Меню Закрити

Пенсія для жителів і емігрантів у Канаді

Пенсійні відрахування є строго обов’язковими для всіх працевлаштованих осіб. Відсоток від доходу фіксований. З 2003 року її розмір становить 4,96%. Ця ж цифра актуальна для наймача. Якщо платник податків відноситься до категорії «self-employed», ставка для нього подвоюється. Пенсійні відрахування не стягуються з доходів, що потрапляють в інтервал між зафіксованим minimum і maximum. Параметри можуть змінюватися щорічно. У цій статті вся інформація про те, що таке пенсія або пенсійна допомога по старості в Канаді, від чого залежить її розмір і як її отримати.
що таке пенсійне забезпечення в Канаді, з чого складається пенсія в Канаді, інформація для іммігрантів до Канади

Ті люди, яким виповнилося 65 років і які прожили в Канаді принаймні 10 років, мають право на отримання пенсійного допомоги по старості.

Пенсійне допомога по старості складається з пенсії (OAS), гарантованої добавки до пенсії (GIS) і добавки для мешканців Британської Колумбії (BC Senior’s Supplement).

Як здійснюється розрахунок

Розмір пенсійних відрахувань для канадських громадян становить сьогодні 1,066 дол./30 діб. Індексація проводиться щорічно, в першій декаді січня. При цьому обов’язково враховується рівень інфляції. Йти на заслужений відпочинок можна строго до настання сімдесятиріччя.

Розрахункова пенсія за кожні 30 діб, які недорабатывались або перероблялися до шестидесятипятилетия, змінюється в більшу або меншу сторону. Розмір можливих змін становить 0,5%. За весь час пенсійні відрахування можуть бути збільшені або зменшені до 31%. Все про пенсії в Канаді дізнайтеся з відео, представленому нижче.

У Канаді існують державні пенсії (Canada Pension Plan — пенсія по роботі, Old Age Security — пенсія за віком) і приватні пенсії.

Приватні пенсії

Приватні пенсії залежать від організації/фірми і варіюються за своїми умовами. Наприклад, у федеральному уряді існує приватна пенсія для всіх службовців. Відрахування на неї з зарплати йдуть паралельно відрахуванням на загальнодержавну пенсію і, якщо ви пропрацювали на уряд 35 років, то можете піти на пенсію в 55 і отримувати 60% вашої кращої зарплати. Інші приватні пенсії можуть працювати по іншому.

Пенсія по роботі

Для того, щоб мати право на отримання СРР (Canada Pension Plan) вам потрібно легально працювати в Канаді і робити виплати у СРР. Відрахування в пенсійний фонд складають 9.9% від зарплати і розбиті порівну між роботодавцем і працівником. Існує максимум зарплати з якої робляться пенсійні виплати.

В минулому році це було $54,900/рік ( відповідно працівник і роботодавець виплачували по $2,544.30 кожен). На частину зарплати вище максимуму відрахування в СРР не робляться і ця частина в нарахуванні пенсії не враховується. Максимальний розмір пенсії по роботі (СРР, 2019) становив $1,134.17 в місяць ($13,610/рік).

З 2024 року розмір пенсії по роботі збільшився, щоб покривати 1/3 передпенсійного заробітку, відповідно збільшуватимуться і відрахування в пенсійний фонд.

Пенсія по старості

Пенсія по старості (Old Age Security Pension – OAS) – це щомісячна федеральна пенсія. Вона виплачується тим людям, яким:

1) виповнилося 65 років,
2) які є громадянами або постійними жителями Канади, коли вони подають заяву та
3) прожили в Канаді не менше 10 років після того, як їм виповнилося 18.

Вік

По досягненню 65 років канадці також отримують пенсію за віком ( Old Age Security ). Відрахувань із зарплати в OAS немає і для отримання пенсії за віком робочого стажу не потрібно — потрібно бути легальним канадським резидентом, проживати в Канаді протягом певного терміну і мати річний дохід нижче $33,072/рік.

Максимальний розмір пенсії за віком у даний час (без певних доплат) — $589.59/місяць ($7,075.08/рік).

Найбільші виплати можна отримати, проживаючи і працюючи близько від столиці держави.

Якщо пенсійний коридор був відкритий тільки в 70 років, то можливо очікувати істотного збільшення пенсійних грошей. Підвищення обчислюється у 42%. Канада – держава з розвиненою економікою, завдяки якій уряд здатний забезпечити громадян гарною пенсією. Закон про старості в Канаді залишає на розсуд провінцій розмір мінімальних та максимальних пенсійних виплат.

