Вивчення іноземної мови найбільш ефективно відбувається безпосередньо в середовищі його поширення. І якщо далеко не кожен батько може дозволити собі відправити дитину на навчання за кордон надовго, то скористатися нагодою і влаштувати дитину в мовний табір в Чехії у 2024 році цілком під силу багатьом. Спробуємо розібратися, в чому полягають переваги літніх шкіл і як вибрати найбільш відповідну з них.
Різновиди літніх таборів
Літні канікули в чеських школах тривають всього два місяці: з 1 липня по 31 серпня. Тому режим роботи таборів для дітей і підлітків, які віддають перевагу проводити літо в компанії однолітків, будується з урахуванням цієї обставини. Шістдесят днів – досить великий проміжок часу, що дозволяє пройти кілька навчальних програм на різних змінах і навіть в різних таборах.
Деякі організації пропонують і більш тривале перебування – наприклад, Державний університет Праги організовує річні та піврічні програми для молодих людей, які на професійному рівні займаються футболом. Крім спортивної підготовки підлітки також мають можливість вивчати деякі академічні предмети, щоб не відставати від шкільної програми.
Канікули в Чехії можна провести дуже різноманітно. Проте основна спрямованість програм – це вивчення іноземної мови. Тут можна вивчити не тільки чеська, але й англійська, німецька, іспанська, французька мови.
Велика частина програм має комбінований характер, що припускає чергування занять спортом і творчістю з вивченням мов і змістовним відпочинком, наприклад:
- футбол та інші види спорту;
- фітнес;
- екологія та навколишнє середовище;
- творчі види діяльності: музика, спів, малювання, акторська майстерність.
Одне із завдань організації літніх заходів – це професійна орієнтація молоді, допомога у виборі майбутньої професії та підготовка до навчання в чеських вузах.
Програми з вивчення іноземних мов
У Чехії найбільше таборів з вивченням чеської мови. При цьому програма, як правило, побудована таким чином, що діти можуть освоювати відразу кілька мов. Найбільшою популярністю, безумовно, користуються англійська та німецька мови. Проведення літніх канікул в мовному таборі – це чудова можливість покращити свої лінгвістичні навички, знайти нових друзів і ближче познайомитися з життям в іншій країні.
Вибір можливостей досить великий. Назвемо лише декілька варіантів для тих, хто хоче провести літо з користю:
- Два табори – «Англійська мова» та «Чеська мова», організатором яких виступає Празький освітній центр. Мовний курс підійде як для школярів, так і для студентів. Заняття англійською, які проводяться в інтерактивній формі класах і на свіжому повітрі, займають 20 годин в тиждень. Основний упор робиться на розвиток розмовної мови. У вільний час відпочиваючі беруть участь у квестах та спортивних заходах, для них проводяться екскурсії по музеях, галереях, прогулянки по парках Праги й т. д.
Курси чеської мови включають 16 годин на тиждень. До них на додачу учасники програми отримують ще 4 години занять англійською мовою. Для відпочиваючих організовують виїзні екскурсії за межі Праги – в Млада-Болеслав, Кутна Гора, а також в Німеччину та Австрію.
- Міжнародна мовна академія, організатором якої виступає МСМ (Міжнародний союз молоді). Дана програма працює з 2010 року. Табір знаходиться в Празі. Кількість вихованців – 250 осіб. Розрахований на дітей від 14 років.
- Study Camp – міжнародні курси англійської, німецької та чеської мови. Табір надає унікальну можливість вивчити мови за допомогою занурення в мовне середовище, оскільки основна частина його вихованців – це діти з Чехії та Німеччини. Знаходиться в місті Младе Брісте. Кількість учасників – 40 осіб.
- Lexica Camp. Знаходиться в чеській столиці. Його організатором є Празький лінгвістичний інститут. Розрахований на дітей 11-18 років. Кількість вихованців – 160 осіб.
- Мовний табір від школи Veda. Тут можна отримати базові знання італійської або англійської мови. Сюди приймають дітей віком 9-18 років. Працює програма з 1993 року. На одній зміні тут відпочиває близько 160 дітей.
- Літня школа SCEL пропонує навчання на курсах англійської та чеської мови. У програму також входить велика кількість екскурсій, розважальних і спортивних заходів, а також відвідування провідних університетів країни. Мовну підготовку тут проходять підлітків 12-18 років, загальна їх кількість на зміну складає 150 осіб.
Літо не єдиний час року, коли можна підтягнути знання мов. Приміром, на зимових канікулах є можливість відвідати Гірськолижну школу Чехії та Австрії з вивченням іноземних мов. Табір розташований на чесько-австрійського кордону в Шумавських горах. Система обслуговування all inclusive, тривалість програми складає 2 тижні. Розрахована на дітей 7-16 років. Кількість вихованців – 30 осіб.
Хто може відправитися в мовний табір в Чехії
Певних вимог до тих, хто хоче наповнити літо враженнями та знаннями, немає. Єдине обмеження, яке може бути, це вік учасників. Найчастіше вона зумовлена особливостями програми. Тобто якщо вашої дитини не беруть в табір, не варто розцінювати дану дію як дискримінаційне – це може тільки означати, що за віком він ще або вже не підходить для даної програми.
Загалом вік відпочиваючих становить від 7 до 18 років. Однак багато табори розраховані на учасників і більш старшого віку – на студентів.
