Меню Закрити

Університети Острави: європейський диплом для жителів СНД

Абітурієнти з країн колишнього СРСР вважають Чехію однією з найбільш відповідних держав, де можна отримати вищу освіту європейського зразка. Слов’янську мову досить легко зрозуміти та вивчити, територіальна близькість від західних кордонів України, Білорусії, Росії, а головне – перспектива престижної роботи в ЄС приваблюють багатьох випускників. При цьому, якщо виші Праги більш відомі, то університети Острави, володіючи всіма достоїнствами столичних навчальних закладів, що пропонують майбутнім студентам більш доступне по вартості навчання.

Університет Острави

Остравський університет

Головне вищий навчальний заклад міста — сучасний заклад, заснований у 1991 році. Сьогодні цей виш об’єднує 6 факультетів і кілька дослідних інститутів, які дають чудову освіту за різними спеціальностями: гуманітарних, педагогічних, соціальних, а також в галузі природничих наук, медицини, мистецтва.

Остравський університет пропонує студентам проживання в упорядкованих гуртожитки, роботу в бібліотеці з найбагатшим зібранням книг.

Крім цього, тут діє Центр для учнів з обмеженими можливостями.

При університеті працюють два НДІ: IT-інновацій та FUZZY-технологій, а також Центр інформаційних технологій, з якими активно співпрацюють бажаючі зайнятися науковими дослідженнями. Студентів залучають до роботи дослідницьких груп. З їхньою допомогою вже в студентські роки можна заявити про себе на міжнародній арені.

Остравський університет

На сьогодні у закладі навчається близько 10 000 студентів, а за рейтингом популярності він впевнено входить у першу десятку чеських університетів, займаючи 8-9 позиції.

Факультети та спеціальності Остравського університету

В університеті функціонують шість факультетів:

 • педагогічний,
 • філософський,
 • соціальних наук,
 • медичний,
 • природознавчий,
 • факультет мистецтв.

На кожному факультеті створено до 70 відділень та спеціальностей, є можливість навчання на бакалавраті, магістратурі, докторантурі.

Навчання чеською мовою безкоштовне для всіх, крім спеціальностей, які викладаються англійською мовою. Так, наприклад, на соціальному факультеті за навчання англійською мовою за фахом «працівник соціальної сфери» доведеться платити 1650 євро в рік. На інших факультетах, де передбачено викладання іноземною мовою, навчання коштує від 1500 до 7 тисяч євро в рік.

Навчання на бакалавраті триває 3-4 роки, на магістратурі – 2 роки, докторантура займе 3-4 роки.

Витрати при вступі

Вже в січні-лютому необхідно скласти заявку та подати документи до ВНЗ:

 • атестат або диплом бакалавра, перекладені на чеську мову;
 • нострифікацію (визнання документів);
 • сертифікат про вивчення чеської мови.

За розгляд документів доведеться заплатити 10-20 євро.

Для вступу здається 2-3 вступних іспиту. Вартість одного іспиту – 20 євро. За нострифікацію – здачу двох іспитів на вибір місцевого відділу освіти — потрібно заплатити 40 євро.

Історія та інфраструктура

Технічний університет в Остраві розташований в старій частині міста – районі Порубу, в якому є чимало визначних пам’яток.

Кампус вишу вважається одним з найбільших у Центральній Європі. Тут розташовані навчальні корпуси 7 факультетів, обсерваторія, планетарій, бібліотека, їдальня, кафе, виставковий зал. В комфортабельних гуртожитках проживає близько 2 тисяч осіб, а в спортивних залах є всі умови для занять фітнесом, ігровими видами спорту, скелелазінням.

Університет користується великою популярністю в іноземних абітурієнтів, оскільки підтримує тісні зв’язки з багатьма промисловими компаніями та орієнтується на практичне оволодіння професією, швидке працевлаштування. Щорічно у виші проводиться ярмарок вакансій, де студенти зустрічаються з роботодавцями та можуть отримати роботу.

Технічний університет вважається головним науково-дослідним центром регіону.

За кількістю слухачів різних програм він міцно утримує 4 місце в країні, а економічний факультет за рівнем підготовки поступається лише Празькому університету.

Остравський технічний університет

Партнерство з американськими, польськими, японськими промисловими компаніями дозволяє випускникам працювати в різних сферах економіки – автомобіле- і літакобудуванні, важкої промисловості, IT-галузі. З університетом тісно співпрацюють American Nano Society (США), European Association for Security in Krakov (Польща), JSME – Japan Society of Mechanical Engineers (Японія) та інші компанії.

Диплом університету визнається у всіх європейських країнах, а сам виш є членом таких міжнародних освітніх асоціацій, як IAU (International Association of Universities), IACEE (The International Association for Continuing Engineering Education) та інших.

Факультети та спеціальності ВНЗ

Навчання в технічному університеті ведеться по технічних і економічних спеціальностей за програмами бакалаврату, магістратури та докторантури.