Імміграційний статус

Ті, хто приїхав у Канаду до 26 років, після 40 років проживання там мають право на повну базову пенсію, а також на всі додаткові варіанти. Люди, які прибули на канадські землі, після 26 років повинні прожити там ще 10, щоб мати можливість вступити в пенсійну систему, як більшість канадців. Сума пенсійних виплат для всіх буде залежати від розміру зарплати за рік, а також від кількості років проживання в країні, і, звичайно, від трудового стажу працівника.

Якщо ви жили в Канаді з тимчасовим статусом (студент, працівник або візитер), але потім отримали статус постійного жителя, то ті роки, які ви прожили в Канаді, не маючи постійного статусу, можуть враховуватися при підрахунку кількості років на одержання пенсії (10 років).

Вам потрібно буде подати заяву, і Service Canada визначить, чи маєте ви право на отримання пенсії у вашому конкретному випадку. Service Canada – це урядова організація, яка займається питаннями державних пенсій (пенсія по старості і трудова пенсія).

Проживання

Для отримання пенсії необхідно прожити в Канаді як мінімум 10 років. Якщо ж ви прожили в Канаді менше 10 років, ви можете мати право на пенсію, тільки якщо ваша колишня країна вступила в угоду з Канадою (з країн колишнього СРСР лише країни Прибалтики набули такі угоди) або якщо ви жили в одній із країн, у яких є угода.

На наступний місяць після того, як вам виповнилося 64 роки, ви можете отримати листа про те, що вас зареєстрували на пенсію автоматично. Вам не потрібно буде подавати заяву на пенсію. Якщо ж ви не отримали листа, вам потрібно подати заяву. Заяву можна подавати за 11 місяців до того, як вам виповнилося 65 років, або до того, як ви прожили 10 років у Канаді (але не раніше).

що таке пенсійне забезпечення в Канаді, з чого складається пенсія в Канаді, інформація для іммігрантів до Канади

Розмір пенсії

В залежності від кількості років, які ви прожили в Канаді, ви можете отримувати повну або часткову пенсію. Максимальну пенсію ви отримаєте, тільки якщо ви прожили в Канаді 40 років. З липня по жовтень минулого року максимальна пенсія становила $573.37.

Розмір часткової пенсії залежить від кількості років, прожитих у Канаді. Наприклад, якщо ви прожили 10 років до того, як вам виповнилося 65, то ви отримаєте 10/40 від максимальної пенсії ($143.34), 14 років – 14/40 ($200.67) і т. д. Розмір пенсії визначається один раз і більше не змінюється. Ті роки, які ви жили в Канаді після отримання пенсії, не вважаються.

Однак пенсія, яку отримує пенсіонер, може індексуватися в залежності від прожиткового мінімуму. Пенсії переглядається 4 рази на рік (січень, квітень, липень і жовтень). Якщо вартість життя зросла, то і пенсіонер отримає трохи більше. Якщо прожитковий мінімум зменшився, то пенсія не зміниться. Новий уряд обіцяє розробити спеціальний індекс для пенсій.

Якщо пенсіонер перебуває у федеральній в’язниці два роки або довше, йому не платять пенсію по старості, поки він не повідомить дату виходу з в’язниці в письмовому вигляді.

Отримання пенсії в іншій країні

Пенсія по старості нараховується ти, у кого є право на неї та за кордоном (якщо країна є підписантом економічної угоди з Канадою).

Для цього потрібно:

  • після настання 18 річчя прожити в Канаді не менше 20 років;
  • мати громадянство Канади або статус постійного резидента.

Як обчислюється пенсія по старості в Канаді?

Громадянин буде отримувати пенсію у повному обсязі, якщо:

  • після досягнення 18 років прожили в Канаді понад 40 років;
  • ви народилися до першого липня 1952 року;
  • з моменту досягнення 18 років прожили в Канаді до першого липня 1977 року;
  • останні 10 років прожили в Канаді, після подачі заяви;
  • прожили в Канаді після 18 досягнення років період часу, який в 3 рази перевищує період часу, коли ви жили за кордоном протягом останніх 10 років.

В інших випадках пенсія буде нароахована в неповному обсязі.

Повна пенсія по старості не оподатковується якщо сума складає менше $62,144 в рік.

Добровільний перенесення пенсії на більш пізній термін

Починаючи з липня 2013 року, пенсіонер може відкласти отримання пенсії по старості на термін до 5 років (60 місяців) і отримувати більш високу пенсію.

Відкладати отримання пенсії невигідно тим, хто не прожив у Канаді 20 років, хто не проживає в Канаді, і тим, чия країна не уклала договору з Канадою.

