Меню Закрити

Чеський технічний університет у Празі

Сучасній людині Чехія відома не тільки своєю багатою культурою, смачним пивом і якісними автомобілями Skoda, але і гідним рівнем освіти у місцевих вишах. Вже який рік поспіль чеські університети займають високі позиції у світових наукових рейтингах. Чеський технічний університет у Празі (ЧТУ) — не виняток. За версією міжнародного рейтингу QS World University Rankings цей заклад зайняв 156-ю позицію, що робить його одним з найбільш затребуваних серед абітурієнтів.

Чеський технічний університет у Празі

Історія створення

У 1705 році експерт з укріпленням Крістіан Йозеф Вилленберг попросив у імператора Австрії дозвіл на навчання інженерного мистецтва дворян: чотирьох з лицарських родин і двох чоловік з бюргерських сімей.

18 січня 1707 року імператор Йосип I погодився на пропозицію Вилленберга й у відповідь послав рескрипт чеським парламентських комісарам, в якому дав вказівку вжити заходи з даного питання. Ця дата і вважається днем, коли було засновано празький технічний університет.

Указ імператора про заснування

Інфраструктура вишу

Сьогодні ČVUT — один з найбільших і найстаріших технічних університетів у Європі. Довга історія і сталий розвиток дозволило ВНЗ облаштувати багату інфраструктуру, якій може позаздрити будь-який університет. Вона включає в себе як ультрасучасні наукові центри та корпуси, так і історичні будівлі, які часто розглядаються туристами в Празі як місцеві визначні пам’ятки.

В районі Дейвіце розташований Центральний корпус університету, де знаходиться адміністративний кампус.

Адміністративний корпус

Поруч з ним стоїть будівля бібліотеки Národní technická knihovna, яка по праву вважається гордістю вишу. Чеська національна технічна бібліотека відкрилася 9 вересня 2009 року. Бібліотечний фонд налічує понад 1.5 млн. томів. Архітектура будови виконана в стилі хай-тек з урахуванням найсучасніших енергоощадних технологій.

Бібліотека всередині

Проведення урочистих заходів, наприклад, церемонії зарахування або закінчення навчання, відбувається переважно у старовинній Віфлеємської каплиці. З 1962 року ця будівля належить до категорії національних пам’яток культури Чехії.

Віфлеємська каплиця

Крім факультетів, університет має шість науково-дослідних інститутів, видавництво Česká technika, і обслуговує власний обчислювальний та інформаційний центр.

Для комфортного життя і яскравого проведення дозвілля студентам доступні вісім сучасних гуртожитків, на території яких розташовані клуби, бари, ресторани, їдальні, кафе, піцерії, магазини, перукарні та інше.

Для працівників та студентів з маленькими дітьми на території вишу працює дитячий садок Lvíčata.

Університет приділяє увагу і фізичному здоров’ю учнів: завдяки безлічі спортивних майданчиків, тренажерних залів, тенісних кортів і басейну студенти можуть займатися різними видами спорту.

Також варто відзначити, що наявність власного симфонічного та камерного оркестру сприяє розвитку в культурному плані. Для всіх студентів ЧТУ в секціях і столових передбачені знижки.

Факультети університету

Для абітурієнтів Чеський технічний університет пропонує навчання в одному з восьми факультетів. Щорічно на них навчаються близько 24 тисяч студентів. Академічна система ČVUT включає в себе такі факультети:

  • цивільного будівництва;
  • машинобудування;
  • електротехніки;
  • ядерних наук і фізичної інженерії;
  • архітектури;
  • транспортних наук;
  • біомедичної інженерії;
  • інформаційних технологій.

Міжнародне співробітництво

Міжнародна мобільність та дослідження стали звичною частиною академічного життя. В цьому плані Чеський технічний університет займає провідні місця, оскільки пропонує своїм студентам і молодим вченим широкий спектр можливостей.

ЧТУ має ряд угод з провідними закордонними вищими навчальними закладами у країнах ЄС, Північній, Центральній і Південній Америці, Азії, Австралії та Південній Африці.

Університет бере участь у міжнародних програмах обміну Erasmus+, Leonardo й ATHENS.

Разом з наявністю спеціальних стипендіальних фондів і грантів для учнів це дозволяє відправляти й персонал на навчання в інші країни на постійній основі, що безумовно підвищує рівень освітньої програми. Згідно зі статистикою, кожен випускник магістратури хоча б один семестр провів в іншому університеті за кордоном.

Чеський технічний університет у Празі

Популярними напрямками стажувань у студентів і викладачів є:

  • Університет Аристотеля в Салоніках (Греція).
  • Будапештський університет технології та економіки (Угорщина).
  • Делфтський технічний університет, Нідерланди).
  • Вищий технологічний інститут в Лісабоні (Португалія).
  • Стамбульський технічний університет (Туреччина).
  • Левенський католицький університет (Бельгія).
  • Паризький технологічний інститут (Франція).
  • Мюнхенський технічний університет (Німеччина).
  • Віденський технічний університет (Австрія).

