

Точна кількість років, яке студенту належить вчитися в університеті, залежить від обраної ним спеціалізації. Наприклад, спеціальність вчителя можна отримати за 4 роки, юриста – за 5 років, медика – не менше 6 років. У всіх університетах також можна отримати другу вищу освіту.

У вищих навчальних закладах Чехії практикуються наступні форми навчання:

 • денна;
 • дистанційна;
 • комбінована.

Особливістю навчання у чеському університеті є самостійна організація навчального процесу: кожен студент сам визначає необхідні йому курси та розподіляє академічне навантаження.

Вступ до чеського ВНЗ

Розпочати підготовку до вступу в чеський dbi українському абітурієнту слід, як мінімум, за рік. За цей час потрібно буде вивчити чеську мову, підготувати необхідні документи та офіційно підтвердити в Чехії отриману попередню освіту.

За умови володіння державною мовою етапи вступу у виш виглядають наступним чином:

 • вибір університету і відповідною спеціальністю;
 • подача заяви на вступ на сайті вишу;
 • нострифікація, тобто визнання диплома (атестата);
 • здача вступних іспитів – обов’язково з чеської мови на рівень В2, а також інші в залежності від спеціальності.

У разі успішного проходження вступних випробувань абітурієнт отримає підтвердження про зарахування у виш.

Навчання у Чехії

Для того щоб скласти вступні іспити в Чехії, іноземним абітурієнтам знадобиться короткострокова туристична віза категорії C, крім громадян безвізових країн. Однак для повноцінного навчання у виші необхідно буде оформити довгострокову візу типу D. Приступати до цього потрібно відразу після отримання повідомлення про зарахування у виш.

Кращі ВНЗ Чехії

Чеська держава фінансує 26 університетів. Крім того, в країні налічується 44 приватних внз. При цьому кращими чеськими вищими навчальними закладами вважаються наступні:

