Меню Закрити

Стажування в Німеччині: що необхідно знати


Стажування в Німеччині – прекрасна можливість для громадян з СНД отримати знання та практичний досвід в тій чи іншій сфері діяльності. Стажування в Європі виявиться корисною не тільки для кваліфікованих фахівців з досвідом – інженерів, лікарів, викладачів, музикантів, але і для молодих людей, які ще тільки здобувають освіту для випускників ВНЗ. Перебування в Німеччині дозволить опанувати новими уміннями, зав’язати корисні знайомства, поліпшити знання німецької мови, отримати сертифікат про стажування.
Їдемо на стажування у Німеччину

Участь у програмі стажування: необхідні умови

Говорячи про програми стажування в Німеччині у 2018 році, варто зауважити, що їх кількість – величезна. Фахівець практично будь-якого профілю з будь-якої галузі знань зможе знайти для себе відповідний варіант.

Найчастіше громадяни беруть участь у:

 • науково-дослідних стажуваннях – медицина, точні та гуманітарні науки, економіка. Німецькі ВНЗ та науково-дослідні інститути надають всі умови для проведення фундаментальних і експериментальних досліджень, мають бібліотечними фондами, розвиненою інфраструктурою. Важливо те, що наукові стажування спонсоруються в Німеччині численними німецькими та міжнародними фундаціями (DAAD, DFG);
 • стажуваннях у сфері екології. Німеччина зберігає одне з провідних місць у світі по захисту навколишнього середовища; німецький досвід регулювання взаємовідносин людини і природи, енергоощадження, використання поновлюваних ресурсів має велику цінність. Для стажування на базі дослідних центрів і підприємств можуть приймати як фахівців, так і волонтерів без профільної освіти – для роботи в національних парках, біосферних резерватах;
 • промислових стажуваннях у сферах машинобудування, автомобілебудування, суднобудування, хімічної, кам’яновугільної, електротехнічної промисловості. Головна умова для участі в таких програмах — наявність профільної освіти;
 • стажуваннях в галузі сільського господарства. Найбільший інтерес у цій області представляють екофермі, невеликі підприємства з перероблення сільгосппродукції та виробництва органічних продуктів.

Вимоги до стажиста та умови проходження стажування залежать від багатьох факторів: галузі знань, місця проведення, конкретної програми, поставлених мети й завдань.

Там, де йде мова про стипендії або відшкодування матеріальних витрат, серед претендентів влаштовуються конкурси.

Серед можливих вимог частіше всього:

 • знання іноземної мови, в першу чергу німецького на рівні не нижче В1-В2, іноді англійської;
 • відповідність освіти, статусу (студент, випускник, фахівець тощо);
 • професійні досягнення.

Прийом заявок на участь у більшості програм можливе протягом цілого року. Відкриття програм — у вересні-листопаді.

Тривалість може становити від шести місяців до двох років, при необхідності можливо продовження ще на 12 місяців.

З документів обов’язково будуть: резюме (німецькою мовою), копії диплома про освіту і закордонного паспорта, а також мотиваційний лист з побажаннями. Слід врахувати, що вся процедура підбору стажування може займати тривалий час – від 2 до 6 місяців.

Деякі послаблення можливі лише для учасників літніх стажувань.

Літні канікули: можливості для стажування

Особливою популярністю серед студентів користується короткострокова програма «Літнє стажування в Німеччині». Молодих людей в ній приваблює:

 • шанс трохи заробити. У середньому оплата студентам становить від 10 до 12 євро в годину (з 01.01.2017 мінімальна зарплата за одну годину некваліфікованої праці 8 євро 84 центи);
 • можливість попрактикуватися в німецькій мові;
 • можливість перебування не тільки в Німеччині, але і в інших країнах Шенгенської зони у вихідні дні або після практики.

Учасниками стажування можуть стати тільки студенти 1-4 курсів денної форми навчання у віці від 18 до 35 років. Обов’язкова умова для участі — підтвердження в посольстві продовження навчання студента у ВНЗ.

