Меню Закрити

Все про Карлів університет в Празі: факультети, вартість навчання

Все частіше абітурієнти замислюються про навчання в країнах Західної Європи. Карлів університет в Празі є не тільки головним вищим навчальним закладом Чехії, але й одним з найпрестижніших освітніх центрів в Західній Європі. Університет входить в Асоціацію європейських вишів нарівні з Оксфордом, Лейденом, Бонном, Сорбонною. Лекції в Карловому університеті читають кращі викладачі з усього світу. Чи можна звичайному українському школяреві туди вступити?

Карлов університет в Празі

З чого починалася історія університету

Карлів університет був заснований в 1348 році. Тоді єпископ празький Арношт запропонував заснувати навчальний заклад у кварталі Старе Місто. Для цього імператор Карл IV викупив кілька будинків, в яких і проводилися перші заняття. Після заснування в університеті було всього чотири факультети: медицина, мистецтво, закон і богослов’я.

До кінця XIX століття заняття в університеті проводилися німецькою мовою, оскільки Чехія була частиною Австро-Угорщини, і тільки в 1939 році лекції стали читати й на чеському.

За всю історію існування університету в ньому викладали найкращі чеські вчені: головних ідеологів руху Реформації Ян Гус, фахівець в області фізіології Ян Пуркине, медик Ян Ессен, Лауреат Нобелівської премії в галузі хімії Ярослав Гейровський.

Адреса університету: Ovocný trh 5, 116 36 Praha 1.

Що для студента є в університеті

З 17 факультетів університету 14 знаходяться безпосередньо в Празі. Основний університетський корпус Каролинум розташований в історичному районі Прага-1 і є однією з визначних пам’яток міста.

Інфраструктура університету включає в себе:

 • велику бібліотеку,
 • комп’ютерний центр,
 • сучасний спорткомплекс,
 • Мовну школу для бажаючих вступити,
 • Центр економічних досліджень,
 • власний видавничий центр,
 • підготовчі курси,
 • Екологічний центр і Європейський інформаційний центр.

Студенти проживають в комфортабельних гуртожитках, можуть користуватися їдальні, кафетерієм та актовим залом. Майже всі факультети знаходяться біля станцій метро.

Популярні факультети

У складі Карлового університету налічується 17 факультетів, які розташовуються в Празі, Пльзені та Градце-Кралове.

Одне з найбільш затребуваних напрямів в університеті – це медицина. Дана спеціальність включає в собі шість факультетів. Навчання по ній проходять приблизно 8000 студентів.

Ще 40 спеціальностей відносяться до філософського факультету. Серед них найбільш затребувані соціологія, культурологія, історичні науки, філологія, бібліотечна справа, філософія та інші.

Найпопулярнішою спеціальністю є психологія, вступний конкурс може досягати 30 осіб на місце.

На юридичному факультеті навчаються 4000 чоловік. Тут конкурс складає 10 осіб на місце. Випускники юрфаку отримують диплом бакалавра або магістра за спеціальностями «Право» або «Наука про право».

Факультет соціальних наук є наймолодшим в університеті, але розвивається досить активно. На ньому вивчають економіку, політологію, міжнародні відносини, менеджмент, журналістику.

Є ще три теологічних факультету, факультети фізичної культури, гуманітарних наук, педагогіки, природознавства і фізико-математичний.

Навчальні програми університету

На 17 факультетах університету пропонується понад 170 акредитованих академічних програм на здобуття ступеня бакалавра і магістра, які містять в навчанні понад 600 предметів. Студенти можуть навчатися по 60 програмами бакалаврату в 190 наукових областях.

У магістратурі є 60 програм, які охоплюють 220 предметів. У магістратуру для тих, хто хоче продовжувати навчання, проводиться набір за такими програмами: католицьке богослов’я, юридична наука, право, психологія, загальна медицина, початкову освіту, фармація та стоматологія.

Все про Карлов університет в Празі

Що стосується докторантури, то претендентам пропонується 200 акредитованих програм в більш ніж 160 галузях знань.

Детальніше ознайомитися зі змістом програм можна на сайті університету.

На більшій частині факультетів є підготовчі курси, інститути, групи для проведення досліджень і вузькоспеціалізовані програми.

