Меню Закрити

Як отримати медичну освіту в Чехії

Чехія є однією з перших держав Центральної Європи, де ще в Середньовіччі стало розвиватися мистецтво лікування і навчання медиків. В наші дні медицина цієї країни, яка базується на новітніх досягненнях у галузі охорони здоров’я, визнається і цінується у всьому світі. Якщо ви мрієте про диплом лікаря і високооплачувану роботу за кордоном, найзручніше отримати медичну освіту в Чехії у 2023 році.

Медична освіта в чехії

Особливості європейської медицини

Отримання медичної освіти сьогодні вважається одним з найбільш складних видів навчання. Підготовка лікарів триває набагато довше, ніж фахівців інших напрямків, до того ж їм доводиться освоювати величезний обсяг навчального матеріалу.

Отримання медичної освіти в Чехії має досить багато переваг. Програми підготовки медиків у місцевих вишах значно відрізняються від програм пострадянських навчальних закладів і відповідають світовим стандартам. Студенти знайомляться з передовими досягненнями світової медицини, застосуванням новітніх методів діагностики, вивчають міжнародні протоколи лікування різних захворювань.

Чеський диплом лікаря визнається не тільки в Європі, але і в США, Канаді та Австралії.

Після завершення навчання перед випускниками відкриваються перспективи працевлаштування не тільки в Чехії, але і в інших країнах світу.

Оскільки навчання в медичному виші та інтернатурі – процес тривалий, що за цей час студент може не тільки отримати ПМП в Чехії (видається після 5 років проживання в країні), але і незабаром після закінчення вишу та допуску до самостійної роботи претендувати на чеське громадянство.

Зарплати лікарів тут вище, ніж в інженерів та інших кваліфікованих фахівців. Мінімальна заробітна плата лікаря в Чехії становить 25 тисяч крон в місяць (950 €), проте реальні заробітки в медичній сфері набагато вище.

Наприклад:

 • лікар загального профілю отримує близько 1350 €;
 • сімейний лікар – 2300-3460 €;
 • стоматолог – 1150-3460 €;
 • хірург – від 1200 €;
 • кардіолог – 1540-2150 €;
 • офтальмолог – понад 1540 €;
 • педіатр – близько 3000 €.

Лікарі з дипломами, отриманими в чеських ВНЗ, дуже запитані в розвинених країнах, причому в останні роки це призвело до того, що чехи-медики масово переїжджають жити та працювати в Німеччину, Австрію, Великобританію і держави Скандинавії, де лікарям платять більше. Саме тому клініки Чехії охоче беруть на роботу лікарів і медсестер зі Східної Європи та Азії.

Згідно з чеськими законами, офіційно працевлаштований лікар-іноземець отримує таку ж заробітну плату, як і місцеві фахівці.

Клініка оплачує закордонним співробітникам медичну і пенсійну страховку, надає оплачувану відпустку (4-6 тижнів) та інші соціальні пільги. Лікарям-іноземцям, які працюють в оздоровчих санаторіях або невеликих містах, де дефіцит медиків відчувається особливо гостро, нерідко надається безкоштовне житло, ваучери на харчування, доплати за підвищення кваліфікації та заняття спортом.

Для лікарів дефіцитних спеціальностей проводиться додаткове навчання за рахунок медичного закладу. Крім того, медикам-іноземцям дозволено мати в Чехії приватну практику.

Проте лікарі та медсестри з дипломами, отриманими в пострадянських країнах, можуть працювати в Чехії тільки за умови нострифікації документа про освіту. Це складна, тривала і багатоетапна процедура, що передбачає поглиблене вивчення чеської мови (до рівня, що дозволяє лікарю-іноземцю вільно спілкуватися з пацієнтами), складання письмових та усних кваліфікаційних іспитів чеською мовою, практику в клініці під спостереженням куратора.

Де можна вивчати медицину в Чеській Республіці

У Чехії немає спеціалізованих медичних вишів – підготовкою медиків тут займаються окремі факультети університетів. Зокрема, факультети, на яких вивчають медицину, є в п’яти великих університетах Чеської Республіки.

Найбільша кількість медичних факультетів є у Карловому університеті: три з них розташовані в Празі, ще два їх філії – у Пльзені та Градець-Кралове.

Крім того, отримати професію лікаря або фахівця в галузі охорони здоров’я можна в Масариковом університеті в Брно, Університеті Палацького в Оломоуці, Остравському університеті та університеті оборони (зі спеціалізацією по військовій медицині).

Медичні та немедичні спеціальності

Класифікація спеціальностей, пов’язаних з медициною, у Чехії дещо інша, ніж у пострадянських державах. Відповідно до міжнародної практики вони поділяються на медичні та немедичні.

