Меню Закрити

Імміграційні програми провінції Quebec

Франкомовна провінція Квебек має особливий статус у складі Канади, проводячи незалежну політику в багатьох питаннях, включаючи імміграційну сферу. Це була перша і довгий час єдина провінція, яка мала свою власну імміграційну програму. У 2024 році імміграційні програми провінції Квебек дуже сильно відрізняються від імміграційних програм інших провінцій. Також відмінною рисою квебекських програм є те, що вони орієнтовані на відбір франкомовних іммігрантів. Провінція Квебек має найбільшу квоту серед інших провінційних програм – минулого року тільки на Квебек було виділено 30 тисяч імміграційних віз, в той час, як на всі інші провінції сукупно 55 тисяч.

Імміграційнія в Quebec

Особливості імміграційної системи провінції Квебек

На момент останньої редакції цього матеріалу імміграційна система Квебеку мала наступні імміграційні потоки:

 • Permanent Workers (Постійні працівники)
 • Business people (Бізнесмени)
 • Temporary workers (Тимчасові працівники)
 • Foreign students (Іноземні студенти)
 • Family reunification (Возз’єднання сім’ї)
 • Humanitarian immigration (Гуманітарна імміграція)

Провінція провела оновлення системи прийому іммігрантів з переведенням її на online подачу. Також, щоб позбутися від довгої черги заявників, що чекають своєї черги на розгляд, були введені жорсткі обмеження на прийом заяв.

Зокрема, при переході на нову систему відбору провінція відмовилася від попередньої системи “first-come-first-serve”, коли заяву можна було подавати в будь-який час, і розгляд заяв велося в порядку їх надходження.

З 2016 року прийом заяв на імміграцію проводиться тільки в певні періоди (Application Intake Periods) і прийом закінчується, як тільки набирається виділена квота.

Необмежений прийом заяв відкрито тільки для певних випадків:

 • на категорії Quebec Experience Program
 • за програмою QSWP, хто знаходиться у Квебеку, і у кого є запрошення на роботу
 • за програмою Investor, хто може продемонструвати рівень володіння французькою Advanced Intermediate Level.

Способи подачі заяв: для заявників за програмою QSWP c січня 2016 року запрацювала система прийому заяв через інтернет Mon Project Quebec (за аналогією з введеною у 2015 році федеральної системи Express Entry); за всіма іншими категоріями як і раніше застосовується система paper-based application (документи поштою).

Постійні працівники

По цілям і завданням категорія Permanent Workers провінції Квебек схожа з федеральної імміграційної програмою Skilled Worker, однак має зовсім іншу систему нарахування балів. Безсумнівно, важливим фактором проходження по даній програмі є знання французької мови, а також освіта і досвід роботи за фахом.

Мінімальний прохідний бал залежить від складу сім’ї. Якщо заявник самотній, то йому потрібно набрати не менше 50 балів. Для сімейних потрібно набрати не нижче 59 балів.

Проходження за цією програмою проходить у два етапи. Заяви за програмою Квебек Скілед Воркер Програм подаються online через систему Mon Project Quebec. Прийом заяв проводиться у певні періоди.

На кожен період виділяється квота на кількість прийнятих заяв. Як тільки ця квота вибирається, прийом закривають до початку наступного Intake Period. Потрібно відзначити, що ті, хто вже проживає у провінції Квебек і має офіційне запрошення на роботу Job Offer, можуть подавати заяву в систему в будь-який час.

Тим заявникам, хто успішно виконав прохідні вимоги програми, видається офіційний імміграційний документ CSQ – Quebec Selection Certificate. Далі заява передається у федеральні імміграційні органи, які проводять остаточну перевірку і оформляють імміграційні візи.

Квебек Експіріенс Клас (PEQ)

Ця програма аналогічна федеральної програмі Canadian Experience Class. Вона орієнтована для дві категорії заявників: іноземні студенти; тимчасові працівники, які перебувають у провінції Квебек.

Критерії відбору для категорії іноземні студенти:

 • Закінчення навчання в коледжі або університеті в провінції Квебек протягом останніх 3-х років;
 • Навчання в провінції Квебек має бути терміном не менш 1,800 годин (2 роки);
 • Якщо навчання відбувалося не французькою мовою, студент повинен або закінчити курси французької мови на рівень Advanced Intermediate Level в одному з навчальних закладів Квебеку, або представити результат тесту TEF, TCF або DELF.

