Ізраїль – популярний напрям імміграції для мешканців пострадянських країн. При наявності єврейських коренів переселитися в цю країну не надто складно. Але у 2025 році отримати посвідку на проживання (ПНП) в Ізраїлі можуть і іноземці інших національностей.
У чому переваги ПНП в Ізраїлі
Між Україною та Ізраїлем існує угода про безвізовий режим. Власники біометричних паспортів мають право перебувати в Ізраїлі протягом 90 днів з кожного календарного півріччя без оформлення будь-яких документів.
Але якщо вони планують провести в цій країні більш тривалий час, то повинні оформити довгострокову візу або посвідку на проживання (ПНП).
В Ізраїлі є кілька варіантів ПНП:
- посвідка на перехідне проживання (до 5 років);
- посвідка на тимчасове проживання (до 3 років);
- посвідка на постійне проживання (без обмеження терміну).
Володарі ПНП користуються такими ж правами, як і громадяни країни, але не беруть участь у виборах (місцевих і парламентських), не можуть займати виборні та деякі державні посади.
Посвідка на проживання в Ізраїлі для українців не надається автоматично при наявності нерухомості або бізнесу в країні. Людина, офіційно визнаний жителем Ізраїлю, має право на одержання допомог та послуг “Бітуах леумі” (Управління національного страхування), у тому числі на нарахування ізраїльського пенсійного стажу та отримання медичних послуг за страховим полісом. Він зобов’язаний підкорятися ізраїльським законам, платити податки та проходити службу в армії.
Хто може отримати ПНП
Дозвіл на проживання в Ізраїлі видається на підставі Закону “Про повернення” 1950 року (для репатріантів), Закону “Про в’їзд в Ізраїль” 1952 року (для інших категорій іноземців) або Закону України “Про закордонних працівників” 1991 року. Але посвідка на проживання в Ізраїлі легкодоступна тільки для етнічних євреїв.
Іноземці інших національностей можуть отримати статус тимчасових або постійних жителів Ізраїлю, якщо приїхали працювати на запрошення компанії або на навчання до ВНЗ, як священика іудейської релігії або учня релігійної школи, волонтера або члена сім’ї громадянина Ізраїлю.
ПНП можуть отримати подружжя етнічних євреїв (навіть якщо самі не є євреями), причому не тільки офіційні, але і цивільні.
Право на проживання в країні видається також дітям (у тому числі прийомних) громадян Ізраїлю та їх літнім батькам.
Окрема категорія – люди, які отримують ПНП з гуманітарних міркувань: біженці або люди з важкими захворюваннями.
Варіанти отримання посвідки на проживання
Найпростіший і надійний спосіб отримання дозволу на тимчасове проживання, а згодом постійне і громадянства, – участь у програмах репатріації. Але це доступно лише для етнічних євреїв або заявникам, які мають єврейське походження до третього коліна.
Крім того, для галахічних євреїв (тих, хто успадкував єврейську кров по лінії матері) обов’язковою умовою імміграції є приналежність до юдейської релігії. Якщо людина має єврейське коріння по батьківській лінії, то для нього допустимо атеїстичний світогляд.
Для громадян України найзручніший варіант оформлення репатріації – звернутися в ізраїльське консульство в рідній країні, представити документи, які підтверджують єврейське походження, і пройти співбесіду.
Якщо свідоцтва про етнічне єврейське коріння і мотиви переїзду в Ізраїль будуть визнані задовільними, здобувач отримує візу репатріанта (А1), яка дійсна 6 місяців. За цей термін здобувач повинен приїхати на територію Ізраїлю для постійного проживання.
Організаційними питаннями прийому іммігрантів займається Єврейське агентство «Сохнут». Репатріантам надаються безкоштовні квитки на авіапереліт в Ізраїль і можливість провезти додатковий багаж.
Після приїзду в Ізраїль галахічні євреї-іудеї стають громадянами країни відразу. Здобувачі інших категорій, також мають право на репатріацію, отримують так званий «посвідку на перехідне проживання», строк дії якої становить 5 років. Після цього вони можуть отримати ПМП або громадянство.
Неповнолітнім дітям репатріантів документ на право постійного проживання в країні видається без проміжних етапів.
Оформити статус репатріанта також можна в МЗС Ізраїлю, але для цього необхідно перебувати в Ізраїлі постійно, а перевірки можуть зайняти досить тривалий час.
При офіційно зареєстрованому шлюбі з громадянином Ізраїлю або володарем статусу постійного жителя в Ізраїлі іноземці отримують дозвіл на тимчасове перебування і роботу в країні на 1 рік. Протягом 5 років дозвіл можна продовжувати, після чого отримати право на постійне проживання.