У перелік немедичних спеціальностей потрапляють багато з тих, які в державах колишнього СРСР відносять до медичної галузі. Цю особливість необхідно враховувати при виборі професії, яку ви хочете освоїти в чеському виші.

Зокрема, до числа немедичних спеціальностей відносяться: медсестри, акушерки, фельдшери швидкої допомоги, зубні техніки, лаборанти, фахівці в області радіології, оптики, ортопеди, фізіотерапевти, дієтологи, ерготерапевт, психологи, логопеди, масажисти, медико-соціальні працівники.

До медичних відносяться лікарі загальної терапії, фахівці (хірурги, кардіологи, невропатологи, пульмонологи та ін.), а також стоматологи. Педіатрія в Чехії вивчається в розділі загальної медицини.

Вибір медичного факультету

Щоб вибрати виш, в якому ви зможете отримати медичну освіту, відповідну вашим запитам і побажанням, потрібно уважно вивчити список спеціальностей, які пропонують ті чи інші факультети, умови конкурсу та іспити, які потрібно здати.

 • Найвищий рейтинг мають 2-й і 3-й медичні факультети Карлового університету. Вони відомі інтеграційною системою освіти, що дозволяє майбутнім лікарям комплексно підходити до кожного діагнозу та аналізувати стан пацієнта з різним фізіологічним аспектам
 • Наступним за престижністю є медичний факультет Університету імені Палацького в Оломоуці. Іноземних студентів тут найбільше. При підготовці майбутніх хірургів активно використовується телемедицина – прямі трансляції з операційних.
 • 1-й медичний факультет Карлового університету відомий якісною підготовкою стоматологів і високим рівнем наукових досліджень. Крім того, тут пропонується широкий вибір немедичних спеціальностей: наркологія, фізіотерапія, судова медицина.
 • Медичний факультет університету імені Масарика залучає студентів до дослідницької роботи вже з першого курсу. Тут можна вибрати програму з розширеними можливостями саме в плані наукової підготовки.
 • Медичний факультет в Остраві відкритий порівняно недавно. Крім лікарів загальної медицини тут готують фізіотерапевтів, дієтологів, медиків рятувальної служби, реаніматологів.

Що потрібно для отримання медичної освіти

Для початку необхідно визначитися з мовою, на якій ви будете проходити навчання. Навчання чеською мовою студенти-іноземці можуть безкоштовно англійською – на платній основі. На медичному факультеті в Остраві навчальну програму можна освоювати ще й італійською мовою, але теж платно.

Для абітурієнтів, які не володіють значними засобами, безкоштовне навчання виглядає більш привабливим. Чеська мова належить до слов’янської групи, тому особливих труднощів при його вивченні не виникає.

Щоб вчитися на медичному факультеті, потрібно володіти чеською мовою на рівні не нижче В2, а також профільної термінологією. А для вступу на медичні факультети Карлового університету потрібно знання чеської мови на рівні не нижче С1.

Знання мови абітурієнти повинні підтвердити, склавши іспити на отримання державного лінгвістичного сертифіката.

Як показує практика, вивчити чеську мову на належному рівні, перебуваючи поза мовної середовища, практично неможливо. Тому якщо ви роздумуєте над тим, як вступати в медичний інститут в Чехії на безкоштовній основі, першим етапом підготовки повинна стати навчання на мовних або підготовчих курсах.

В Празькому освітньому центрі (Prague Education Center) ви зможете не тільки вивчити чеську мову, але і вивчати профільні предмети, які потрібно буде здавати на іспитах. Для абітурієнтів медичних факультетів розроблені спеціальні програми, які враховують всі вимоги, що пред’являються до них.

Центр пропонує річні курси підготовки:

 • SMART (600 годин, 3910 €),
 • STANDARD (910 годин, 4760 €),
 • COMPLEX (1120 годин, 5370 €).

Є також інтенсивний семестровий курс, який триває з січня по червень. Він включає 477 навчальних годин вивчення чеської мови та до 150 годин профільних предметів за вибором. Вартість мовного курсу 2910 євро, програма вивчення окремих предметів – 420-480 євро.

Якщо ви хочете навчатися англійською мовою, необхідно надати до приймальної комісії міжнародний мовний сертифікат TOEFL або IELTS.

Ще один важливий момент – нострифікація документа про освіту. Якщо ви закінчили школу або коледж в країні, яка не входить в ЄС, ваш атестат або диплом повинні пройти в Чехії процедуру офіційного підтвердження.

Нострифікація займає 2-3 місяці. Займатися підтвердженням документів про освіту можна паралельно з навчанням на мовних курсах.

