Меню Закрити

Загальні відомості про Канаду

Одним з головних рішень, яке ви повинні зробити, готуючись до переїзду в Канаду у 2024 році, є вибір місця, де ви плануєте оселитися. Ви повинні розуміти, що Канада не є чимось однорідним, її частини досить сильно відрізняються один від одного. Причому відмінності ці не тільки географічні і кліматичні, мова йде також про економічні та культурні особливості кожного з регіонів.

відомості про Канаду

Загальні відомості про Канаду

Канада займає другу за величиною територію у світі (після Росії). Однак при тому, то площа Канади порівнянна з територіями США і Китаю, де проживають відповідно 307 мільйонів і 1,3 мільярда осіб, в Канаді населення складає всього 37 мільйонів жителів. Як результат, Канада має один з найнижчих показників у світі по щільності населення.

Канада має у своєму розпорядженні багатими природними ресурсами, тут зосереджені одні з найбільших запасів природних копалин та енергоносіїв. При цьому економічний і технологічний розвиток Канади йшло паралельно з аналогічними процесами в США, з якої у Канади тісні відносини і фактично єдиний економічний і культурний простір.

Як результат, Канада є однією з найбільш високорозвинених країн світу, що входить в групу G7 і демонструє в останнє десятиліття найкращі економічні показники серед інших країн своєї групи. Багато в чому це пояснюється високою диверсифікацією канадської економіки, що має як потужний сировинний сектор, так і передову науково-виробничу сферу.

На цей час за обсягом валового продукту Канада займає 15 місце у світі, при тому що за кількістю працездатного населення вона стоїть на 32 місці. Головним економічним партнером Канади є США, на які припадає близько 80% канадського експорту і 50% канадського імпорту.

Країна має тільки одну сухопутний кордон з США, протяжність якої становить 8,893 км (її вважають найдовшою неукріпленої кордоном у світі). При цьому територія країни омивається водами трьох океанів, і вона займає стратегічне важливе положення, контролюючи північні водні шляхи між Росією і США.

Особливістю Канади є те, що приблизно 90% населення Канади проживає в 160-кілометровій зоні уздовж південного кордону з США. Багато в чому цьому близькістю пояснюються такі тісні зв’язки між цими двома країнами.

Політичний устрій Канади

Канада стала незалежною державою 1 липня 1867 року, коли вона оголосила себе незалежною домініоном Британії. Формою правління країни є парламентська демократія, з формальним підпорядкуванням чолі Британської Співдружності.

Канада має федеративний устрій, вона складається з 10 незалежних провінцій і 3 північних територій. Це означає, що кожна провінція і територія є незалежним утворенням, зі своїми законами, своїм бюджетом і своєї незалежної інфраструктурою. Частина повноважень провінції і території делегують федеральному уряду, яке відповідає за загальні питання, такі як оборона, зовнішня політика і т.д.

Всі інші питання вирішуються на рівні провінцій. Хоча в рамках федерації провінції намагаються привести свої закони і соціальні програми у відповідність із загальними принципами, проте відмінності залишаються, і часом відмінності істотні.

Найголовніше, кожна провінція має свою систему податків, свій бюджет, свої пріоритети витрачання бюджетних коштів, і відповідно в кожній провінції її жителям представляються абсолютно різні можливості. Тому дуже важливо вибрати ту провінцію і те місто, яке вам підходить найбільше, оскільки можливості для життя в різних місцях Канади абсолютно різні.

Провінції і території Канади

Територію Канади можна умовно розділити на 5 великих регіонів.

Атлантична Канада

У нього входять провінції Нью-Брансвік, Ньюфаундленд і Лабрадор, Нова Шотландія і Острів Принца Едуарда, Які об’єднує те, що всі вони омиваються водами Атлантичного океану. Ця частина Канади вважається досить бідною і відсталою в економічному плані. Виняток становить провінція Newfoundland and Labrador, в якій йде видобуток руди і нафти, завдяки чому в останні десять років вона значно поправила своє економічне становище.

Провінції і території Канади

Решта провінції цієї частини Канади не мають багатих природних ресурсів, їх економіка орієнтована в основному на рибальство, морський транспорт і все, що з цим пов’язано. Найбільш розвиненою і густонаселеній провінцією Атлантичної Канади є Nova Scotia. Її особливістю також є те, що тут зосереджена велика кількість університетів.

Клімат в атлантичних провінціях помірний, без великого перепаду по температурах. Влітку тут зазвичай прохолодно і похмуро, в той час, як в інші періоди, особливо взимку, бувають часті шторму і сильні снігопади. Багато в чому клімат схожий на той, що спостерігається в прибережних зонах скандинавських країн і Шотландії.

Знайти роботу в атлантичних провінціях досить складно, з них йде відтік робочої сили в інші провінції. Іммігранти в атлантичних провінціях селяться неохоче, і їх там не так багато.

