Німеччина – одна з найбільш розвинених країн у світі з найпотужнішою економікою – користується великою популярністю серед тих, хто шукає можливості для самореалізації та прагне побудувати успішну кар’єру. Сьогодні одним з найбільш ефективних способів досягнення поставлених цілей є трудова імміграція. Спробуємо розібратися, які найпопулярніші професії в Німеччині у 2024 році та на яку заробітну плату можна розраховувати в цій країні.
Які шанси на працевлаштування у Німеччині
Якщо ви вирішили працювати в Німеччині, вам необхідно врахувати деякі важливі моменти. Відразу варто відзначити, що конкуренція в країні досить висока, тому для того, щоб підшукати хорошу посаду, необхідно бути справжнім професіоналом і підтвердити свою компетентність.
Важливим фактором, що впливає на результати пошуку роботи, є наявність диплома про освіту, який повинен відповідати німецьким стандартам. Слід мати на увазі, що в разі працевлаштування, можливо, буде потрібно пройти додаткове навчання і здати відповідний іспит.
Ще один момент, що має велике значення при пошуку роботи, це мова.
Шанси отримати хорошу посаду багаторазово зростуть, якщо ви володієте німецькою або англійською мовою.
В цілому ФРН є досить успішною державою, і, попри потік біженців, що збільшується з кожним роком, і загальний спад світової економіки, безробіття в Німеччині не зростає, а, навпаки, знижується.
Найбільш затребувані на ринку праці фахівці з вищою освітою: 88 % таких фахівців працюють на благо країни. У працівників з середньою освітою роботодавці потребують трохи менше – з них працевлаштовано всього 46 %. А от особам, особливо молодим, які не мають професійної освіти, знайти роботу досить важко.
Які професії затребувані
Якщо ви хочете навчатися в Німеччині, але ще не обрали спеціальність, або у вас вже є диплом і ви хочете знайти престижну роботу, пропонуємо список найбільш затребуваних професій:
- лікарі;
- інженери;
- IT-фахівці;
- юристи;
- економісти.
Розглянемо дані спеціальності та їх переваги докладніше.
Лікарі
Праця медичних працівників у Німеччині є найбільш високооплачуваним. З кожним роком все більше іноземців прагне влаштуватися на хорошу роботу в німецьку клініку. Одним з основних умов для цього є наявність диплома про повну вищу медичну освіту, проходження інтернатури або ординатури. Ще однією обов’язковою умовою для іноземців є знання німецької мови. Причому його рівень повинен бути не нижче В2.
Зарплата лікаря залежить від спеціалізації, досвіду роботи, місцезнаходження клініки та інших факторів. У середньому вона становить від 3 000 до 8000 євро в місяць.
Чергування, робота понад норму оплачується окремо – приблизно 160-300 євро за вихід в залежності від конкретного медичного закладу.
У Німеччині 35 державних і 4 приватних медичних університету. Вступити туди та отримати освіту можна, закінчивши 2-3 курсу університету у себе на батьківщині. При цьому ви повинні добре володіти німецькою мовою та подати пакет документів з аргументованим мотиваційним листом, біографією та випискою оцінок з університету, в якому ви навчалися.
Шукати місце роботи можна самостійно і з допомогою рекрутингових агентств. Для самостійного пошуку існує кілька сайтів:
- www.meinestadt.de,
- www.jobomat.de,
- www.meinestadt.de та інші.
Крім того, можна зайти на сайт будь-якої клініки та ознайомитися зі списком наявних вакансій. Детальніше про роботу лікарем читайте в статті “Робота для лікарів у Німеччині“.
Інженери
Робота інженера в Німеччині дуже цінується, а умови роботи для них одні з кращих. В даний час на ринку праці в Німеччині є 25 000 вакансій для інженерів в галузі машино – та автомобілебудування і понад 13 000 вакансій для інженерів-енергетиків та електротехніків. Причому з кожним роком попит на представників даної професії зростає.
Зарплата молодих інженерів в перші роки становить від 35 000 – 45 000 євро в рік, оплата праці досвідчених фахівців досягає 50 000 – 70 000 євро в рік. При працевлаштуванні дипломи інженерів, отримані не в Німеччині, повинні бути перевірені на відповідність німецьким аналогам.
Пошук роботи ви можете почати самостійно, залишивши резюме на біржі:
Якщо у вас вже є на приміті яка-небудь компанія, ви можете зайти на її офіційний сайт і подивитися запропоновані вакансії.
Німецькі вузи готують фахівців не тільки з класичним інженерних напрямків (інженер-механік, інженер-електрик, інженер-будівельник), але і по багатьох міждисциплінарним професіями. Слід зазначити, що інженерія – третя за чисельністю спеціальність у ВНЗ Німеччини.
Важлива особливість німецької системи вищої освіти полягає в тому, що навчання для іноземних студентів є безкоштовним.
Крім того, вони отримують право працювати паралельно з навчанням. При цьому обов’язковою умовою безкоштовного навчання є знання німецької мови – абітурієнти повинні мати сертифікат DSH. Детальніше про працевлаштування за цією професією читайте в статті “Робота інженером в Німеччині“.
IT-фахівці
Професія програміста в Німеччині вважається дефіцитною. Німецькі компанії пропонують вигідні умови роботи і привабливі зарплати розробникам ПЗ (43 000 – 57 000 євро), IT-консультантів (40 000 – 63 000 євро), фахівцям з баз даних та адміністрування мереж (30 000 – 47 000 євро), SAP/ERP консультантів і програмістам (40 000 – 67 000 євро).