Отже, для вступу в чеський виш вам необхідно:

 • вибрати університет, факультет і спеціалізацію (загальна медицина, стоматологія або спеціальності сфери охорони здоров’я);
 • вибрати мову навчання:
 • для навчання на чеській слід записатися на мовні курси в Чехії, закінчити їх і здати іспит на отримання державного мовного сертифікату;
 • для навчання англійською мовою необхідно здати іспит і отримати міжнародний мовний сертифікат TOEFL або IELTS;
 • нострифікувати диплом про освіту;
 • подати документи на вступ до внз і сплатити держмито;
 • здати вступні іспити;
 • якщо вас прийняли на навчання до внз – оформити довгострокову студентську візу.

Особливості процесу навчання

У Чехії діє Болонська система, згідно з якою передбачена підготовка фахівців трьох рівнів: бакалаврат, магістратура та докторантура. Навчання на бакалавраті триває 3-4 роки, в магістратурі – 2 роки, в докторантурі – 3-4 роки залежно від напрямку.

Для оцінки обсягу вивчених дисциплін використовується система кредитів. За кожен семестр студенту необхідно набрати 30 кредитів. Таким чином, проходження програми бакалаврату оцінюється в 180-240 кредитів, магістратури – до 120 кредитів.

Медична освіта в чехії

Однак на медичних факультетах подібна система застосовується тільки для спеціальностей, які входять в число немедичних. Причому для деяких з них (медична сестра, медсестра-акушерка, фельдшер рятувальної служби, асистент-лаборант) передбачена тільки програма бакалаврату тривалістю 3 роки.

Для інших (фізіотерапія, наркологія, оптометрія) є бакалаврат (3 роки) і магістратура (2 роки). Після отримання диплому випускники відразу можуть приступати до роботи.

На медичних спеціальностях (загальна медицина і стоматологія) навчальна програма будується трохи інакше. Зокрема, бакалаврат на цих спеціальностях не передбачено. Навчання триває без перерви протягом 6 років (загальна медицина) або 5 років (стоматологія).

При цьому діє кредитна система: за час навчання студент повинен набрати не менше 300 кредитів за 5 років або 360 кредитів за 6 років.

 • На перших двох курсах майбутні лікарі вивчають загальні предмети: анатомію, медичну біологію, біофізику і біохімію, принципи догляду за хворими, надання першої медичної допомоги, основи фізичної культури.
 • На третьому курсі додається нормальна і патологічна фізіологія, основи педіатрії та клінічної медицини, мікробіологія та імунологія.
 • На четвертому курсі починається освоєння хірургії, клінічної генетики, епідеміології, фармакології, внутрішніх хвороб та травматології.
 • Два останні роки навчання присвячені вивченню захворювань різних систем органів, анестезіології та принципів реанімації, онкології, урології, гінекології та різних аспектів практичної медицини.

Велика увага приділяється практиці – вона починається з 2-3 курсу і на останньому курсі досягає 50 % навчального часу.

Але навіть після успішного опанування навчальної програми випускник до роботи не допускається. Він повинен пройти інтернатуру (1 або 2 роки) під контролем досвідчених лікарів і здати ще один держіспит. І тільки після цього він отримує право лікувати пацієнтів самостійно. Вузьку спеціалізацію майбутні лікарі освоюють в інтернатурі та на програмах післядипломної підготовки.

Випускники медичних факультетів отримують диплом, ступінь магістра і звання MUDr. (medicinae universae doctor) – лікар загального профілю. Стоматологи отримують звання MDDr. (medicinae dentalis doctor).

Після отримання диплома молодий фахівець повинен зареєструватися у державному реєстрі лікарів.

Для бажаючих займатися науковою роботою в медичній сфері в університетах Чехії діє докторантура. Тривалість навчання докторантів – 4 роки.

Одна з вимог для вступу в докторантуру – володіння англійською мовою на рівні, який дозволяє виступати на міжнародних конференціях і працювати з англомовною літературою. При навчанні в докторантурі кредитна система не використовується, оцінювання ведеться за рівнем виконання індивідуального навчального плану.

Кращі медичні ВНЗ Чехії

Медичні факультети у всіх університетах Чехії забезпечують якісну підготовку фахівців європейського рівня. При цьому кожен навчальний заклад має свої особливості, пов’язані з програмами навчання, методиками викладання і спеціалізацією.

Карлів університет у Празі

Карлів університет – найбільший і найпрестижніший виш Чехії. Він має 5 медичних факультетів (3 в Празі й 2 на периферії), а також факультет фармацевтики. Крім того, на факультеті фізичної культури та спорту можна отримати спеціальність по спортивній медицині.

