Меню Закрити

Отримання вищої освіти в Канаді

Канада має дуже сильну систему післяшкільної та вищої освіти у 2024 році, в першу чергу університетського рівня. При цьому більшість кращих університетів Канади знаходяться в провінції Онтаріо.

Отримання вищої освіти в Канаді

Види післяшкільної освіти

Основними видами навчальних закладів, які пропонують спеціалізоване навчання для тих, хто закінчив канадську школу (для провінції Онтаріо це Secondary School), є наступні:

  • університети (Universities), аналогом яких є вищі навчальні заклади пострадянського простору;
  • коледжі (Colleges), аналогом (хоча і не прямим) є радянські технікуми;
  • vocational schools, trade schools і community colleges, які якоюсь мірою є аналогом радянських ПТУ і курсів для отримання робітничих професій.

Після закінчення університету і ряду коледжів (окремі програми) студент отримує освіту рівня Bachelor degree (аналог “бакалавр”). Це утворення вважається першим рівнем вищої освіти (graduate degree). Після закінчення професійних курсів, які не дають освіту рівня graduate degree, учень отримує trade certificate або аналогічний документ.

Всі навчальні заклади післяшкільного освіти є незалежними організаціями, які отримали відповідні ліцензії від уряду, які самі визначають програми навчання, вартість навчання, і правила прийому. Тому з усіх питань, пов’язаних з надходженням, потрібно звертатися в той навчальний заклад, в яке ви збираєтеся вступати, оскільки там, і тільки там вам можуть сказати, на що ви можете розраховувати і на що немає, і що від вас вимагається, щоб вас прийняли.

Як здійснюється вступ в той чи інший навчальний заклад

Хоча правила прийому визначає кожен навчальний заклад виходячи зі своїх установок, проте існує загальна процедура, про яку мова піде нижче. Варто сказати, що вона кардинально відрізняється від тієї, що існує на пострадянському просторі.

Для початку варто відзначити, що в Канаді в установи післяшкільного освіти немає вступних іспитів, прийом здійснюється на основі оцінок, отриманих в школі. Стосовно до провінції Онтаріо мова йде про оцінки за предмети, отримані в Secondary School.

Потім, заяву на прийом подається заздалегідь. Наприклад, для вступу до університету заява подається приблизно в лютому-березні, тобто до закінчення школи. До заяви додаються виписка з оцінками, а також прикладається список всіх позашкільних досягнень – наприклад, спортивні досягнення, громадська робота, участь в різних заходах, які показують ваш життєвий досвід і т.д. Також прикладаються рекомендаційні листи від людей і організацій, які мали з вами справу, і які можуть сказати про вас щось хороше. Причому все це, що не має відношення до ваших навчальним досягненням, грає важливу роль під час вступу.

Подавати заяву можна відразу в кілька навчальних закладів – наприклад, ви можете подавати заяву в кілька університетів і коледжів одночасно. В результаті розгляду ваших заяв ви можете отримати запрошення відразу від декількох навчальних закладів, після чого вам потрібно вибрати, яке з цих запрошень взяти.

Часто навчальні заклади, щоб привернути до себе учнів з високими академічними чи іншими (спортивними, артистичним і т.д.) досягненнями, пропонують фінансову допомогу – scholarship.

Подача заяв паралельно в кілька навчальних закладів в першу чергу робиться для підстраховки, тобто щоб були альтернативи, якщо відмовлять в тому навчальному заяві, яку ви намітили як вибір номер один. Наприклад, якщо ви хочете вчитися в Торонто, причому вас в першу чергу привертає University of Toronto, який є найкращим університетом Канади, то вам неодмінно потрібно подавати туди заяву. Однак немає гарантій, що вас туди приймуть.

Тому розумно подавати також заяву до університетів з більш низьким рейтингом, але які також знаходяться в Торонто – це York University і Ryerson University. Потім, коли ви отримаєте запрошення, ви вже будете вирішувати, що вибрати.

Університети Канади

Університетом в Канаді називається навчальний заклад, яке орієнтований на те, щоб дати студентам академічні знання в тій чи іншій професійній області. Навчання в університеті дає повноцінну вищу освіту (graduate degree), яке є утворенням рівня Bachelor degree (аналог “бакалавр”). Зазвичай для отримання Bachelor degree потрібно 3 роки. Однак є більш складні програми (” honours degree “), які вимагають для завершення 4 роки. Їх зазвичай закінчують для того, щоб продовжити навчання для отримання більш високого освіти – Master degree (аналог “магістр”).

Однак далеко не всі університети дають можливість продовжити навчання для отримання Master degree, і тим більше для отримання освіти рівня Ph.D. (доктора наук). Саме можливість отримання освіти більш високого, ніж Bachelor degree, визначає рівень того чи іншого університету.