Критерії відбору для категорії тимчасові працівники:

 • Наявність стажу роботи у Квебеку не менше 12 місяців з останніх 24 місяців, skilled, managerial або professional occupation;
 • На момент подачі заяви потрібно мати роботу і перебувати на території Квебеку легально;
 • Заявник повинен закінчити курси французької мови на необхідний рівень в одному з навчальних закладів Квебеку, якщо він не навчався перед цим французькою мовою. Як альтернатива можна представити результати тесту TEF, TCF або DELF.

Процес проходження імміграції за програмою Квебек Експіріенс Клас складається з двох етапів. Спочатку подається заява у провінцію. При позитивному результаті заявнику видається сертифікат. Потім документи передаються в федеральні імміграційні органи, які проводять остаточну перевірку і оформляють імміграційні візи.

Про подання заяви:

 • На момент останньої редакції цього матеріалу прийом заяв з категорії PEQ проводився на основі paper-based, тобто через відсилання документів поштою. Електронний прийом заяв поки ще не організований.
 • Студенти можуть подавати заяву протягом 3-х років після закінчення навчання. Це можна робити або відразу по закінченні навчання, або навіть раніше – за 6 місяців до очікуваної дати отримання диплома.
 • Працівники можуть подавати заяву в будь-який час, якщо вони виконують відбіркові вимоги, і якщо вони на момент подачі працюють в провінції Квебек і проживають з легальним статусом.

Бізнес-категорія

Ця категорія включає три програми:

 • Підприємці;
 • Інвестори;
 • Самозайнятий працівник.

За всіма трьома програмами бізнес-категорії заяву спочатку подається в імміграційні органи провінції Квебек.

Після того, як заяву отримає позитивне рішення буде виданий Quebec Selection Certificate – CSQ), воно буде спрямовано у федеральні імміграційні органи, які проводять остаточну перевірку і оформляють імміграційні візи.

Прийом заяв здійснюється протягом певного періоду (Application Intake Period). Як тільки вибирається виділена квота, прийом заяв припиняється до наступного періоду. Виняток робиться лише для тих заявників, хто може показати високий рівень володіння французькою мовою (Advanced Intermediate). Такі заяви приймаються без обмежень за часом і розглядаються в першу чергу.

Підприємці

Дана програма призначена для тих, хто має досвід успішного ведення бізнесу, а також має достатньо коштів для купівлі чинного у Квебеку бізнесу або організації нового. Основна вимога, що пред’являється до роботодавців-іммігрантам, це ведення бізнесу в провінції Квебек і створення нових або підтримку вже існуючих робочих місць.

Критерії відбору для категорії:

 • Наявність власних засобів на суму не менше 900 тис. канадських доларів (сукупно в основного заявника та його шлюбного партнера);
 • Намір оселитися і вести бізнес в провінції Квебек.

Ключовим елементом при оцінці кандидатів є представлений ними бізнес-проект.

При отриманні позитивного рішення та прибуття у Квебек, заявник повинен виконати наступні умови:

 • Створити або купити бізнес в провінції Квебек;
 • Вкласти не менше 200 тис. в організацію нового або купівлю існуючого бізнесу, якщо бізнес знаходиться за межами Монреаля (зона мегаполіса), і не менш 300 тис., якщо в межах Монреаля;
 • Брати активну участь в управлінні бізнесом.
 • Страховий депозит у розмірі 200 тис., що буде повернутий після виконання умов отримання візи.

Умови повинні виконуватися як мінімум протягом одного року з перших трьох після поселення у Квебеку.

При розгляді вашої справи також будуть прийматися в розрахунок ваш вік, і вік вашого шлюбного партнера, вашу освіту і досвід роботи, знання французької та англійської мов, ваші знання, особисті якості і здатність вести бізнес.

Інвестори

Дана програма призначена для осіб, які готові інвестувати в економіку провінції Квебек значну суму. При цьому до заявникам не пред’являється вимог вести бізнес в провінції і наймати на роботу місцевих жителів.

Критерії відбору для категорії Quebec Investor:

 • Наявність власних засобів на суму не менше 2 мільйони (сукупно в основного заявника та його шлюбного партнера);
 • Наявність як мінімум 2-х років досвіду управління бізнесом (management experience) з останніх п’яти років;
 • Намір оселитися в провінції Квебек і вкласти 1.2 мільйона на термін 5 років в один з інвестиційних фондів, авторизованих для участі в даній програмі.

При розгляді вашої справи також будуть прийматися в розрахунок ваш вік, освіту і досвід роботи, знання французької та англійської мов, і т. д.

Перевагою цієї програми є те, що провінція Квебек гарантує повне повернення суми 1.2 мільйона канадських доларів через 5 років після зроблених вкладень. Тобто це абсолютно безризикове вкладення.

Самозайнятий працівник

По даній програмі проходять особи, які планують вести приватну практику, тобто створити для себе робоче місце і надавати професійні послуги.