Карлів університет у празі

Вимоги для вступу на медичні факультети цього університету найбільш високі.

Зокрема, щоб мати можливість навчатися безкоштовно, іноземні абітурієнти повинні володіти чеською мовою на рівні не нижче С1 (для інших університетів досить В2). Конкурс високий, і потрапити в число студентів іноземцю досить складно.

1-й медичний факультет

Це найбільший медичний факультет в Чехії, який щорічно приймає понад 700 студентів. Тут навчається близько 800 іноземців з 50 країн світу. Для закордонних студентів на перших двох курсах діє обов’язкова програма вивчення чеської мови (загальна лексика і медична термінологія). Передбачена платна програма навчання англійською мовою

Навчальна програма включає обов’язкові та факультативні предмети, які повинні складати не більше 15 % від загальної кількості досліджуваних дисциплін.

Модельні завдання для вступних іспитів з фізики, хімії та біології можна замовити на сайті факультету. При отриманні в деканаті їх вартість складе 300 крон (11,6 €), при пересиланні по території Чехії – 380 крон (14,7 €), при відправленні за кордон – 500 крон (19,36 €). Завдання для здачі іспиту з адіктології відповідно 100-170 крон (3,9-6,6 €).

Напрямки навчання Спеціальність Бакалавр, роки Магістр, роки Вартість навчання англ. мовою в рік Вступні іспити Особливості
Медицина Загальна медицина 6 13 937 € 1 тур. Письмові тести: фізика, біологія, хімія Денне навчання

Не більше 3 факультативних предметів на семестр

Стоматологія Стоматологія 5 13 937 € 1 тур. Письмові тести: фізика, біологія, хімія Денне навчання
Охорона здоров’я Адіктологія (наркологія) 3 2 Тільки на чеській 1 тур. Письмовий тест з біології Денне навчання
Фізіотерапія

Ерготерапії

Дієтологія

Реаніматолог

3

3

3

3

2

2

2

1 тур. Письмові тести: фізика, біологія, хімія
Акушерство Медсестра-акушерка 3 Тільки на чеській 1 тур. Письмові тести: фізика, біологія, хімія Денне, комбіноване навчання

2-й медичний факультет

Факультет пропонує курс по загальній медицині з розширеною програмою педіатричній спеціалізації. Якщо ви хочете стати дитячим лікарем, найкраще вступати саме сюди. Крім того, на цьому факультеті можна поглиблено вивчити фізіотерапію – на бакалавраті та за магістерською програмою.

Факультет порівняно невеликий – щорічно на нього приймають близько 230 студентів. Відомий суворими правилами прийому вступних іспитів та індивідуальним підходом до навчання кожного студента, тому відсів невстигаючих дуже низький.

На факультеті навчається близько 200 іноземців. Основною базою для навчання і практики є провідна чеська клініка «Мотол».

Адміністрація факультету піклується про психологічний стан студентів (як співвітчизників, так і іноземців) та проводить для них безкоштовні антистресові консультації, в тому числі англійською мовою.

Факультет видає збірники типових завдань для абітурієнтів.

Напрямки навчання Спеціальність Бакалавр, роки Магістр, роки Вартість навчання англ. мовою в рік Вступні іспити Особливості
Медицина Загальна медицина 6 12 775 € 1 тур – письмові тести з біології, фізики, хімії та передумов до медичної роботи. 2 тур – усна співбесіда Денне навчання. Розширена спеціалізація по педіатрії
Охорона здоров’я Фізіотерапія 3 2 Тільки на чеській 1 тур – письмові тести з біології, фізики, хімії та передумов до медичної роботи. 2 тур – усна співбесіда Денне навчання. До магістратури приймаються тільки бакалаври фізіотерапії
Догляд за пацієнтами Загальна медсестра 3 Тільки на чеській 1 тур – письмові тести з біології, фізики, хімії та передумов до медичної роботи. 2 тур – усна співбесіда Денне навчання. Останній рік навчання включає тільки практику

3-й медичний факультет

3-й медфак Карлового університету включений в список медичних навчальних закладів Всесвітньої організації охорони здоров’я та Euroskills (Об’єднання європейських медичних факультетів), навчальна програма має акредитацію Міністерства освіти США. Щороку на перший курс приймається до 250 студентів, з них до 65 осіб на платну програму з викладанням англійською мовою.

На факультеті застосовується інноваційна методика навчання, яка спрямована на формування вмінь інтегрувати різні галузі знань і приймати самостійні рішення.

Навчальний курс ділиться на цикли та модулі.

