Навчання в Чехії надає широкі можливості. Чеські університети славляться якістю викладання, інноваційним підходом до навчального процесу та доступними цінами на навчання. Стипендії та гранти в Чехії також приваблюють абітурієнтів вступати в чеські виші.
Види стипендій в Чехії
Всі студенти, що навчаються на денному відділенні державного внз, мають право на одержання фінансової підтримки від університету.
Існують різні види стипендій:
- Стипендія на проживання – покладається студентам-іноземцям, а також іногороднім студентам у розмірі від 500 до 2000 крон щомісяця з вересня по червень.
- Стипендію за відмінне навчання – виплачується студентам, чий середній бал за підсумками минулого року становив 1-1,3 бала. Вона нараховується щомісячно протягом року в розмірі від 1200 до 7000 крон.
- Одноразова – нараховується за особливі заслуги в процесі навчання в університеті: участь в олімпіадах, змаганнях, конференціях. Спеціальна комісія визначає її розмір для кожного студента.
- Стипендія на навчання за кордоном – покладається студентам, які проходять навчання за обміном в одній з країн-партнерів.
- Докторська стипендія для студентів докторантури. Вона складає від 5 тис. до 12 тис. крон на місяць.
- Соціальна стипендія виплачується студентам, які потрапили в скрутне фінансове становище.
Стипендії від уряду та неурядових організацій
Студенти, які приїхали на навчання в Чехію, можуть претендувати на інші види стипендій, наприклад, на виплати від чеського уряду та неурядових організацій.
Головна умова для отримання стипендії в Чехії – навчатися за програмою чеською мовою.
Найбільш поширеним видом фінансової допомоги є стипендія від Міністерства освіти Чехії для іноземних студентів. Вона покриває всі витрати на оплату навчання у виші, мовних курсів, а також включає щомісячні виплати. Розмір допомоги для програм бакалавріату та магістратури становить 500 євро, для докторантури – 540 євро.
Для отримання такої стипендії студент повинен успішно скласти вступні іспити та вибрати одну зі спеціальностей, яка входить в перелік фінансованих державою. Інформацію про те, як отримати грант чеського уряду, а також повний перелік спеціальностей можна знайти на офіційному сайті Міністерства освіти.
Ще одним видом підтримки для студентів-іноземців є стипендія на навчання в університетах Південно-Моравського краю, розташованих в місті Брно. Вона призначена для студентів магістратури та докторантури, які проживають в країнах, що не входять до складу ЄС. На бакалаврат дана виплата не поширюється. Вона покриває витрати на навчання протягом першого року та оплату мовних курсів для учнів. Головна умова отримання фінансової підтримки – навчання чеською мовою. Дізнатися подробиці про порядок нарахування стипендії в університетах Брно можна на сайті Південно-Моравського краю.
Студенти з СНД можуть претендувати на фінансову допомогу від некомерційної організації «Вишеградський Фонд», яка заснована урядами чотирьох країн: Польщі, Словаччини, Чехії та Угорщини. Фонд протягом багатьох років надає допомогу магістрам і аспірантам, які бажають продовжити навчання чи вести наукові дослідження. Стипендія компенсує витрати на навчання в період навчання, а також витрати на проживання та транспорт. Детальні умови участі у програмі вказані на сайті Вишеградського фонду.
Освітня програма Європейського союзу під назвою Erasmus Mundus створена для студентів з країн, що не входять в ЄС. Отримати фінансову підтримку можуть студенти після аспірантури, магістратури або бакалаврату в рідній країні. Для цього вони повинні мати вищу освіту, хороші показники успішності та знати іноземну мову – англійську або чеську.
Стипендія Erasmus Mundus надається в розмірі 24 тис. євро в рік для магістрів, і від 60 тис. євро в рік для аспірантів. Вона видається для навчання та проходження стажування в іншій країні й повністю покриває витрати на страховку, навчання, проживання та харчування.
Більше про програми навчання та умови вступу можна дізнатися на офіційному сайті EACEA.
Перелік додаткових стипендій, що надаються університетами
Крім основних стипендій студенти можуть отримати додаткову підтримку в чеських вишах.
Карлів університет, як найвідоміше вищий навчальний заклад в Чехії, заохочує учнів на будь-який з англомовних програм на факультеті соціальних наук. Бакалаврам і магістрам надається знижка на оплату навчання, а також щомісячна фінансова підтримка на 1 рік.