Критерії відбору для категорії Quebec Self-Employed Person:

 • Наявність власних засобів на суму не менше 100 тис.  (спільно зі шлюбним партнером);
 • Наявність як мінімум 2-х років досвіду ведення приватної практики за спеціальністю або напрямом, за яким планується вести практику у Квебеку;
 • Намір оселитися і вести професійну практику в провінції Квебек;
  страховий депозит у розмірі 50 тис., якщо планується вести практику в Монреалі, або 25 тис., якщо за переділами Монреаля.
 • Страховий депозит буде повернуто після виконання умов отримання візи.

При розгляді вашої заяви також будуть прийматися в розрахунок ваш вік, і вік вашого шлюбного партнера, вашу освіту і досвід роботи, знання французької та англійської мов, ваші знання, особисті якості і здатність вести бізнес.

Великою відмінністю квебекської програми самозайнятий працівник від федеральної програми Self-Employed Persons є те, що за квебекської програмі можуть проходити спеціалісти різних професій, а не тільки ті, хто працює у сфері мистецтва і спорту.

Однак потрібно мати на увазі, що для ведення власної практики в провінції Квебек потрібно отримувати ліцензії від місцевих органів за певними видами діяльності, якщо вони належать до регульованих професій.

Категорія возз’єднання сім’ї

Квебекська програма Family Reunification Category аналогічна федеральної програмі Family Class. По ній спонсоруються близькі родичі особи, які проживають у провінції Квебек.

Щоб житель провінції Квебек міг виступати в якості спонсора, він повинен мати статус громадянина Канади або постійного жителя, постійно проживати в провінції Квебек і бути 18 років або старше.

Він також повинен відповідати ряду додаткових вимог, які полягають у підтвердженні його стійкого матеріального становища і здатності утримувати в разі необхідності спонсорованих родичів.

При цьому спонсоруватиметься можуть такі родичі:

 • шлюбний партнер (в тому числі з яким спонсор полягає в цивільному шлюбі);
 • залежні діти;
 • батьки, а також бабусі й дідусі;
 • дитина, яку спонсор планує усиновити;
 • брати, сестри, племінники і племінниці, а також онуки, яким 18 років або менше, і які залишилися без батьків.

При спонсоруванні родичів спонсор бере на себе зобов’язання по наданню їм матеріальної допомоги у разі необхідності. Строк, на який беруться такі зобов’язання, становить 3 роки (при спонсоруванні подружжя) або 10 років (для всіх інших категорій родичів).

Варто особливо відзначити, що жителі провінції Квебек можуть спонсорувати своїх родичів тільки по цій програмі – по федеральній програмі Family Class заяви від них не приймаються.

Висновок

Великою перевагою квебекських імміграційних програм є те, що вони є хорошою альтернативою федеральним програмами. Причому багато квебекські програми являють собою варіацію колишніх федеральних програм, які наразі закриті, або тих, які зараз фактично не працюють.

Це добре тому, що закриті нині федеральні програми, а також колишній підхід до відбору іммігрантів дозволяли пройти імміграцію досить великому колу осіб, які зараз таку можливість втратили. Для цієї категорії іммігрантів квебекські програми залишаються останньою лазівкою.

При проходженні за програмами провінції Квебек потрібно враховувати наступне:

 • Успішне проходження імміграції за квебекський програм значною мірою залежить від рівня володіння французькою мовою;
 • Ви даєте зобов’язання проживати лише на території провінції Квебек;
 • Програми провінції Квебек не підійдуть, якщо ви плануєте жити, працювати, вести бізнес чи дати освіту дітям в англомовному середовищі. У Квебеку, у зв’язку з політикою захисту французької мови, існують певні труднощі при влаштуванні дітей в англомовні школи, а також ведення бізнесу та влаштування на роботу, якщо ви володієте тільки англійською мовою.

Потрібно також враховувати, що імміграційна система провінції Квебек хоча і була змінена в останні роки, вона з усім тим сильно відрізняється від імміграційних програм всіх інших провінцій, які багато в чому уніфіковані. Тому не виключено, що імміграційна система провінції Квебек у найближчому майбутньому буде приведена у відповідність із загальними підходами у сфері імміграційної Канади і діючі програми цілком можуть зазнати серйозних змін.

Ще однією особливістю імміграційної системи провінції Квебек є досить слабка інформаційна підтримка, яка виражається у відсутності чіткої структурованої інформації про програми, процедури подання заяви та проходження імміграційного процесу за цими програмами.

Більш точні відомості про імміграційні програми провінції Квебек ви можете отримати на офіційному сайті провінції.

Статті по темі