Мета вступних іспитів – відібрати абітурієнтів, які мають високу здатність до навчання та аналітичного мислення.

Факультет не видає посібників для абітурієнтів з типовими завданнями вступних тестів. Приклади тестових запитань можна знайти на сайті.

Напрямки навчання Спеціальність Бакалавр, роки Магістр, роки Вартість навчання англ. мовою в рік Вступні іспити Особливості
Медицина Загальна медицина 6 12 775 € 1 тур – письмові тести з біології, хімії та фізики/математики (на вибір). Тест з множинним вибором (30 питань для кожного предмета). 2 тур – співбесіда з інтерпретацією незнайомого розділу наукової статті Денне навчання. Навчальний курс ділиться на цикли й модулі. Практика з першого року навчання.
Охорона здоров’я Фізіотерапія (спеціалізація з реабілітації) 3 Тільки на чеській Письмовий тест з біології та фізики Денне навчання
Охорона здоров’я Стоматолог – гігієніст 3 Тільки на чеській Тест з біології та хімії Денне навчання
Охорона здоров’я Суспільна охорона здоров’я 3 Тільки на чеській Тест з біології, хімії, фізики та соматології (основ анатомії) Денне, комбіноване навчання
Догляд за пацієнтами Загальна медсестра 3 Тільки на чеській Тест з основ біології людини Денне, комбіноване навчання

Про інші факультети ВНЗ читайте в статті “Все про Карлів університет в Празі“.

Медичний факультет у Градец-Кралове

На спеціальність «загальна медицина» щорічно приймається 300-320 студентів. Крім того, факультет має давні традиції підготовки стоматологів і кваліфікованих медсестер.

Медичний факультет у градец кралове

Приклади вступних тестів та література, рекомендована для підготовки, наведено на сайті факультету.

Напрямки навчання Спеціальність Бакалавр, роки Магістр, роки Вартість навчання англ. мовою в рік Вступні іспити Особливості
Медицина Загальна медицина 6 11 990 € Письмові тести: фізика, біологія, хімія, соматологія (з латинськими термінами) Денне навчання
Стоматологія Стоматологія 5 13 150 € Письмові тести: фізика, біологія, хімія, соматологія (з латинськими термінами) Денне навчання
Догляд за пацієнтами Загальна медсестра 3 Тільки на чеській Письмовий тест з біології, соматології та хімії Комбіноване навчання. Студент може працювати неповний робочий день в клініці факультету.

Медичний факультет у Пльзені

На факультеті немає програм бакалаврату, є тільки магістратура за двома спеціальностями: загальної медицини й стоматології. Щорічно факультет приймає на перший курс до 200 студентів, 20 % з яких – іноземці.

Факультет пропонує абітурієнтам електронний підготовчий курс, який включає всі модельні питання з біології, фізики та хімії. Учасник курсу може перевірити свої знання у формі тесту, який відповідає структурі фактичного вступного тестового завдання. Курс доступний з 1 листопада на сайті факультету, вартість 4000 крон (155 €).

Абітурієнти, які проживають в Чехії, можуть відвідувати денний підготовчий курс (6000 крон або 232 €) або скористатися комбінованим курсом (денні заняття + електронний курс) за ціною 7000 крон або 270 €.

Напрямки навчання Спеціальність Бакалавр
роки
Магістр
роки
Вартість навчання англ. мовою в рік Вступні іспити Особливості
Медицина Загальна медицина 6 11 600 € Письмові тести: фізика, біологія, хімія. Денне навчання
Стоматологія Стоматологія 5 13 150 € Письмові тести: фізика, біологія, хімія. Денне навчання

Масариков університет у Брно

Це другий за кількістю студентів медичний факультет Чехії. Щороку на перший курс зараховують до 650 чоловік, з них близько 15 % – іноземці. Факультет включає 12 теоретичних інститутів, 54 клініки та 8 кафедр.

Масариков університет у Брно

Абітурієнтам пропонується вивчення загальної медицини, стоматології, а також широкого списку немедичних спеціальностей, в тому числі підготовка фельдшерів-парамедиків для рятувальних служб. Почати вчитися можна за програмами бакалаврату, а продовжити навчання в магістратурі.

У наступному навчальному році факультет планує розширити перелік спеціальностей, що викладаються англійською мовою.

Модельні питання для вступних іспитів можна придбати в книжковому магазині факультету за адресою: Брно, Кампус Богуніца, Кам’яниця, 5. Вартість посібники 100 крон (3,9 €). Його також можна замовити за електронними адресами: email@lekarskeknihy.cz і chvilova@lekarskeknihy.cz і отримати поштою.

