Меню Закрити

Навчання в Європі: магістратура в Чехії

Навчання у Чехії стає все більш популярною у студентів з пострадянських держав. Навіть якщо ви почали навчатися у рідній країні, після отримання диплома бакалавра можна відправитися за ступенем магістра за кордон. Тим, хто мріє про диплом європейського зразка, варто дізнатися детальніше про те, які можливості надає для студентів-іноземців магістратура в Чехії у 2024 році.

Магістратура в чехії

Переваги отримання ступеня магістра в чеському ВНЗ

Володарі дипломів бакалавра або спеціаліста, отриманих у вищих навчальних закладах країн СНД, при бажанні можуть вступити в магістратуру в Чехії.

Навчання в цій країні має такі переваги:

 • багато університетів Чехії входять в рейтинги найкращих вишів світу;
 • оплата навчання за програмами, які викладаються англійською або німецькою мовою, у порівнянні з ВНЗ Західної Європи відносно невисока;
 • якщо ви закінчите мовні курси та освоїте чеську мову на рівні не нижче В2, то зможете навчатися в магістратурі безкоштовно навіть у тому випадку, якщо вже отримали безкоштовну освіту в рідній країні;
 • в магістратуру не обов’язково вступати за тією ж спеціальністю, яка вказана у вашому дипломі бакалавра – ви можете вибрати суміжну спеціальність або освоїти зовсім новий напрям діяльності, розширивши свої можливості на ринку праці;
 • тут широко розвинений студентський обмін з провідними університетами світу;
 • ви можете отримати актуальну сучасну професію або спеціалізуватися в рідкісних, унікальних галузях науки – наприклад, стародавній єгиптології;
 • дипломи вишів Чехії визнаються у всьому світі, надаючи можливість їх власникам знайти роботу в будь-якій країні.

Популярні напрямки навчання

Напрямки, які найчастіше обирають абітурієнти – економіка, машинобудування, інформатика, медицина і юриспруденція. Економічну спеціальність можна отримати в університетах, спеціалізованих вишах і вищих бізнес-школах. Щоб вступити туди в магістратуру, необхідно закінчити бакалаврат з будь-якої спеціальності.

Ступінь магістра в галузі інформатики також можна отримати, маючи в кишені диплом бакалавра будь-якого профілю. Проте для вступу в технічні виші Брно та Острави необхідно мати технічну освіту або диплом бакалавра в області точних наук, хоча є навчальні заклади, які приймають абітурієнтів за результатами вступних екзаменів з дипломом бакалавра будь-якого напряму.

Вивчення юриспруденції та медицини має свої особливості: на цих спеціальностях немає поділу на бакалаврат і магістратуру – навчання проводиться безперервно протягом 5 або 6 років, і випускники відразу отримують диплом магістра.

Тому навчатися за даними спеціальностями можна як з дипломом бакалавра, так і при наявності атестата про середню освіту.

Підготовчі програми

Щоб отримати можливість безкоштовного навчання в магістратурі чеського внз, студентам-іноземцям необхідно володіти чеською мовою на рівні В2-С1 і скласти іспити на отримання відповідного мовного сертифікату.

Магістратура в чехії

В Празькому освітньому центрі (Prague Education Center) можна не тільки вивчити мову, але й вивчити термінологію профільних предметів необхідної вам сфері знань. Для вступників в магістратуру центр пропонує інтенсивний семестровий курс (січень-червень), який включає 477 навчальних годин вивчення чеської мови та до 150 годин профільних предметів на вибір.

Вартість мовного курсу – 2910 євро, програма вивчення окремих предметів – 420-480 євро. Обсяг занять становить 25-30 годин на тиждень.

Є також річні курси підготовки: SMART (600 годин, 3910 €), STANDARD (910 годин, 4760 €) і COMPLEX (1120 годин, 5370 €). Можливі знижки й оплата в розстрочку. Студенти, які навчаються в центрі, забезпечуються гуртожитком.

