Меню Закрити

Що потрібно знати про соціальну роботу в Німеччині

У країнах СНД соціальний працівник не найпрестижніша професія. А ось в Європі цій сфері приділяють суттєву увагу та активно залучають до цього виду діяльності іноземних громадян. У 2024 році соціальна робота в Німеччині – це розгалужена система послуг, яка включає догляд за літніми людьми, людьми з обмеженими можливостями, дітьми та іншими соціально незахищеними верствами населення.

Соціальна робота в Німеччині

Яке значення має соціальна робота

Інститут соціальної роботи розвивався паралельно з історією суспільства. На думку дослідників, перші приклади того, що ми зараз називаємо соціальною роботою, з’явилися ще в часи общинно-родового ладу. Безумовно, процедури з часом змінилися, але сьогодні жодна держава не обходиться без фахівців цього профілю.

Підготовка соціальних працівників у Німеччині триває 3 роки. Мета соціальної роботи полягає в тому, щоб надавати допомогу людям, у яких склалася непроста життєва ситуація.

Крім того, соціальна робота забезпечує підтримання зв’язків і відносин між різними соціальними верствами населення. З того часу як функцію організації соціальної роботи взяла на себе держава, вона стала систематизованої, були вироблені певні принципи та методології, які дозволяють здійснювати цю діяльність максимально ефективно.

Види соціальних професій у Німеччині

У Німеччині існує величезна кількість соціальних професій, і кожна людина, що бажає спробувати себе в якості соціального працівника, може вибрати для себе найбільш підхожу. До соціальних слід віднести наступні професії:

 • помічник соціального працівника по роботі з літніми людьми;
 • соціальний працівник, що займається доглядом за літніми людьми;
 • психотерапевт, який працює з дітьми та підлітками;
 • педагог (обов’язково зі спеціальною освітою);
 • помічник по веденню господарства в селі;
 • сімейний консультант;
 • вихователь;
 • помічник з побутових питань в сім’ї (робота домробітницею);
 • помічник у вихованні дітей.

Які соціальні програми існують у Німеччині

У Німеччині існує ряд соціальних програм, що дозволяють отримати роботу іноземцям як зі знанням мови, так і без нього.

Програма FSJ

Freiwilliges Забезпечення Jahr (FSJ) – державна програма, що надає можливість молодим людям на практиці застосувати навички соціальної роботи. Це чудова нагода вивчити мову, подорожувати по країні та отримати професійний досвід. До того ж ця програма є прекрасною підмогою для вступу в університет.

FSJ розрахована на молодих людей у віці від 18 до 26 років включно.

Тривалість програми складає 1 рік, але її можна продовжити до 18 місяців. Під час практики учасникам виплачують грошову винагороду, яке, безумовно, менше мінімальної зарплати, але дає можливість окупити перебування на території Німеччини.

Особливості даної програми:

 1. Це програма з проживанням – її учасникам надають мебльовану кімнату. Якщо ви відмовляєтеся від житла, можете отримати гроші, на які будете самі забезпечувати себе всім необхідним.
 2. Учасники програми отримують харчування на тому підприємстві, де вони працюють. Можна готувати їжу самостійно – в цьому випадку волонтеру видається 150-200 євро на місяць на продукти.
 3. Учасники програми мають медичну та пенсійну страховку, а також страхування від безробіття та від нещасних випадків.
 4. Волонтеру надається 26 робочих днів оплачуваної відпустки, щоб побачитися з рідними.
 5. Кожен місяць волонтеру виплачується від 200 до 300 євро на кишенькові витрати.
 6. Протягом року учасники програми відвідують п’ять семінарів з історії Німеччини, її культурі та німецької мови. Їх загальна тривалість становить приблизно 25 днів. Участь у семінарах є обов’язковим і зараховується в робочий час. Вони абсолютно безкоштовні та проводяться протягом п’яти днів кожен. Проїзд до місця проведення семінару теж безкоштовний.

Для того щоб взяти участь в програмі, необхідно:

 1. Знати німецьку мову на базовому рівні А2 (уміти будувати прості речення, мати навички побутового спілкування). Чим краще ваше знання німецької, тим простіше буде адаптуватися, спілкуватися з роботодавцем і новими людьми.
 2. Мати навички роботи в соціальній сфері.
 3. Вік учасника має бути від 18 до 26 років. Брати участь можуть не тільки студенти.

Учасники програми можуть працювати в:

 • амбулаторіях;
 • будинках дитини;
 • клініках;
 • будинках для літніх людей;
 • інших соціальних закладах.

Детальніше про програму читайте в матеріалі “Програма Соціальний рік в Німеччині“.

Програма FOJ

FOJ є німецькою державної волонтерською програмою, за якою молодь може взяти участь у різних екологічних проектах. У програмі беруть участь люди з усього світу з метою внесення вкладу в охорону навколишнього середовища та вдосконалення знань німецької мови.

В рамках цієї програми волонтери можуть працювати від 38 до 40 годин у тиждень. Крім звичайної волонтерської діяльності, є також обов’язкові семінари, які зараховуються як робочий час. Учасникам оплачується проїзд до місця проведення семінару, проживання та культурну програму.

