Меню Закрити

Коледжі та гімназії в Чехії: освіта європейського зразка

Школярі з СНД все частіше хочуть отримати атестат про середню освіту європейського зразка, з якими набагато легше вступати у ВНЗ Європи. У 2024 році коледжі та гімназії в Чехії пропонують майбутнім абітурієнтам кілька варіантів навчання, які дозволяють швидко вивчити мову, легко адаптуватися в країні, продовжити навчання у ВНЗ і отримати перспективу подальшого працевлаштування в європейських державах.

Коледжі та гімназії в Чехії

Як організована середня професійна освіта в Чехії

В основній школі обов’язково виходить 9-річна освіта. Навчання у Чехії після 9 класу кожен випускник обирає на власний розсуд:

  • Професійні навчальні заклади, куди йдуть майже три чверті всіх випускників дев’ятих класів Чехії. Існують дворічні школи, які дають навички, необхідні для практичної роботи, а також коледжі, розраховані на 4-5 років навчання, де можна отримати не тільки професію, але й повну середню освіту, а надалі – вступити до ВНЗ за обраною спеціальністю.
  • Технічні школи, які готують студентів для технічних вишів. Навчання в таких школах триває 4 роки з урахуванням обраної професії.
  • Гімназії за відповідними напрямами вибирають ті, хто спочатку націлений на надходження в університет. Це найбільш престижні навчальні заклади, які надходять після 5, 7, 9 класу навчаються, відповідно, на 8-, 6-, 4-річним програмами. Після здачі випускних іспитів гімназисти легко вступають у ВНЗ.

Чим відрізняється навчальний процес

В основній 9-річній школі, як відзначають багато приїжджих, програма більш щадна, ніж у країнах СНД, але водночас в гімназії вона відрізняється серйозними вимогами. Професійні школи навчають не тільки робочим професіям – бувають коледжі туризму, менеджменту, торгівлі, банківської справи.

Великою популярністю користуються такі навчальні заклади, як Чеський медичний коледж, Коледж туризму і економіки в Празі.

Іспити за 9-річну школу здаються не в кінці навчального року, а при вступі на наступну сходинку – у середню школу. Зазвичай перевіряються знання з чеської мови, математики, але можуть бути і інші варіанти (наприклад, іспит за фахом в школі з поглибленим вивченням предметів), тому краще відразу зайти на офіційний сайт гімназії й точно все з’ясувати.

Документи на надходження подають у період до 15 березня, іноді термін продовжують до квітня – в різних навчальних закладах затверджено свої правила. Іноді допускається перескладання іспитів в серпні, якщо в коледжі, школі недобір. Подавати можна одночасно у два навчальних заклади, що підвищує можливості вступу. Гімназії є як на бюджетній основі, так і платні.

Особливості вступу в чеський середній навчальний заклад

Як правило, учні прагнуть приїхати на навчання в Брно, Прагу, інші великі міста. Щоб вибрати слід переглянути відповідні сайти або звернутися до допомоги спеціальних агентств, які нададуть список шкіл. Основні критерії пошуку – хороші відгуки та рекомендації випускників, наявність спеціальних курсів, які дозволять опанувати мову в найкоротші терміни.

Щоб вступити в середній навчальний заклад у Чехії, необхідно на мінімальному рівні володіти англійською чи німецькою мовами. Для вступу знадобляться:

  • заява про вступ, яке можна принести самостійно або надіслати поштою;
  • копія свідоцтва про закінчення 9 класу (для десятикласників) або довідка про успішність за 8 клас і половину 9 (для тих, хто ще не отримав документи);
  • нострифікація — підтвердження чеською владою документа про освіту.

Крім того, потрібно закордонний паспорт, віза, дозвіл від батьків на перетин кордону, договір з опікуном, який буде доглядати за дитиною до 18 років.

Для виїзду на навчання в Чехію потрібно оформити візу в чеському консульстві.

Ті, хто знає чеську мову і проживає в Чехії, мають право на безкоштовне навчання в державних гімназіях і технічних школах. Іншим доведеться навчається на контрактній основі. Можливий також переклад в коледж за спеціальністю після першого курсу ВНЗ на батьківщині, але при цьому буде втрачено один рік.

Список престижних гімназій і коледжів в Чехії

У Чехії є сотні навчальних закладів, які приймають іноземців. Ознайомимося з найбільш відомими та престижними коледжами та гімназіями.

Назва навчального закладуВартість навчанняКоротка інформація
Гімназія міжнародних і суспільних відносин в Празі1240 євро в рікПриватна гімназія готує фахівців за спеціальностями: медиакоммуникации і PR, дипломатична служба, право та правове управління, державне управління.
Всі предмети викладають практики, обов'язкове вивчення 2-3 мов.
Банківська академія в ПразіПерший рік навчання – 965 євроПрестижне середній навчальний заклад, дві спеціальності: медіа та маркетинг, економіка і підприємництво.
Перша слов'янська гімназія в Празі1700 євро на рікПриватна гімназія зі спеціалізацією по іноземним мовам. Викладання російською і чеською мовами.
Тройська гімназія в Празі1300 євро в рікНа високому рівні готують учнів до вступу у вузи, в тому числі на медичні та природно-наукові спеціальності.
Мовний коледж2130 євро в рікПриватна мовна школа здійснює навчання і підготовку до вступу в чеські вузи. Особлива увага приділяється вивченню іноземних мов.
Чеська в Празі коледж2475 євро в семестрКоледж готує спеціалістів у сфері управління, менеджменту, фінансів. Навчання на англійській мові, є курс чеської мови.

Як організоване проживання студентів

При виборі країни для продовження освіти вихідці з СНД особливу увагу звертають на вартість життя. Прожитковий мінімум в Чехії часто буває нижче, ніж на батьківщині у приїжджих, крім того, держава підтримує іноземних студентів, надаючи їм пільги.

Багато учнів вибирають проживання в гуртожитку блокового або коридорного типу. Вартість залежить від навчального закладу і рівня життя в місті. Так, у столиці ціни вищі, а оренда однокімнатної квартири обійдеться від 200 до 500 євро.

На проїзний учні отримують знижку, в результаті ціна квитка на три місяці складе 10 євро. Обід в їдальні з трьох страв коштує приблизно 2 євро. На харчування в місяць йде не більше 150 євро.

Учні також можуть оформити ISIC-карту, яка дає знижку на квитки в музеї, кіно, театри та інші громадські місця, харчування Макдональдс.

Висновок

Переваги чеських гімназій, професійних шкіл — отримання прекрасного освіти, атестата європейського рівня, що не потребує підтвердження у ВНЗ Європи. Якщо випускники 9-10 класу збираються продовжити навчання за кордоном, за час навчання в коледжі вони вивчать мову та адаптуються до життя в іншій країні. Середня освіта в Чехії для жителів СНД – це високий рівень знань і до того ж відмінні перспективи на майбутнє.

Статті по темі