Програма передбачає тимчасове (до трьох місяців) працевлаштування студентів зі знанням німецької мови не нижче А2 у сферах курортного, готельного бізнесу, в медичних і соціальних закладах, на об’єктах громадського харчування як клінінг-працівників, секретарів, офіціантів, помічників.

Студенти з поганим знанням мови мають можливість попрацювати по збору ягід, фруктів, овочів або взяти участь у прибиранні промислових, общественных будівель.

Для оформлення візи в Німеччину потрібен дозвіл Центральній Федеральної служби допомоги з працевлаштування (Zentrale Auslands-und Fachvermittlung, ZAV). За таким дозволом студентам слід звертатися в організації-партнери у своїй країні. Перелік таких організацій та їх адреси можна знайти в інформаційній брошурі ZAV.

Студенти повинні звертатися безпосередньо на сайт ZAV.

Остаточний термін подачі заявок, як правило, закінчується 31 січня. На сайті необхідно заповнити формуляр, завантажити цифрові документи — фото, довідку від ВНЗ, мовну анкету (Sprachzertifikat), копію водійських прав (при їх наявності).

Щороку студенти подають понад 400 заявок в ZAV, з яких отримують контракт від 80 до 150. Головна причина відмов — погане знання німецької мови.

Обов’язкова умова — наявність закордонного паспорта. Після розгляду заявок у Бонні, починаючи з квітня претенденти отримують пропозиції вакансій (Stellenangebot) від ZAV. За згодою претендента він отримає оригінали документів для подання в посольство. Слід буті готуємо до того, що доведеться сплатити вартість обробки документів – 50 євро, медстраховки – від 20 євро.

Читайте також:  Берлінський університет імені Гумбольдта – один з кращих німецьких ВНЗ

Стажування і практика для студентів аграрних ВНЗ

Німецький агросектор відрізняється орієнтацією на виробництво екологічно чистої продукції. Студенти мають можливість пройти навчання нетрадиційним способам вирішення агропроблем, познайомитися на практиці з екологічними агротехнологіями, розвитком стійкого родючості грунту, гуманним тваринництвом, виробництвом немодифікованих сільськогосподарських продуктів. Майбутні аграрії в ході стажувань отримують новий досвід, встановлюють нові контакти. Тривалість стажування може коливатися від трьох до дванадцяти місяців оптимально — шість).

За підсумками стажування практиканти отримають сертифікат від Міністерства сільського господарства і продовольства Німеччини.

Стажування для студентів сільськогосподарських ВНЗ з України можлива у різних регіонах Німеччини. Серед німецьких партнерів найбільш активно беруть участь у перепідготовці фахівців-аграріїв та обмін студентами сільськогосподарських спеціальностей:

 1. Асоціація співробітництва в галузі сільського господарства, екології та розвитку села у Східній Європі «Аполло» (APOLLO e.V.). На сайті цієї некомерційної організації можна залишити заявку на участь у 4-місячному стажуванні. Під час практики студенти опановують не лише новими знаннями і вміннями, але і знайомляться з життям простих німців (проживають в сім’ях фермерів), отримують стипендію у 250 євро, вдосконалюють знання розмовної німецької мови.
 2. Союз «ЛОГО» (LOGO e.V). За домовленістю з ZAV забезпечує іноземних студентів практикою в екологічному землеробстві до 12 місяців. «ЛОГО» має відповідні угоди з вишами-партнерами. Подати документи можна прямо на сайті: заповнити формуляр онлайн і після автоматично отримати ID-номер. Інші документи ви знайдете на сайті. Відбір кандидатів проходить у два етапи — у жовтні у ВНЗ приїжджають представники Союзу для співбесіди та перевірки даних, друга центрі міста — в лютому. Договір підписують три сторони: стажист, «ЛОГО» та керівник підприємства. Стажист отримує по 250 євро в місяць на кишенькові витрати, проживання та харчування коштом сторони, що приймає, віза і страховка — коштом «ЛОГО». Тривалість робочого тижня — 40 годин. При виконанні плану стажування стажисти додатково отримують премію від 80 до 200 євро (в залежності віддаленості ВНЗ від Німеччини) на часткову компенсацію дорожніх витрат.
 3. Німецькі комерційні організації, наприклад FFN, ZRFA, які частково або повністю компенсують витрати коштом стажистів, але пропонують більші стипендії: від 700 до 1200 євро на місяць.

