Архітектура Чехії так само самобутня, як і її культура, історія і традиції. В ній приваблює все: еклектичність стилю, неабиякий дизайн, яскраві фасади та незвичайні дахи. Будинки в чеському стилі сьогодні є ознакою тонкого смаку їх власників, способом самовираження. Особливо до смаку такі споруди припадуть творчим особистостям, які шукають натхнення в навколишньому просторі.
Зовнішній вигляд типового чеського дому
Заміський будинок середньостатистичної чеської сім’ї складно назвати стандартним. Впізнати її можна за наступним особливостям:
- асиметричні форми;
- симбіоз декількох різновидів оздоблення фасаду;
- використання теплих сонячних тонів;
- установка віконних рам складної форми;
- багатоскатні високі дахи, покриті черепицею.
Для чехів велике значення має поверховість котеджів. Як правило, вони воліють купувати й будувати будівлі у 2 поверхи, рідше 3. При цьому корисною для них є вся площа будинку, включаючи кожен його кут.
Останній поверх завжди проектується з мансардою, стеля якої вмонтовані вікна відкривають вид на небо.
Нерідко вінцем всієї споруди є вежа, завдяки якій будівля виглядає, немов ілюстрація до казкового сюжету.
Колірна гамма даху частіше тяжіє до темного відтінку:
- коричневий;
- червоний;
- темно-червоний.
Рідше зустрічаються більш яскраві тони.
Що стосується інтер’єру, то використовувані в ньому рішення не підкоряються певним правилам і є настільки різноманітними, що дозволяють втілити в життя будь-які творчі фантазії. Ви не знайдете тут строгих ліній і похмурих фарб.
Робота чеських архітекторів полегшується тим, що вони можуть поєднувати нестандартні задуми своїх клієнтів, доповнивши їх власним баченням деталей в абсолютно різних і несподіваних стилях. Тому в одному приміщенні можна зустріти не тільки сучасні форми та фактури, але й елементи, які вже давно стали антикваріатом.
Що стосується чеської столиці, то експерти в галузі містобудування іменують її енциклопедією стилістичних напрямів різних епох. Місто є яскравим доказом того, що поява hi-tech архітектури тут було зумовлене історично: про це свідчать будівлі, побудовані в напрямку функціоналізму і конструктивізму ще на початку XX століття.
Сучасна архітектура Праги відрізняється використанням в якості декору відкритого інженерного обладнання, кріпильних деталей, елементів з металу і скла. Яскравими прикладами цього є Танцюючий будинок і «Золотий ангел» (комплекс на Сміхове).
Особливості будівництва будинків у Чехії
Будівництво будинків в Чеській Республіці в епоху соціалізму не відрізнялося різноманітністю дизайну і використанням технологічних нововведень. Однак громадяни Чехії звикли рахувати гроші, тому сьогодні навіть старі споруди піддаються модернізації.
Однією з останніх тенденцій є утеплення стін і перекриттів спеціальними ізолюючими матеріалами, що дозволяє істотно економити на опаленні. При цьому у своєму прагненні заощадити гроші чехи не просто дотримуються норм, прийнятих в ЄС, але й істотно їх посилюють.
Що стосується будинків, побудованих за останні пару десятків років і тих, які будуються зараз, то будівельні закони в Чехії зобов’язують їх відповідати всім приписам вітчизняного житлового будівництва. Проекти таких будівель базуються на двох принципах:
- застосування енергозберігаючих технологій;
- надійність абсолютно всіх несучих конструкцій.
В результаті вулиці населених пунктів країни заповнюються не просто красивими будівлями, але і надійними економічними спорудами.
Чеські будинки та котеджі, як правило, дуже вдало сплановані. Для них характерні просторі кімнати, каміни, мансарди, звивисті сходи.
Ще кілька десятиліть тому багатоповерхові споруди зводили з панелей, керамзитобетону, цегли – вибір матеріалу залежав від кількості поверхів (зазвичай їх було 5-9) і масштабу проекту в цілому. Кількість під’їздів у таких будинках зазвичай планувалося від 3 до 5.
Перевагою використання в будівництві будинків керамзитних блоків була їх екологічність і можливість застосування в регіоні з будь-яким кліматом. Крім того:
- зовнішні стіни не вимагали обробки;
- конструкція відрізнялася міцністю;
- процес будівництва не був складним;
- термін експлуатації розтягувався на десятиліття.
Однак сьогодні панельні будинки відійшли в минуле, всупереч тому, що вони будувалися надзвичайно швидко і були хорошим вирішенням житлового питання.
Сьогодні велика частина будівель житлового фонду в Чехії будується з:
- газобетону;
- цегли;
- деревини.
Цегла є найбільш популярним матеріалом. Його використовують і для будівництва багатоповерхівок, і для зведення котеджів. Мінусом цегли є те, що це не теплозберігаючий матеріал, тому будинок з нього обов’язково доведеться утеплювати.
Газобетон – це аналог керамзитобетону. Він легкий, міцний, здатний поглинати вологу. А ось для невеликих будинків не вище двох поверхів більше підійде дерево. Його перевага – естетичний зовнішній вигляд. Дерев’яні будинки зазвичай не вимагають ні внутрішньої, ні зовнішньої обробки.
Відмінні риси чеського стилю в інтер’єрі Інтер’єр в чеському стилі відрізняється своєю універсальністю, здатністю поєднувати непоєднувані речі. Він далекий від мінімалізму і добре підходить для заміських будинків і котеджів. Його оцінять ті, хто віддає перевагу вінтаж, еклектику, хендмейд з етноелементами.
Напрямок, в якому чехи віддають перевагу декорувати своє житло, називається «бохо» або «богемний стиль».
