Меню Закрити

Програма Au pair в Німеччині

Якщо ви випускник школи чи ВНЗ і закінчуєте навчання, бажаєте отримати унікальний досвід знайомства з іншими країнами та культурами, самореалізуватися й стати незалежним, то немає нічого краще, ніж прожити протягом деякого часу у звичайній німецькій родині, працюючи в якості au pair в Німеччині у 2025 році.

Програма Au pair в Німеччині

Що означає Au-pair

Au pair – французьке слово, яке буквально означає «взаємно», «нарівні», а в професійній термінології має прикладне значення – «помічник по господарству». Учасник програми au pair – молода людина або дівчина, без дітей, не в шлюбі, який(а) прийняв(ла) рішення провести певний час за кордоном і пожити в сім’ї, допомагаючи батькам піклуватися про дітей і виконуючи невеликі домашні доручення. Натомість учасник au pair отримує безкоштовне харчування, проживання і невелику плату.

Слід підкреслити, що бере участь в au pair не є ні працівником (домробітницею, нянею.

Au pair – найдавніша і найбільш відома міжнародна програма культурного обміну.

Молодь, маючи обмежений бюджет, отримує можливість пізнавати країну і її людей і покращувати мовні навички (в цьому сенсі турбота про дітей у власній країні не входить в програму au pair).

Для сторони, що бере участь у програмі також має переваги: в будинку з’являється помічник у повсякденному житті з дітьми, який представляє при цьому абсолютно іншу мову, культуру і збагачує членів сім’ї особисто і професійно. Конкретний приклад реалізації програми au pair для представників країн СНД — програма au pair для білорусів.

За підтримки Федерального міністерства у справах сім’ї, немолодих громадян, жінок і молоді (BMFSFJ) Німеччини в листопаді 2004 року створена асоціація Gütegemeinschaft Au-pair, в яку на добровільній основі входять організації та агентства, які влаштовують молодь по програмі au pair. Цей державний орган контролює дотримання агентствами якісних умов підготовки, розміщення та надання допомоги молодим учасникам au pair і сім’ям, що приймають.

Перевірені і сертифіковані агентства, які отримали маркування якості RAL від Gütegemeinschaft Au-pair, гарантують безкоштовне надання інформаційних матеріалів, консультацій і працевлаштування для молодих людей, які приїжджають до Німеччини.

Повну інформацію про асоціацію Gütegemeinschaft Au-pair можна отримати, відвідавши її офіційний сайт.

Які вимоги до кандидатів

Шляхом самотестування на основі наведених в таблиці питань (ліва колонка відноситься, зокрема, до кандидатів з СНД), можна перевірити, чи відповідаєте ви всім необхідним вимогам до кандидатів на участь і підходить вам робота в Німеччині по програмі au pair.

Експрес-тест для кандидатів з країн поза ЄС Експрес-тест для кандидатів з країн ЄС та EFTA
Ваш вік від 18 до 26 років? Ваш вік від 17 до 30 років?
Ви маєте базові знання німецької мови (рівень не нижче А1)? Ви маєте базові знання німецької мови?
Ваш громадянський статус – неодружений/незаміжня й у вас немає дітей? Ваш громадянський статус – неодружений/незаміжня й у вас немає дітей?
Ви можете дозволити собі поїздку в Німеччину? Ви можете дозволити собі поїздку в Німеччину?
Ви бажаєте працювати au pair в Німеччині протягом мінімум 6 і максимум 12 місяців?
Це ваша перша поїздка в Німеччину по програмі au pair?

За умови позитивних відповідей на всі питання експрес-тесту можна стати кандидатом на участь у програмі. Якщо хоч на одне із запитань отримано негативну відповідь, ви не відповідаєте одному або декільком важливим вимогам для участі у програмі au pair.

Що потрібно для участі в програмі

Щоб стати учасником програми au pair, перш за все, слід знайти сім’ю з хоча б однією дитиною у віці до 17 років, які проживають з батьками/батьками (сім’я може бути неповною), які готові взяти в будинок учасника au pair. Далі кандидату необхідно оформити пакет документів для поїздки та розміщення в сім’ї, який стане підставою для участі в програмі.

Пошук сім’ї в Німеччині

У Німеччині, як і майже по всій Європі (за винятком Нідерландів і Швейцарії), урядом не встановлені вимоги щодо обов’язкового звернення до агентств для організації перебування за програмою au pair. Тому кандидат може здійснювати пошук сім’ї двома способами на свій розсуд: з допомогою спеціалізованих агентств або самостійно.

При самостійному пошуку необхідно враховувати, що брати участь у програмі au pair може тільки та сім’я, в якій німецька мова є рідною і/або на ньому постійно спілкуються її члени, а також жоден з батьків не народився в країні, звідки прибув учасник au pair.

Можна заощадити час і отримати гарантії при пошуку сім’ї, що приймає подальшому укладенні договору про діяльність au pair в Німеччині та в період перебування в країні, якщо скористатися професійними послугами сертифікованих асоціацією Gütegemeinschaft Au-pair агентств.

Вибір агентства здійснюється за допомогою онлайн-форми, яка враховує зручне для клієнта місце розташування.

Знайшовши потрібну сім’ю, слід познайомитися з батьками в процесі спілкування телефоном, Skype або електронною поштою з’ясувати умови розміщення і роботи, а також, що особливо важливо, упевнитися в особистій безпеці.

