Канада належить до числа країн, чиє населення, в основній своїй масі складається з іммігрантів, які приїхали в пошуках кращої долі. Територія її розділена на провінції, у кожній з яких більшою чи меншою мірою представлені певні національності. Самою “українською” стала провінція Манітоба. Її головне місто Вінніпег щорічно приймає сотні претендентів на нове життя з країн пострадянського простору.
Провінція Манітоба в Канаді
Манітоба займає велику територію в центрі Канади. Вона багата на озера, ліси і родючі грунти. Тому не дивно, що у неї добре розвинене сільське господарство, тваринництво, а також промислові види діяльності. Однак цю провінцію не можна назвати аграрної. У ній працюють промислові підприємства, торгові, логістичні та будівельні компанії.
Всього в провінції проживає 1,2 мільйона осіб. За статистикою на 2025 рік 4% з них припадає на частку українців, які переїхали в Канаду. Українська громада більш численна. Кількість її членів досягає 14% від населення. Ще один пласт україномовних жителів представляють євреї. Їх у Манітобі налічується 2%.
Безробіття в провінції не перевищує 5%, що нижче, ніж середній показник по Канаді. У Манітобі постійно відчувається нестача трудових ресурсів, тому влада провінції з задоволенням приймають здібних і освічених людей з інших країн, здатних запропонувати послуги висококваліфікованих фахівців.
Клімат в провінції відрізняється різкою континентальністю. Тому місцеві жителі повною мірою відчувають і холод взимку, і спеку влітку. Погода позначається і на місцевій флорі і фауні. Ліси переважно представлені соснами, березами й тополями. Озера є центром життя різних порід риб і птахів. А в північній частині території зустрічаються білі ведмеді.
Практично половина всього населення воліє жити в розвинутому і культурному Вінніпезі. Саме у столиці зосереджені ділові офіси, торговельні центри, театри, спортивні споруди. Тут же розташовані представництва Boeing, а також знаходиться Манітобського університету, який входить до числа 500 кращих академічних закладів світу. Вінніпег займає 8 місце за величиною серед інших міст Канади.
Середній розмір зарплати в провінції складає приблизно 1000 доларів США. Але за рахунок низького рівня витрат на харчування, оренду житла і комунальні послуги, жителі Манітоби можуть дозволити собі досить комфортну життя. Податкові ставки в провінції також невисокі, завдяки чому в цій місцевості зафіксовані найсуттєвіші серед канадських провінцій показники щодо купівлі населенням нерухомості.
Манітоба є не тільки ділової, культурної та промисловою територією. У провінції широко розвинений міжнародний туризм. До пам’яток Манітоби можна віднести:
- Природні заповідники, населені рідкісними видами тварин;
- Картинні галереї;
- Собор Святого Боніфація;
- Музей освоєння Канади;
- Музей прав людини;
- Мис Колумбії;
- Річку Нельсон;
- Національний парк верхової їзди.
Природні заповідники займають на карті провінції значну площу. Деякі з них володіють унікальним статусом і були створені для збереження зникаючої фауни. Навіть дикі тварини в парках не бояться людей і охоче дозволяють робити фото.
Українська громада в Манітобі
Українська громада об’єднує всіх україномовних мігрантів, які живуть в Манітобі. Незважаючи на відносно невелику чисельність, громада активно функціонує. У провінції випускається журнал “Вісник Манітоби”, виходить газета “Наші в місті”, працює українська радіостанція. Всі ці засоби масової інформації не тільки розважають і інформують мешканців про події в країні, але і виконують рекламні функції, розміщуючи оголошення про послуги і товари, пропоновані україномовними членами громади.
Українська діаспора дбайливо зберігає культуру та мову України. В різний час року в провінції проводяться фольклорні фестивалі та дні культури, що об’єднують професійні та самодіяльні колективи. В україномовній громаді іноземці отримують можливість познайомитися з національною кухнею, побачити традиційні українські костюми і предмети побуту.
Крім підтримки національних традицій громада допомагає українцям здійснити еміграцію в Канаду:
- Виписує рекомендаційні листи для участі у програмі з переселення;
- Пом’якшує адаптацію на новому місці;
- Підтримує приїжджих фінансово;
- Допомагає знайти роботу.
Багато членів громади є громадянами Канади в другому і третьому поколінні, але не бажають втрачати зв’язок зі своєю історичною батьківщиною, вивчають мову та літературу. Для цих цілей в громаді існують українські школи, в яких діти проходять навчання за програмами початкових і середніх класів.
Імміграційна програма Манітоби
У Манітобі діє спеціальна провінційна програма, націлена на залучення і переселення нових громадян, що володіють потрібними для регіону спеціальностями. Скористатися нею досить просто. Головне, щоб кандидат відповідав всім затвердженим вимогам, які передбачають наявність:
- Віку від 21 до 49 років;
- Вищої освіти;
- Затребуваної професії;
- Досвіду роботи;
- Достатнього рівня знання англійської мови.
Провінція потребує не тільки робітників і технічних спеціальностях. Для забезпечення комфортного проживання нових громадян на своїй території, влади Манітоби залучають фахівців в області фінансів, медицини, спорту, культури та педагогіки.
Крім спільної програми, встановленої для всієї провінції в цілому, існує і окреме відгалуження від неї, дія якого поширюється лише на одне місто. Називається він Морден, і славиться зосередженням підприємств, заводів і фабрик, які потребують у великій кількості персоналу різної кваліфікації. У Мордені потрібні представники робочих спеціальностей.
Основними вимогами до кандидатів є:
- Вік від 21 до 45 років;
- Навчання фахом не менше року;
- Дворічний досвід роботи у режимі повної зайнятості за останні 5 років;
- Відсутність рідні в інших регіонах Канади;
- Результат IELTS не нижче 5 балів;
- Наявність фінансових засобів на період працевлаштування і адаптації;
- Бажання жити в Мордені.
На розгляд заявки відводиться 3-5 місяців. При позитивному результаті роботодавець оформляє на кандидата дозвіл на роботу. На підставі цього документа мігрант може подати папери на оформлення посвідки на проживання, і протягом 9-12 місяців отримати статус постійного жителя країни.
Щоб залучити фахівців у регіон представники канадської провінції нерідко приїжджають в інші країни на спеціально організовані інформаційні сесії, проходять в рамках міжнародних ярмарків вакансій. На такому заході роботодавець і потенційний працівник можуть знайти один одного і на місці підписати контракт, що дає право на участь в провінційній програмі.
Канада належить до країн з м’якою міграційною політикою. Численні переселенські програми федерального і місцевого рівнів пропонують потенційним новим громадянам робочі місця за спеціальностями, стабільну зарплату, високий рівень життя та соціального захисту.