Отримати статус біженця в Ізраїлі прагнуть громадяни багатьох держав, особливо тих, де нестабільна політична й економічна обстановка. Чимало серед бажаючих виїхати в сонячний Ізраїль як націлених на пошуки вигідної роботи, так і таких, хто прагне покинути місця військових дій, гонінь або інших конфліктів. Крім сприятливих кліматичних умов держава славиться високим рівнем життя, хорошими умовами для відкриття бізнесу, якісною освітою.
Ізраїльське законодавство щодо біженців
Біженцем в Ізраїлі визнається особа, переслідувана на батьківщині з причини політичних поглядів, релігійних переконань, приналежності до особливої соціальної групи або громадянства. Законодавчою базою, згідно з якою особу відносять до біженців, є:
- Конвенція ООН про статус біженців, підписана в Женеві в 1951 році;
- протокол до Конвенції, який стосується статусу біженців, прийнятий у 1967 році;
- протокол до Конвенції, прийнятий в Нью-Йорку, 1975 рік;
- статут Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ).
Важливо розуміти, що з економічних причин еміграція до Ізраїлю заборонена, якими б серйозними вони не були. У зв’язку зі зрослим потоком мігрантів не єврейського походження в останні роки контроль за в’їжджаючими, а також охочими отримати статус біженця в Ізраїлі сильно посилений.
Особливі побоювання виникають у влади країни у зв’язку з напливом мігрантів з Єгипту та країн Африки. Прийнятий новий закон в Ізраїлі щодо біженців дозволив затримувати порушників, які незаконно перетинають кордон держави, не даючи їм розселятися на території. Утримувати під вартою нелегалів тепер можна до 12 місяців.
Претенденти на отримання статусу біженця в Ізраїлі
На отримання статусу біженця в Ізраїлі можуть розраховувати ті приїжджі, які доведуть, що піддаються гонінням у країні, де мають офіційне громадянство, з таких причин:
- політичні погляди,
- расова дискримінація,
- релігійні переконання,
- національність,
- військові дії,
- приналежність до неформальних соціальних груп.
Українцям слід враховувати, що з 2017 року Ізраїль оцінив ситуацію в Україні як безпечну. Тому статус біженця в Ізраїлі для українця отримати надзвичайно складно – всі заявники ретельно перевіряються ізраїльською владою. Метою є виявлення самозванців не із зони АТО, яких відразу ж депортують.
Переваги отримання статусу біженця в Ізраїлі
Залишитися на Землі обітованій, попередньо отримавши статус біженця в Ізраїлі, для іноземців один з простих шляхів еміграції. Нема потреби вивчати іврит, мати єврейські коріння або вкладати гроші в місцевий бізнес.
Основні переваги цього способу в тому, що він:
- здійснюється легально,
- оперативний,
- дозволяє зберегти наявне громадянство,
- конфіденційний,
- дає можливість переселення всій родині.
Офіційно визнаному біженцю в Ізраїлі буде надано житло та грошову допомогу. Крім того, передбачені й пільги для біженців в Ізраїлі:
- безкоштовне обслуговування у лікарнях,
- безкоштовне відвідування мовних курсів і курсів підвищення кваліфікації,
- безкоштовне навчання для дітей,
- цільові знижки виплати (на предмети меблів, дитячі речі, побутові прилади).
Ще один плюс – біженці в Ізраїлі можуть працювати офіційно, так що з працевлаштуванням також проблем не виникне.
Підготовка клопотання про надання статусу біженця
Подача заявки на отримання статусу біженця може здійснюватися як самим мігрантом, так і через адвоката. У першому випадку можна діяти, вже прибувши в ізраїльський аеропорт, при проходженні контролю на митниці.
Проте, подаючи офіційне прохання, не варто очікувати, що її обов’язково задовольнять. За законом держави іноземця можуть затримати на місці, помістити в камеру, а після відмови у клопотанні відразу депортувати назад.
Тому якщо ви цікавитеся, як отримати статус біженця в Ізраїлі напевно, рекомендується вдатися до послуг спеціаліста. Правильна підготовка всіх документів і розумний підхід до справи підвищать шанси.
Збір необхідних документів
Прохання про надання статусу біженця подається до підрозділу МВС Ізраїлю – Департамент по справах біженців (RSD, Біженець Status Determination). Крім того, що потрібно від руки заповнити форму-заяву (завантажити аплікаційну форму можна, наприклад, з сайту МВС Ізраїлю).
Також знадобляться документи:
- підтвердження особистості – як правило, закордонний паспорт, або свідоцтво про народження;
- фотографії;
- довідка від представника ООН про те, що заявник попередньо звертався до Організації Об’єднаних Націй за захистом і притулком.
Термін подачі паперів закінчується через 1 рік після в’їзду в Ізраїль. Чим раніше подати клопотання, тим більше шансів одержати потрібний статус. Важливо знати, що документи можна подавати у присутності перекладача.
