Пошук першої роботи в Канаді у 2024 році є одним з найважчих випробувань для новоприбулих іммігрантів. Наскільки швидко і просто можна знайти роботу, залежить від багатьох чинників.
Фактори, що впливають на пошук роботи
Безсумнівно, одним з головних факторів, що впливають на успіх вашого пошуку, є економічна ситуація в Канаді і в Торонто зокрема. Варто сказати, що Канада є досить інерційною країною, зазвичай економіка не відчуває стрімких підйомів, однак глибоких криз тут також не спостерігається. Тобто можна впевнено говорити про те, що економіка країни є дуже стабільною.
Проте, різні провінції й тим більше різні міста Канади мають свою специфіку, тому економічний клімат в них може досить сильно відрізнятися. В цьому плані Торонто, найбільше місто Канади і один з провідних світових ділових центрів, має набагато більш стабільне положення, ніж інші канадські міста. Тому, якщо говорити в цілому, без прив’язки до конкретних професій і поточної економічної ситуації, то роботу в Торонто можна знайти набагато простіше і швидше.
Професія
Важливим фактором є професія іммігранта. Хоча в такому місті, як Торонто, при бажанні можна знайти роботу за будь-якою спеціальністю, проте влаштовуватися безсумнівно простіше, якщо на ваші професійні навички є підвищений попит.
Однак наявність затребуваною спеціальності ще не є достатнім моментом, щоб вас прийняли на роботу за вашим профілем – у багатьох випадках потрібно пройти перепідготовку, щоб привести свої навички у відповідність з канадськими вимогами, або отримати ліцензію, якщо дана професія вимагає цього.
Володіння англійською мовою
Іншим важливим фактором є ваш рівень володіння англійською мовою. Яким би чудовим фахівцем ви не були, вас не приймуть на роботу, якщо ви не зможете спілкуватися з колегами і клієнтами, і не зможете працювати з документами.
Тому їхати в Канаду потрібно вже з хорошим англійським, не сподіваючись на те, що мову можна буде вивчити після приїзду в країну. Само по собі перебування в мовному середовищі не допоможе вам освоїти мову, якщо у вас немає хорошої бази, яку потрібно просто поліпшити. До того ж у вас на вивчення мови просто не буде часу, його краще витратити на пошук роботи і на професійну перепідготовку.
Принаймні, на основі спостережень за долями великої кількості іммігрантів можна сміливо сказати, що однією з основних причин, по якій люди не можуть знайти гідну роботу при хороших вихідних даних, є слабке володіння мовою.
Канадський досвід роботи
Ще одним фактором, який створює великі проблеми для новоприбулих іммігрантів, є насторожене ставлення канадців до тих, хто не має канадського досвіду роботи (Canadian experience). Підстав для такого ставлення більш ніж достатньо, і іммігранти повинні це розуміти.
Найголовніше, в Канаді заведено просити рекомендації з попереднього місця роботи, і пошук першої роботи за фахом є важким завданням не тільки для іммігрантів, але і взагалі для всіх, хто тільки починає тут свою професійну кар’єру. Тому потрібно просто розуміти, що відсутність канадського досвіду роботи є ускладнює фактором, і постаратися знайти шлях, який дозволить обійти цю перешкоду.
Часто буває досить недовгою роботи волонтером, щоб отримати рекомендацію від канадського роботодавця, щоб це допомогло влаштуватися на повноцінну роботу за фахом. У будь-якому випадку, практично всі іммігранти влаштовуються на роботу, причому влаштовуються найчастіше добре (якщо є гарна освіта або потрібна робоча спеціальність).
Networking
У зв’язку з цим варто сказати, що переважна більшість канадців влаштовується на роботу не через оголошення про найм, а за рекомендацією своїх знайомих, які повідомляють їм про що з’явилися вакансії. Роботодавці зазвичай віддають перевагу саме такий пошук нових працівників, особливо коли мова йде про невеликі компанії.
Тому одним з найважливіших завдань після приїзду в Канаду для вас буде побудова системи знайомств і зв’язків(networking). У цьому вам можуть допомогти різні соціальні мережі і форуми на інтернеті, а також особисте спілкування. Пам’ятайте, що головним при пошуку роботи має стати те, щоб про вас дізналися і вас помітили.
Здатність до адаптації
Нарешті, одним з найважливіших факторів успішного пошуку роботи є здатність адаптуватися до канадських реалій. Потрібно розуміти, що Канада це інша країна, де дещо інші стереотипи поведінки і інший стиль взаємин між людьми, своя трудова культура і свій стиль ведення справ. Тому ваша задача якомога швидше зрозуміти і прийняти канадський спосіб життя і взаємин, і намагатися слідувати загальним правилам.