Факультет Програма Спеціальності
Економічний Бакалаврат, магістратура Економіка та менеджмент
Економічна політика та управління
Системна інженерія та інформатика
Будівельний Бакалаврат, магістратура Архітектура і будівництво
Будівельна інженерія
Факультет металургії та інженерії матеріалів Бакалаврат, магістратура Економіка та управління промисловими системами
Інженерія матеріалів
Металургійна інженерія
Процесна інженерія
Машинобудівний Бакалаврат Машинобудування
Авіаційні технології
Магістратура Машинобудування
Факультет електротехніки та інформатики Бакалаврат Електротехніка
Інформаційні та комунікаційні технології
Проектування електрообладнання
Магістратура Електротехніка
Інформаційні та комунікаційні технології
Факультет безпечної інженерії Бакалаврат, магістратура Протипожежний захист та промислова безпека
Гірничо-геологічний факультет Бакалаврат, магістратура Фізика
Геодезія і картографія
Геодезія, картографія та геоінформатика
Геологічна інженерія
гірництво
Корисні копалини
Мехатроніка Бакалаврат, магістратура Автомобільна електроніка
Мехатронічні системи

Вступ і навчання у технічному університеті

Привабливість Остравського технічного університету полягає в тому, що державні ВНЗ в Чехії надають право на безкоштовне навчання чеською мовою всім студентам, у тому числі іноземним.

Будиночки в Остраві

Для цього вихідців з СНД необхідно пройти курси чеської мови, мовну школу при ВНЗ та надати сертифікат рівня В2 (на деякі спеціальності – В1). Можлива здача екзамену по мові.

Далі проводиться конкурс атестатів, які попередньо підтверджуються.

Нострифікація може зайняти до двох місяців, тому слід подбати про це заздалегідь, оскільки останній термін подання документів – 31 березня.

На деякі спеціальності факультетами встановлені додаткові іспити з математики та інших предметів.

Детальніше дивіться на сайті ВНЗ.

Бізнес-школа в Остраві

Остравська школа бізнесу входить у п’ятірку кращих приватних навчальних закладів Чеської республіки та дає вищу економічну освіту. Школа працює понад 15 років, багато її випускників створили свій успішний бізнес, отримали престижну роботу в Європі.

При ВНЗ працює підприємницький інкубатор, який допомагає студентам почати власну справу. Серед викладачів бізнес-школи не тільки теоретики, а й практики: тут часто виступають з лекціями відомі бізнесмени та члени уряду Чехії.

Бізнес-школа в Остраві

Навчання проходить чеською мовою, але окремі предмети викладаються російською та англійською. Післядипломна програма МВА проходить у тісній співпраці з австрійською бізнес-школою.

Напрямок Спеціальність Вартість
Бакалаврат Підприємництво,
Підприємництво і менеджмент в торгівлі,
Інформатика та інтернет у підприємництві
Вартість: 1800 євро в рік
Магістратура Підприємництво Вартість: 1900 євро на рік

Вступні іспити проводяться у вигляді співбесіди чеською, російською або англійською мовою.

Стипендії та гранти для іноземців у Чехії

Іноземні студенти в Чехії можуть не тільки отримати безкоштовну освіту, але й претендувати на гранти та стипендії. В чеських вишах є кілька видів стипендій, які розрізняються за величиною:

 1. На проживання – для оплати житла (з липня по вересень гроші не виплачуються). Наприклад, у технічному університеті на житло виплачують 950 крон (приблизно 37 євро).
 2. За відмінне навчання – її платять при отриманні високих оцінок за семестр.
 3. За особливі заслуги – нараховується тим, хто виступає на спортивних змаганнях, бере участь у волонтерській діяльності, працює в наукових студентських гуртках, виступає на конференціях.
 4. Для тих, хто навчається в докторантурі, стипендія становить 6-7 тисяч євро.

Уряд республіки заснувало грант для іноземців, які навчаються на бакалавраті, магістратурі та аспірантурі, з щомісячною виплатою стипендії у 500 євро. Заявку можна подати у дипломатичній місії Чехії у своїй країні, однак обмежена кількість грантів.

Проживання та харчування в Остраві

Острава відрізняється від інших великих чеських міст досить низькими цінами на харчування, проживання, тому студентам з СНД тут особливо комфортно вчитися.

Рівень вартості життя в Остраві можна оцінити за даними таблиці:

Харчування, послуги Вартість
Їжа в недорогому ресторані 100 CZK
Кока-кола/Pepsi 0,33 л 26 CZK
Молоко, літр 16 CZK
Хліб, 0,5 кг 20 CZK
Яйця, 12 штук 34 CZK
Вода, 1,5 л 12 CZK
Картоплю, 1 кг 16 CZK
Оренда 1-кімнатної квартири 5,600 CZK
Місячний абонемент на транспорт 250 CZK

Висновок

Заснована на давніх традиціях, система вищої освіти в Чеській республіці визнана однією з найстаріших у Європі, тому дипломи чеських навчальних закладів високо цінуються в інших країнах. При цьому освіта в Чехії безкоштовна для іноземних студентів, витрати на харчування та проживання досить низькі, крім того, закордонним студентам в Чехії дозволено підробляти.

Все це робить навчання в Чехії й, зокрема, в Остраві особливо привабливим для вихідців з СНД. В перспективі тут можна отримати престижну роботу, чеське громадянство і стати повноправним громадянином європейської країни.

VŠB – Technical University of Ostrava: Відео

Статті по темі