Для вступу до магістратури спеціальності охорони здоров’я складається іспит за фахом в рамках програми профільного бакалаврату. Список екзаменаційних тем для кожної спеціальності представлений на сайті факультету.

Напрямки навчання Спеціальність Бакалавр роки Магістр роки Вартість навчання англ. мовою в рік Вступні іспити Особливості
Медицина Загальна медицина 6 10 769 € Письмові тести: фізика, біологія, хімія, соматологія Денне навчання. Студенти залучаються до наукової роботи.
Стоматологія Стоматологія 5 12 692 € Письмові тести: фізика, біологія, хімія, соматологія Денне навчання
Догляд за пацієнтами Загальна медсестра 3 Чеською та  англійською мовами. Письмові тести: фізика, біологія, хімія. Денне, комбіноване навчання.
Акушерство Медсестра-акушерка 3 Тільки на чеській Письмові тести: фізика, біологія, хімія. Денне навчання
Охорона здоров’я Фізіотерапія 3 2 7 500 €(магістратура) Бакалаврат
Письмові тести з фізики, біології, хімії. Магістратура
Диплом профільного бакалаврату, іспити зі спеціальності
Денне навчання
Дієтологія

Оптика та оптометрія

Ортоптика

Асистент-радіолог

Асистент-лаборант

Біоаналітик

Стоматолог-гігієніст

3

3

3

3

3

3

2

2

2

Тільки чеською мовою.

Англ. мовою:

дієтолог (магістр), асистент-радіолог (бакалавр)

Охорона здоров’я Реаніматолог 2 Тільки на чеській Потрібно мати диплом бакалавра за спеціальністю «загальна медсестра». Здається іспит зі спеціальності Денне, комбіноване навчання
Охорона здоров’я Фельдшер рятувальної служби 3 Тільки на чеській 1 тур – тестування фізичних даних: підтягування, тест на моторику (Jacíkův motorický test) і біг (1500 м за 6 хв для чоловіків, 800 м за 3,4 хв для жінок). 2 тур – письмовий тест з біології та фізики Денне навчання. До або в період навчання потрібно отримати права водія категорії В, сертифікат DRNR (водій транспорту для перевезення хворих і поранених).

Університет Палацького в Оломоуці

Один з найстаріших вишів в Чехії. Медичний факультет має два відділення. На одному вивчаються загальна медицина і стоматологія, на другому – спеціальності сфери охорони здоров’я. На загальну медицину з навчанням чеською мовою щорічно приймається до 250 студентів, на стоматологію – до 100. На програми з викладанням англійською мовою: загальна медицина – 70-80 студентів, стоматологія – 15-20 студентів.

Університет Палацького в Оломоуці

Навчальні програми сертифіковані в США і Канаді.

Екзаменаційні програми для вступу на загальну медицину і стоматологію однакові. Якщо ви подаєте заяву на обидві ці спеціальності, іспит здається один раз. Перелік питань для вступних іспитів можна завантажити на сайті факультету.

Матеріали для підготовки до вступу на англомовну програму можна знайти в розділі сайту для іноземних студентів.

Вступники на спеціальності по догляду за хворими, акушерство та охорона здоров’я мають можливість ознайомитися зі списком екзаменаційних тем та рекомендованої літератури на сайті.

Напрямки навчання Спеціальність Бакалавр роки Магістр роки Вартість навчання англ. мовою в рік Вступні іспити Особливості
Медицина Загальна медицина 6 10 500 € На чеській письмові тести: фізика, біологія, хімія (за 40 питань). Англійською: 1 тур – письмові тести: біологія, хімія, фізика/математика (на вибір). Сертифікат IELTS 6 або TOEFL 87, або додаткових мовний іспит з англ. мови. 2 тур – співбесіда Денне навчання. Англійською мовою проходять 3-річний курс вивчення чеської мови.
Стоматологія Стоматологія 5 11 800 € Аналогічно іспитів для загальної медицини. Денне навчання
Догляд за пацієнтами Загальна медсестра 3 Тільки на чеській Письмові тести: фізика, біологія, хімія. Денне, комбіноване навчання
Догляд за пацієнтами Медсестра з догляду за хворими з внутрішніми хворобами 2 Диплом бакалавра за спеціальністю «загальна медсестра», іспит зі спеціальності Денне навчання
Акушерство Медсестра-акушерка 3 Тільки на чеській Письмові тести: фізика, біологія, хімія. Денне, комбіноване навчання
Акушерство Інтенсивна терапія в акушерстві 2 Тільки на чеській Диплом бакалавра з акушерства, іспит зі спеціальності Денне навчання
Охорона здоров’я Фізіотерапія 3 2 Тільки на чеській Бакалаврат
Письмові тести: фізика, біологія, хімія. Магістратура
Диплом бакалавра з фізіотерапії, іспит зі спеціальності
Денне навчання
Охорона здоров’я Асистент-радіолог 3 Тільки на чеській Письмові тести: фізика, біологія, хімія. Денне навчання
Охорона здоров’я Фельдшер рятувальної служби 3 Тільки на чеській 1 тур – письмові тести: фізика, біологія, хімія. 2 тур – тестування фізичних даних. Денне навчання
Охорона здоров’я в спорті Фізіотерапія (спортивне спрямування) 3 2 Тільки на чеській Бакалаврат
1 тур – тест з плавання 100 м. 2 тур –  письмовий тест з іноземної мови (англ., нім., фр., ісп.). Письмові тести з хімії, фізиці, біології. 3 тур – усний іспит з фізики, хімії, біології.Магістратура
1 тур – письмовий тест з англ. яз. Письмовий тест з фізіотерапії. 2 тур – усний іспит з фізіотерапії
Денне навчання