 1. Карлів університет. Провідний науково-дослідний центр в Празі, який успішно поєднує науку з якісною освітою. На 17 факультетах внз готує фахівців у галузі гуманітарних, природничих, соціальних та медичних наук. Для студентів є комфортабельний гуртожиток, їдальня, бібліотека. Розвинене міжнародне співробітництво.
 2. Чеський технічний університет у Празі, CVUT. Найбільший державний технічний виш країни та Європи. На 8 факультетах понад 20 тисяч студентів вивчають інженерна справа, машинобудування, електротехніка, біомедицину, архітектуру, інформаційні технології. У поточному році пропонує 128 програм і 453 спеціалізації. Активно підтримує наукову діяльність студентів, тісно співпрацює зі світовими концернами “Бош”, “Тойота”, “Сіменс”. Надає безліч програм з фінансової підтримки учнів.
 3. Масаріков університет в Брно. Державний навчальний заклад, що пропонує найширший вибір галузей і спеціалізацій, а також великий науковий центр з добре обладнаними лабораторіями з сучасними технологіями. Для студентів створені всі зручності, є навіть власний студентське містечко. 9 факультетів, 300 спеціалізацій, практично необмежений вибір предметів.
 4. Технічний університет в Брно, VUT. Найбільший державний виш в ЧР, навчальний інженерних спеціальностей. Дипломи університету цінуються роботодавцями в усьому світі. 9 факультетів, гуртожиток, студмістечко, бібліотека. Можливість стажувань для студентів у міжнародних концернах Vodafone, IBM, Red Hat, Zebra Technologies. Програми обміну студентами й викладачами.
 5. Університет Палацького в Оломоуці. Це друга найстаріша вища школа в ЧР, заснована ще в 16 столітті. Сьогодні є престижним сучасним державним вищим навчальним закладом. Спрямованість: природничі, медичні, соціальні, гуманітарні науки. Включає 8 факультетів, утворення 3-ступеневу для всіх вікових категорій, ведеться активна науково-дослідна робота. Найширший вибір спеціальностей – від теології до медицини. Впроваджена система кредитів ECTS. Активне міжнародне співробітництво, програми обміну. Можливо денний, комбіноване та дистанційне навчання.
 6. Вища школа економіки в Празі, VSE. Державний навчальний заклад, один з найбільш престижних і популярних в Чехії в галузі економічних наук. Переваги: сильний викладацький склад, членство у світових наукових альянсах, співпраця з найбільшими міжнародними корпораціями типу Боїнг, Сіменс, Кока-кола, Американська наукова організація. 6 факультетів, кредитна система оцінювання ECTS, комфортабельні умови для навчання і проживання студентів. Можливість вигідного працевлаштування відразу після випуску.
 7. Остравський технічний університет. Державний виш з більш ніж 165-річною історією. 7 факультетів, денні та комбіновані програми, великі наукові проекти, зарубіжне співпраця та взаємодія з урядовими організаціями, місцевими органами влади. Спрямованість: гірництво, технічні та економічні спеціальності. 122 учбові програми, з них 77 – на іноземних мовах. Першокласні умови для навчання студентів: високотехнологічні лабораторії, сучасні аудиторії. Можливість визнання іноземної освіти.
 8. Університет Західної Богемії у місті Пльзень. Внз технічного спрямування. Державна установа, має 9 факультетів, 60 відділень, 2 інститутів. Нарівні з академічною освітою надає можливість проведення наукових досліджень. Активно розвинене міжнародне співробітництво, практикується обмін студентами та викладачами. Студентам надаються стипендії: на проживання, соціальні. Можливо денний, комбіноване та дистанційне навчання.
 9. Південночеський університет. Державний вуз в Чеське-Будейовіце. Спеціалізується на академічній освіті та наукових дослідженнях у галузі природничих, гуманітарних і соціальних наук. У його складі 8 факультетів, пропонується 240 спеціальностей для навчання. Взаємодіє з 300 університетами по всьому світу. До послуг учнів великий кампус з місцями для занять спортом, культурного відпочинку і розваг. Надає можливість комфортного проживання для приїжджих студентів.
 10. Університет ім. Менделя в Брно. Державний акредитований внз, що спеціалізується на підготовці фахівців аграрної галузі. Факультети: агрономії, лісового господарства та деревообробки, садівництва, бізнесу та економіки, регіонального розвитку та міжнародних досліджень. У складі університету є інститут безперервного навчання. 3 рівні освіти, кредитна система ECTS, особливий акцент на наукових дослідженнях. Понад 300 міжнародних партнерів.

Студенти в Чехії

Перша п’ятірка перелічених вище навчальних закладів увійшла до списку кращих ВНЗ світу за рейтингом QS World University Rankings.

Ціна і тривалість отримання вищої освіти в Чехії

Всі вищеперелічені вузів є державними та надають безкоштовну вищу освіту чеською мовою як місцевим, так і приїжджим абітурієнтам. Що стосується англомовних програм, то всі вони платні, але навчання за ним в Чехії значно дешевше, ніж в інших країнах ЄС, при цьому якість нітрохи не поступається західноєвропейським навчальним закладам.

Коротка інформація про тривалість навчання, наявність мовних програм представлена в таблиці (вартість вказана за курси іноземною мовою):