Розмір зарплати залежить від кількох факторів: освіти, навичок та досвіду роботи, місця працевлаштування. Найвигіднішими в плані заробітної плати вважаються такі федеральні землі Гамбург, Гессен, Баден-Вюртемберг, Баварія, Північний Рейн-Вестфалія.
Найпростіше шукати роботу через інтернет, надіславши резюме через систему Europass. До нього слід докласти сертифікати, мотиваційний лист, переклад диплома.
Німці досить вимогливо ставляться до всіх дрібниць, тому зверніть увагу на правильність оформлення документів. Якщо ваше резюме сподобається керівнику компанії, з вами вийдуть на зв’язок для подальшої співбесіди.
Знання в області комп’ютерних наук, електронної інженерії та програмування можна отримати в Мюнхенському технічному університеті, який вважається одним з кращих в Європі.
Провчившись 2 роки у вітчизняному вузі, ви зможете продовжити здобувати освіту за обраною спеціальністю в даному університеті. Для цього потрібні знання німецької мови та здача іспиту DSH. Детальніше про працевлаштування в IT-галузі читайте в матеріалі “Робота в Німеччині програмістом“.
Інші популярні спеціальності у Німеччині
Для тих, хто хотів би отримати посаду юриста в Німеччині, є два шляхи: стати учасником програми обміну або ж отримати повноцінну вищу юридичну освіту в одному з німецьких університетів. Другий варіант підходить тим, хто збирається працювати безпосередньо на території Німеччини. Однак працювати суддею або нотаріусом навіть з німецьким дипломом вам не дозволять, оскільки на ці посади беруть тільки осіб з німецьким громадянством.
В грамотних правознавцях дуже потребує сфера бізнесу, а також юридичні компанії, тому можна спробувати себе в цьому напрямку. Зарплата юриста може досягати 100 000 євро в рік, проте все залежить від компанії.
Робота економіста та бухгалтера пов’язана з великою відповідальністю, а багато німецькі компанії мають потребу саме в таких спеціалістах і готові гідно оплачувати їх працю. Наприклад, річна зарплата економіста в Німеччині досягає 65 000 євро. Так що шанси на працевлаштування представників цих професій виглядають непогано.
Одними з кращих вузів для отримання економічної освіти є Кельнський університет, який щорічно займає провідні позиції у світових рейтингах, а також Вестфальський університет – найбільший за кількістю студентів. Варто відзначити, що він отримав нагороду «За надання підтримки іноземним студентам».
Яка робота доступна для іммігрантів без знання мови
Робота в Німеччині для українців без знання мови доступна переважно у сфері обслуговування, сільського господарства, готельного бізнесу, будівництва, медицини (догляд за літніми людьми).
Назвемо 5 найбільш популярних професій для чоловіків та жінок:
- різноробочі (1200-1900 євро в місяць);
- офіціанти (660 євро);
- доглядальниця (700-1000 євро);
- фахівці з клінінгу (500 євро);
- будівельники (1500-2500 євро);
У багатьох великих німецьких компаніях, які мають філіали за кордоном, тільки знання німецької мови недостатньо, оскільки презентації, наради, внутрішня документація ведеться англійською мовою.
Приклади таких компаній: Adidas, Volkswagen та інші. Тому навіть якщо ви не володієте німецькою, але добре знаєте англійську, у вас є всі шанси отримати посаду у великої бізнес-корпорації.
Які документи потрібні для працевлаштування
Щоб працювати у Німеччині на законних підставах, необхідно отримати робочу візу. Оформляється вона в консульському відділі Посольства Німеччини або в Генеральному консульстві, куди необхідно надати оригінали та копії таких документів:
- заяву німецькою мовою;
- фотографії;
- закордонний і внутрішній паспорта;
- диплом про освіту (перекладений на німецьку мову);
- квитанція про сплату мита;
- контракт з роботодавцем;
- дозвіл на роботу;
- медстраховка.
Є ще один тип дозволу, який дає право на працю в Німеччині, – це “Блакитна карта“. Цей документ видається при дотриманні певних умов: заробітна плата в трудовому договорі повинна бути не менше 50 800 євро в рік, надане робоче місце повинно відповідати спеціальності та диплому про вищу освіту.
Кілька корисних порад для трудових мігрантів
Якщо ви маєте намір відправитися на роботу в Німеччину, кілька корисних порад допоможуть вам у цьому:
- проявляйте ініціативу при пошуку роботи: заходьте на інтернет-сайти великих компаній, звертайте увагу на фірми, у яких є філії за кордоном і які готові працювати з іноземцями;
- скористайтеся послугами консультантів з працевлаштування, оскільки скласти грамотне резюме та мотиваційний лист на німецькому – справа досить складна;
- заведіть окрему поштову скриньку, з якого будете відправляти документи (якщо в якості контакту вказано електронну адресу), грамотно пакуйте і називайте файли;
- зберіть якомога більше інформації про вибрану вами компанії. На співбесіді готуйтеся відповідати на незвичні питання, наприклад, про свої недоліки, переваги, думку оточуючих про вас і т. д.
Якщо ви хочете отримати престижну і високооплачувану роботу в Німеччині, вам потрібно постійно удосконалюватися, починаючи від знання мови й закінчуючи професійними навичками. Багато професії вимагають постійного навчання, тому ви повинні бути в курсі всіх останніх подій та нововведень.
Висновок
Перш ніж їхати в Німеччину, об’єктивно оцініть свої можливості та амбіції. Якщо ж ви все-таки зважилися, робота у ФРН буде відмінним варіантом для самореалізації та приємних змін у вашому житті. Отримати хорошу роботу вам допоможе завзятість і працьовитість.