Східна Канада

Складається з двох найбільших і найбільш розвинених провінцій Канади Ontario і Quebec. Коридор між містами Windsor в провінції Онтаріо і Quebec City в провінції Quebec є найбільш густозаселених у Канаді, це серце канадської економіки. Провінція Онтаріо є другою за величиною займаної площі в Канаді і першої за кількістю населення. У ній проживає близько 14 мільйонів осіб, що складає близько 40% всього населення Канади.

На території провінції знаходяться 4 з 5 Великих Озер (Ontario, Eri, Huron і Superior), а також 250 тисяч невеликих озер. Клімат в Онтаріо помірний континентальний. В основному коридорі уздовж кордону з США, де проживає найбільша частина населення провінції, він схожий на клімат України – жаркий вологий влітку, з сухою теплою осінню і порівняно холодною сніжною зимою.

У провінції Онтаріо знаходиться найбільший місто країни Торонто і столиця Канади Оттава. Тут зосереджені всі головні навчальні, фінансові, ділові та науково-виробничі центри країни. У провінції Онтаріо зосереджено понад 50% всього канадського виробництва, тут знаходиться центр високих технологій. Крім того, в провінції є потужна сировинна база, тут зосереджені великі запаси корисних копалин. У плані пошуку роботи це один з найбільш стабільних в економічному плані регіонів, зі стійким ринком праці. Багато в чому з цієї причини провінція Онтаріо є основним місцем, куди їдуть іммігранти.

Провінція Квебек найбільшою за величиною займаної території провінцією Канади, і другий за кількістю проживаючих в ній жителів. Вона також є єдиною франкомовної провінцією у складі країни. На відміну від провінції Онтаріо, Квебек має вихід до Атлантичного океану, і найбільші міста провінції Монреаль і Квебек-сіті є великими портами, що беруть океанські судна.

Клімат в провінції Квебек континентальний, схожий на клімат в провінції Онтаріо, тільки більш суворий, особливо взимку. Тут набагато частіше трапляються шторму, які приходять з Атлантики, і значно сильніше морози. У провінції Квебек знаходяться великі запаси природних копалин, тут є розвинене високотехнологічне виробництво. Все це робить Квебек другий після Онтаріо провінцією Канади за вкладом в економіку Канади.

Розташовані у Квебеку міста Монреаль (другий за величиною мегаполіс Канади) і Квебек-сіті є великими університетськими центрами.

При всіх привабливих сторонах цієї провінції великою проблемою є французький сепаратизм. Велика кількість жителів Квебека ратують за відділення провінції від Канади і створення незалежної держави Квебек. У зв’язку з цим провінція знаходиться на особливому положенні, і фактично є автономним утворенням, що веде до відтоку англомовного населення в інші провінції, в першу чергу в Онтаріо. Селитися в провінції Квебек має сенс, якщо у вас дуже хороший французьку мову, в іншому випадку у вас можуть бути серйозні проблеми з пошуком роботи і адаптацією.

Центральна Канада (Прерії)

Складається з сільськогосподарських провінцій Manitoba і Saskatchewan. До них часто відносять і провінцію Alberta, оскільки більшу її частину становлять прерії. У кожній з цих двох провінцій проживає трохи більше мільйона осіб. Хоча основну роль в економіці провінцій грає сільське господарство, тут останнім часом активно йде видобуток природних копалин, в першу чергу нафти. Завдяки цьому в провінціях з’явилося набагато більше робочих місць, що стало причиною значного збільшення припливу іммігрантів.

Однак, вибираючи ці провінції як місце поселення, слід враховувати залежність добробуту цих провінцій від кон’юнктури на нафту і корисні копалини на світовому ринку. Це, як будь-яке однобокий розвиток економіки, таїть в собі серйозні проблеми. Клімат в Центральній Канаді різко континентальний, з коротким жарким сухим літом і холодною сніжною зимою з сильними морозами, що робить його схожим на сибірський клімат.

Західна Канада

До цього регіону зазвичай відносять провінції British Columbia і Alberta. Іноді західними називають все провінції, які лежать на захід від провінції Онтаріо, тобто включаючи провінції Manitoba і Saskatchewan.

Політичний устрій Канади

Провінція Британська Колумбія є єдиною провінцією Канади, яка має вихід до Тихого океану. Тут проживає близько 4.5 мільйона осіб, з яких 2 мільйони проживають у Ванкувері – третім за величиною мегаполісі Канади. Особливістю провінції є те, що більшу її частину займають гори. Завдяки цьому провінція славиться своїми природною красою і природними парками (які здебільшого знаходяться в східній частині провінції, на кордоні з провінцією Альберта). Економіка регіону зав’язана в основному на лісову промисловість і видобуток природних копалин, що робить її вразливою і залежною від кон’юнктури на світовому ринку.

