Меню Закрити

Легальна робота водієм в Німеччині

У ФРН рекордно зменшилося безробіття, збільшилася зайнятість населення і навіть утворився дефіцит кадрів. Зокрема, німецькі вантажні перевізники скаржаться на брак досвідчених водіїв. Експерти вважають, що виправити становище допоможуть трудові мігранти. Тому для вихідців з країн СНД робота в Німеччині водієм у 2024 році цілком реальна.

Робота в Німеччині водієм

Специфіка роботи водієм

Працювати можна водієм вантажівки, автобуса, спеціалізованої техніки. Поїздки можуть бути в межах одного міста, між різними населеними пунктами та на далекі відстані. Можливі міжнародні відрядження.
Робота в місті зазвичай пов’язана з перевезенням і доставленням продуктів і постачальниками товарів в торгові точки. У деяких випадках маршрути виходять за межі міської межі та пролягають до найближчих населених пунктів. Такий варіант добре підходить для новачків.

Якщо влаштуватися водієм-далекобійником, які здійснюють рейси між містами, працювати доведеться в денний і нічний час, оскільки перевезення вантажів відбувається в будь-який час доби.

Під час федеральних свят і у неділю рух транспорту, вага якого перевищує 7,5 тонни, по автомагістралях заборонено. Робота міжнародником передбачає тривалі відрядження в країни Євросоюзу, а також європейські держави, які не входять до його складу. Для працевлаштування необхідно мати відповідний стаж і рекомендації з попередніх місць роботи.

Водіям, які мають категорію, можна влаштуватися на будівництво або виробництво. Вони можуть керувати навантажувачами, самоскидами, бетонозмішувачі. При наявності необхідних документів можна працювати машиністом бульдозера або іншої спеціалізованої техніки.

А ось знайти роботу водієм автобуса в Німеччині складно. Влада розуміє всю відповідальність такої роботи, тому до претендентів висуваються високі вимоги: вони повинні пройти спеціальне навчання, бути справжніми професіоналами, володіти відмінним здоров’ям.

Як влаштуватися на роботу водієм

Щоб отримати роботу водія в Німеччині, потрібно ще перебуваючи вдома підготувати всі потрібні для цього документи та отримати додаткову кваліфікацію. Наприклад, управляти дорожньо-транспортним засобом, що перевозять небезпечний вантаж, може водій, який має свідоцтво ADR, що підтверджує проходження спеціального навчання.

Наявність такого сертифіката та інших додаткових кваліфікацій полегшить працевлаштування в Німеччині. При цьому необхідно відповідати наявним загальним вимогам до представників даної професії.

Які вимоги пред’являються до водіїв у Німеччині

Відповідно до умов Європейської угоди, що регламентує діяльність екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автоперевезення (ЄУТР) від 01.07.1970, водії повинні відповідати певним вимогам. Перш за все необхідно знання особливостей роботи, наявність відповідних документів, допусків, свідоцтв.

Водії, які керують транспортними засобами, що включають причепи (напівпричепи), з максимальною вагою до 7,5 тонни, повинні бути старше 18 років. Керувати іншими транспортними засобами можуть особи, яким виповнився 21 рік. До перевезення пасажирів допускаються водії старше 21 року.
Перевозити людей на відстань понад 50 км від пункту, до якого приписано транспортний засіб, може водій:

 • у якого стаж керування транспортним засобом з максимальною вагою понад 3,5 тонни перевищує 12 місяців;
 • чий досвід керування транспортним засобом, які здійснюють пасажирські перевезення в радіусі 50 км від точки, де воно приписане, складає понад рік. Або ж він виконував інші види пасажирських перевезень, на які не поширюється дія ЄУТР – якщо є підтвердження наявності необхідного досвіду.
 • має документ, що підтверджує його професійну придатність, що засвідчує закінчення курсів, на яких проводиться підготовка водіїв для керування транспортними засобами, що здійснюють перевезення пасажирів.

