Меню Закрити

Як знайти роботу в Берліні

Берлін — столиця об’єднаної Німеччини, один з найбільших міст у Європі (за кількістю населення поступається тільки Лондону). Тут проживає понад 600 тисяч іноземців. Громадян країн СНД місто приваблює не тільки можливістю побачити історичні та архітектурні пам’ятки. Більшості з них необхідна робота в Берліні. Отримати тут роботу у 2024 році непросто — рівень безробіття в столиці перевищує загальний по країні, тому конкуренція велика. Все буде залежати від кваліфікації працівника та його наполегливості в пошуку вакансії.

Робочий процес

Чим Берлін привабливий для громадян

Російськомовна громада Берліна становить понад 140 тисяч чоловік і продовжує збільшуватися (як, втім, і громади поляків, болгар, турків та інших). Виникає питання, що ж приваблює сюди емігрантів, адже офіційна статистика показує, що в Берліні ВВП на душу населення та рівень середніх зарплат значно поступаються іншим землям.

Вісімдесят відсотків від числа підприємств міста пов’язані зі сферою обслуговування, тут практично немає індустріальних фабрик і заводів. Приплив біженців з Сирії, іммігрантів з країн Східної Європи та СНД значно посилив конкуренцію на ринку праці, особливо серед представників малокваліфікованих спеціальностей (будівельників та інших).

Разом з тим Берлін — особливе місто. Об’єднання Німеччини, перетворило його у світовий центр інноваційних технологій і стартапів. Сюди з усього світу прагнуть молоді дизайнери, програмісти та представники інших творчих спеціальностей. До переваг життя в Берліні також відносяться:

  • відносна дешевизна в порівнянні з іншими містами ФРН;
  • безпека життя (правда, з появою біженців ситуація погіршилася);
  • широкі можливості для отримання освіти.

Як знайти роботу в Берліні

Знайти роботу в Берліні простіше висококваліфікованим спеціалістам, як, втім і в цілому по Німеччині. Тим не менш шанси є у всіх. Місто розвивається, з’являються нові робочі місця. Для легального працевлаштування в Берліні іммігранту необхідно виконати наступне:

  • опанувати основами німецької – без знання мови важче буде шукати роботу, вести переговори з роботодавцем і клієнтами);
  • знайти собі роботодавця;
  • підписати трудовий договір і отримати дозвіл на роботу;
  • відкрити робочу візу та отримати ВНЖ в Німеччині.

У цьому випадку необхідно максимально використовувати можливості інтернет-порталів агентства зайнятості ФРН (Bundesagentur für Arbeit) — Berufenet, Kursnet, біржі праці Jobbörse та інших. Тут можна отримати інформацію безпосередньо від прямих роботодавців.

Тим іммігрантам, які вже мають ВНП в Берліні, слід звернутися за допомогою в берлінські регіональні агентства по працевлаштуванню — Arbeitsagenturen. Тут допоможуть знайти місце роботи, допоможуть у підвищенні кваліфікації.

Що необхідно знати

У разі успіху в пошуках роботодавця в Берліні необхідно оформити національну робочу візу. Для її відкриття потрібно подати до консульської установи документи (в оригіналі з двома копіями):

  • трудовий договір – в ньому обов’язково повинні бути прописані адреси роботи та роботодавця, терміни дії, розміри зарплати, посада;
  • підтвердження кваліфікації та досвіду (завірені апостилем дипломи про освіту, документи про перекваліфікацію або підвищення кваліфікації);
  • трудову книжку;
  • автобіографію.

Документи повинні супроводжуватися перекладом на німецьку мову (завіреним). Крім того, будуть потрібні також внутрішній і закордонний паспорти, дві анкети та три фотографії 45х35 мм, без полів. При поданні заяви необхідно сплатити консульський збір за національну візу — 75 євро.

Кадрові агентства, фірми та професійні соцмережі

Використання ресурсів державних агентств по працевлаштуванню (Arbeitsagenturen) підвищує шанси в пошуку роботи. Тут сконцентрована вся інформація про наявні вакансії не тільки в Берліні, а й по всій країні. Сюди ж звертаються роботодавці, тут же, в разі необхідності, можна пройти перекваліфікацію; особливо це стосується спеціалістів робочих спеціальностей, таких, як працівник для їзди на бульдозерах, електрик чи сантехнік.

