Меню Закрити

Як отримати робочу візу в Польщу

Після вирахування податків середня зарплата польського працівника становить приблизно 1000 $. Щоб заробляти такі гроші в Україні, Росії або Білорусі, потрібно володіти особливими знаннями або навичками. Решті ж доводиться важко працювати, щоб їх сім’ї мали все необхідне. Тому багато хто вирушає на роботу за кордон. Однак для того, щоб жити й працювати за кордоном, знадобиться дозвіл на працевлаштування. У даній статті ми спробуємо розібратися в тому, як оформляється робоча віза в Польщу у 2024 році і скільки це буде коштувати.

Як отримати робочу візу в Польщу

Особливості працевлаштування в Польщі

Згідно з польським законодавством, для легального працевлаштування іноземець повинен отримати дозвіл на звичайну або сезонну роботу. Воно видається тільки при наявності заяви від роботодавця про намір найняти іноземного працівника.

Реєстрація цієї заявки платна. Крім того, роботодавець має право працевлаштувати іноземця тільки в тому випадку, якщо доведе, що не знайшов поляка, готового виконувати цю роботу.

Ще одна вимога для роботодавця: зарплата іноземця не повинна бути нижче ставки поляка, зайнятого на такій же посаді.

При цьому слід мати на увазі, що громадяни тих країн, які мають з Польщею безвізовий режим, при наявності біометричного паспорта можуть виконувати сезонну роботу протягом 90 днів протягом півріччя без оформлення робочої візи.

Слід зазначити, що польські працедавці неохоче укладають повноцінний договір про працевлаштування (umowa o pracę), що надає максимальну кількість соціальних гарантій. Частіше пропонується оформлення цивільно-правового договору – umowa-zlecenie або umowa o dzieło, які не дають права на страховку та отримання пенсії в майбутньому.

Робоча віза в Польщу та її різновиди

Кожна візова марка має своє позначення. Є короткочасні типи віз – A, B і C, що не дають права на трудову діяльність, тоді як віза D дозволяє працювати на території тієї країни, що видала її. За буквеним позначенням слідує цифровий ідентифікатор, який дає уявлення про мету відвідування країни, наприклад:

 • 04 – ведення підприємницької діяльності;
 • 05 – робота, що виконується іноземцем протягом періоду, що не перевищує 180 днів на рік (за наявності заяви від роботодавця про намір прийняти іноземця на роботу);
 • 06 – працевлаштування на підставі інших документів;
 • 16 – участь у програмі «Робота на канікулах».

Основна відмінність робочих віз типу D полягає в тривалості терміну перебування в Польщі:

 • короткострокові роботи — 180 днів з 360;
 • сезонна діяльність — 270 днів з 360;
 • воєводська віза — 360 днів.

Переваги та недоліки різних видів робочих віз

На перший погляд, вигідніше оформити воєводську візу, що дозволяє працювати на території Польщі цілий рік. Враховуючи процедуру подачі заяви та її вартість, оформлення річної візи дозволяє заощадити час і кошти. До того ж наявність воєводського запрошення – гарантія того, що консульство прийме позитивне рішення щодо видачі візи.

Однак слід врахувати, що в цьому випадку її власникові доведеться працювати саме на ту особу, яка оформила запрошення. І якщо умови роботи з якоїсь причини не підійдуть, іноземець буде змушений продовжувати працювати на цьому місці до кінця терміну дії запрошення.

Якщо людина звернеться за допомогою в оформленні документів до посередників, вартість візи 180/360 складе 300-400 євро, тоді як воєводська обійдеться майже в два рази дорожче.

При цьому існує ризик зіткнутися з недобросовісними компаніями, що пропонують послуги з відкриття воєводської візи. В результаті здобувач не зможе знайти легальну роботу в Польщі.

Ще одна причина віддати перевагу візі 180/360-можливі складнощі для польської компанії. Щоб прийняти на роботу людину з воєводською візою, роботодавець повинен звернутися до воєводи, заплатити додатковий збір і пару місяців чекати його дозволу на працевлаштування іноземця. У більшості випадків компанії невигідно витрачати стільки часу і сил на людину, чия кваліфікація невідома, – набагато простіше найняти працівника на півроку і тільки потім оформляти воєводську візу.

Термін дії дозволу на сезонну роботу становить 9 місяців протягом року (270/360). Відлік починається з моменту перетину кордону або з дня видачі дозволу, якщо здобувач вже знаходиться на території Польщі.

Оформлення робочої візи в Польщу

Основні правила оформлення робочої візи до Польщі для українців залишилися незмінними. Це ж стосується і громадян інших країн СНД.

За отриманням візи слід звернутися до консульства Польщі або скористатися послугами візових центрів у своєму регіоні.