Яким має бути водійське посвідчення

Для роботи в Німеччині потрібна наявність німецьких водійських прав відповідних класів. У першу чергу це стосується далекобійників, які обслуговують міжнародні маршрути.
Вакансії припускають наявність в правах наступних категорій:

 • B ‒ автомобіль з масою до 3,5 тонн. Повинно бути менше ніж 9 місць для пасажирів;
 • C1 – керування транспортними засобами масою 3,5-7,5 тонн, з причепом до 750 кг. Необхідно наявність категорії B;
 • CE – керування автопоїздом з вантажівки, відповідного класу “C”, і причепа понад 750 кг;
 • C1E – вантажівка масою 3,5-7,5 тонн, причіп понад 750 кг, але менше ніж 12 тонн. Видається при наявності “C1”;
 • C – вантажний автомобіль понад 7,5 тонн і причіп важче 750 кг. Необхідна категорія B;
 • D ‒ керування автобусами. Причіп вагою менше ніж 750 кг;
 • E ‒ включає категорії B, C, D з причепом понад 0,75 т.

Категорії, що дозволяють керувати вантажним транспортним засобом, періодично потрібно підтверджувати. Для цього водії проходять необхідні медичні огляди та навчаються на спеціальних курсах. Підтвердженням цього є відмітка “код 95” у посвідченні водія навпроти відповідних категорій.

Слід зазначити, що курси код 95 є обов’язковими для всіх водіїв, які займаються професійною діяльністю, пов’язаної з транспортними перевезеннями на території Євросоюзу. Без їх проходження влаштуватися на роботу водієм, який керує транспортним засобом вагою понад 3,5 тонни, в Європі та, зокрема, у Німеччині неможливо.

Вимоги до володіння іноземними мовами

Щоб працювати у ФРН, знадобиться знання німецької мови. У людини, що володіє їм, набагато більше шансів знайти хорошу роботу. Кандидатуру претендента, який не здатний спілкуватися німецькою мовою, роботодавці часто взагалі не розглядають. У більшості випадків здобувач без знання мови може претендувати тільки на низькооплачувану роботу. Повною мірою це відноситься і до водіїв.

Які документи знадобляться водієві при працевлаштуванні

Щоб зацікавити потенційного роботодавця та отримати роботу, потрібно підготувати пакет необхідних документів, перекладених на німецьку мову:

 • водійське посвідчення;
 • трудову книжку;
 • шкільний атестат;
 • коротку біографію;
 • резюме;
 • відгуки з попередніх місць роботи;
 • копії наявних дипломів.

Результатом завершення переговорів з роботодавцем має стати укладення письмового договору. Після його підписання в посольстві ФРН можна оформити робочу візу, що дає право займатися професійною діяльністю на території Німеччини.

Після прибуття в країну необхідно відвідати місцевий реєстраційне бюро (Einwohnermeldeamt) і підтвердити адресу проживання. Важлива вимога до закордонного паспорта: строк дії документа повинен перевищувати термін дії візи на шість місяців.

Де можна знайти вакансії

Можливість роботодавцям запропонувати робоче місце, а працівникам знайти бажані запрошення від потенційних наймачів надають численні біржі. Досить багато такого роду інформації міститься на сайті Федеральної біржі праці ‒ jobboerse.arbeitsagentur.de.
Серед якісних ресурсів для пошуку роботи слід назвати:

 • stepstone.de – тут розміщуються десятки тисяч різноманітних пропозицій про роботу;
 • monster.de;
 • staufenbiel.de – представлені вакансії від різних компаній;
 • absolventa.de – багато вакантних робочих місць;
 • jobleads.de – основні послуги безкоштовні, за додаткові опції, потрібно заплатити.

Є також спеціалізовані сайти, що пропонують вакансії, але не дозволяють залишити інформацію про себе:

У ФРН велика кількість великих компаній: Bosch, Volkswagen Group-Audi, Siemens, Daimler, BMW, IBM Deutschland. Тому шукати роботу водія можна безпосередньо на веб-ресурсах. Знайшовши вакансію, ви зможете відправити резюме на електронну пошту або зателефонувати на підприємство за вказаними на сайті номерами телефонів.

Скільки отримують водії в Німеччині і які платять податки

Згідно з галузевим вимогам, мінімальна зарплата водіїв повинна становити не менше 14,7 євро в годину. Середня зарплата водія в Німеччині – 2 700 € в місяць. Водій категорії B в середньому отримує 2 293 €. На рейсовому автобусі можна заробляти понад 3 000 € в місяць. Далекобійники отримують більшу грошову винагороду, що працюють у межах міста – менше. Водії категорій C, E зазвичай заробляють близько 2 700-2 900 €. За дотримання термінів доставки вантажів, протяжність маршруту, доставку товару в цілості й схоронності транспортні компанії нараховують бонуси та премії.