Клімат в Британській Колумбії приморський, з м’яким влітку і такий же м’якою зимою, і багато в чому нагадує клімат на чорноморського узбережжя України. При цьому клімат вздовж узбережжя Тихого океану (зокрема, де знаходиться Ванкувер) помітно відрізняється від іншої частини провінції, закритою від океану грядою високих гір.

На тихоокеанському узбережжі (де розташоване місто Ванкувер) дуже вологий клімат, з великою кількістю опадів, що робить його одним з найбільш дощових і похмурих місць в Канаді. У Британській Колумбії велику кількість університетів. Ця провінція є також популярним туристичним напрямком. Британська Колумбія привертає до себе велику кількість іммігрантів, особливо з азійського регіону, хоча з роботою там набагато гірше, ніж в провінціях Онтаріо і Альберта.

Провінція Альберта цікава тим, що відноситься як до степових провінціях (поряд з Manitoba і Saskatchewan), так і до західних провінціях (поряд з British Columbia). Пояснюється це її географічним положенням – при тому, що основну частину території провінції займають степові простори (прерії), на самому заході по ній проходять гірські хребти.

З цим пов’язаний і інший феномен Альберти – хоча основна частина провінції мало чим приваблива і зів’яне, вузька гірська смуга на самому заході є найкрасивішим місцем Канади. Саме тут знаходяться два найкрасивіших національні парки, фотографії яких є візитною карткою країни – Jasper і Banff . Основу економіки провінції становить сільське господарство (вирощування зернових і скотарство), а також нафтовидобуток. Тут знаходяться найбільші запаси нафти в Канаді, і як результат тут збудовано велику кількість підприємств з перероблення нафтопродуктів.

Всього в провінції проживає 3.5 мільйона осіб, з яких близько 70% проживає в коридорі між двома найбільшими містами провінції Edmonton і Calgary.

Клімат в Альберті різко континентальний, з коротким жарким сухим літом і суворою сніжною зимою, з сильними морозами.

У нульових і початку десятих років завдяки підвищеному попиту на нафту провінція показувала найвищі темпи економічного розвитку, що приваблювало сюди велику кількість нових іммігрантів. Однак починаючи з середини десятих економіка провінції переживає серйозну кризу.

Північна Канада

Включає три території – Yukon, Northwest Territories і Nunavut. Це малозаселені і практично неосвоєні землі, де проживає в основному індіанське і ескімоське населення. Найцікавішою і найкраще освоєною територією є Yukon, через який проходить трансконтинентальна траса, що зв’язує основну територію США зі штатом Аляска.

Найбільші міста Канади

Столицею Канади є місто Ottawa, що знаходиться в провінції Онтаріо. Він утворює єдиний мегаполіс з містом Gatineau , який розташований на іншій стороні річки Ottawa River на території провінції Quebec.

Найбільші мегаполіси Канади (тобто муніципальні освіти з передмістями), жителів:

  • Торонто (провінція Онтаріо) – 6,4 млн;
  • Монреаль (провінція Квебек) – 4,3 млн;
  • Ванкувер (провінція Бітіш Колумбія) – 2,5 млн;
  • Калгарі (провінція Альберта) – 1,4 млн;
  • Оттава (провінція Онтаріо) – 1,4 млн;
  • Едмонтон (провінція Альберта) – 1,3 млн;
  • Місто Квебек (провінція Квебек) – 800 тисяч;
  • Вінніпег (провінція Манітоба) – 780 тисяч;
  • Гамільтон (провінція Онтаріо) – 750 тисяч;
  • Кітченер / Ватерлоо (провінція Онтаріо) – 530 тисяч;
  • Лондон (провінція Онтаріо) – 500 тисяч;
  • Сент-Катарінс / Ніагарський водоспад (провінція Онтаріо) – 410 тисяч;
  • Галіфакс (провінція Нова Шотландія) – 405 тисяч.

Святкові дні

Оскільки провінції Канади є незалежними державними утвореннями в складі федерації, то кожна з них має свій набір святкових днів, під час яких ніхто не працює.

Загальнонаціональними (тобто загальканадських) є 5 святкових днів:

  • New Year’s Day (Новий рік – 1 січня)
  • Good Friday (п’ятниця перед Великоднем – зазвичай в середині або наприкінці квітня)
  • Victoria Day (день народження королеви Вікторії – 19 травня)
  • Canada Day (День Канади – 1 липня)
  • Labour Day (День Праці – перший понеділок вересня)
  • Thanksgiving Day (День Подяки – другий понеділок жовтня)
  • Rememberance Day (День Пам’яті – 11 листопада)
  • Christmas Day (Різдво – святкується 25 грудня)
  • Boxing Day (День Відкриття коробок з подарунками – 26 грудня)

У провінції Онтаріо до них додаються також наступні свята:

  • Family Day (День сім’ї – третій понеділок лютого)
  • Civic Holiday (Цивільний день – перший понеділок серпня)

Статті по темі