Остравський університет

Університет в Остраві – наймолодший в Чехії, він був відкритий в 1991 році. Однак завдяки продуманим методиками навчання, які забезпечують індивідуальний підхід до кожного студента, ВНЗ користується в Чехії значною популярністю.

Остравський університет

Вступити на багато спеціальності Остравського університету легше, ніж в інші навчальні заклади Чехії – щоб бути зарахованими до внз, абітурієнтам достатньо набрати кількість балів, що перевищує встановлений приймальною комісією мінімум.

Методичні посібники для підготовки до іспитів можна знайти на сайті факультету.

Напрямки навчання Спеціальність Бакалавр роки Магістр роки Вартість навчання англ. мовою в рік Вступні іспити Особливості
Медицина Загальна медицина 6 10 000 € Письмові тести: фізика, біологія, хімія. Денне навчання.
Догляд за пацієнтами Загальна медсестра 3 5 000 € Письмові тести: біологія, соціальні науки Денне, комбіноване навчання
Охорона здоров’я Фізіотерапія 3 5 000 € англійською або італійською Тест на рівень фізичної підготовки. Письмові тести: біологія, фізика Денне навчання.
Охорона здоров’я Асистент-лаборант 3 Тільки на чеській Письмові тести: біологія, фізика Денне навчання.
Охорона здоров’я Фельдшер рятувальної служби 3 Тільки на чеській 1 тур – письмові тести: фізика, біологія. 2 тур – тестування фізичних даних. Комбіноване навчання.

У таблиці наведені спеціальності за напрямами “Догляд за хворими” та “Охорона здоров’я”, на які набір проводиться щорічно. Крім них, на факультеті пропонуються програми бакалаврату зі спеціальностей: «Медсестра-акушерка», «Ерготерапії», «Дієтологія», «Асистент-радіолог», денна форма навчання фельдшерів-рятувальників.

Є також магістратура за фахом «Фізіотерапія», «Догляд за хворими в педіатрії», «Догляд за хворими в геріатрії», «Реаніматологія», «Експерт в галузі охорони здоров’я». Однак ці курси відкриваються тільки в тому випадку, якщо на них подається достатню кількість заявок, а кількість студентів, що успішно здали іспити, становить не менше 10-15 осіб на бакалаврат та понад 20 – у магістратуру. В іншому випадку ці програми в новому навчальному році не запускаються.

Абітурієнти, які витримали конкурс, за бажанням можуть бути зараховані на будь-яку суміжну спеціальність факультету (крім загальної медицини).

В університеті є акредитовані програми за спеціальностями «Загальна медицина», «Загальна медсестра» і «Фізіотерапія», які викладаються англійською мовою. Фізіотерапію також можна вивчати італійською мовою. Однак і ці програми відкриваються тільки в тому випадку, якщо набирають достатню кількість студентів.

Військова медицина в Університеті оборони у Брно

Університет оборони у Брно – єдиний вищий військовий навчальний заклад в Чехії. Воно знаходиться в підпорядкуванні Міністерства оборони, тому іноземні громадяни мають значні обмеження при вступі на навчання. Перш за все вони повинні бути цивільними особами (військовослужбовці іноземних держав можуть навчатися тільки в рамках державних угод з Міністерством оборони ЧР), мати постійне місце проживання або громадянство Чехії, не перебувати у будь-яких політичних партіях, добре володіти англійською мовою. Крім того, від них вимагається відмінний стан здоров’я (визначається медкомісією) і високий рівень фізичної підготовки (за результатами спортивних тестів).

Але навіть при успішному проходженні конкурсу іноземці зараховуються на навчання тільки з особистого схвалення ректора Університету оборони.