При цьому слід відзначити, що в східних районах країни зарплати нижчий, ніж у західних та південних регіонах. Високі зарплати в землях Hessen, Bayern, Baden-Württemberg, трохи нижче в Nordrhein-Westfalen (непогані в Ессені), Rheinland-Pfalz, Hamburg.

У Німеччині діє прогресивна шкала оподаткування доходів фізичних осіб. Людина, яка заробляє більше, сплачує великі податки. Їх розмір залежить також від податкового класу, присвоюється платнику податків виходячи з його сімейного стану.

Дохід у розмірі до 8 004 € в рік обкладенню податками в Німеччині не підлягає. При доході понад цієї суми ставка податків зростає за прогресивною шкалою від 14 до 45 %. Фізичні особи, що не проживають постійно на території Німеччини, несуть обмежену податкову обов’язок. В цьому випадку ставка податку варіюється від 15 до 30 %.

Робочий час та відпочинок водіїв

Умови роботи в Німеччині суворо дотримуються, оскільки від цього залежить безпека на дорогах і схоронність перевезених вантажів. Так, допускається керування транспортним засобом протягом не більше дев’яти годин протягом дня.

При необхідності цей час може продовжуватися на годину, але не більше ніж два рази в тиждень. Перебування за кермом становить не більше 56 годин на тиждень, при цьому сумарний час керування автомобілем за два послідовні тижні не повинна перевищувати 90 годин.

Після руху протягом 4,5 години обов’язковий перерву. Час перерви у водінні протягом дня сумарно повинно становити не менше 45 хвилин. Наприклад, перший перерва може тривати 15 хвилин, а наступного ‒ не менше півгодини або навпаки.

Протягом 24 годин водії зобов’язані безперервно відпочивати не менше 11 годин. Робочий тиждень має мати 45-годинний проміжок часу для відпочинку.

У місці, де приписаний автотранспорт, його можуть скоротити до 36 годин. Щоденний відпочинок менш ніж одинадцять годин, але не більше 9 годин називають періодом скороченого відпочинку. Допускається максимум три таких періоду між щотижневим відпочинком.

За два тижні повинно використовуватися не менше двох інтервалів щотижневого відпочинку. Замінити їх може регулярний і скорочений щотижневий відпочинок (період) – 24 і більше годин. Щотижневий час відпочинку починається не пізніше завершення шостого 24-годинного періоду, після того як закінчився попередній такий відпочинок. Під тижнем мається на увазі час між 00.00 годин понеділка і 24.00 неділі.

Щотижневий відпочинок забороняється проводити в кабінах автомобілів та інших місцях, не обладнаних належним чином. Порушникам загрожує штраф у розмірі 60€, додатково штрафується транспортна компанія на 180€. Стежать за дотриманням правил співробітники Федерального відомства по вантажним перевезенням і поліцейські.

Для відпочинку водіїв створена відповідна інфраструктура: на автобанах є спеціальні автостоянки, багато заправних станцій, які облаштовані туалетами, місцями для сну.

Час руху і відпочинку фіксується тахографами, якими в обов’язковому порядку обладнуються всі вантажні і пасажирські транспортні засоби. Завдяки цьому режим роботи та відпочинку суворо дотримується. Картка тахографа ідентифікує водія, зберігає інформацію про його діяльність. Є в автомобілі і система, що відстежує його розташування.

Висновок

У Німеччині є потреба у досвідчених водіїв. Заповнити наявні вакансії можуть трудові мігранти, яких, насамперед, привертають високі зарплати – водій отримує в середньому 2 700 € і хороші умови праці.

Для того щоб працевлаштуватися у ФРН, претенденти повинні легально проживати на території країни, знати державну мову, повинна відповідати встановленим вимогам ЄУТР до водіїв і мати необхідні документи: водійське посвідчення (категорії C, E, B, D), свідоцтво про проходження курсів код 95 і свідоцтво ADR.

Як отримати водійські права в Німеччині: Відео

Статті по темі