Внз Тривалість навчання Мова програми Вартість
Карлів університет на бакалавра – 3-4 роки, магістра – 2-3 роки, на доктора наук – 2-3 роки чеська, англійська 6000 – 15000 євро
Чеський технічний університет у Празі освіта – 3-ступеневе, загальна тривалість – 8-9 років чеська, англійська від 3000 євро за семестр
Масаріков університет у Брно 3-4 роки бакалаврат, 2-3 роки магістратура, 2-3 роки докторантура чеська, англійська бакалаврат – від 2000 євро в рік, магістратура – від 3000 євро в рік
Технічний університет в Брно 3-4 року на бакалавра, 2 роки на магістра, 2-4 роки для отримання ступеня доктора чеська, англійська від 800 євро за рік
Університет Палацького в Оломоуці бакалаврат – 3-4 роки, магістратура – 2-3 роки, докторантура – 3-4 роки чеська, англійська, російська від 2500 євро на рік
Вища школа економіки в Празі бакалаврат – 3 роки, магістратура – 2 роки, докторантура – 2 роки чеська, англійська,
російська
від 1800 євро в рік
Остравський технічний університет бакалаврат – 3-4 роки, магістратура – 1,5-2 року, докторантура – 3-4 роки чеська, англійська від 4200 євро в рік
Університет Західної Богемії бакалаврат – 3-4 роки, магістратура – 2-3 роки, докторантура – 3-4 роки чеська, англійська близько 6200 євро
Південночеський університет бакалавр – 3 роки, магістр – 2 роки, лікар – 4 роки чеська, англійська не більше 2500 євро на рік
Університет ім. Менделя в Брно бакалаврат – 3 роки, магістратура – 2 роки, докторантура – 3-4 року. чеська, англійська 1600-3700 євро за рік

Стипендіальні програми для студентів

У Чеській Республіці діє досить багато програм, які дають можливість абітурієнтам, які вступають в державні вищі навчальні заклади, вчитися безкоштовно. Стипендії та гранти можуть повністю покривати витрати на навчання аж до отримання диплома, при цьому можливі ще й додаткові виплати на проживання.

Зокрема, такі заохочення пропонує для іноземців Міністерство освіти ЧР. Отримання допомоги на освіту для приїжджих з країн СНД можливо також від Вишеградського фонду або самих вузів.

Заохочуються, як правило, студенти, які постійно демонструють успіхи в навчанні, отримуючи високі бали, мають певні досягнення в якій-небудь області або потребують матеріальної допомоги у зв’язку зі своїм соціальним становищем. Детальніше в статті “Стипендії та гранти в Чехії“.

Витрати на проживання в Чехії

Довгострокове проживання в Чеській Республіці передбачає постійні витрати на різні потреби. Наочно оцінити, скільки грошей і на що знадобиться студенту чеського ВНЗ, допоможе таблиця:

Вид витрат Мінімальна сума, євро У середньому, євро
Проживання 145 225
Харчування 127 350
Проїзд 18 43
Комунальні послуги 58 96
Покупка одягу 20 76
Спорт і дозвілля 17 59
Всього 385 849

В окремій таблиці представлена усереднена за чеським містах вартість різних варіантів проживання:

Варіанти оренди житла в ЧР Середня вартість, євро
Кімната в спальному районі 123
Кімната в центрі міста 170
1-кімнатна квартира в спальному районі 230
1-кімнатна квартира в центрі 311

Студенти з України, які проходять навчання в чеських університетах, відзначають безліч переваг перебування в країні. Це і доброзичливе ставлення з боку місцевої молоді, і комфортабельні гуртожитки, і відносно невеликі щомісячні витрати на різні потреби.

У всіх містах, не тільки в Празі, відмінно розвинена транспортна мережа, так що дістатися додому або в університет без проблем можна в будь-який час доби. Ще одне велике перевага для наших співвітчизників – можливість вільно подорожувати країнами Євросоюзу по студентській візі.

Проживання студентів у Чехії

Студентське життя в Чехії, як і в будь-якій іншій країні, припускає вечірки, дискотеки, походи в боулінг або музичні клуби. Однак чеські студенти більш спокійні та врівноважені, до того ж слід мати на увазі, що до моменту вступу до внз абітурієнту з Чехії виповнюється 19-20 років, а не 16-17, як приїжджому з України, із-за різниці в системі освіти.

Часті питання

Зупинивши свій вибір на чеському вузі, слід з’ясувати більше подробиць про особливості навчання в цій країні. А для початку спробуємо відповісти на найпоширеніші запитання з приводу вступу в чеські університети.

Чи можу я вступити до чеського вузу відразу після закінчення школи в Україні?