Більшість курсів можна вивчати англійською мовою. Програми навчання будуються досить вільно. Студент може комбінувати навчання за кількома спеціальностями та відвідувати лекції, семінари та програми інших факультетів.

Університет також бере участь в програмі обміну Еразмус +, як за програмою бакалаврату, так і з аспірантських і докторантських програм.

Як вступити до Карлового університету

Празький університет відрізняється досить високими вимогами до вступу. Абітурієнту потрібно подати чималий набір документів.

Заявка на вступ оформляється за рік.

Список іспитів може, в залежності від напрямку, включати в себе рідкісні або вузькоспеціалізовані предмети.

Якщо абітурієнт планує навчатися чеською мовою, то потрібно пройти підготовчу програму в Карловому коледжі або в Мовному центрі університету. Там же можна поліпшити своє знання англійської мови. Після завершення підготовчої програми здається іспит на знання мови та ступінь готовності до навчання.

Документи для вступу:

 • атестат про повну загальну середню освіту, якщо абітурієнт вступає на бакалаврат;
 • диплом бакалавра, якщо абітурієнт хоче навчатися в магістратурі;
 • офіційне підтвердження володіння чеською мовою (сертифікат DELE);
 • мотиваційний лист, в якому пояснюється, чому ви хочете вчитися саме в Карловому університеті.

Білорусам, росіянам і українцям потрібно нострифікації диплом або атестат.

Скільки коштує навчання і проживання в Карловому університеті

Саме навчання в виші безкоштовне, якщо студент вибирає програму чеською мовою. А ось вартість навчання за програмою англійською мовою становить від 4 000 до 12 000 доларів на рік в залежності від спеціальності. Найдорожче обійдеться навчання на медичному та економічному факультетах.

Студенти Карлового університету проживають в комфортабельних гуртожитках в кімнатах по кілька людей. Проживання платне. Також вони можуть користуватися всією інфраструктурою університету.

Студенту необхідно буде оплатити медичну страховку і комплект підручників.

Що стосується проживання в Празі, то з основними статтями витрат можна ознайомитися в таблиці.

Проживання Від 110 € в місяць (гуртожитки державних вишів), від 240 € в місяць (приватні гуртожитки)
Харчування Від 150 € в місяць
Проїзний За студентським тарифом – 10 € на місяць.
Телефон 20 € на місяць
Медицина Велику частину витрат покриває страховка.
Вартість річної страховки – 300 €
Всього Приблизно від 290 € в місяць

Стипендіальні програми та гранти

Студенти очної форму навчання, які здобувають освіту чеською мовою, можуть отримувати стипендію.

Існує кілька видом стипендій:

 1. Стипендія за успішне навчання. Її можуть отримувати ті студенти, чий середній бал близький до 1, що в Карловому університеті означає «відмінно». Її виплачують раз на рік за всі місяці навчання і становить вона 33 тисячі крон.
 2. Мотиваційна стипендія. Виплачується талановитим студентам, учасникам конкурсів та олімпіад. 30 тисяч крон.
 3. Різні цільові стипендії (наука, мистецтво, дослідження).
 4. Соціальна стипендія.
 5. Стипендія на оплату проживання. Іноземним студентам вона нараховується в повному обсязі. Середній розмір стипендії становить 600-700 крон. У Карловому університеті виплати переводяться раз в три місяці за три місяці відразу.
 6. Стипендія на навчання за кордоном.

Рішення про те, чи призначати студентам стипендії, приймається раз на рік. Щоб претендувати на стипендію, необхідно подати електронну заяву.

Також Празький державний університет виплачує стипендії докторантам 6300 крон в місяць на першому році навчання і 13000 крон – на другому і третьому.

Висновок

Карлів університет є одним з найстаріших навчальних закладів в Європі. На даний момент в ньому відкрито 17 факультетів, на яких навчаються студенти з усього світу. Інфраструктура навчального закладу включає в себе гуртожитку, спорткомплекс, бібліотеку, комп’ютерний центр і багато іншого.

Навчання чеською мовою безкоштовне. Для вступу до університету необхідно подати пакет документів і скласти іспити. Абітурієнти можуть пройти підготовчі курси.

Карлів Університет в Празі: Відео

Статті по темі