Тепер про те, як проходить навчання. При вступі до університету учень вибирає програму, за якою він планує вчитися. Для того, щоб закінчити цю програму і отримати диплом, студент повинен взяти певну кількість курсів (він вибирає їх зі списку рекомендованих) і успішно закінчити кожен з них. За кожен курс дається певна кількість балів (credits).

Освіта вважається закінченою, коли студент набере необхідну кількість балів. При цьому студент сам визначає, коли і які курси відвідувати (тобто він сам формує свій розклад), і яка кількість курсів брати протягом семестру.

Варто сказати, що на додаток до двох звичайним семестрах (осіннього і весняного) можна приплюсувати і літній семестр, який є додатковим. Зазвичай до навчання в літній час вдаються тоді, коли потрібно заново взяти той курс, за яким отримана невисока оцінка або який взагалі не вдалося успішно завершити, або коли є бажання закінчити навчання раніше.

Наприклад, використовуючи літній семестр, можна скоротити час навчання і здобути освіту нема за чотири роки, а за три. З іншого боку, ви можете вчитися набагато довше, якщо будете брати додаткові курси або скасуєте на час своє навчання.

Часто університети пропонують комбіноване освіту для отримання дипломів за різними спеціальностями. Така можливість з’являється завдяки тому, що для різних видів освіти потрібно брати одні і ті ж курси. Якщо до вже взятих курсів за основним фахом (major) взяти додаткові курси, то ви можете отримати диплом з основною спеціальністю і освітою в minor (тобто додаткова спеціальність), або “double major”, тобто два основних освіти.

Навчання для отримання освіти рівнів Master degree і Ph.D будується за тим же принципом, що і отримання освіти рівня Bachelor degree, тобто також потрібно взяти певний набір курсів, за які студент отримує кредити (credits). Однак істотною відмінністю цих двох рівнів є те, що студент повинен вести наукову роботу і в результаті повинен підготувати дипломну роботу. Тобто крім набору потрібної кількості кредитів він також повинен показати свою здатність займатися дослідженнями.

Також варто відзначити різницю між навчанням на рівень Ph.Dв Канаді (і взагалі в Північній Америці) і навчанням в аспірантурі / докторантурі на пострадянському просторі. У першому випадку, крім ведення наукової роботи, також проходить повноцінне навчання з відвідуванням лекцій і здачею іспитів, чого немає в аспірантурі / докторантурі.

Відмінністю університетів від інших навчальних закладів післяшкільного освіти є наявність дослідницької бази і проведення наукових розробок. Також університети пропонують навчання в таких спеціальних областях, як медицина і юриспруденція. У Північній Америці ви не можете чинити на дані спеціальності відразу після школи, для цього потрібно пройти попереднє навчання на програмах, які призводять до накопичення Bachelor degree.

При цьому надходження на медичний факультет (Medical School) вимагає закінченої освіти з переважанням біологічних і хімічних дисциплін, і складання спеціального тесту MCAT. Для вступу на юридичний факультет (Law School) потрібне утворення не нижче рівня Bachelor degree уздовж будь-яких спеціальностей, і здача спеціального тесту LSAT.

Коледжі Канади

На відміну від університетів, в яких даються в першу чергу академічні знання, коледжі орієнтовані на викладання прикладних знань і навчання практичним навичкам. Вони часто пропонують однорічні програми з отриманням в кінці навчання сертифікатів, або 2-3-річні програми з отриманням диплома. Деякі програми дозволяють отримати початкову вищу освіту рівня Bachelor degree.

Як правило, навчання в коледжі дає змогу здобути освіту трохи нижче того, що можна отримати в університеті. Наприклад, якщо в університеті можна здобути освіту інженера, то в коледжі можна здобути освіту техніка або механіка; якщо в університеті можна здобути освіту юриста, то коледжі ви отримаєте освіту паралігала (тобто юридичної помічника).

У коледжі також проходять перепідготовку ті, хто має вищу освіту, для розширення своїх професійних навичок.

Ліцензування

Ряд професій в Канаді вимагає отримання ліцензії. Це означає, що отримавши диплом, ви не можете працювати за тією спеціальністю, за який ви вчилися, до тих пір, поки не отримаєте ліцензію. Наприклад, отримавши диплом інженера, ніхто вас не візьме на роботу інженером, поки у вас не буде ліцензії.

Канада

Ліцензію видають незалежні професійні організації, яким урядом дано відповідні повноваження. Кожна з таких організацій має свої правила і вимоги, які потрібно виконати, щоб вас прийняли до лав цієї організації і дали дозвіл займатися професійною діяльністю по отриманої вами спеціальності.

Наприклад, щоб ви могли працювати як інженер або архітектор, ви спочатку повинні два роки пропрацювати в якості стажера під керуванням ліцензованого інженера або архітектора. Потім ви повинні скласти кваліфікаційний іспит (часто не один), і лише тоді ви отримаєте ліцензію. При цьому ліцензію можна втратити, якщо були порушені правила професійної асоціації або були зроблені помилки. Після втрати ліцензії ви не маєте права займатися професійною діяльністю.