Для реєстрації візової заяви в дипломатичній установі слід заздалегідь записатися на сайті e-konsulat. Подача документів у ВЦ теж проводиться за попереднім записом. Під час подачі заяви у претендента повинні бути при собі:

 1. Заповнений бланк анкети.
 2. Одне кольорове фото 35х45 мм.
 3. Закордонний паспорт і копія його першої сторінки. В документі повинні залишатися принаймні дві чисті сторінки для візових марок.
 4. Копія громадянського паспорта (сторінки з фото, відмітками про видані закордонні паспорти, прописку і Сімейний стан). Якщо заявник – громадянин третьої країни, слід надати документ, що підтверджує законність його перебування в країні обігу.
 5. Підтвердження мети поїздки (дозвіл на роботу, запрошення).
 6. Медична страховка (мінімальна сума страхування – €30 000).
 7. Квитанція про оплату консульського збору за розгляд заявки.

Договір страхування слід оформляти тільки в тих компаніях, які враховують вимоги консульства. Їх список можна знайти на офіційному сайті дипломатичної місії. Термін дії поліса повинен охоплювати весь період, протягом якого іноземець перебуватиме в Польщі за робочою візою.

Дозвіл на роботу

Наявність дозволу на працевлаштування – одна з головних умов для тих, хто планує отримати польську робочу візу категорії D. У даний час легальна трудова діяльність іноземця здійснюється на підставі 5 типів дозвільних документів:

 • робота за трудовим договором у роботодавця, зареєстрованого в Польщі – тип А;
 • виконання функцій члена правління польської компанії терміном бонад 6 місяців протягом року – тип B;
 • відрядження до Польщі на термін від 30 днів протягом року – тип C;
 • відрядження від імені іноземної фірми з метою надання певних послуг – тип D;
 • відрядження на територію Польщі на термін понад 3 місяці протягом півроку з метою, не передбаченої дозволами інших типів – тип E.

Оскільки іноземці найчастіше відправляються на заробітки за власною ініціативою, ми розглянемо лише процедуру отримання дозволу типу А. Документ видає посадова особа (староста або воєвода), що відповідає за адміністративний округ, на території якого зареєстрований офіс або домашню адресу роботодавця.

Для отримання дозволу роботодавець повинен подати заяву – Оświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Реєстрація заявки обійдеться йому в 30 злотих. За воєводське запрошення роботодавець заплатить 100 злотих.

Скачать (DOC, 46KB)

Разом із заявою потрібно надати:

 1. Копію проїзного документа працівника.
 2. Копії документів, що підтверджують, що іноземець відповідає вимогам, необхідним для здійснення даного виду робіт (для таких професій, як адвокат, юрисконсульт, архітектор, ріелтор, гід, екскурсовод, лікар, медсестра, стоматолог, психолог, фізіотерапевт, масажист, фармацевт, бібліотекар, кранівник, монтер будівельних лісів, зварювальник, водій таксі та ін.).
 3. Документи для іноземців, які протягом 3 років закінчили навчальний заклад на території Європейського економічного простору (ЄЕП) або легально проживали в Польщі.
 4. Копію квитанції про сплату збору за видачу дозволу (у ній має бути вказано назва фірми, адреса офісу роботодавця, тип клопотання – продовження дозволу або новий документ, ім’я та прізвище іноземного працівника).

Всі документи іноземною мовою повинні бути переведені на польський присяжним перекладачем. Юридичні особи подають виписку з відповідного реєстру, фізичні – копію свого посвідчення особи. Якщо в ролі заявника виступає ТОВ, потрібно пред’явити копію статуту. АТ подає копію нотаріального акта про створення компанії.

Дозвіл на роботу видається в 3 примірниках у вигляді адміністративного рішення. Один з них отримує іноземний працівник. Іноземець може працювати тільки у підприємця, зазначеного в дозволі.
Без дозвільного документа легально можуть працювати власники:

Крім того, не зобов’язані звертатися за дозволом громадяни країн ЄС або ЄЕП і члени їх сімей. Пільгами користуються також студенти / випускники польських вишів.

Робоче запрошення для візи

Як вже згадувалося вище, всі, хто збирається виїхати на роботу в Польщі, повинні отримати особливу візову марку – робочу візу. Для її оформлення разом з пакетом документів в консульство слід надати зареєстроване Оświadczenie. Воно повинно бути надруковано на фірмовому бланку компанії, яка має намір працевлаштувати іноземного працівника, і містити такі відомості:

 • назва та реквізити фірми;
 • місце роботи запрошеної особи;
 • сфера діяльності/посада працівника;
 • розмір заробітної плати;
 • тип трудової угоди (контракт або договір);
 • паспортні дані іноземного співробітника;
 • термін працевлаштування кандидата (не більше 180 днів);
 • дата оформлення запрошення;
 • друк воєводського управління.

Якщо працівник запрошується на рік, документ слід оформити у Воєводському управлінні у справах іноземців.