Волонтери можуть:

 1. Займатися екологічним вихованням неповнолітніх.
 2. Доглядати за екосистемами, працювати зі спеціальним обладнанням або географічними картами.
 3. Доглядати за тваринами та рослинами в заповідниках.
 4. Займатися сільським господарством.
 5. Працювати в лісових господарствах.
 6. Займатися проектами щодо захисту атмосфери.
 7. Працювати в лабораторії.

Для того щоб взяти участь в програмі, необхідно:

 1. Мати базові знання німецької мови (перед отриманням робочого місця претендент проходить співбесіду).
 2. Мати повну вищу освіту.
 3. Бути у віці від 16 до 27 років
 4. Цікавитися природою та охороною навколишнього середовища.
 5. Бути готовим реалізовувати нові ідеї.
 6. Бути товариським і виконавчим.

Учасники програми можуть отримати:

 • від 180 до 300 євро в місяць на кишенькові витрати;
 • безкоштовне проживання або компенсацію вартості житла, якщо організація, що приймає не надає;
 • безкоштовне харчування;
 • повне страхування (медичне, пенсійне, від нещасних випадків та на випадок безробіття);
 • 26 робочих днів відпустки;
 • уніформу, все необхідне обладнання, матеріали та інструменти.

Якщо ви вважаєте, що ваш рівень володіння німецькою є недостатнім, не варто відмовлятися від участі в програмі є такі види діяльності, де цілком достатньо базових знань мови. Офіційний сайт програми foej.de.

Соціальні програми у Німеччині

Програма Au Pair

Au Pair в Німеччині – це культурна й освітня програма обміну, завдяки якій можна рік проживати в сім’ї, вчити мову і виконувати певні обов’язки.

По суті, дана програма – це робота в Німеччині нянею. В обов’язки волонтера входить:

 • одягання та умивання дітей, годування та ігри з ними;
 • придумування розважальних програм;
 • супровід дітей в школу, дитячий сад і на гуртки;
 • допомога дітям при виконанні домашніх завдань;
 • підтримання порядку в дитячій;
 • придумування розваг для дітей на канікулах;
 • догляд за малюками, якщо вони хворіють;
 • виконання нескладної роботи по дому.

Як взяти участь у соціальній програмі

Для участі практично в будь-якій соціальній програмі в Німеччині існує певний віковий ценз. Як правило, для участі відбирають молодих людей у віці до 30 років. Якщо ж ви їдете, наприклад, на роботу доглядальницею без посередників, тобто домовляєтеся безпосередньо з роботодавцем, то вік не має значення.

Що стосується освіти, то воно не обов’язково має бути вищим – достатньо повної середньої. Однак наявність профільних навичок вітається.

Важливим також є і знання мови, яке будуть перевіряти під час співбесіди. Причому зовсім не обов’язково володіти мовою на високому рівні – більшість програм передбачає вивчення німецької мови. Хорошим бонусом буде знання англійської.

У кандидата також не повинно бути серйозних проблем зі здоров’ям. Соціальна робота передбачає серйозні навантаження, і це може стати причиною загострення хронічних захворювань.

Які документи необхідні для участі у соціальних програмах

Залежно від програми, в якій ви плануєте взяти участь, перелік необхідних документів може змінюватися. Однак базовий пакет практично завжди залишається незмінним. У нього входять:

 1. Автобіографія кандидата німецькою мовою.
 2. Заповнена анкета (висилає анкету координатор програми).
 3. Свідоцтво про закінчення школи, або довідка з деканату вишу, перекладені на німецьку мову та нотаріально засвідчені.
 4. Мотиваційний лист, в якому необхідно вказати, що нового ви можете привнести в проект, чому хочете взяти в ньому участь і що вмієте робити у зазначеній сфері.
 5. Фото на паспорт.
 6. Віза.

Якщо ви влаштовуєтеся на роботу від прямих роботодавців, то, швидше за все, від вас зажадають резюме. Також можуть вимагати медичну довідку.

Віза в Німеччину для соціальних працівників може оформлятися по-різному: якщо ви їдете по програмі, то з оформленням може допомогти ваш координатор; якщо ж мова йде про самостійне працевлаштування, то знадобиться робоча віза.

Скільки можна заробити на соціальній роботі в Німеччині

Якщо ви їдете в Німеччину по програмі, то поняття «зарплата» у звичному для нас розумінні там не існує. Як правило, волонтерам оплачують житло та проїзд у транспорті, компенсують витрати на харчування і видають до 300 євро на кишенькові витрати.

Якщо ви їдете працювати, безпосередньо домовляючись з роботодавцем, оплата праці може істотно відрізнятися в залежності від регіону, кола обов’язків. Як правило, зарплата соціального працівника коливається від 2,5 тисяч до 3,5 тисяч євро в місяць.

Висновок

Соціальна робота в Німеччині – цікава і досить добре оплачувана сфера діяльності. Якщо ви хочете попрацювати в Німеччині соціальним працівником і вам ще не виповнилося 30 років, можна взяти участь в одній зі спеціальних соціальних програм. Також можна влаштуватися на роботу, зв’язавшись з потенційними роботодавцями безпосередньо або через посередників.

Професія соціальний педагог у Німеччині: Відео

Статті по темі