Тому важливо розуміти різницю між отриманим освітою і ліцензією. Без потрібного освіти ви не зможете отримати ліцензію, однак без ліцензії ви не можете працювати за отриманою спеціальністю. Це часто є причиною нерозуміння з боку наших земляків, які іммігрують до Канади. Дуже часто доводиться зустрічатися з думкою, що освіта, отримана поза Канади, не зізнається, і тому фахівці з країн пострадянського простору не можуть працювати в Канаді за фахом.

Насправді освіта не має значення – йдеться про те, що нашим землякам також потрібно отримувати ліцензію, на загальних підставах, а зробити це не зовсім просто. Але умови однакові для всіх – тобто через те ж саме проходять канадці, які отримали освіту в канадських університетах. Варто також сказати про те, що ліцензії повинні отримувати не тільки фахівці, які отримали вищу освіту, такий підхід діє на всіх рівнях професійної підготовки. Наприклад, електрики і механіки також повинні отримувати ліцензію.

Водночас великий спектр спеціальностей не вимагає ліцензування – наприклад, не потрібно отримувати ліцензію фахівцям у сфері інформаційних технологій, маркетологам, біологів, хіміків і т.д.

Стипендії в Канаді

Студентам в канадських навчальних закладах стипендії не платять, в той час, як існують різні види фінансової допомоги. У провінції Онтаріо головною з них є Ontario Student Assistance Program(OSAP). Це позика на навчання, видається з фонду, який створений урядом провінції Онтаріо. Отримати дану позику може не кожен, є певні вимоги, яким повинен задовольняти учень.

Зокрема, однією з вимог є те, що учень повинен бути громадянином Канади або мати статус постійного жителя, а також бути резидентом провінції Онтаріо як мінімум останній рік. Розмір позики визначається в першу чергу вартістю навчання та вартістю проживання, але зазвичай не перевищує $ 12,000 доларів в рік.

Ця позика є безвідсотковим на весь час навчання. Однак відразу після закінчення навчального закладу на всю суму позики почнуть нараховуватися відсотки. Також відразу після закінчення навчального закладу необхідно почати виплачувати дану позику (в деяких випадках дається додатковий термін 6 місяців, протягом якого ви звільняєтесь від виплати позики).

Іншою формою фінансової допомоги є разова стипендія scholarship , яка виплачується в якості заохочення для покриття витрат на навчання. Дається вона в основному тим учням, які показали високі результати в навчанні або проявили себе в інших сферах (наприклад, виступають на спортивних змаганнях за навчальний заклад, і т.д.). Ці стипендії є безповоротними, тобто їх не потрібно повертати.

Kpimscholarship, існує велика кількість разових заохочень – грантів (grants), які засновуються різними організаціями, фондами та компаніями. Найкраще про них дізнаватися в тих навчальних закладах, в які ви чините або вже вчитеся.

Список університетів з G13

Всього в Канаді діє 83 університету. З них 7 університетів знаходиться в Монреалі (провінція Quebec), ще 7 університетів знаходиться у Ванкувері (провінція British Columbia), 6 в Галіфаксі (провінція Nova Scotia), 5 в Торонто (провінція Ontario), 3 в Оттаві (провінція Ontario). Найстарішим університетом Канади є Universite Laval, розташований у Квебек-сіті (провінція Quebec), заснований в 1663 році. Найбільша кількість студентів (87 тисяч) навчається в University of Quebec, який також розташований у Квебек-сіті (провінція Quebec).

Серед всіх канадських університетів виділяються 13, які лідирують в області наукових досліджень, і які часто називають G13. Всього в них навчається 428,000 студентів, і на частку цих університетів доводиться 66% всіх наукових досліджень. Майже половина цих університетів (6) знаходиться в провінції Онтаріо.

Список університетів з G13 наводиться нижче:

  • Альбертський університет (Едмонтон, Альберта)
  • Університет Британської Колумбії (Ванкувер, Британська Колумбія)
  • Університет Калгарі (Калгарі, Альберта)
  • Університет Далхоузі (Галіфакс, Нова Шотландія)
  • Universite Laval (Квебек, Квебек)
  • Університет Макгілл (Монреаль, Квебек)
  • Університет Макмастера (Гамільтон, Онтаріо)
  • Монреальський університет (Монреаль, Квебек)
  • Університет Оттави (Оттава, Онтаріо)
  • Королівський університет (Кінгстон, Онтаріо)
  • Університет Торонто (Торонто, Онтаріо)
  • Університет Ватерлоо (Ватерлоо, Онтаріо)
  • Університет Західного Онтаріо (Лондон, Онтаріо)

Якщо говорити про провінцію Онтаріо, то тут знаходиться 19 університетів.

Статті по темі