Аспіранти Карлового університету, які навчаються на англомовній програмі на факультеті природничих наук, можуть розраховувати на повну компенсацію витрат на навчання, проживання та харчування, а також на отримання щомісячного посібники. Для цього їм потрібно вибрати актуальну тему для проведення докторських досліджень.
Отримати стипендію в Чеському технічному університеті можуть магістри англомовних програм навчання за умов, що вони мають високу успішність і не отримують підтримку від інших організацій і фондів. Розмір допомоги становить 370 євро щомісяця на весь період навчання. Аспіранти англомовних програм також можуть претендувати на матеріальну допомогу в розмірі 600 євро щомісяця протягом 1 року.
В університеті імені Палацького отримати додаткову стипендію у розмірі від 3 тис. до 11 тис. євро можуть 18 студентів-докторантів. Для цього вони повинні мати високу успішність і працювати над важливим дослідницьким проектом.
Студенти університету імені Масарика отримують стипендії від ректора вишу за високі досягнення в науці або за участь у благодійних проектах. Розмір допомоги встановлюється ректором особисто.
Розраховувати на фінансову допомогу можна і в чеських вишах, які не є державними. Приватні університети нараховують соціальну стипендію студентам, а також надають матеріальну підтримку у вигляді знижки на оплату навчання за високі досягнення у навчанні.
Оформлення стипендії
Студенти, які розраховують на отримання стипендії, повинні навчатися чеською мовою. Також умовами отримання основних видів матеріальних виплат є навчання на денній формі, відсутність подовження періоду навчання і відсутність академвідпустки.
Для отримання фінансової підтримки потрібно подати заявку в ректорат. Строки подання заяви залежать від багатьох факторів. Заявку на виплату за відмінне навчання можна подавати протягом усього періоду навчання. Заявка на стипендію для оплати проживання подається відразу після вступу та початку навчання.
Докторанти подають заявки також на початку року. Онлайн-заяви на допомогу від уряду оформляються до 30 вересня, а на підтримку від організацій – до 31 січня кожного року.
Крім заявки претендентів на участь у програмі повинні надати документи:
- диплом про освіту;
- сертифікати про знання іноземної мови (чеська/англійська);
- документ, що підтверджує місце прописки;
- реквізити банківського рахунку.
В якості додаткової підтримки чеські ВНЗ виплачують своїм студентам гранти. Найпоширенішими є гранти на наукову діяльність. Вони виплачуються учням, які ведуть наукову діяльність і готові представити корисний проект. Для бажаючих навчатися у вишах інших країн існує грант на навчання за кордоном. Такі грантові програми пропонують широко відомі університети. Вони оплачують студентам не тільки навчання у своїх стінах, а також переліт і проживання.
У Чехії існують сторонні організації, готові допомогти студентам, які не мають фінансової можливості для навчання:
- Підготовча організація Prague Education Center надає одноразову підтримку випускникам мовних курсів, які відзначилися високими досягненнями та готуються вступати в престижні ВНЗ Чехії. Такі стипендії доступні для випускників з країн СНД, у тому числі для казахстанців.
- Фонд Sophie Nadace виплачує гранти в галузі економіки та права і тим студентам, які добре зарекомендували себе при навчанні.
- GFPS – організація підтримує студентів з країн Східної та Центральної Європи та присуджує гранти за активне соціальне життя.
- The Kellner Family Foundation оплачує навчання незаможних студентів за спеціальностями медицина, економіка і за творчими напрямами. Найбільш часто їх гранти отримують діти з дитячих будинків.
Витрати на проживання студентів у Чехії
У 2019 році вартість житла у різних містах Чехії помітно зросла. Нинішня вартість кімнати в гуртожитку становить близько 150 євро в місяць, а половина орендованої квартири – від 250 євро щомісяця.
Крім цього на продукти, телефонні розмови та транспорт йде від 200 євро. В результаті вартість проживання протягом місяця в Празі становить від 500 євро, а в Брно та Остраві – 350-450 євро.
Дізнайтеся більше про проживання студентів у Чехії.
Висновок
Для іноземних студентів вища освіта в Чехії набагато доступніше, ніж в інших країнах Європи. Учні можуть розраховувати на безкоштовне навчання, а також на отримання фінансової підтримки від різних фондів і організацій.