Меню Закрити

Програма соціальний рік у Німеччині

Способом познайомитися з країною, долучитися до її культури та дізнатися більше про побут місцевого населення може стати туристичне турне. Особливо актуально це для тих, хто планує зв’язати своє життя з закордонням на найближчі кілька років – наприклад, для студентів. Але як бути, якщо немає грошей на те, щоб просто гуляти вулицями та відвідувати музеї? У цьому випадку відмінною альтернативою може стати “соціальний рік” у Німеччині. Це і можливість отримання досвіду в цій сфері, і мовна практика, і вивчення країни зсередини, і, звичайно, море вражень і нових знайомств у 2024 році.

Соціальний рік в Німеччині

Що собою являє програма

“Соціальний рік” (Freiwilliges Siziales Jahr) – це державний проект, який дає можливість молодим людям віком 16-26 років взяти участь у волонтерській діяльності соціальної спрямованості на території німецької держави. Девізом програми є слоган «Für mich und für andere», що перекладається як «Для мене і для інших».

Проект був запущений в 1964 році й за більш ніж 50 років свого існування охопив близько півмільйона учасників, 75 % з яких – дівчата.

Програма є чудовою можливістю для іноземної молоді поліпшити знання німецької мови та отримати практичні навички роботи в соціальному секторі, забезпечуючи гарні перспективи тим, хто хоче вступити в один з численних вишів країни. Волонтерська програма FSJ охоплює наступні напрямки:

  • догляд за хворими та старими людьми;
  • надання допомоги людям з обмеженими можливостями (інвалідам);
  • робота з підлітками та дітьми;
  • культура;
  • спорт;
  • робота на фермах і в зоопарках;
  • догляд за історичними пам’ятками;
  • робота в заповідниках.

Волонтери також можуть спробувати себе в якості картографів, садівників або взяти участь в екологічних проектах з перспективою подальшого працевлаштування у відповідних відомствах.

Триває проект 12 місяців. За бажанням можна збільшити строк максимум до 18 місяців. Мінімальний період участі в програмі складає півроку. Приймання заявок здійснюється двічі на рік – у лютому та вересні.

У 2011 році був запущений ще один проект – Bundesfreiwilligendienst, який крім зазначених вище напрямів діяльності передбачає роботу в лікарнях, будинках похилий, в службі «швидкої допомоги», молодіжних таборах.

Хто може стати учасником програми

Основний критерій відбору заявників – це персональна мотивація. Причому в даному випадку це не просто канцелярська фраза. Волонтерам належить робота з дітьми, літніми людьми, інвалідами, тваринами, а це означає, що вони повинні володіти такими якостями, як терпіння, доброта, стресостійкість і цілеспрямованість. Працювати доведеться на добровільних засадах, тому мотивація має дійсно серйозною.

Соціальний рік в Німеччині

Ще одна вимога до кандидатів – знання німецької мови хоч би на початковому рівні. Дуже вітаються педагогічні навички чи досвід роботи у соціальній сфері.

Як вже було сказано вище, подати заявку може тільки особа у віці від 16 до 26 років включно. Це означає, що стати учасниками програми можуть юнаки та дівчата, незалежно від того, є у них вищу освіту чи ні.

Що стосується BFD у Німеччині, то тут суворих вікових обмежень немає. Взяти участь у програмі можуть особи віком не молодше 18 років, а от верхня вікова планка не встановлена.

На яких умовах можна взяти участь у програмі

Перед тим як подати заявку, необхідно уважно ознайомитися з умовами, які пропонує сторона, що приймає. Основний бонус – це безкоштовне житло і харчування протягом всього участі в проекті. У деяких випадках учасники можуть отримувати грошову компенсацію за ці витрати.

Крім того, щомісяця видаються кошти на кишенькові витрати. Обов’язковим є надання медичної страховки. Самостійно оплачувати доведеться лише транспортні витрати.

Робочий час становить 40 годин на тиждень. Протягом року кожен волонтер може взяти відпустку тривалістю 24 дні. Цей час можна витратити на те, щоб здійснити ознайомчу поїздку по країні або відвідати інші держави ЄС. Ще 25 днів піде на навчання – тренінги та семінари. Як правило, програма включає 4 професійних заняття та 5 загальноосвітніх. Останні стосуються історії та культури Німеччини, частково присвячені вивченню німецької мови. Участь у тренінгах є обов’язковим для кожного волонтера, оскільки зараховується як робочий час. Одній темі може бути присвячене до 5 днів занять. Ці дні оплачуються за рахунок організаторів проекту.

Таким чином, добровольців чекає наступне:

  • покриття всіх витрат на проживання, за винятком транспортних витрат;
  • нормований робочий день;
  • навчання на курсах на безкоштовній основі;
  • відпустку;
  • отримання сертифікату, що підтверджує участь у програмі, що видається по закінченні волонтерської діяльності.

Специфіка роботи буде залежати від сфери зайнятості. Наприклад, в лікарні вам можуть довірити сортування інструментів, в будинку похилих – прогулянки з бабусями й дідусями, в экозонах – прибирання територій. Брошура програм FSJ / FÖJ:

Скачать (PDF, 4.28MB)

Як стати учасником програми

Подавати заявку на добровільний соціальний рік у Німеччині потрібно за 2-3 місяці до початку програми. Зробити це можна за допомогою посередників – спеціальних компаній, які організовують поїздки, або самостійно. У першому випадку ви будете позбавлені від підготовки та збору необхідних документів, у другому – зможете заощадити близько 300 євро на оплаті послуг посередників.

