Меню Закрити

Податки з заробітної плати в Німеччині

При вступі на роботу в будь-яку установу Німеччини кожному прийнятому працівнику оформляється карта зарплати. У ній вказуються всі податки працівника, а також віднімаються з доходу соціальні виплати. Система оподаткування в цій країні по суті така ж, як і в більшості західноєвропейських держав. У 2024 році податки з зарплати в Німеччині утримує роботодавець. Він же переказує зібрані кошти щомісячно в податково-фінансове управління. В кінці року суми можуть коригуватися у зв’язку з недоплатою або переплатою фіскальних зборів.

Отримання зарплати

Система оподаткування в Німеччині. Податкові класи

У Німеччині застосовується прогресивна система оподаткування: зі збільшенням доходів ставка прибуткового податку зростає. При цьому величина податкової бази залежить від присвоєного працівнику одного з шести застосовуються в цій країні податкових класів:

 • Lohnsteuerklasse I. Сюди входять неодружені та незаміжні, які не мають дітей.
 • Lohnsteuerklasse II. До цієї категорії ставляться ті ж, що і в класі I особи-резиденти Німеччини, що є батьками-одинаками.
 • Lohnsteuerklasse III. До цього класу належать сімейні люди, які уклали офіційні шлюбні стосунки або перебувають у цивільному шлюбі та мають значну різницю у доходах.
 • Lohnsteuerklasse IV. Для людей, як і в попередньому класі, але приблизно з однаковим доходом.
 • Lohnsteuerklasse V. У цей клас входять люди, що складаються в офіційному шлюбі або зареєстрованому цивільному партнерстві. Цей клас присвоюється подружжю, чоловік/дружина яких застосовує III клас.
 • Lohnsteuerklasse VI. Для людей, які мають декілька місць роботи.

Які є податки з заробітної плати в Німеччині

В укладеному між компанією і працівником трудовому договорі фіксується бруто-зарплата (посадовий оклад). З неї повинні утримуватися податки, а також соціальні збори, які в Німеччині, як і у всіх інших розвинутих західноєвропейських країнах, дуже високі. Особливо це відчувається при прогресивній системі оподаткування.

При високому окладі на банківський рахунок громадянина надходить нетто-зарплата, розмір якої помітно менше у порівнянні з величиною, зазначеної в трудовій угоді.

В цілому податки на зарплату в Німеччині для фізичних осіб бувають двох видів: прибутковий податок і соціальні внески. Про останніх докладно йтиметься нижче. А зараз зупинимо вашу увагу на особливості справляння прибуткового податку.

Так, законодавство країни передбачає, що при річному доході, не перевищує 8 820 €, фіскальний збір даного типу не застосовується. Якщо розмір доходу працівника за рік коливається в діапазоні 8 820-54 058 євро, ставка прибуткового податку становить 14%. При доході від 54 058 до 256 304 € з брутто-зарплати вираховується 42 %.

Найбільший прибутковий податок у Німеччині із зарплати становить 45 %. Він застосовується, якщо річна сума оплати праці громадянина перевищить 256 304 євро.

Внески з зарплати за соціальними страховками

Іншу частину виплат із заробітної плати займають відрахування до 4 основних соціальних фонди. Від окладу вони становлять близько 40%. Але обсяг платежів розподіляється між працівником і роботодавцем порівну, так що з брутто-зарплати громадянина віднімається 20%.

Розрахунок податків

Коротко зупинимося на розмір внесків у соціальні фонди.