Інструкція щодо заповнення анкети

Важливе місце в процесі отримання візи відводиться заповнення анкети, оскільки швидкість розгляду заявки безпосередньо залежить від правильності її оформлення. Бланк і зразок анкети на національну візу до Польщі можна завантажити з офіційного сайту посольства. Крім того, чистий формуляр можна отримати в охоронців на вході в диппредставництво, співробітників вікон візової інформації, в турфірмах і навіть авіакомпаніях. Однак найзручніше завантажити бланк рідною мовою, роздрукувати його і спокійно заповнити вдома.

Скачать (DOC, 102KB)

Правильно заповнити анкету нескладно, головне врахувати при цьому всі вимоги консульства:

 • використовувати латиницю;
 • якщо дані вносяться від руки, не допускати помилок і помарок;
 • вказувати тільки правдиві відомості;
 • підписати у двох місцях – в пунктах 37 і 38.

Зверніть увагу: візові центри не приймають анкети, заповнені від руки, – тільки заяви, складені в друкованому вигляді.

Вартість і терміни оформлення візи

З громадян Білорусі та України консульський збір в даний час не стягується. Якщо претендент з Росії, то розгляд заявки обійдеться в 60 €. Аналогічну суму оплачують здобувачі з Грузії. У разі прийняття негативного рішення кошти не повертаються.

При використанні послуг ВЦ вартість робочої візи для росіян зросте ще на 20-23 євро (сервісний збір регіональних центрів). В Україні та Білорусі збір ВЦ становить 15 євро. Оплата здійснюється готівкою в національній валюті за офіційним курсом.

Щоб вчасно приступити до виконання трудового контракту, необхідно правильно розрахувати строки. Для цього потрібно знати, скільки часу робиться трудова віза.

Якщо у співробітників дипломатичної установи не виникне додаткових питань до документів, візова марка з’явиться у паспорті вже через 5-6 робочих днів. Іноді термін розгляду може затягнутися до 30 календарних днів.

У виняткових ситуаціях час очікування розтягується на 2 місяці. У термінових випадках рішення приймається протягом 3 днів до поїздки.

Відмова у видачі візи

Зіткнувшись з негативним рішенням консульства, насамперед слід з’ясувати причину відмови:

 • неповний пакет документів;
 • помилки в документах;
 • сумнівна справжність документів;
 • фіктивне запрошення на роботу;
 • недостатнє обґрунтування мети поїздки;
 • довічна заборона на в’їзд до шенгенських держав;
 • порушення паспортно-візового контролю.

Якщо причина лише в відсутніх паперах, вирішити проблему легко – зібрати все, що потрібно, і подати заявку ще раз.

В інших випадках рішення можна оскаржити протягом 7 днів після отримання відмови. Для цього потрібно заповнити в консульстві або ВЦ бланк апеляції та передати на розгляд разом з пакетом документів. Збір в цьому випадку становить 60 євро. В особливих ситуаціях варто записатися на прийом до консула.

Продовження візи на території Польщі

Залишитися в Польщі тільки тому, що іноземцю там сподобалося, дуже складно. Проте в тому випадку, якщо роботодавця влаштовує кваліфікація працівника, можливе швидке продовження польської робочої візи в Польщі. Для цього потрібно подати відповідну заяву в воєводське управління і прикласти до нього пакет документів:

 • діючий закордонний паспорт працівника;
 • 2 фото;
 • підстави для продовження візи;
 • медична страховка;
 • відомості про стан банківського рахунку.

Послуга платна – вона обійдеться роботодавцю в 406 злотих.

Повторно подавати заявку на воєводську візу можна відразу після закінчення терміну дії попередньої.

Якщо перша Віза була піврічною, запит повинен зробити той самий роботодавець, інакше працівникові доведеться на 6 місяців повернутися додому.

Робоча віза та поїздки по Європі

Логічно, що трудова віза, видана польською дипломатичною установою, дає право на роботу виключно на території цієї країни. Однак у її володарів виникає резонне питання: а чи можна їздити по Європі з польською робочою візою?

Статус володарів цієї дозвільної марки регулюються двома правовими документами:

 • розпорядженням ЄС №265/2010 Європарламенту;
 • розпорядженням ЄС №562/2006 щодо пересування осіб з довгостроковими візами.

Згідно з цими документами, власники візи D мають право переміщатися по території Шенгенської зони протягом 3 місяців в кожному півріччі. Однак вони не можуть в’їхати в держави, які не підписали Шенгенську угоду (Великобританія, Ірландія та інші).

На закінчення

Якщо ви шукаєте перспективну роботу в Європі, то пропозиції з Польщі вам, безумовно, підійдуть. Підставою для легального працевлаштування служить робоча віза, вартість якої, як і перелік необхідних документів, а також строки оформлення залежать від країни вашого проживання. При цьому слід врахувати зміни в польському законодавстві, згідно з яким роботодавці змушені проходити обтяжливу процедуру отримання дозволу на працевлаштування іноземного працівника.

Статті по темі