Щоб краще дізнатися про майбутню сім’ю та охопити важливі аспекти перебування, можна попросити дозволу поговорити з помічницею по господарству про особливості проживання в будинку і догляду за дітьми. Також незайвим буде спілкування з людиною, добре знають дітей, наприклад, зі шкільним вчителем.

Необхідні документи

Наступний етап підготовки до участі у програмі au pair в Німеччині — формування пакету документів.

Щоб уникнути проблем з посольством при отриманні візи для в’їзду в Німеччину, необхідно складати всі документи німецькою мовою (окрім паспортів), а ті з них, які були раніше, перевести. Переклади офіційних документів завіряються апостилем.

У пакет входять такі документи:

  • Договір про діяльність au pair в Німеччині.

Визначившись з сім’єю, необхідно скласти та укласти договір про діяльності au pair в Німеччині – контракт, де визначаються найбільш важливі аспекти, що стосуються перебування учасника програми au pair — житлові умови, сімейна ситуація (зокрема, кількість і вік дітей) сім’ї, домашні обов’язки, робочий час, оплата і вільний час учасника au pair. З допомогою договору обидві сторони можуть захистити себе та уникнути непорозумінь.

Якщо договір укладено через агентство, сертифіковане та має маркування якості RAL від Gütegemeinschaft Au-pair, достатньо пред’явити його копію, але в цьому випадку в доповнення до договору про діяльність au pair в Німеччині потрібно докласти договір з агентством.

  • Лист-запрошення від сім’ї.

Au pair, які планують поїздку в Німеччину з країн, що знаходяться за межами ЄС, повинні отримати запрошення від сім’ї, що приймає.

  • Особисто складене і підписане мотиваційний лист про причини, чому ви вирішили взяти участь у програмі au pair в Німеччині, а також про плани після закінчення терміну роботи.
  • Автобіографія.
  • Базові знання німецької мови.

Наявність перевіряється усно при поданні заяви та пакету документів на отримання візи в Німеччину. Наявні сертифікати про проходження мовних курсів можна прикласти до пакета документів.

  • Розписка про ознайомлення з пам’яткою для au pair «Au-pair bei deutschen Familien».

Слід роздрукувати, прочитати та мати при собі цю пам’ятку, складену Федеральним агентством з працевлаштування Німеччини.

Розписка про ознайомлення з пам’яткою підписується і вкладається в пакет документів.

  • Довідка про здоров’я

Необхідність довідки про стан здоров’я узгоджується зі стороною, що приймає. У багатьох випадках сім’я не вимагає її наявності, а наполягає на проходженні медогляду в місцевому лікувальному закладі по прибуттю.

    1. анкета-заява про видачу національної візи;
    2. заяву про наслідки неправильних або неповних даних відповідно до § 54 AufenthG;
    3. три фотографії;
    4. закордонний паспорт та копія сторінки з фотографією;
    5. загальногромадянський паспорт та копія усіх сторінок.

Інформація про подання заяви на отримання візи в Німеччину по програмі au pair і необхідні документи міститься на офіційному сайті Представництва Німеччини. Для перевірки комплекту і підготовки його для подачі складено контрольний перелік документів. Він надається разом з пакетом документів при подачі заяви на отримання візи.

Як ділять витрати au pair і сім’я

Перелік витрат кожної зі сторін за програмою au pair приблизний і може змінюватись в залежності від умов Договору про діяльність au pair в Німеччині або від обставин.

Витрати au pair:

  1. посередницькі витрати (плата агентству за послуги);
  2. подорожі (можлива оплата частини вартості сім’єю);
  3. вивчення мови на курсах (як правило, оплата частини їх вартості);
  4. медична страховка (можлива оплата частини вартості);
  5. адміністративні витрати;
  6. активний відпочинок;
  7. телефон (який використовується в особистих цілях).

Витрати сім’ї, що приймає:

  1. посередницькі витрати (плата агентству за послуги, пов’язані з укладенням Договору про діяльність au pair в Німеччині);
  2. щомісячна плата au pair на кишенькові витрати у розмірі 260 євро;
  3. оплата харчування, комунальних послуг, спожитих au pair;
  4. транспортні витрати, пов’язані з виконанням au pair домашніх обов’язків;
  5. медична страховка au pair (або частина вартості);
  6. мовні курси (як правило, частину їх вартості);
  7. телефон (якщо використання пов’язане з сімейними обов’язками);
  8. квиток на зворотну дорогу.

Графік роботи au pair в Німеччині

У Німеччині офіційно встановлено, що учасник програми au pair не повинен відводити для роботи понад 30 годин на тиждень. Час турботи про дітей і виконання домашніх обов’язків включаються в робочий час.

Для організації обліку робочого і вільного часу учасника au pair використовується щотижневе розклад.

Учасник програми має право на відпустку. При проживанні за програмою au pair протягом 12 місяців покладається чотири оплачуваних тижні відпустки, а якщо термін перебування коротше, то тривалість відпустки встановлюється в пропорції. Якщо учасник au pair повинен піклуватися про дітей під час свят чи відпустки, ці дні вважаються робочими та компенсуються наданням вихідних.

Висновок

Переваги участі в програмі au pair в Німеччині очевидні. Молоді люди без професійного досвіду, вирішивши стати учасником au pair, мають унікальну можливість пізнати світ і себе. Невеликі організаційні зусилля, пов’язані з оформленням документів для поїздки в Німеччину, мінімальні грошові витрати та наявність бажання досягти мети однозначно принесуть у майбутньому дивіденди в кар’єрі та особистому житті.

Статті по темі