Меню Закрити

Як отримати студентську візу в Чехію

Якщо ви хочете отримати вищу освіту на території Чехії, вам знадобиться довгострокова туристична віза в цю країну. Цей документ дасть вам право легально перебувати в Чеській Республіці від шести місяців і довше і відвідувати заняття у ВНЗ на денній формі навчання. Студентська віза в Чехію відкриває перед вами перспективи отримати фундаментальні знання з обраної спеціальності, серйозну практику спілкування в середовищі носіїв чеської мови та в кінцевому підсумку диплом престижного європейського вузу. Але для початку потрібно правильно оформити документи на перебування у цій державі.

Студентська віза в Чехію

Що таке студентська віза

Якщо говорити про візу в цілому, зазначимо, що вона є дозвільним документом, що дозволяє перетинати кордони держави, громадянином якої ви не є. І навіть якщо між країнами існує угода про безвізовий режим, це не позбавляє вас від міграційного контролю при перетині кордону іноземної держави.

Імміграційні візи бувають, коли людині дозволяється постійно жити та працювати на території іноземної держави, та не імміграційні.

Тому відразу обмовимося, що студентська віза – один з типів неімміграційних віз. Це означає, що постійно проживати з нею в країні ви не зможете.

Відповідно, щоб швидко і без проблем отримати саме таку візу, вам доведеться переконати співробітників консульства в Чехії, що ваша мета – саме бажання вчитися в цій країні, а не іммігрувати туди.

Довгостроковій віза стає в тому випадку, якщо вона видається на термін понад 3 місяців. У нашому випадку можливі піврічна (на 1 семестр) і річна (на 1 курс) віза в Чехію.

Типи студентських віз до Чехії

Чеські студентські візи бувають різних типів. В залежності від ваших життєвих планів і рівня адаптації до умов життя в Чехії ви повинні визначитися з тим, якого роду документ вам потрібен.

 1. Довгострокова студентська віза. Власне, це і є студентська віза в вузькому сенсі слова. Отримати її можна швидко – протягом двох місяців, і ніяких особливих процедур для цього не потрібно, крім подачі документів і співбесіди. Видається така віза на термін від 6 місяців і, як правило, до одного року. Після прибуття в Чехію вам потрібно буде зареєструватися в місцевому Міністерстві внутрішніх справ, після чого можна спокійно приступати до навчального процесу…
 2. Вид на проживання. По суті, це дещо інший документ, проте і його можна використовувати для легального навчання в Чехії. Наявність ВНП може позбавити від проблем з реєстрацією на рік або два. Це більш грунтовна папір, що дозволяє проживання в країні, при цьому те, чим ви займаєтеся, – ваша особиста справа.

Головний мінус ВНП полягає в тому, що його отримання може виявитися більш складним і довгим. Зокрема, потрібно буде пройти співбесіду чеською мовою. Однак у випадку позитивного результату справи ви отримаєте візу на два місяці, після закінчення яких у тому ж чеському МВС вам видадуть дозвіл на проживання.

І студентську візу, і ВНП можна продовжити. Тому на практиці більшість абітурієнтів воліє спочатку обзавестися студентською візою і тільки по закінченні вузу запросити дозвіл на проживання разом з дозволом на роботу.

Зрозуміло, якщо ви плануєте вчитися заочно і працювати в Чехії, студентська віза вам не допоможе. У такому випадку краще відразу оформляти робочу візу (за запрошенням роботодавця) і ВНП.

Однак слід мати на увазі, що студентам, які прагнуть присвятити себе виключно навчання, отримати дозвільні документи простіше, ніж їх шукають підробіток побратимам.

Де і як оформляється студентська віза

Оформити студентську візу можна тільки в консульському відділі Посольства Чехії. Все починається зі звернення на електронну пошту цього відомства. Після того як вам вишлють запрошення з вузу, потрібно завантажити з сайту консульства анкету і заповнити її.