Дуже часто новоприбулі іммігранти замість того, щоб робити це, продовжують наполегливо орієнтуватися на свої колишні звички і свій колишній досвід. Це значно знижує їх можливості знайти роботу, оскільки роботодавець шукає тих, хто вписується в його розуміння того, яким повинен бути працівник. Уміння вловити, що від вас чекають, і відповідати цим очікуванням, багато в чому є ключовим моментом при влаштуванні на роботу.
Якщо говорити про пошук роботи в Канаді, то в середньому він займає від 3 до 6 місяців, хоча хтось знаходить її менше ніж за місяць, а хтось витрачає на це рік і більше.
Пошук роботи до приїзду в Канаду
Безсумнівно, їхати в чужу країну, вже маючи там роботу, є найкращим варіантом імміграції. Однак, скажімо чесно, такий варіант є нереалістичним. Принаймні, для переважної більшості іммігрантів. Вище були перераховані фактори, які ускладнюють пошук першої роботи в Канаді. Для тих, хто ще не отримав статусу постійного жителя або взагалі тільки приступив до імміграційного процесу, всі ці фактори залишаються в силі, при тому, що до них додається кілька інших.
Зокрема, для прийому на роботу людину, у якого немає статусу постійного жителя, роботодавцю потрібно провести складну і тривалу процедуру оформлення завіреного в HRDC запрошення на роботу, на що мало хто йде. Такого роду запрошення на роботу отримують фахівці, яких роботодавець добре знає і які йому дуже потрібні.
Наприклад, це може бути провідний фахівець у своїй області, відомий своїми публікаціями або своїми успіхами, або це може бути працівник великій міжнародній компанії, запрошення на роботу для якого оформляється в межах переведення з одного відділення в інше, і т.д.
Якщо вас не знають, і ви розраховуєте просто на вдачу, що кому-то опинитеся потрібні, то шанси таким чином отримати запрошення на роботу вкрай малі.
Іншим фактором є те, що перш ніж вас візьмуть на роботу, вам потрібно буде пройти кілька інтерв’ю. У кращому випадку з вами можуть провести попереднє інтерв’ю через телефон або скайпу, але вам в будь-якому випадку потрібно буде приїхати зустрітися особисто з роботодавцем. Тобто у вас повинна бути можливість з’явитися в канадський офіс компанії в призначений вам час.
Нарешті, якщо якась компанія шукає фахівця, то зазвичай він їй потрібен в поточний момент, а не через рік. Тому ви можете починати пошук роботи в будь-який час, проте повинні розуміти, що навряд чи він буде успішним. Кращою стратегією пошуку роботи в цьому випадку буде встановлення контактів з потенційними роботодавцями або працівниками цих компаній, які можуть звернути на вас увагу.
Перш ніж приступати до пошуку роботи
Перше, що потрібно зробити, це визначитися, на якого плану позиції ви збираєтеся претендувати, і з якою спеціалізацією. Ви повинні усвідомлювати, що компанія шукає фахівця на конкретну позицію з цілком певним набором виконуваних функцій, і ви повинні задовольняти цим вимогам.
Тому важливо визначитися з тим, ким би ви хотіли та могли працювати, і що ви можете запропонувати компаніям і організаціям, які шукають такого роду фахівця. З одного боку, це допоможе вам визначитися зі стратегією пошуку роботи, з іншого – краще підготувати своє резюме і лист до роботодавця, щоб на нього звернули увагу.
Resume і Cover Letter
Важливим елементом процесу пошуку роботи є підготовка свого резюме (Resume) і листи до роботодавця (Cover Letter). Резюме (Resume) – це сама загальна інформація про вашу освіту, досвід роботи та трудових навичках, представлена в структурованому вигляді. Головним завданням резюме є надання найбільш важливою інформацію про вас роботодавцю, щоб він зміг зрозуміти, якого рівня фахівцем ви є.
З одного боку, інформації повинно бути достатньо, щоб показати ваші професійні навички і ваш потенціал. З іншого – резюме можна перевантажувати зайвою інформацією, вона повинна бути легко сприймається. Тому важливим елементом резюме є форматування і підбір шрифту, для того, щоб виділити найголовніше, а другорядну інформацію зробити не такий помітною.
Лист до роботодавця (Cover Letter)- дуже важливий документ, на який варто звернути особливу увагу. Оскільки резюме містить багато фактичної інформації з перерахуванням ваших навичок і описом вашого досвіду роботи, то в ньому легко заплутатися і втратити важливі моменти.