Якщо річна школа має комбіновану спрямованість (наприклад, вивчення мови + футбол), то її правилами може бути обмежений доступ для тих, хто далекий від цього виду спорту. Крім того, в деяких таборах учасники діляться на групи за рівнем володіння необхідними навичками – наприклад, початковий рівень, просунутий і професіонали.
Що стосується безпосередньо літніх мовних шкіл, то ступінь володіння мовою жодною мірою не є критерієм відбору. Відразу по приїзду в табір діти проходять тестування, на підставі якого їх розподіляють по групах. Головне, що потрібно дитині, – це віза, наявність коштів і згода батьків на його виїзд за кордон.
Що входить у вартість путівки
Фінансова сторона питання обумовлена типом програми, тривалістю перебування в таборі та різноманітністю заходів, що проводяться. Найчастіше підсумкова сума включається в себе:
- заняття іноземною мовою (зазвичай 16-20 годин на тиждень);
- проживання в кампусі з комфортними умовами, оснащеному доступом до інтернету;
- харчування по системі Standart (2 рази в день) або All Inclusive (триразове);
- екскурсії в Прагу та інші міста, розташовані неподалік від табору;
- заняття на відкритому повітрі;
- відвідування музеїв і огляд визначних пам’яток;
- пікніки;
- прогулянки на кораблі по річці, якщо табір розташований в безпосередній близькості від річкового вокзалу;
- проїзд в громадському транспорті;
- трансфер;
- іноді вихованцям надається чеська мобільна SIM-карта.
Зазвичай путівка не покриває:
- Оформлення візи.
- Медичну страховку.
- Квитки на літак або автобус.
- Витрати на підготовку документів (послуги нотаріуса, витрати на копії та інше).
Якщо поїздку організовує посередник, до вартості путівки ще можуть бути додані комісійні.
Умови розміщення
Канікули в Чехії для школярів відбуваються досить комфортно. Тому батькам юного мандрівника не про що хвилюватися. Кожен табір має власними будівлями, в яких розміщуються спальні та навчальні корпуси. Якщо літня школа організована університетом або коледжем, заняття можуть проходити на базі їх кафедр.
Тип розміщення залежить від можливостей табору.
Найчастіше діти проживають по 2-3 людини в комфортабельних, обладнаних всім необхідним кімнатах з власним душем і туалетом.
Зазвичай в номері є холодильник, телевізор з кабельним телебаченням, кондиціонер. Обов’язково є доступ до інтернету через Wi-Fi.
Якщо табір не має у своєму розпорядженні власним кампусом, розміщення дітей здійснюється в готелях 3, 4 або 5 зірок, що може відбитися на вартості путівки.
Вільний час
Чим приваблюють літні табори, так це можливістю поєднати отримання знань з захоплюючим відпочинком. Саме по собі подорож в іншу країну вже викликає масу емоцій. А коли діти поринають в її атмосферу, відпочинок і зовсім стає незабутнім.
Зазвичай заведено розважати вихованців на території Чехії екскурсіями по пам’ятках. Якщо табір знаходиться в столиці, будьте впевнені – дитині нудьгувати не доведеться. Тут є що подивитися.
Якщо річна школа розташована за межами Праги, організатори проекту неодмінно включать відвідування цього міста в програму. Крім того, хлопців чекають:
- походи в музеї, галереї, театри;
- прогулянки в парках;
- пікніки просто неба;
- спортивні заходи;
- творчі вечори;
- дискотеки;
- відвідування аквапарку (зазвичай це входить в програму празьких таборів);
- поїздки в Німеччину та Австрію;
- знайомство з видатними чеськими університетами.
У Чехії безліч річок і озер, тому в програму табору часто входять прогулянки на теплоході з розважальною програмою.
Тривалість зміни та вартість путівки
Кожного батька, безумовно, хвилює питання про те, який знадобиться бюджет для такої поїздки.
Вартість буде обумовлена тривалістю зміни, умовами розміщення та змістом навчальної програми.
Зазвичай адміністрації літніх шкіл готують пакетні пропозиції, якими передбачені всі послуги, які надаються дитині під час перебування в таборі. У середньому рахунок коливається від 800 до 1600 євро за одну зміну.
Наприклад, табір від Prague Education Centre передбачає наступний бюджет:
- 2 тижні – 1030 євро;
- 3 тижні – 1310 євро;
- 4 тижні – 1600-2170 євро.
У футбольному таборі для дітей з вивченням іноземних мов (Прага) ціна формується так: двотижнева мовна програма + заняття футболом = 750 євро. Сюди ж потрібно додати 110 євро за проживання з харчуванням (напівпансіон) + 200 євро за екскурсії. При бажанні батьки можуть додатково оплатити обіди за 4-5 євро в день.
Крім того, слід мати на увазі, що в деяких випадках доведеться самостійно доставити дитину в аеропорт, а іноді й в табір.
Підсумки
Мовні табори в Чеській Республіці – це можливість вивчити або удосконалити мову в середовищі її носіїв. Крім того, дітям надається можливість поєднати заняття з цікавим дозвіллям, а також стати більш самостійними, відірвавшись від батьків і звичної обстановки.
У Чехії літні школи діляться на мовні та комбіновані. Останні поєднують мовні заняття з іншими видами діяльності – спортом або творчістю.