Після цього вам належить підготувати пакет необхідних документів, подати його і дочекатися рішення вашого питання.

Необхідні документи

Для отримання студентської візи вам знадобляться наступні документи:

 • заповнений бланк заяви про ваш намір отримати студентську візу;
 • закордонний паспорт, який повинен бути дійсним ще не менше 11 місяців з моменту закінчення терміну дії візи. В іншому випадку вам доведеться його продовжувати;
 • два ідентичних кольорових фото форматом 3,5 х 4,5 див. На звороті потрібно написати латинськими літерами ваші ПІБ та дату народження;
 • поліс медичного страхування, наданий будь чеської страховою компанією. Термін дії страховки має поширюватися на весь період перебування на території країни, сума покриття витрат – не менше 60 000 євро. Слід пам’ятати про те, що без пред’явлення квитанції про оплату медичної страховки готову візу вам не видадуть;
 • підтвердження про зарахування та надання житла з чеського вузу, яке ви отримаєте поштою відразу після оплати навчання за перший семестр. Ось приклад:

Підтвердження про прийом на навчання

 • довідка з банку про наявність хоча б 4000 євро на вашому рахунку. Для неповнолітнього студента це може бути виписка з рахунку найближчих родичів, наприклад, батьків. Причому в цьому випадку передбачено невелике послаблення – мінімальна сума може становити 3000 євро;
 • договір про наявність місця проживання на весь передбачений візою період. Найчастіше це гуртожиток вузу, яке для іноземних студентів в чеських університетах надається автоматично. Оплата за проживання в ньому становить 105 євро в місяць;
 • довідка про несудимість у вашій країні. Тут є важливий нюанс: якщо протягом останніх 3 років ви більше півроку перебували в іншій країні, то підтвердження відсутності судимості знадобиться і звідти;
 • конверт формату А4 та поштова картка «Повідомлення про вручення» з вашою адресою латиною. Це знадобиться для висилки вам відповіді поштою;
 • копії всіх документів, крім заяви.

На цьому перелік документів для студентів, які досягли повнолітнього віку, можна вважати вичерпаним. А ось тим, кому ще не виповнилося 18 років, доведеться зайнятися наданням ще деяких паперів:

 • письмова згода обох батьків на перетинання державного кордону дитиною Чехії. Причому не має значення, перебувають батьки в офіційному шлюбі чи ні – згода необхідно від обох зазначених у свідоцтві про народження винуватців появи дитини на світло;
 • свідоцтво про народження;
 • у разі смерті одного або обох батьків необхідно надати відповідну довідку – про смерть.

Усі подані документи мають бути перекладені на чеську мову та нотаріально засвідчені. При цьому слід мати на увазі, що перекладацькі послуги, що надаються численними приватними фірмами, обходяться, як правило, трохи дешевше, ніж судовий перекладач.

Як проходить інтерв’ю в консульстві Чехії

Оскільки студентська віза вважається довгостроковою, вас напевно викличуть на співбесіду. Головна його мета – перевірити достовірність даних, зазначених вами в анкеті.

Головне, про що ви повинні пам’ятати: у консульства є законне право відмовити у видачі візи за результатами бесіди з вами. Тому для того, щоб правильно вибудувати стратегію своєї поведінки на співбесіді, важливо знати, з яких причин ви можете впасти в немилість.

По суті, якщо ви вказали все чесно і правильно, боятися нічого. Однак існує і таке узагальнено сформульоване підставу відмовити вам, як «виявлення наміру займатися іншим родом занять, не зазначених у якості мети відвідування». Тому вам слід переконати співробітників консульства в тому, що ви їдете вчитися, а не підробляти або емігрувати.

Крім того, ви повинні бути готові до того, що на співбесіді від вас можуть зажадати надати додаткові документи до вже поданих раніше, а також запросити на нове співбесіду. Тим часом загроза не отримати візу, швидше, теоретична – переважна більшість абітурієнтів стають володарями дозвільного документа на в’їзд.