Як стати учасником програми Соціальний рік

Однак слід мати на увазі, що, звертаючись в агентство, ви також зможете отримати будь-яку інформаційну підтримку та консультації щодо тих ситуацій, які можуть виникнути в професійній діяльності вже на території Німеччини.

Більшість приймаючих організацій захочуть запросити кандидата на співбесіду, в ході якого буде перевірений рівень володіння німецькою мовою та оцінені особистісні якості, необхідні для тієї чи іншої роботи.

Проходять такі зустрічі зазвичай в ігровій формі, що дозволяє визначити, чи зможе кандидат працювати в заявленій сфері. Перевага посередників полягає в тому, що вони допоможуть підібрати проект, зарахування в який пройде без інтерв’ю.

Для самостійної подачі заявки необхідно зайти на сайт програми, вибрати потрібний напрямок діяльності, регіон, в якому хочете проживати, і зв’язатися з потрібним вам відділенням.

Які потрібні документи

Для того щоб взяти участь у волонтерській програмі, потрібно підготувати пакет документів. Він повинен включати:

  1. Резюме.
  2. Заповнену заяву (бланк висилає координатор проекту).
  3. Мотиваційний лист.
  4. Атестат про отримання середньої освіти. Студентам знадобиться довідка з деканату вишу, яку потрібно перевести на німецьку мову і завірити у нотаріуса.
  5. Фото паспортного формату.
  6. Сертифікати про участь в інших волонтерських програмах (якщо є).
  7. Підтвердження наявності досвіду роботи в цікавій для вас сфері (якщо він був).
  8. Не будуть зайвими та рекомендації з місця навчання або роботи.
  9. Будь-яке свідоцтво про рівень володіння німецькою мовою.
  10. Копія водійського посвідчення, якщо воно є.

Всі документи потрібно перевести на німецьку мову. Надсилати заявку слід у відділення того регіону, де вам належить працювати. Знайти повний перелік представництв можна на вказаному вище сайті.

Участь у програмі Соціальний рік у Німеччині

Отримавши підтвердження про зарахування в проект, можна вирушати в німецьке консульство для оформлення візи. Переконайтеся, що у вас в наявності:

  1. Закордонний паспорт і його копія.
  2. Внутрішній паспорт та його копія.
  3. Фото.
  4. Візова анкета.
  5. Запрошення від організації з підтвердженням надання вам житла та зазначенням умов оплати праці та проживання в цілому.
  6. Довідка з місця роботи або навчання.
  7. Страховка.
  8. Контракт, підписаний з організацією.
  9. Підтвердження наявності у вас фінансових коштів для оплати основних витрат, які не покриває програма.

Дізнатися про те, як проходить процедура оформлення дозволу на в’їзд в країну, ви можете з нашої статті «Віза в Німеччину».

Фінансові питання

Соціальні програми проводяться переважно на безоплатній основі, але це не означає, що їх учасники не отримують ніякої грошової винагороди. Щоправда, сума, яка покладена добровольцям, є досить умовною і покриває лише найнеобхідніші витрати.

Мінімальна оплата становить 165 євро. В деяких випадках досягає 400 євро.

Проживання у країні оплачує організація, що приймає. Доброволець має право відмовитися від цього бонусу і пошукати кімнату самостійно, отримавши при цьому плюс 200 євро до основної оплати.

Проте досвідчені волонтери рекомендують все ж погоджуватися на варіант житла від сторони, що приймає. По-перше, тому що так у вас буде можливість жити пліч-о-пліч з носіями мови, а по-друге, тому що кімната вам буде надана з меблями та всім необхідним, що навряд чи вдасться знайти за ті гроші, які ви отримаєте в якості компенсації.

Величина виплат на кишенькові витрати залежить від регіону і напрями діяльності. Так, наприклад, в Нідерзаксені академія імені Тепфера пропонує учасникам 150 євро. Але якщо волонтер живиться за свої гроші, тоді сума виплати збільшується до 300-350 євро.

Оплата в програмі Соціальний рік у Німеччині

У будинках похилих платять зазвичай близько 500 євро. А ось робота з дітьми творчих та ігрових центрах найчастіше оцінюється в 150-300 євро.

При цьому слід пам’ятати про те, що всі витрати по оплаті квитків у Німеччину і назад, а також трансфер до кінцевого пункту призначення покриваються самим заявником.

Підсумки

Учасники програми «Соціальний рік» можуть скористатися численними перевагами:

  • безкоштовне медичне обслуговування;
  • супровід консультантів на протязі всього періоду роботи. Вони допомагають молоді справлятися зі складними ситуаціями, втомою, моральним вигорянням;
  • можливість добре вивчити країну та її культуру;
  • відмінний шанс побачити не тільки Німеччину, але і Європи в цілому;
  • поглиблене вивчення мови в середовищі її носіїв;
  • можливість пройти курс навчання;
  • нові знайомства;
  • отримання навичок у тій чи іншій сфері.

Серед мінусів проекту можна назвати невелику оплату праці. Крім того, слід усвідомлювати, що робота має не найпростіша. Тому якщо організацією буде запропоновано пробний день, не поспішайте від нього відмовлятися, адже волонтер повинен бути готовий до такого проекту насамперед морально. Це дозволить уникнути зривів і психологічних навантажень, особливо якщо мова буде йти про роботу з дітьми, літніми людьми та інвалідами.

Соціальний рік у Німеччині: Відео

Статті по темі