Берлінські регіональні агентства Friedrichshain-Kreuzberg, Müllerstraße, Lichtenberg, Marzahn-Hellersdorf мають єдиний багатоканальний телефон – 01801-555111, на який можуть дзвонити претенденти на працевлаштування.

Адреси та контакти регіональних агентств, а також Центрів зайнятості (Jobcenter), які також здійснюють допомогу у працевлаштуванні, включені в спеціальну брошуру іммігрантів в Берлін — «Ласкаво просимо в Берлін».

Скачать (PDF, 2.72MB)

Самостійний пошук роботи можна здійснювати з допомогою:

  • німецької біржі праці arbeitsagentur.de.
  • спеціалізованих сайтів з пошуку роботи в Берліні:
  • приватних кадрових агентств. Кожне таке агентство повинно мати спеціальну ліцензію (перевірити її наявність можна на сайті personaldienstleister.de). Підібрати таке агентство можна за допомогою сайту gelbeseiten.de;
  • через російськомовні інформаційно-новинні портали berlin24.ruru-berlin.de. Тут роботодавці публікують оголошення про вакансії, розміщують інформацію про необхідних працівників.

Найбільш затребувані вакансії

Серед найбільш затребуваних вакансій в Берліні переважають ті, які не пов’язані з важкою промисловістю або фабричним виробництвом. Берлін перетворився на центр тяжіння для представників творчих професій — художників, музикантів, артистів і письменників.

Доступні вакансії для українців в Берліні пов’язані, насамперед, з:

Високий попит в Берліні існує також на викладачів і науковців, соціальних працівників для догляду і нагляду за пристарілими у хоспісах та дітьми, хворими.

Матеріальна сторона питання: зарплати в Берліні

За німецькими мірками заробітки до столиці ФРН поступаються більшості регіонів країни. Середня зарплата в Берліні (брутто) кваліфікованого спеціаліста становить 3 572 євро в місяць. Якщо за одну годину житель Берліна може заробити в середньому 18,71 євро, то за ту ж роботу працівник отримає в Мюнхені вже 20,60, у Вісбадені — 21,65, а в Гамбурзі — 22,12 євро.

Більш високооплачувані професії в Берліні — медики, юристи, банкіри, висококваліфіковані інженери і діячі науки. Якщо ж мова йде про некваліфікований працю, то іммігрантам доведеться розраховувати на зарплату від 1 200 до 1 500 євро.

Вартість життя: проживання, транспорт, ціни на товари

Всупереч не найвищим зарплатам в країні, більшість жителів Берліна оцінює своє життя як комфортну. Великий вплив на таку точку зору надає той факт, що вартість життя в столиці Німеччини невисока, не тільки у порівнянні з Парижем чи Лондоном, але й у порівнянні з багатьма німецькими містами.

Одна з основних статей витрат — покриття житлових витрат. Берлін належить до тих міст ФРН, де нерухомість доступна і розплатитися за іпотечний кредит можна за 5-7 років. Тим не менш більшість мешканців міста вважають за краще орендувати квартири. Середня орендна плата за мебльовану кімнату складає 300 євро, однокімнатну квартиру — 500, двокімнатну — 700 євро і трикімнатну — від 900 євро в місяць. У цю вартість часто входять і комунальні витрати (Betriebskosten).

Якщо ж винаймати квартиру в мікрорайонах, які були побудовані в часи НДР, наприклад, в районі Марцано (Marzahn)), то витрати будуть ще меншими — 300 євро за квартиру, але потрібно більше часу на дорогу до центру. Зростання цін на берлінську нерухомість почався лише в останні роки й, відповідно, орендна плата також буде підвищуватися.

Наступна важлива стаття витрат — харчування. Громадське харчування Берліна дає можливість недорого і щільно перекусити, спробувати місцеві кулінарні шедеври. Вечеря в кафе обійдеться в середньому у 20 євро, в ресторані — 28-30.

Найбільш економний варіант перекусу — вулична їжа. Це місцеві сосиски (каррівурст), страви турецької та китайської кухні (шаверма, кюфта, локшина). Ціни за порцію — від 2 до 4 євро. З усіх можливих варіантів найбільш економним буде харчування вдома.