Програми в Німеччині для лікарів і медперсоналу

Стажування для лікарів у ФРН приваблива по ряду причин. Найвищий рівень медицини в Німеччині, сучасне, за останнім словом науки та техніки, оснащення медичних установ, новітні технології лікування і догляду за хворими роблять проходження стажування в цій країні вкрай корисним для підвищення кваліфікації медпрацівників. Серед програм з обміну є такі, які стосуються як студентів медичних спеціальностей, так і фахівців, які вже закінчили університет.Стажери за роботою

Так, програма від IFMSA Score Professional Exchange спрямована на студентів, які вже успішно провчилися не менше трьох курсів. Протягом двох місяців вони можуть пройти стажування у міських, університетських або приватних клініках і лікарнях.

З 2012 року стартував проект обміну лікарями – German Doctor Exchange, в рамках якого було здійснено вже вісім наборів.

Дев’ятий був відкладений на невизначений термін через реорганізацію компанії (інтеграції в холдинг Allgeier SE (Мюнхен)) та зміни назви на Allgeier Experts Medical.

Лікарі мають можливість поїхати на стажування своїм коштом, скориставшись послугами однієї з багатьох компаній: “Профмед-гід”, Alliance Medicine Service GmbH, Med Your Life та інших. Вартість одного місяця стажування у різних медустановах Німеччини може становити від 1 250 євро і більше.

Можливості для науковців та викладачів

Науковці та викладачі ВНЗ мають можливість пройти стажування від одного до трьох місяців у Німеччині, підвищити кваліфікацію, провести дослідження, попрацювати в німецьких бібліотеках і встановити контакти з новими колегами, завдяки стипендії Німецької служби академічних обмінів (DAAD).

Претендувати на стипендію можуть кандидати і доктори наук, доценти і професори, які займаються науковою діяльністю та працюють у ВНЗ або НДІ. Розмір стипендії залежить від статусу претендента — 2 тисячі євро для доцентів і 2 150 євро для професорів.

Читайте також:  Навчання на магістратурі в Німеччині

Стипендію призначає відбіркова комісія, яка оцінює поданий проект, резюме та перелік публікацій претендента. Серед обов’язкових вимог до кандидата також:

 • наявність сторони, що приймає та узгодження проекту з колегою з Німеччини;
 • гарне знання мови (для гуманітаріїв і юристів — німецького, науковців у сфері природничих і точних наук — англійської).

Вибрати відповідну програму можна в банку даних. Заявку та оцифровані документи слід подавати через портал DAAD.

Готовий файл (Bewerbungszusammenfassung/ Application summary) необхідно роздрукувати та надіслати поштою до представництва DAAD у Москві.

Перелік необхідних документів включає:

 • автобіографію (резюме);
 • список основних публікацій;
 • опис проекту (до 10 сторінок);
 • план роботи, адреса та ім’я німецького колеги;
 • згода/запрошення німецького ВНЗ;
 • копію диплома кандидата/доктора наук;
 • підтвердження знань іноземної мови (сертифікат).

Стипендіат DAAD може скористатися даною програмою не більше одного разу на три роки.

Програма для іммігрантів «Навчання +працевлаштування»

Стажування для студентів у Німеччині та навчання в німецьких компаніях може стати початком кар’єрного зростання не тільки в Україні, але і в Євросоюзі. Підбором стажувань для охочих пройти навчання, а потім працевлаштуватися у ФРН займаються спеціальні навчальні центри або організації-партнери біржі праці.