Якщо ви вирішите добровільно перенести пенсію на більш пізній термін, ви не будете мати право отримувати гарантовану добавку до пенсії, а ваш чоловік(дружина) не буде мати право отримувати допомогу для дружини протягом усього того часу, поки ви не отримуєте пенсію по старості.

Гарантована добавка до пенсії

Пенсіонери можуть мати право отримувати гарантовану добавку до пенсії (GUARANTEED INCOME SUPPLEMENT – GIS), яка виплачується щомісячно тим жителям Канади, які проживають у Канаді і отримують повну або часткову пенсію по старості, чий річний дохід (для подружжя – загальний річний дохід не перевищує максимального.

Для отримання добавки до пенсії вам потрібно подати заяву – після того, як Service Canada визначить, що ви маєте право отримувати пенсію по старості.

Розмір добавки залежить від доходу та від того, чи перебуваєте ви в шлюбі. Для підтвердження доходу вам потрібно щороку до 30 квітня заповнювати податкову декларацію або заповнювати заяву на відновлення добавки, інакше ви її не отримаєте. Якщо ви вступаєте в шлюб, розходьтеся, розлучайтеся або якщо ваш чоловік(а) вмирає, ви повинні заповнити спеціальну форму.

Знайти бланк потрібної вам форми ви можете за цією адресою.

Якщо ви проживаєте окремо один від одного з незалежних від вас причин (наприклад, один з подружжя перебуває у медичному закладі), то ви маєте право отримувати пенсію як самотня людина. Потрібно для цього подати спеціальну заяву – ISP 3040 Statement – Spouses or common-law living apart for reasons beyond their control.

Величина добавки

Самотній пенсіонер, у якого немає доходу, буде отримувати $1,429.76 (пенсія по старості + добавка). Зверніть увагу, що новий уряд збільшило добавку для самотніх пенсіонерів з 1 липня 2019. Сімейна пара без доходу буде отримувати по $1,088.90 кожен (всього $2,177.80).

Якщо ви отримуєте дохід, то гарантована добавка зменшується. Чим вище дохід, тим менше добавка. Як тільки дохід самотнього пенсіонера досягне $17,376, то добавку платити не будуть. Для сім’ї, де два пенсіонера, максимальний дохід – $22, 944.

Ви можете дізнатися, яку добавку ви будете отримувати, з таблиць за адресою.

Добавка розраховується на підставі доходу за попередній рік. Якщо до виходу на пенсію ви отримували непоганий дохід, але перестали працювати і знаєте, що у вас не буде доходу в майбутньому, то ви можете звернутися в Service Canada та отримати форму, яка називається “Statement of Estimated Income after Retirement” (заява про передбачуване доході після виходу на пенсію). Service Canada може перерахувати вашу добавку виходячи з передбачуваного доходу.

Пенсія з вашої країни, навіть якщо ви не отримуєте її в Канаді, є доходом і повинна бути зазначена в податковій декларації.

Якщо людина перебуває у федеральній в’язниці строком на два роки або довше, він не має права отримувати добавку до пенсії.

Отримання добавки в іншій країні

Добавку можуть отримувати тільки пенсіонери, які проживають в Канаді. Якщо ви виїдете з Канади, добавку будуть платити тільки 6 місяців, незалежно від того, скільки років ви прожили в Канаді. Ви можете знову подати заяву після повернення.

Добавка для літніх від уряду Британської Колумбії

Особи, які проживають в Британській Колумбії і одержують пенсію по старості + GIS, мають право на одержання додаткової допомоги від влади держави.
Надбавка до вже виплачуються відрахувань нараховується «автоматом». Якщо літня людина вирішить покинути територію Британської Колумбії, додаткове допомога виплачується протягом 6 місяців.

  • неодружений(на) – $50/30 днів;
  • сімейна пара – $60,3/30 днів;
  • чоловік (жінка) заявника – $49,8/30 днів.

Самотній пенсіонер буде отримувати $49.30 в місяць, подружжя отримають по $60.25 (всього $120.50), а людина, що отримує посібник для подружжя, отримає $49.83.

Висновок

Таким чином, комбінована максимальна державна пенсія (без певних доплат) який пропрацював все своє життя канадця по досягненню 65 років складе $1,723.76/міс ($20,685.12/рік).

Розмір цієї пенсії не залежить від місця проживання (Ванкувер або Галіфакс). Якщо людина на пенсії має додаткові джерела доходу (приватна пенсія, інвестиції тощо), то комбінований дохід обкладається прибутковим податком як і для всіх інших канадців.

Пенсія в Канаді: Відео

Статті по темі