Наступна стаття витрат на життя в Берліні — транспортні. Громадський транспорт представлений метро, трамваями, автобусами, поїздами, поромами. Вартість квитків залежить від зони поїздки: А — Центр, З — передмістя і В — решта міста. Квиток АВ буде коштувати 2,70 євро (дітям — 1,70), АВС — 3,30 євро (2,40). Тому вигідніше придбати проїзний на місяць – від 67,50 євро. Таксі в Берліні дороге — 4 євро за посадку плюс 2 євро за км.

Ціни на одяг залежать від бренду, часу року і наявності знижок. Сезони розпродажі в Берліні — два тижні взимку в січні (починається в останній понеділок) і два тижні влітку, з останнього понеділка липня. Любителі шопінгу можуть придбати тут джинси за ціною від 15 до 100 євро за пару, сорочки — від 5 євро, куртки — від 40, светри — від 15, футболки — від 7 євро.

Великі міста Німеччини: де краще жити та працювати

Вибір іммігрантом міста для подальшого життя і роботи в ФРН — заняття невдячне. Всі столиці 16 федеральних земель особливі та кожна з них має свої переваги. По-перше, не все залежить від самого іммігранта, як, наприклад, для учасників програм імміграції пізніх переселенців і особливо євреїв.

По-друге, надає великий вплив наявність родичів і знайомих у тому чи іншому місті. По-третє, багато чого буде залежати від професії іммігранта — моряку або докеру більше доведеться за смаком Гамбург або Кіль, в той час як робота зі спеціальності «Міжнародні відносини» більш перспективна в Бонні чи Берліні.

Найбільш привабливі для імміграції міста ФРН:

Місто Характеристика Плюси Найбільш привабливий для
Берлін Столиця країни. 3.8 млн населення. Центр культури, науки, інноваційних технологій. Найбільший транспортний вузол Найкраща освіта, медицина, доступні ціни, зокрема на житло, при середніх зарплатах Фахівці IT, працівники сфери послуг, творчі професії, вчені
Франкфурт-на-Майні Місто банків. Бізнес-столиця. Великий транспортний центр (найбільший аеропорт у ФРН). 732 тис. населення Висока оплата праці. Найсучасніше місто ФРН Банківські працівники, фахівці IT, транспортники
Мюнхен Найбільший промисловий центр Баварії, розвинуте пивоваріння, науковий центр ФРН. Високі зарплати, Октоберфест, штаб-квартира БМВ, МАН, Siemens, найбільша бібліотека в Європі. Розвинена інфраструктура і найвищий рівень життя, низьке безробіття Робочі спеціальності, програмісти, фахівці IT, вчені
Гамбург Другий за величиною місто ФРН. Найбільший порт і промисловий центр. 1,8 млн населення Високі зарплати, нижчі ціни на харчові продукти Моряки, робочі спеціальності
Кельн 1,1 млн населення Столиця карнавалів, туристичні фірми, великий річковий порт Турбізнес, моряки, портовики
Вольсфбург, Інгольштадт Центри автопрому Німеччини — Volkswagen, Audi AG Найвищі зарплати, найнижчий рівень безробіття Фахівці IT, робочі спеціальності
Штутгарт Розвинена промисловість, автомобілебудування (Mercedes-Benz, Porsche AG), науковий центр Низький рівень безробіття Робочі спеціальності, будівельники
Дюссельдорф Центр німецької моди, спортивний центр Транспортний вузол, банківський і промисловий центр Дизайнери, банківські працівники, робочі спеціальності

У всіх німецьких містах зможуть знайти собі роботу представники будівельних спеціальностей, водії, медсестри.

Підсумки

Берлін був, є і буде залишатися у найближчій перспективі одним з найбільш привабливих міст для іммігрантів. Столиця Німеччини, великий промисловий і культурний центр ЄС дав житло і роботу десяткам тисяч українських іммігрантів. Представники робочих спеціальностей тут мають мало шансів на працевлаштування, зате фахівці IT, дизайнери, художники, музиканти, працівники сфери послуг знайдуть хороші можливості і перспективи.

Всупереч тому, що рівень зарплат в Берліні поступається загально німецьким та іншим великим центрам країни, за цінами, доступності житла, насиченості життя німецька столиця випередила всі інші міста. У працевлаштуванні можна розраховувати на допомогу з боку кадрових агентств. Знайти роботу в Берліні без посередників також цілком до снаги: на численних сайтах роботодавці розміщують інформацію про вакансії.

Найпоширеніші запитання на співбесіді в Німеччині: Відео

Статті по темі