Що потрібно для вступу в магістратуру

Вступ до магістратури в Чехії вимагає серйозної підготовки. Послідовність дій виглядає так:

 1. Вибрати спеціальність.
 2. Знайти ВНЗ, в яких можна отримати бажану спеціальність, та ознайомитися з умовами прийому.
 3. Визначитися з мовою навчання. Якщо ви хочете навчатися безкоштовно, потрібно знайти відповідні мовні та підготовчі курси, пройти курс навчання і скласти іспити для отримання мовного сертифікату про володіння чеською мовою. Якщо ваш вибір припав на англійську мову, подбайте про отримання міжнародного мовного сертифікату.
 4. Підготувати та надіслати пакет документів для вступу у встановлені навчальним закладом строки. Процес підготовки передбачає нострифікацію диплома бакалавра та оплату участі в іспитах (20-30 євро).
 5. Після отримання ВНЗ документів незадовго до іспитів вам надішлють запрошення, на підставі якого ви зможете оформити короткострокову візу для виїзду до Чехії (крім країн безвізового в’їзду) на період здачі іспитів. Для отримання візи необхідно мати закордонний паспорт.
 6. Ви їдете в Чехію і складаєте вступні іспити.
 7. Якщо все пройшло успішно і вас зарахували до вишу, слід визначитися з проживанням: подати заявку на отримання місця в гуртожитку або найняти квартиру. Підтвердження місця проживання знадобиться при оформленні візи. Якщо вас зарахували на платне навчання, необхідно внести оплату відповідно до договору (за семестр чи за рік).
 8. Отримати офіційне підтвердження про зарахування у виш (дочекатися, поки вам вишлють поштою). На підставі цього документа чеське консульство оформляє довгострокову навчальну візу. Далі необхідно зібрати документи на візу, отримати її та відправитися в Чехію на навчання.

Щоб вступити до ВНЗ, важливо вчасно подати документи. У різних вишах прийом заяв проводиться в різний час. Наприклад, у Карловому університеті в Празі заявки від абітурієнтів приймаються до 1 березня, в інших навчальних закладах – до кінця квітня. Уточнити строки подачі документів можна на офіційному сайті навчального закладу, до якого плануєте вступати.

Диплом бакалавра, який ви представляєте у внз повинен бути нострифицирован.

Нострифікація – це офіційна процедура, що дозволяє документами, виданими в одній країні, отримати законну силу на території іншої. Вона підтверджує зразкову відповідність рівня знань, отриманого випускником у рідній країні, рівня знань володарів чеських дипломів за даною спеціальністю.

Між Чехією і деякими пострадянськими державами діє договір про спрощений порядок взаємного визнання документів про освіту. Зокрема, він актуальний для білорусів, українців, росіян і громадян Киргизії – їм нема потреби завіряти дипломи, які подаються на нострифікацію, з допомогою апостиля або консульської легалізації, достатньо надати копію документа з перекладом на чеську мову.

Магістратура в чехії

А ось для казахстанців, грузин та азербайджанців правила трохи відрізняються: справжність диплому, що подається на нострифікацію, повинна бути завірена апостилем.

Нострифікація дипломів бакалавра проводиться в державних ВНЗ Чехії або в приватних вищих навчальних закладах, які мають державну акредитацію.

Документи для вступу в магістратуру

Пакети документів, які подаються для вступу в магістратуру, можуть трохи відрізнятися залежно від вишу і конкретної спеціальності. У загальний список входять:

 • заявка на вступ до внз;
 • підтвердження сплати державного мита;
 • нотаріально завірені копії документів про освіту (диплома бакалавра та додатку до диплома);
 • нотаріально завірені переклади документів про освіту на чеську мову;
 • сертифікат про нострифікацію диплома;
 • сертифікати, що підтверджують володіння мовою (чеською або англійською) на необхідному рівні. Для чеського це державний сертифікат, яким підтверджується рівень володіння мовою на рівні не нижче В2 (для деяких спеціальностей, пов’язаних із лінгвістикою, не нижче С1). При вступі на платне навчання англійською мовою вимагається міжнародний сертифікат TOEFL iBT 70, IELTS 6 або TOEIC 800;
 • 3 або 4 кольорових фото (35 х 45 мм)

Може знадобитися також мотиваційне есе або резюме, портфоліо (для творчих спеціальностей), рекомендації, підтвердження фінансової спроможності, презентація робочих проектів. Уточнити вимоги можна в адміністрації факультету, на який ви подаєте документи.