У листі до роботодавця у вас є можливість у стислій формі підкреслити ваші головні переваги, не вдаючись у деталі, і показати, чому саме ви будете найкращим кандидатом на відкриту робочу позицію. Часто саме такий лист підштовхує роботодавця до того, щоб вивчити ваше резюме більш уважно. Варто сказати, що при пошуку роботи, особливо першої, потрібно бути готовим до різного рівня позиціях і різної спеціалізації. Тому вам варто підготувати кілька варіантів резюме (як мінімум 2-3), які ви будете посилати з урахуванням специфіки відкрилася вакансії.
Якщо говорити про лист до роботодавця, то його краще редагувати кожен раз під конкретну позицію. Принаймні, у роботодавця має скластись враження, що його написано конкретно для нього, а не є стандартним, яке розсилається всім підряд. Ви повинні показати, що ви реально зацікавлені в даній позиції, і вашим завданням є встановити контакт з роботодавцем.
Стратегія пошуку роботи
Якщо говорити про пошук роботи, то єдиного універсального шляху в цій сфері немає, процес цей індивідуальний і якоюсь мірою творчий. Тобто багато що залежить від вашої спеціальності і вашого рівня підготовки, а також ваших особистих якостей. Проте є кілька найбільш поширених способів, якими ви можете скористатися.
Найнадійнішим є пошук роботи за рекомендацією знайомих, які в курсі відкрилися вакансій. Багато компаній не афішують, що вони шукають фахівця. Найчастіше необхідність в такому фахівці оформляється в процесі роботи, і співробітники компанії в курсі, що є вакансія. У зв’язку з цим важливо, щоб всі ваші знайомі знали, що ви шукаєте роботу, при нагоді могли повідомити вам про це і порекомендувати вас. Тому заздалегідь починайте вибудовувати мережу знайомств, використовуючи в тому числі соціальні мережі і різного роду форуми, беріть участь в масових заходах, на яких можна з кимось познайомитися, і т.д.
Іншим способом є відстеження оголошень про наймання. Використовуйте спеціалізовані сайти на інтернеті, на яких містяться оголошення про найм на роботу, і на яких можна поставити своє резюме. Зробіть пошук в інтернеті сайтів компаній, які працюють в тій області, в якій ви є фахівцем, і пошліть в них лист з пропозицією своїх послуг і прикладеним резюме.
Ви також можете скористатися послугами компаній, які займаються працевлаштуванням (employment agencies). Послуги цих компаній зазвичай безкоштовні, оскільки вони отримують винагороду від компанії, яка наймає вас на роботу. Працювати мати сенс тільки з однією компанією, максимум 2-3.
Річ у тому, що рекрутські компанії відстежують всі, що з’являється на ринку, і посилають туди ваше резюме. У тому випадку, якщо до роботодавця прийде ваше резюме з двох різних джерел, то він його розглядати не буде, щоб уникнути конфлікту інтересів. Тому при виборі рекрутської компанії варто бути обережним. Потрібно попередньо з’ясувати, наскільки хороша дана компанія, з якого плану фахівцями вона працює і з якого калібру компаніями.
Нарешті, ви можете звернутися в найближчий Employment Resource Centre або Service Canada Centre, вони можуть вас краще зорієнтувати, як краще організувати пошук роботи. Там же вам допоможуть скласти резюме і лист до роботодавця, якщо з цим у вас будуть якісь проблеми.
Проведення оцінки вашої освіти та отримання ліцензій
У Канаді існують кілька служб, які проводять оцінку вашої освіти на предмет, якого канадському еквіваленту воно відповідає. Таку оцінку проводити зовсім не обов’язково, оскільки при прийомі на роботу вона звичайно не потрібно, достатньо того, що ви вказуєте наявність у вас диплома. Однак попросити чи ні надати оцінку вашої освіти в канадських оціночних організаціях цілком залежить від роботодавця.
Тому завжди є ймовірність, що хтось із роботодавців попросить надати таку оцінку. Більш того, прикладена до вашого резюме копія оцінки вашої освіти зовсім не завадить. Варто сказати, що ряд професій (близько 20% з найбільш поширених) вимагає ліцензування. Тобто наявності диплома або сертифіката про закінчення навчання за тією чи іншою спеціальністю буває недостатньо для того, щоб працювати по тій чи іншій спеціальності, якщо потрібна ліцензія.
Зазвичай для отримання ліцензії потрібно вступити в члени професійної асоціації та скласти кваліфікаційні іспити. Також часто потрібно пройти професійну тренування, протягом якої ви повинні працювати під наглядом фахівця зі стажем. Прикладом професій, які вимагають ліцензування, можуть бути електрики, сантехніки, лікарі, інженери, архітектори, юристи й т.д.