Для стажиста з урахуванням його кваліфікації та досвіду підбирається місце стажування у німецькій компанії. Одночасно оцінюється ймовірність визнання в Європі українського диплома.

Претенденти повинні відповідати вимогам:

 • за віком від 18 до 30, від 21 до 50 років, в залежності від спеціальності;
 • за рівнем володіння мовою – не нижче В1, В2;
 • наявності диплому за профілем стажування.

Годину навчання та стажування можуть варіюватися від півтора до трьох років, по завершенні яких стажист отримує право на продовження роботи в тій же компанії, але вже як повноправний працівник — отримуючи на місяць не мінімальну стипендію в 500-1000 євро, а звичайну для Німеччини зарплату. У цьому разі з ним буде підписаний трудовий договір і оформлень вид на проживання.

Навчання у Німеччині

Практика в Німеччині як спосіб поліпшити знання німецької мови

Існує ще кілька простих способів краще опанувати розмовною німецькою мовою, а також ближче познайомитися з культурою Німеччини. Всі вони пов’язані з проживанням в країні. Так, програма «Добровільний екологічний рік» (Freiwilliges Ökologisches Jahr) дозволяє молоді від 16 до 27 років працювати волонтерами в ФРН у сільських і лісових господарствах, зоопарках, екологічних організаціях, брати участь у семінарах з історії та культури Німеччини, німецької мови, екології.

Учасникам надається безкоштовне житло, харчування, до 350 євро на місяць на кишенькові витрати, оплачувана відпустка (26 днів). Початок стажування — у серпні-вересні. З охочими підписується контракт на один рік.

Інша програма, яка дає можливість проживати від півроку до року в німецькій родині, — Aur pair. Надається безкоштовне житло і харчування, 260 євро на кишенькові витрати, 50 євро на оплату мовних курсів, місячну відпустку. Натомість потрібно виконання легкої роботи по господарству (прання білизни, приготування їжі) і догляд за дитиною.

Програма Добровільного соціального року (Freiwilliges забезпечення Jahr) дає можливість пройти стажування тривалістю від 6 до 18 місяців у одному із соціальних установ: дитячих притулках, будинках престарілих.

Крім роботи з інвалідами, сиротами та престарілими людьми волонтери отримують психолого-педагогічну та спеціальну підготовку, відвідують освітні семінари. Умови проживання, оплата праці та інші умови відрізняються в залежності від того закладу, в якому проходити стажування.

Вартість, тривалість і можливості для заробітку

Безкоштовних стажувань не буває. Просто в одних випадках витрати може брати на себе держава (при участі в державних програмах), а стажисту частково покриваються витрати та виплачується стипендія. В інших випадках оплату стажування повинен робити сам стажист, у третіх це відбувається за рахунок спеціальних фондів.

Слід буті готуємо до додаткових витрат на оформлення документів: отримання візи, медстраховки, ВНП, сертифікату про стажування.

Як правило, транспортні витрати бере на себе стажер (у державних програмах — держава).

По ряду напрямків (готельний, ресторанний, курортний бізнес, фінанси, ІТ) підбором стажувань займаються компанії-посередники, які за свої послуги отримують виплати від претендентів. Суми таких виплат стартують з 500-700 євро і можуть досягати 3 000 тисяч і більше. У список оплачуваних послуг, як правило, включені пошук і оформлення стажування відповідно до кваліфікації претендента, підготовка необхідних документів, дозволу на роботу, організація проживання, харчування, супровід. Всі ці витрати згодом будуть компенсовані в ході стажування: стажисту може виплачуватися зарплата, стипендія чи допомогу від 250 до 1200 євро на місяць.

Читайте також:  Берлінський технічний університет: що потрібно знати абітурієнту

Говорячи про можливості заробити під час стажування, слід розуміти, що стажист працює більше на перспективу: його робота в Німеччині оплачується за мінімальними тарифами, а вартість життя в Європі дуже висока. На харчування в місяць в середньому йде від 100 до 200 євро. Існує також можливість заощадити на житлі (для Німеччини це дуже суттєво) — жити в студентському гуртожитку (Studentenwonheim) або орендувати спільно з друзями-студентами квартиру (Wohngemeinschaft) за 3-6 євро в день з людини;

По тривалості стажування бувають:

 • короткостроковими — від місяця (як правило, за держпрограмами) до 3 місяців (наприклад, літні практики для студентів);
 • середньої тривалості – від 6 до 12 місяців (найбільш популярні);
 • довгострокові — на 2-3 роки.