У деяких ВНЗ сертифікат про володіння мовою не вимагають, замість цього проводиться вступний іспит з чеської або англійської мови.

У приватні внз можна вступити з початковими знаннями чеської мови і протягом року паралельно з основним навчанням пройти інтенсивний мовний курс.

Бланк заяви на вступ ви можете скачати на сайті вишу. У деяких навчальних закладах заявки оформляються в онлайн-режимі.

Документи надсилаються до внз рекомендованим листом, їхати для цього в Чехію не треба. Однак на період здачі вступних іспитів вам необхідно прибути до навчального закладу особисто, а для цього буде потрібно віза.

Вступні іспити

Для вступу в магістратуру необхідно здати вступні іспити. Зазвичай це іспит за фахом і ще один або два тесту з профільних предметів.

Наприклад, на економічні напрями здається спеціальний предмет, англійська мова і вища математика. На екзамені за фахом ви повинні продемонструвати знання, що відповідають рівню бакалавра за даним напрямом.

Формат іспитів може бути різний: письмова робота, усне опитування в присутності комісії або тести.

Час для іспитів в магістратуру кожен ВНЗ встановлює самостійно.

У державних вишах період вступної кампанії триває з кінця травня до початку червня. Приватні ВНЗ можуть встановлювати власні терміни прийому документів і здачі іспитів.

Особливості навчального процесу

Більшість програм магістратури в Чехії передбачає денну форму навчання. Однак для студентів окремих спеціальностей в державних вишах передбачена комбінована форма, що включає відвідування лекцій і семінарів 1-2 рази в тиждень, а в решту часу самостійну роботу.

Магістратура в чехії

Заочне навчання (заняття в режимі онлайн з періодичним відвідуванням інтенсивних семінарів) частіше практикується в комерційних вишах.

Студентам-іноземцям слід врахувати, що довгострокова навчальна віза видається тільки студентам денної форми навчання.

Навчання в магістратурі проходить по стандартам Болонської системи на основі балів-кредитів.

За кожен вивчений предмет студент одержує певну кількість кредитів. Курс, розрахований на 2 роки, «варто» 120 кредитів – по 60 за рік або 30 за семестр. Кожен ВНЗ встановлює власну мінімальна кількість кредитів, з якими студенту дозволяється перейти на наступний курс чи продовжити навчання у наступному семестрі.

Програми навчання в чеській магістратурі досить гнучкі. Є перелік обов’язкових предметів, які студент повинен вивчити й здати, щоб отримати допуск до державного іспиту на ступінь магістра.

Є також список обов’язкових предметів за вибором. З цього списку студент сам обирає напрямки, які його цікавлять, і записується на курс до викладачів, які читають ці навчальні дисципліни.

Чеські навчальні заклади регулярно запрошують відомих вчених з Європи та Америки прочитати лекції на ті чи інші теми. На такі курси студенти намагаються записатися заздалегідь, оскільки кількість місць може бути обмежено.

В чеських університетах є також додаткові навчальні програми (цикли лекцій та семінарів), які дають розширене уявлення по тій або іншій темі. Вони можуть бути безкоштовними або платними. Такі курси не обов’язкові для відвідування, але за їх проходження нараховуються кредити.

Причому додаткові курси можна відвідувати не тільки у виші, в який ви зараховані, але і в інших навчальних закладах. Отримання знань будь-якого роду в Чехії вітається і йде в загальний залік.

Якщо за два роки ви не встигли набрати 120 кредитів, пройти всі необхідні предмети, здати державні іспити та захистити диплом, дозволяється безкоштовно продовжити навчання ще на один рік. Якщо студент не вклався в 3 роки, він може продовжити освоєння навчальної програми, але тепер вже на платній основі.