 1. Фонд пенсійного забезпечення. Обсяг максимальної виплати в період трудової діяльності становить приблизно 67% від середнього розміру чистого доходу громадянина. Іноземці, повернувшись на батьківщину, можуть запросити пересилання з Німеччини пенсії.
 2. Медичне страхування. З посадового окладу працівника на ці цілі утримується 14,6 %. Страховка покриває наступні випадки: рентген, ліки, консультації лікаря, стоматологічну допомогу, перебування в лікарні. Національна система охорони здоров’я в Німеччині забезпечує також компенсацію втрачених через хворобу доходів.
 3. Страхування від безробіття. В даному випадку брутто-зарплати працівника утримується 3 %. Соціальне страхування цього виду доступно особам, які здійснювали страхові платежі протягом останніх 5 років як мінімум протягом року. Вони повинні пройти процедуру реєстрації в Управлінні праці як безробітного і регулярно відвідувати цей заклад.
 4. Страхування від безпорадності. Розмір соціальних виплат становить у цьому випадку 2,55 %. Поліс Pflegeversicherung повинен мати кожен чоловік, який проживає в Німеччині постійно. Говорячи простою мовою, така страховка дозволяє оплачувати громадянину своє перебування в будинку для престарілих.

Крім цього, в Німеччині вірянини платять церковний податок (його розмір від 8 до 9 %).

На території цієї країни діє також солідарний податок. Введений Solidaritätszuschlag був після того, як у жовтні 1990 року Німеччина об’єдналася. Його розмір – 5,5 %, а мета – фінансування інфраструктури нових, більш бідних федеральних земель.

Виплати, які не обкладаються податками та зборами

Крім зарплати, фірми в Німеччині можуть виплачувати працівникам одноразові суми, наприклад, грошові допомоги до відпустки або Різдва. Це залежить від самої компанії та прописується в трудовому договорі. В цілому підприємство не вилучає з окладу працівника соціальні збори за такими виплатами:

 • оплата оздоровчих курсів або фітнес-студії;
 • оплата проїзду до місця роботи та назад;
 • оплата витрат по догляду за малолітньою дитиною (Tagesmutter або Kindergarten).

Крім того, не оподатковується продаж працівникам підприємства за зниженою ціною продуктів власного виробництва.

Приклади обчислення чистої заробітної плати

Щоб ви отримали уявлення про те, як визначається зарплата в Німеччині з вирахуванням податків, наведемо приклади, подані для зручності в табличній формі. Але відзначимо, що реальні цифри можуть відрізнятися.

Утримання Приклад 1. Приклад 2. Приклад 3.
Сума(€) Сума(€) Сума(€)
Зарплата брутто 1 000 2 000 3 000
Страхування від безробіття 15 30 45
Пенсійне страхування 93,5 187 280,5
Страхування від безпорадності 11,75 23,5 35,25
Медичне страхування 82 164 246
Церковний податок 0 0 6,71
Прибутковий податок 37,1 177,1 317,1
Зарплата нетто 760,65 1418,4 2069,44
Різниця брутто-нетто 239,35 581,6 930,56

Розрахунок виконувався з урахуванням неоподатковуваного мінімуму 8 820 євро. Тобто при щомісячної зарплати 1000 євро річний дохід громадянина становитиме 12 000. Оподаткування в такому разі підлягає 12000 – 8820 = 3180 євро.

Помноживши це число на 0,14 (податкова ставка при такому доході складає 14%), ми отримаємо 445,2. Але це розмір прибуткового збору, який потрібно виплатити за весь рік. А кожен місяць з брутто-зарплати працівника буде відніматися 3180 : 12= 37,1

Аналогічно розраховується прибутковий податок у прикладах з іншими посадовими окладами, оскільки загальний дохід не перевищує 54 058 євро.

Висновок

Аналіз вищенаведених цифр дозволяє зробити наступний висновок: система оподаткування в Німеччині реалізує теза про те, що багаті повинні платити більше. Дійсно, громадянин з посадовим окладом 1000 € втрачає податки на 23,9 %, в той час як працівник з брутто-зарплатою 3000 € виплачує 31 % фіскальних зборів.

Звичайно, у відносному вираженні різниця здається не такою істотною. Але якщо порівняти абсолютні значення, можна помітити, що розмір податкових відрахувань в останньому випадку майже в 4 рази більше.

Статті по темі