Якщо ваша спеціальність потребує ліцензування, зверніться в відповідну професійну асоціацію і дізнайтеся правила отримання ліцензії.
Отримання канадського досвіду роботи (Canadian experience)
Одним з найскладніших моментів для нових іммігрантів при пошуку їх першої роботи є відсутність канадського досвіду роботи. Хоча дана практика зазвичай вважається несправедливою стосовно нових іммігрантів, проте з точки зору роботодавців вона цілком виправдана. Тому варто з розумінням поставитися до позиції тих, хто вам наймає, і постаратися знайти рішення цієї проблеми. Варто сказати, що відсутність канадського досвіду роботи не є якимось непереборною перешкодою. Всі іммігранти рано чи пізно влаштовуються на роботу.
По-перше, роботодавці по різному дивляться на наявність канадського досвіду, для багатьох він не є визначальним фактором, особливо в невеликих компаніях. Дуже важливо, наскільки ваше освіту і ваш досвід роботи за кордоном здасться роботодавцю достатнім, щоб він зацікавився вами. Часто канадським роботодавцям буває досить рекомендацій з вашого колишнього місця роботи, особливо якщо він може зателефонувати туди і розпитати про вас.
По-друге, дуже важливо, як ви себе можете подати. Добре складене резюме та лист, а потім адекватна поведінка на інтерв’ю буває достатнім, щоб відсутність канадського досвіду роботи перестало бути проблемою.
Проте, якщо відсутність канадського досвіду роботи не дозволяє вам швидко вирішити питання з працевлаштуванням, то варто піти попрацювати волонтером (volunteer). Ви можете звернутися в яку-небудь компанію або громадську організацію для того, щоб попрацювати там безкоштовно. У Канаді робота волонтером поширена досить широко, особливо в громадських організація, і канадські компанії при прийомі на роботу завжди враховують таку роботу. Існує досить багато організацій, які допомагають влаштуватися волонтером в організацію, в якій є місце.
Нарешті, часто перша робота в Канаді буває не такою добре оплачуваною, як того хотілося б, і не того рівня, на який ви розраховуєте. При цьому багато новоприбулі іммігранти вважають, що вони гідні більшого, і шукають ту роботу, яка б влаштувала їх у всіх відносинах, відмовляючись розглядати все інше. Такий шлях в більшості випадків помилковий.
Ваше завдання на першому етапі вашого життя в Канаді роздобути першу роботу, а з нею і канадський досвід роботи. Після закінчення 6-8 місяців ви можете починати шукати нову роботу, на що влаштовують вас умовах, або просити про підвищення зарплати на поточному місці роботи. Зазвичай зарплата в перші 2-3 роки у нових іммігрантів підвищується істотно, часом на 40-50% від початкової суми.
Прийом на роботу
Якщо вас вирішать прийняти на роботу, то вам буде запропоновано Job Offer (пропозиція про роботу у вигляді чернетки контракту), в якому будуть обговорені умови, на яких вас беруть на роботу, включаючи розмір вашої зарплати. У деяких випадках ви можете торгуватися, в першу чергу про розмір зарплати, проте багато в чому все залежить від позиції роботодавця з цього питання, наскільки він готовий до переговорів.
Запропонована робота може бути постійною (full-time), або робота на контрактній основі (contract).
Full-time. Вас приймають на постійну роботу, з фіксованим робочим днем. Крім зарплати, компанії часто пропонують системи benefits (оплата послуг дантиста, страхування життя і т.д.). Чим більше компанії, тим краще система benefits, яку вам запропонують. Компанія платить за вас в пенсійний фонд, у фонд страхування на випадок безробіття, і т.д.
Contract. З вами укладають контракт на певний термін, протягом якого ви повинні виконувати обумовлені в контракті обов’язки. Все, що ви отримуєте від компанії – тільки оплату відповідно до контракту. Всі відрахування до фондів (пенсійний, страхування від безробіття і т.д.) робляться вами особисто.
Великою перевагою роботи за контрактом є те, що зазвичай зарплата в цьому випадку вища за ту, що виплачується при роботі на постійній основі. Крім того, робота за контрактом розглядається податковими органами як “self-employed” і дозволяє частину зароблених сум списувати на витрати, тим самим зменшуючи дохід, який повинен обкладатися податками.
У Канаді немає трудових книжок або їх аналога. Все замінюють рекомендаційні листи. Відносини роботодавця і найманого працівника в провінції Онтаріо регулюються документом, який називається Employment Standards Act. Повний текст документа ви можете отримати, звернувшись в будь-який з офісів провінційного міністерства праці (Ministry of Labour).