Розмір оплати за перевищення часу навчання встановлює внз. Максимальний термін, який надається для навчання в магістратурі, – 5 років.

На магістерських програмах в Чехії допускається зміна спеціальності. Для продовження навчання за новим напрямом необхідно скласти кілька іспитів з профільних предметів і пройти усну співбесіду.

Вартість магістратури в Чехії

Навчання в магістратурі державних вишів Чехії чеською мовою проводиться безкоштовно для іноземців. Приватні ВНЗ нерідко обмежуються програмою бакалаврату та магістерський курс не пропонують.

У більшості вищих навчальних закладів Чехії навчання проводиться державною мовою. Програми англійською мовою можна знайти переважно у провідних ВНЗ країни в Празі та Брно.

Навчальний заклад Магістерська програма Вартість навчання англійською мовою (євро в рік)
Карлів університет у Празі Протестантська теологія

Юриспруденція (5 років)

Загальна медицина (6 років)

Стоматологія (5 років)

Фармацевтика (5 років)

Англістика та американістика, філологія, історичні науки, загальна теорія та історія культури та мистецтва, соціологія

Фізика (спеціалізація), математика, інформатика

Психологія, педагогіка (спеціалізація)

Економічна теорія, політологія, міжнародна соціологія

Спортивна фізіотерапія

Фізкультура і спорт

Єврофілософія (німецька і французька філософія в Європі)

1 000

5 000 (для всієї програми)

11 800-14 100

13 300-14 100

7 600

4 300

5 500

4 250

6 000

8 600

6 300

2000 англійською,

німецькою 200

Технічний університет в Празі Інформатика 4100
Вища школа економіки в Празі Міжнародний менеджмент

Економіка глобалізації та європейської інтеграції

1 800

3 600

Агротехнічний університет у Празі Агрономія, лісове господарство, економіка і менеджмент, інформатика 3500
New York University Prague Бізнес-адміністрування, психологія, комунікації та медіа, англійська мова та література, IT-менеджмент, фінанси, маркетинг 20 000-28 000
Інститут фінансів і управління в Празі Економіка, інформатика 2500
Metropolitan University Prague Міжнародні відносини, бізнес 2500
Вища школа готельного бізнесу в Празі Готельний менеджмент, гастрономія та туризм 3000
Академія музичних мистецтв у Празі Арт-менеджмент, драматичне мистецтво, сценографія, управління театром 580-1000
Масаріков університет у Брно Природничі науки

Філософський факультет

Англійська мова та література

Педагогічний факультет

Економічний факультет

Факультет інформатики

Факультет соціальних наук

5 000

1 900

4 000

2 115

3 500

3 000

3 000

Технічний університет в Брно Архітектура (додаткові програми)

Факультет електротехніки та ЗМІ

Безкоштовно

3 000

Університет сільського і лісового господарства їм. Менделя в Брно Економічний факультет – вивчення частини предметів на обраному мовою (англійською, німецькою, французькою, іспанською, італійською, російською) безкоштовно
Ветеринарно-фармацевтичний університет в Брно Ветеринарна медицина 7600

Витрати на проживання в Чехії для студентів

Студентам-іноземцям у Чехії надаються місця в гуртожитках. Гуртожитки бувають державні та комерційні. Проживання платне, але ціни набагато нижче, ніж у Західній Європі.

Вартість проживання залежить від розташування та рівня комфортності житла. В кімнатах гуртожитків бюджетного класу можна жити за 100-170 євро в місяць, квартира преміум-класу обійдуться у 200-350. Можна також найняти квартиру в місті за 400-700 євро в місяць. У разі оренди на трьох або чотирьох квартира обійдеться приблизно в ту ж ціну, що і гуртожиток.

При наявності дешевого житла (до 200 €) студент буде витрачати на життя в Празі 430-450€ в місяць. Іноземець може подати заяву на отримання спеціальної стипендії «на прожиття», яка частково компенсує ціну за житло.