Сьогодні ми звикли відносити слово «богема» до творчих особистостей. Але ще на початку минулого століття воно вживалося як характеристика мандрівників і біженців з Центральної Європи.
У перекладі з французької bohemien звучить як «циган». В оформленні інтер’єру такий стиль означає все строкате, кричуще, невідповідне один одному, що належить до різних напрямках.
Кращою якістю бохо можна вважати можливість комбінувати абсолютно будь-які матеріали, кольори, елементи декору. А це – чудова можливість для самовираження того, хто хоче підкреслити свою індивідуальність. Така стилістика дуже добре підходить для декору спальні, вітальні або дитячої кімнати.
Оздоблювальні рішення
Для оформлення будинку в чеському стилі потрібні тільки натуральні матеріали. А основний критерій їх вибору – екологічність.
Перевагу краще віддати двом різновидам текстур:
- тканину;
- дерево.
За допоміжні елементи можна використовувати залізо, кераміку, камінь. Причому у випадку обмеженого бюджету чехи можуть скористатися навіть матеріалами, що були у вжитку, але обов’язково природного походження.
Що стосується оздоблення стін, то в такому будинку в одній кімнаті можна легко знайти керамічну плитку і декоративну штукатурку. Причому останню не доведуть до ідеального стану, а залишать з нерівностями та шорсткостями.
Підлогу завжди покривають деревом, каменем або плиткою, а зверху – численними килимками.
Підбираємо колірну палітру
Найпопулярнішими квітами залишаються:
- оранжевий;
- синій;
- червоний;
- лимонний і всі варіанти жовтого;
- всі відтінки, наближені до кольору трави.
Приємними чехи вважають також кораловий і бірюзовий. Якщо раптом виявиться, що трохи перестаралися зі строкатістю, можна додати в загальну палітру білий – він виступить фоном і злегка розбавити буйство фарб.
Меблі
Дизайнерський проект 3-кімнатної квартири в стилі бохо буде відрізнятися і своєрідним підбором меблів. Для всіх кімнат доведеться закупити виключно вироби з дерева. При цьому у квартиру ідеально впишуться і найпростіші предмети обстановки, і меблі з палаців, яку вже давно можна вважати антикваріатом.
Не менший хаос можна спостерігати й в змішанні стилістичних напрямків. Наприклад, диван зі шкіри може сусідити з плетеними кріслами в стилі кантрі та суворим столом, більше характерним для скандинавського будинку.
Головне-дотримуватися правила: ніякого хай-тека і предметів з хромованими деталями. Чим більше сьомого коліна, тим більше шансів наблизитися до бохо.
Найскладніша кімната – це кухня. Адже тут всі новомодні технічні рішення доведеться заховати під спеціальною обробкою, інакше стиль бохо доведеться попрощатися. Шафи краще вибрати відкриті, а посуд – яскраву, що піднімає настрій.
Спальня – місце, де можна дати розгулятися фантазії. Обов’язковий елемент – велика ліжко на ніжках з різьбленими спинками.
А ось вітальня повинна стати міні-музеєм. Всі сучасні елементи тут виявляться марними. Розкішний диван, пуфи, мільйон подушок – ось те, що потрібно підібрати для цієї частини будинку.
Світло і текстиль в інтер’єрі
Текстиль – основа основ чеського дому. Тут завжди можна знайти безліч доріжок, подушок, гобеленів, покривал та інших речей, що створюють затишок. Розслаблену атмосферу житла надає нашарування кольорів, текстур, тканин.
Все це обов’язково повинно бути прикрашене етнічними принтами. Перевага віддається арабським, марокканським, характерним для Середньої Азії. На думку чехів, все це виглядає гармонійно і сприяє розслабленню.
Тканини знадобляться обов’язково масивні. Жодних невагомих фіранок – тільки оксамит, парча, шовк, атлас.
А ось світло для такого будинку потрібно вибрати м’який і природний. З цієї причини планування будинку повинна передбачати великі вікна, через які в кімнати буде потрапляти максимальну кількість сонячного світла.
Електричне освітлення не повинно різати очі. Для цих цілей дуже знадобляться світильники в східному стилі з абажурами з тканини.
Декор та прикраси
А ось декорувати інтер’єр можна без всяких обмежень. У цьому вам допоможуть:
- світильники та статуетки;
- сувеніри;
- фотографії в рамках і картини;
- вироби, виготовлені своїми руками, і антикваріат;
- журнали, книги;
- все, що радує ваше око, було куплено або подаровано в якості теплого спогади, знак уваги або просто для душі.
Розташовувати все це можна на підвіконнях і полицях, складати стосами на стільцях і столах, розвішувати на стінах.
Якщо ви ставитеся до категорії мандрівників, у вас є відмінна можливість виразити себе, прикрасивши свій будинок речами, привезеними з різних країн. Якщо ваше покликання – рукоділля, в будинку достатньо місця, щоб розмістити серветочки, макраме, гербарії, вишивки.
Підсумки
Перш ніж ви приступите до оформлення свого житла в тому чи іншому стилі, дуже важливо знати, чим сучасний чеський будинок відрізняється від традиційного.
Сучасність | Традиція |
---|---|
Використання технічних новинок, які є частиною інтер’єру | Прагнення приховати під дерев’яними поверхнями все, що нагадує про ХХІ столітті |
Мінімалізм і стиль хай-тек | Стиль бохо – поєднання непоєднуваного, яскраві кольори та різнопланова меблі |
Особлива увага приділяється енерго – і теплозберігаючих технологій | Акцент робиться на інтер’єр і комфорт |
Велика стриманість у виборі інтер’єрних рішень | Еклектичність в оформленні кімнат |