Підготовка до співбесіди та як її пройти
Співбесіда з представником ізраїльської влади для претендента на статус біженця – найважливіший етап, від якого багато в чому залежить, чи буде задоволене його прохання. У ході розмови В протокол заносяться все сказане з обох сторін – як питання, так і відповіді. На співбесіду заявник може прийти з адвокатом і перекладачем.
У приїжджого обов’язково запитують:
- про причини втечі,
- причини приїзду саме в Ізраїль,
- про конкретні побоюваннях,
- про переслідування на батьківщині.
Опитування повинні пройти всі члени сім’ї, яким вже виповнилося 14 років.
Основне завдання представника служби імміграції – з’ясувати, чи дійсно відбувається переслідування заявника або членів його сім’ї, оцінити правдивість наданих відомостей, а також реальність заявлених біженцями загроз їх здоров’ю або життю.
Крім співбесіди, претендент зі своєю сім’єю заповнюють анкети, проходять медкомісію і здають відбитки пальців. Далі справа передається спеціальної комісії для винесення остаточного рішення. На час розгляду клопотання мігрантам дають тимчасову візу; працювати з нею в Ізраїлі не можна.
Особливості процедури продовження статусу біженця
При винесенні позитивного рішення біженця видається віза А-5 – віза тимчасового мешканця загального призначення. Документ має обмежений термін дії – 1 рік.
Візу можна продовжити: перший раз допустимо продовження на 2 роки, другий – ще на 3.
Сумарно проживши в статусі біженця 6 років, іноземець повинен знову звернутися до департаменту для перегляду своєї справи та винесення нового рішення.
З яких причин Ізраїль відмовляє
Держава Ізраїль має право відмовити мігрантові в наданні притулку. Найпоширеніші причини:
- відсутність довіри до біженця;
- невиконання умов міжнародної Конвенції.
Навіть якщо історія прохача звучить правдиво і причини, що змусили його покинути рідну державу, переконливі, в наданні притулку на території Ізраїлю все одно може бути відмовлено. Такі підстави, як:
- епідемія,
- голод,
- природна катастрофа,
- громадянська війна
недостатні для отримання статусу біженця. Відмова в цьому випадку буде сформульований як «відсутність небезпеки для життя» в тій країні, звідки прибув біженець.
Мається на увазі, що якщо людина може уникнути загрози для життя у своїй країні, переїхавши, наприклад, в інший регіон, то необхідності в наданні їй притулку в Ізраїлі немає.
Також слід зазначити, що не буде надано притулок приїжджих з країн, визнаних ворожими Ізраїлю. Це Єгипет, Сирія, Ліван, Саудівська Аравія, Йорданія, Ірак, Ємен, Афганістан.
Чи можна оскаржити відмову
У разі відмови ізраїльської влади надати притулок громадянину іншої держави він має право оскаржити це рішення. Для цього в суд округу подається апеляція. Головне – встигнути зробити це протягом 72 годин після того, як отримано рішення імміграційної служби.
Відмова також може бути оскаржена, якщо в ситуації заявника сталися суттєві зміни, що дозволяють йому знову просити притулку в Ізраїлі. Допустимий термін для цієї процедури – 2 тижні після отримання повідомлення про відмову.
Актуальна ситуація з проханням політичного притулку в Ізраїлі
Однією з причин, по якій можна просити притулку в Ізраїлі, можуть бути переслідування за політичними мотивами. Під цим маються на увазі не тільки політичні переконання мігранта, але і його громадська діяльність, релігійні погляди, расова чи національна приналежність.
Потоки мігрантів за отриманням політичного притулку в Ізраїлі значно зросли після Кольорової революції 2003 року в Грузії та Майдану в Україні у 2013 році.
Причому біженці пристосувалися отримувати дозвіл на роботу і непогано заробляти в той час, поки розглядалося клопотання про надання притулку. Термін розгляду міг займати рік і більше.
У зв’язку з такою ситуацією ізраїльське Міністерство ухвалило директиву про прискорений розгляд заяв українців і грузинів. Причому найчастіше заявники чують відмову.
Якщо раніше просити політичний притулок в Ізраїлі було не характерно, то у минулому році кількість прохань склала 635 шт., в цьому – до 1344 шт. і можна очікувати ще більш високих цифр.
Оскільки директив відносно громадян України в Ізраїлі поки що немає, то навіть у разі отримання відмови у прибулих зазвичай буває достатньо часу, щоб заробити грошей до повернення на батьківщину. Спробувати отримати притулок в Ізраїлі для українців допомагають спеціальні агентства, але не безкоштовно: послуга обходиться у 2-3 тисячі доларів.
Коротко про головне
На сьогодні залишитися в Ізраїлі в якості біженця складно. Проте кількість прагнучих до цього мігрантів не зменшується, відзначається особливо велике число приїжджих з України та країн Африки. Придбання притулку на території держави має масу переваг, включаючи надання проживання та матеріальної допомоги, тому сюди прагне так багато іноземців.
Уряд Ізраїлю вживає заходів щодо скорочення міграційного потоку на територію своєї країни.