Підготовка військових медичних фахівців в Університеті оборони відбувається спільно з факультетом Карлового університету в Градец-Кралове. Абітурієнти подають заяви про прийом на відповідну спеціальність (загальна медицина, стоматологія, фармакологія, охорона здоров’я) одночасно в Університет оборони й на медичний факультет у Градец-Кралове.

Тестові питання та відповіді для вступників на бакалаврат і магістратуру можна знайти на сайті.

Напрямки навчання Спеціальність Бакалавр роки Магістр роки Вартість навчання англ. мовою в рік Вступні іспити Особливості
Військова медицина Військова загальна медицина 6 11 990 € 1 тур – тест англійською мовою (50 питань). 2 тур – тести на рівень фізичної підготовки Денне навчання.
Військова медицина Військова стоматологія 5 13 150 € Аналогічно загальній військовій медицині Денне навчання.
Військова медицина Військова фармацевтика 5 6 700 € Аналогічно загальній військовій медицині Денне навчання.
Охорона здоров’я Фельдшер рятувальної служби 3 Тільки на чеській 1 тур – письмовий тест з біології та соматології. 2 тур – письмовий тест на англ. мовою. 3 тур – тести на рівень фізичної підготовки Денне навчання. Бажана досить висока кваліфікація у плаванні.

Фармацевтична освіта

Щоб працювати в областях, пов’язаних з медициною, зовсім не обов’язково бути лікарем. Велика сфера, яка в наші дні розвивається дедалі активніше, – це фармакологія. Розробка нових ліків і біологічно активних добавок, косметологія, біоаналітика, фарміндустрія – всі ці напрямки займають значну нішу у світовій економіці.

Фармацевтичних вишів в Чехії небагато. Два найбільш великих з них розташовуються в Брно і Градец-Кралове.

Фармацевтичний факультет у Брно

Факультет фармакології в Брно входить в структуру Ветеринарно-фармацевтичного університету. Щорічно він приймає на перший курс до 250 студентів. Випускники факультету – універсальні фахівці, які можуть працювати в аптеках, фармацевтичних компаніях і в лабораторіях з аналізу лікарських препаратів.

Абітурієнти можуть безкоштовно скористатися списком екзаменаційних тем і питань з біології, хімії та фізики, відповіді на які їм необхідно знати при вступі. Всі необхідні матеріали можна знайти на сайті факультету.

Іспити здаються тією мовою, на якому абітурієнт планує вчитися (чеською або англійською).

Напрямки навчання Спеціальність Бакалавр роки Магістр роки Вартість навчання англ. мовою в рік Вступні іспити Особливості
Фармакологія Фармацевтика 5 6 700 € Тести з біології, хімії, фізики (40 питань). Денне навчання

Фармацевтичний факультет Карлового університету в Градец-Кралове

Фармацевтичний факультет Карлового університету розташований у Градец-Кралове. Це провідний навчальний заклад Чехії в даній області. Навчальна програма факультету відповідає вимогам Європейської асоціації фармацевтичних вишів. Щороку на перший курс тут приймається близько 550 студентів.

У 2014 році факультет набув ультрасучасне пристрій, який може аналізувати складні типи речовин і тепер може скласти конкуренцію в наукових дослідженнях провідним європейським дослідницьким інститутам.

Напрямки навчання Спеціальність Бакалавр роки Магістр роки Вартість навчання англ. мовою в рік Вступні іспити Особливості
Фармакологія Фармацевтика 5 7 600 € Для навчання англійською: мати сертифікат TOEFL 50-70 або IELTS 5.5 – 5.0. Усна співбесіда (питання шкільної біології та хімії англійською мовою). Для навчання на чеській – тести з хімії та біології (по 50 питань). Можливість провести вступну співбесіду по скайпу. Денне навчання. На 5 курсі – 6 місяців практики.
Біоаналітика Медичний лаборант 3 Тільки на чеській Тести з хімії та біології (по 50 питань), іспит з чеської мови Денне, комбіноване навчання
Біоаналітика Медична біоаналітика 2 Тільки на чеській Тест з біохімії, аналітичної хімії, мікробіології, імунології та гістології (100 питань) Прийом тільки після профільного бакалаврату. Денне навчання.

Висновок

У Чехії можна отримати вищу освіту у сфері медицини, охорони здоров’я та фармакології європейського рівня. Чеські медичні виші мають міжнародну акредитацію, їхні дипломи визнаються практично у всіх країнах світу. Навчання чеською мовою іноземні студенти можуть безкоштовно англійською – за помірну плату.

Освіта в Чехії міфи та реальність: Відео

Статті по темі