У середньому учні витрачають на проживання в Чехії 450-500 євро в місяць.

Крім того, студентам-іноземцям у Чехії дозволяється працювати: вони можуть влаштовуватися на неповний робочий день, нічну або позмінну роботу з оплатою 3,8-7,7 євро в годину. Інколи студентів магістратури приймають на роботу за фахом, оформляючи її в якості оплачуваного стажування.

Перспективи після закінчення чеської магістратури

По закінченні навчання, отримавши диплом магістра, випускники можуть знайти роботу за спеціальністю в ЧР або інших країнах ЄС. Чехія відчуває дефіцит хіміків, інженерів, будівельників, лікарів і комп’ютерників, тому молоді фахівці цього профілю часто знаходять роботу ще до закінчення ВНЗ.

Чеські підприємства та філії міжнародних компаній охоче беруть студентів магістратури і випускників вишів на стажування, а після успішного проходження практики можуть надати їм постійну роботу.

У програму приватних ВНЗ включена обов’язкова практика на профільному підприємстві

Якщо ви влаштовуєтеся на офіційну роботу в Чехії в якості спеціаліста з вищою освітою, то отримуєте доступ до всіх соціальних благ цієї країни: такий же рівень оплати праці, що і в місцевих жителів, медичне страхування за рахунок роботодавця, оплачувану відпустку та багато іншого. Деякі компанії надають працівникам-іноземцям житло безкоштовно або за пільговою ціною.

Якщо ви живете в Чехії понад 5 років (включаючи час навчання на мовних курсах у виші), то можете отримати посвідку на постійне місце проживання (ПМП). Після 10 років безперервного проживання в країні дозволяється подавати заяву на отримання чеського громадянства.

Оплата праці в Чехії становить 1000-1500 євро на місяць (інженери, лікарі) до 2300-2800 євро (програмісти). Якщо ви хочете отримувати більше, можна спробувати знайти роботу в країнах Західної Європи (Німеччині, Австрії) або державах Скандинавії. Чеські дипломи в цих країнах визнаються без обмежень.

Магістратура в чехії

Якщо ви хочете займатися науковою діяльністю, у Чехії для цього створені чудові умови. У технічних університетах є відмінне обладнання, за допомогою якого можна проводити найскладніші дослідження, природничі та гуманітарні факультети володіють унікальною інформацією на будь-яку тематику.

Якщо у вас є оригінальні наукові ідеї, після закінчення чеської магістратури можна надійти в докторантуру. Для цього потрібно подати заяву до внз та надати проект майбутньої дисертації.

На чеській мові в докторантурі державних університетів можна вчитися безкоштовно.

Крім того, аспіранти мають можливість одержувати державні стипендії або працювати на кафедрі. Результати досліджень публікуються в наукових журналах і представляються на міжнародних конференціях. Аспіранти мають можливість спілкуватися з провідними вченими світу і бути в курсі сучасних наукових досягнень. На актуальні проекти можна отримати гранти від університету, наукових фондів або приватних компаній.

Навчання в докторантурі триває 2-3 роки залежно від спеціальності. Вчитися дозволяється з перервами. Після завершення навчання аспірант повинен здати державні іспити та захистити дисертацію. Після успішного захисту він отримує ступінь доктора наук, яка значно розширює можливості для вдалої кар’єри в Європі. Найбільша кількість докторів наук готує Карлів університет у Празі.

Висновок

У державних вишах Чехії за умови достатнього рівня володіння чеською мовою в магістратурі можна вчитися безкоштовно, англійською мовою – за помірну плату. Гнучка програма навчання дозволяє освоїти найрізноманітніші аспекти майбутньої спеціальності. Чеський диплом магістра визнається в більшості західних країн і дозволяє отримати високооплачувану роботу в Чехії та інших європейських державах. Крім того, після закінчення магістратури можна поступити в докторантуру і зайнятися науковою роботою.

Як вступити до університету в Чехії: Відео

Статті по темі