Терміни оформлення візи та вартість

Після подачі всіх документів термін виконання за вашим запитом становить від 60 до 120 днів. У виняткових випадках розгляд справи може тривати до півроку, однак таке відбувається нечасто. Кращий спосіб прискорити процес – подати всі необхідні документи та чітко виконати всі інструкції. У цьому випадку велика ймовірність того, що ви станете володарем довгострокової студентської візи в Чехію після закінчення двох місяців.

Вартість візового збору – 35 євро. Довгострокова віза обійдеться приблизно в 100 євро. Існує безліч юридичних компаній і приватних осіб, які пропонують допомогу в її оформленні. Однак, звернувшись до них, за отримання довгострокової візи від півроку і більше вам доведеться заплатити від 500 євро.

Як продовжити студентську візу

Продовжувати студентську візу можна практично необмежену кількість разів до тих пір, поки ви продовжуєте навчання. Між тим це потрібно робити своєчасно при переході на кожний наступний курс і навіть семестр, щоб не втратити право на легальне перебування в країні.

Продовження студентської візи в Чехію

Причому покидати межі країни для цього не потрібно. Потрібно лише не пізніше 14 днів (у перший раз бажано за два місяці) до закінчення дії попередньої візи знову подати у МВС Чехії ті ж самі документи, які ви вже подавали в консульство при отриманні візи. Первинне продовження зазвичай відбувається протягом двох місяців. Надалі процедура проходить швидше.

Причини відмови у візі

Як вже говорилося вище, відмовити у видачі візи можуть з різних причин, в тому числі з-за некоректно сформульованої мети вашого візиту. Однак, як показує практика, найчастіше відмовляють через прострочених документів, наприклад, закордонного паспорта.

Не збільшує ваші шанси на отримання візи та відсутність усіх необхідних документів, наприклад, згоди одного з батьків на перетин кордону та ін.

Зрозуміло, щоб не потрапляти в такі ситуації, треба бути гранично уважним і передбачливим і не допускати прикрих помилок.

Відповіді на деякі поширені запитання

Після прийняття рішення про намір навчатися за кордоном виникає безліч питань, пов’язаних з оформленням документів і подальшим перебуванням в обраній для навчання країні в цілому. Спробуємо відповісти на деякі з них, які задають досить часто.

В якому місті потрібно подавати документи на візу?

Подати заяву ви зможете тільки в тому місті, де є консульський відділ посольства Чехії. В Україні чеські консульства є у Києві та Львові, а в Білорусі та Казахстані – тільки в Астані та Мінську. Не забудьте про те, що всі документи заявник зобов’язаний подати особисто.

Можна подорожувати з чеською візою?

Звичайно, так. Адже Чехія – держава ЄС, тому після отримання дозволу на в’їзд на її територію для вас відкриті кордони всіх країн Шенгенського митного простору. У їх число входить більшість європейських держав, наприклад, Німеччина, Франція, Польща та інші. За межі Шенгену з чеською візою виїжджати не можна.

Можна працювати по студентській візі?

В принципі це не вітається. Хоча підробітку дозволяються, але вони лімітовані 150 годинами на рік. На жаль, в Чехії студенту важко розраховувати на високу зарплату – у середньому ви будете отримувати по 100 крон на годину, тобто фактично менше ніж 5 євро.

Висновок

Отримання і використання довгострокової студентської візи до Чехії може стати вашим шансом на отримання повноцінної вищої освіти європейського рівня і цінним життєвим досвідом перебування в іншому культурному і мовному просторі. Для того щоб гарантовано досягти її видачі, з формальної точки зору вам достатньо бути уважними та не наробити помилок. Але для того, щоб жити та вчитися в Чехії, ви повинні бути готові не тільки морально, але і матеріально.

Студентська віза в Чехію: Відео

Статті по темі