Вступати в університет у Чехії після закінчення української школи цілком реально. Для вступу на бюджет державний вуз вам знадобиться:

 • нострифікація атестата (проводиться в Чехії – в самому вузі або адміністрації за місцем проживання. При цьому слід врахувати, що в деяких випадках випускника української школи можуть бути призначені додаткові іспити за шкільною програмою);
 • знання чеської мови на рівні не нижче В2.

Якщо українець готовий платити за освіту, існує можливість навчання англійською мовою в державних вузах Чехії, можна також вступити в приватний вуз. У багатьох з них вступні іспити дуже легкі або взагалі відсутні.

Такі програми є у Вищій школі економіки (спеціальність «Економіка і менеджмент», вартість від 3600 євро/рік), Інституті банківської справи в Празі («Банківський менеджмент», від 2100 євро/рік), ЧВУТ («Біомедичний технік», «Біомедичний інженер», «Системна інтеграція процесів в охороні здоров’я», 4000 євро/рік), Університеті Палацького («Спеціальна педагогіка», 2500 євро/рік).

Чи можна перевестися з українського вузу в чеський, які здаються іспити і які потрібні документи?

Переклад з українського ВНЗ в чеський передбачає, що абітурієнт вступає до університету на загальних підставах, причому на перший курс. При цьому неважливо, скільки років він провчився у вітчизняному навчальному закладі. Тобто перевестися з 2-го курсу українського університету на 2-й курс чеської неможливо.

Вступивши на 1-й курс університету в Чехії, можна спробувати перезарахувати ті предмети, з яким у попередньому вузі були отримані оцінки «відмінно». При цьому відмітка зміниться на «задовільно», зате студенту можна буде вивчати ці предмети заново.

При переході в магістратуру чеського вузу після закінчення бакалаврату в України здобувач повинен, як і при вступі на перший курс, обов’язково нострифікувати диплом, надати сертифікат про середньо-високому знання чеської мови (В2) і скласти вступні тести.

Документи, необхідні для вступу на 1-й курс:

 • атестат про наявний освіту з випискою про оцінки (оригінал або нотаріально завірена копія);
 • закордонний паспорт (ксерокопія першої сторінки);
 • фото 3,5х4,5 см (3 шт.);
 • довіреність від батьків, якщо абітурієнт неповнолітній (необхідна для нострифікації диплома в Чехії);
 • список вивчених у школі предметів за останні 3 роки;
 • сканований варіант свідоцтва про державну реєстрацію українського середнього навчального закладу (школи).

У деяких чеських вузах також можуть зажадати резюме або CV (по-чеськи żivotopis, біографія), в якому потрібно коротко викласти біографічні дані, інформацію про освіту, уміннях і навичках абітурієнта.

Щоб правильно підготувати всі необхідні документи, слід заздалегідь ознайомитися з вимогами конкретного вузу на офіційному сайті закладу.

Чи доступна іноземним абітурієнтам безкоштовна вища освіта в Чехії?

Безкоштовно отримати в Чехії можливо тільки у випадку навчання чеською мовою. Тому для українських абітурієнтів перш рекомендується рік-півтора відучитися на мовних курсах у Чехії.

Висновок

Навчання в чеському вузі – це, передусім, можливість отримання якісного, часто безкоштовної вищої освіти європейського рівня. Вузи в Чехії мають розвинену інфраструктуру і високий рівень технічної оснащеності, надають студентам широкі можливості в плані отримання стипендій, грантів і знижок на оплату за навчання, а також міжнародного співробітництва, участі у програмах обміну з відомими університетами по всьому світу.

Всупереч тому, що при вступі для іноземців немає послаблень і їм доводиться готуватися до іспитів у кілька разів інтенсивніше, ніж чеським абітурієнтам, час і сили не будуть витрачені даремно: диплом чеського університету дозволить в майбутньому влаштуватися на престижну і добре оплачувану роботу в будь-якій європейській країні.

Безкоштовна вища освіта в Чехії: Відео

Статті по темі