Крім цього, ЧТУ тісно співпрацює з провідними міжнародними компаніями, серед яких Continental, Český rozhlas, Amazon, Porsche Engineering, Skoda, NET4GAS, Unicorn та інші.

Програми для студентів

Університет пропонує навчання за 419 спеціальностями в рамках 105 навчальних програм, які готують висококваліфікованих спеціалістів в галузі будівництва, машинобудування, геодезії, картографії, кібернетики, архітектури, інформатики й так далі.

В інституті вищих досліджень імені Масарика також доступні такі спеціальності, як менеджмент, управління, економіка, підприємництво та інші.

Освітні програми майже всіх спеціальностей мають бакалавріат, магістратуру та докторантуру, але деякі напрямки передбачають отримання тільки одного кваліфікаційного рівня бакалавра або магістра / доктора філософії.

На додаток до доступних чеською мовою бакалаврських та магістерських навчальних програм ЧТУ в Празі пропонує навчання англійською. Докторські програми доступні на чеській або англійською мовами.

Як вступити іноземним абітурієнтам

Процедура вступу у 2025 році починається з подачі електронної заяви. Після заповнення електронну форму необхідно роздрукувати, підписати та відправити поштою разом з іншими вкладеннями у відповідний факультет або інститут університету.

Перелік необхідних документів залежить від факультету та навчальної програми, але спільними для всіх напрямів є свідоцтво про базову/середньому/вищу освіту і нострифікований (підтверджений) диплом/атестат.

Для отримання нострифікації треба доздати відсутні предмети й годинник.

Це пов’язано з різницею в тривалості академічних програм українських (11 років) і чеських (13 років), школярів. У CVUT напрямок на такі іспити видає відділ досліджень і навчання.

Навчальні програми пропонуються, викладаються та управляються факультетом або інститутом ЧТУ, а не ректоратом вишу, тому строки та терміни для подачі вступних документів у всіх різні. Офіційний сайт українською відсутня, тому вся інформація про надходження доступна тільки чеською або англійською на сайті ВНЗ.

Надходження у ЧВУТ

Наступний етап — здача іспиту з профільних предметів, а також сертифікований іспит з чеської мови на рівні B2 (якщо програма навчання на чеській). Відповідно, для навчання англійською здається вступний іспит з англійської мови.

За умови позитивного результату абітурієнта зараховують на спеціальність. Варто відзначити, що деякі факультети пропонують потенційним кандидатам підготовку для вступних іспитів з математики, фізики та геометрії. Ці курси пропонуються тільки чеською мовою.

Витрати на навчання та стипендії

Освітні програми англійською мов доступні виключно на платній основі. Середня вартість навчання за семестр складе близько 3000-3500 євро.

Більшу частину витрат студента-іноземця займає оренда житла. Оренда квартири обійдеться у 250-500 євро в залежності від місця розташування апартаментів.

Проживання в одному зі студентських гуртожитків в Празі буде коштувати приблизно 70-150 євро в місяць.

Харчування відніме ще близько 120-250 євро, а на транспорт і послуги зв’язку піде орієнтовно 60-120 євро. В результаті, разом з витратами на дозвілля в середньому за місяць проживання 420 євро на одну людину.

Однак крім витрат у студентів є безліч бонусів у вигляді знижок на проїзд у громадському транспорті в половину вартості квитка, знижки на відвідування музеїв, кінотеатрів та інше.

Також студенти можуть претендувати на фінансову допомогу від держави, університету чи приватних фондів.

Інші чеські університети

Чеський технічний університет не єдиний виш в країні, який користується популярністю в абітурієнтів. Чехія має безліч інших відомих наукових закладів, серед яких:

  • Брненський технічний університет
  • Празький економічний університет
  • Університет Палацького в Оломоуці
  • Масариков університет у Брно

Висновок

Протягом всієї історії існування ЧТУ старанно виховував у своїх стінах вчених, інженерів, архітекторів, художників і багатьох інших фахівців. У списку відомих випускників вишу значаться такі відомі особистості, як К. Доплер (відкрив ефект Доплера), Ст. Прелог (лауреат Нобелівської премії з хімії), В. Пулюй (один із засновників медичної рентгенології), О. Блажичек (чеський художник) і багато інших.

Багата інфраструктура, тісні міжнародні контакти та постійне прагнення академічного персоналу до розвитку університету у всіх напрямках сприяють подальшому доповненню цього почесного списку. Не даремно головний девіз університету — гасло «Scientia potentia est» («Знання — сила»).

Вчися в Чеському Технічному Університеті: Відео

Статті по темі