Пошук підходящого стажування в Німеччині

Пошук підходящого стажування можна почати з сайтів, таких як Grantist.com, українських ВНЗ, у рубриках «Міжнародна діяльність», «Конкурси та гранти».

Проходження стажування

Для тих, хто знайомий з німецькою мовою, простіше почати пошук на сайтах конкретних німецьких фірм, університетів (розділ Stellangebote), онлайн-біржах праці, у пошукових системах:

Стажування для музикантів в Німеччині також цілком реальна. DAAD часто проводити набори на післядипломне навчання і стажування для музикантів.

Питання і відповіді

Тим громадянам, хто планує пройти стажування у Німеччині, важливо знаті багато практичні речі, пов’язані з поїздкою в чужу країну, проживанням в ній і подальшими перспективами. Ми постараємося відповісти на кілька питань, які найбільш часто задаються майбутніми стажистами.

Віза для поїздки на стажування у Німеччину?

Студентам та іншим громадянам, які планують провести в Німеччині до трьох місяців (річна практика або короткочасне стажування), маючи на ті дозвіл від ZAV, слід оформляти шенгенську візу С. У всіх інших випадках, коли передбачається перебування понад 90 діб або немає дозволу від ZAV, потрібно подавати заяву на отримання національної візи D.

Надання безкоштовних житла і харчування для стажистів?

Безкоштовне житло і харчування в Німеччині в обов’язковому порядку надають волонтерам, учасникам програми Aur pair. У всіх інших випадках все буде залежати від програми стажування і від того, хто її фінансує. Можливо також повне або часткове відшкодування витрат на житло, їжу або на ті й інше при участі в державних програмах, при укладенні договорів між ВНЗ про паритетних обмінах.

В більшості випадків слід буті готуємо до того, що доведеться витрачати на житло й харчування. Говорячи про суми, потрібно знати, що тут багато чого буде залежати від федеральної землі: стажування в Штутгарті набагато дешевше, ніж у Мюнхені. Часто сторона, що приймає надає недороге житло і можливість бюджетно харчуватися, віднімаючи певну суму зі стипендії та зарплати стажиста.

Знання німецької мови та стажування в Німеччині?

Ключова вимога для стажування в Німеччині — знання німецької мови. Стажист, приїжджаючи в країну, вже винен володіти його основами, щоб вдосконалювати свої знання. Підтвердження певного рівня володіння німецькою мовою — обов’язкова умова для зарахування до складу стажистів.

ВНП в Німеччині та стажування?

Відповідно до Закону про перебування іноземців (AufenthaltsG), для отримання ВНП в Німеччині іноземний громадянин повинен мати національну візу D, яка дозволяє перебувати в країні більше ніж 90 діб. По приїзді в Німеччину такому іноземцю необхідно звернути у Відомство у справах іноземців для оформлення посвідки на проживання. Процедура займає від 4 до 5 тижнів.

Висновки

Стажування в Німеччині являє велику цінність для кар’єрного зростання та становлення професійних якостей молодих фахівців, тому що дозволяє познайомитися з сучасними технологіями та передовим досвідом. Крім того, проживання в Німеччині дає можливість краще пізнати життя в Європі, навчитися розуміти інші культури, вдосконалити іноземну мову. Для тих, хто замислюється про імміграції в Німеччину, практика також дасть можливість отримати ВНП в цій країні.

Разом з тим слід врахувати, що отримати місце практиканта чи стажера в Німеччині дуже складно. Це зажадає серйозних зусиль.

Навчання, стажування в Німеччині: Відео


Статті по темі