Аналогічні умови створені й для тих, хто перебуває у цивільному шлюбі, але цей процес займе 7 років. Крім того, реальність подружнього союзу буде регулярно перевірятися відповідними службами.
Якщо в ізраїльського громадянина є літні батьки, які проживають в іншій країні, він може забрати їх в Ізраїль і оформити їм ПНП. Але це можна зробити, тільки якщо матері не менше 65 років, а батькові – не менше 67 років, і у них немає інших дітей за межами Ізраїлю.
Існують і інші варіанти того, як отримати посвідку на проживання в Ізраїлі. Наприклад, людина може приїхати в країну в якості студента (за візи А2), священика (по візі А3), або для роботи (за візи В1).
Якщо приїжджий проживає в Ізраїлі по довгостроковій візі понад 183 днів і задекларував намір жити в країні, а також зробив практичні кроки з побутового облаштування (купив нерухомість, записав дітей до школи й т. д.), він може отримати офіційний статус жителя Ізраїлю.
Проживши в країні 4 роки з тимчасовим дозволом на проживання, можна подати прохання на постійне проживання.
Пакети документів
Документи, які необхідно подавати для отримання ПНП в Ізраїлі, залежать від того, до якої категорії заявників ви ставитеся.
Репатріантам, які мають єврейське походження, та членам їх сімей необхідно пред’явити:
- Будь-які документи, які підтверджують національну належність заявника та її прямих родичів до третього коліна (паспорта чи свідоцтва про народження, довідки, виписки з будинкових книг або архівних документів, підтвердження від рабина, сімейні фото, довідки про поховання на єврейському кладовищі).
- Документи про цивільний стан (свідоцтва про народження, шлюб, розлучення тощо).
- Внутрішні паспорти.
- Військові квитки, оригінали або копії трудових книжок.
- Документи про наявну освіту (атестати, дипломи).
- Закордонні паспорти.
- Фотографії розміром 3х4 см.
- Довідки про відсутність судимості (на вимогу).
- Інформацію про родичів, які проживають в Ізраїлі (якщо вони є).
Процедуру оформлення статусу репатріанта рекомендують починати за 6 місяців до передбачуваного часу від’їзду.
Заявникам інших категорій знадобляться:
- Заява в консульство на видачу довгострокової візи.
- Громадянський та закордонний паспорти (оригінали та копії).
- Дві фотографії паспортного формату.
- Квитанція про сплату мита.
- Для виїзду на роботу: довідка про несудимість, медична довідка, довідка про проходження біометрії (дактилоскопіювання і біометричне фотографування).
- Для студентів: довідка про прийняття на навчання, видана ізраїльським ВНЗ, і підтвердження наявності фінансових коштів для оплати навчання й проживання в країні.
- Для священнослужителів – документ про підтвердження релігійного статусу.
Посвідка на проживання в Ізраїлі для неєвреїв оформляється за 1-3 місяці.
Громадянство Ізраїлю
Отримати громадянство Ізраїлю можуть:
- діти від матері-єврейки (галахічні євреї);
- діти та онуки євреїв;
- законні дружини євреїв;
- вдівці та вдови євреїв (якщо вони не вступали в шлюб з неєвреями);
- люди, які сповідують юдаїзм (незалежно від національності).
Правнуки євреїв не можуть стати громадянами Ізраїлю, але їм неважко отримати статус ПМП.
Після отримання громадянства Ізраїлю доходи, отримані за межами цієї країни, не обкладаються податками протягом 10 років.
Закордонний паспорт громадянина Ізраїлю (даркон) дозволяє їздити без віз у більш ніж 150 країн світу, в тому числі Канаду і Великобританію, а також отримати візу в США на 10 років.
Відмова у ПНП
Заявник може не отримати дозвіл на репатріацію або ПНП в Ізраїлі в силу багатьох факторів.
Найбільш часті причини відмови іноземцям в репатріації та в’їзді в країну:
- Неможливість правдиво довести єврейське походження.
- Зміна релігії (у галахічного єврея).
- Наявність судимості.
- Наявність психічних захворювань.
- Різні нестандартні ситуації, які пов’язані з походженням: народження поза шлюбом, усиновлення.
- Неповний комплект документів.
Оскаржити відмову можна, подавши позов до Верховного суду Ізраїлю.
Життя в Ізраїлі
Умови життя в Ізраїлі для вихідців з України можуть виявитися непростими. Влітку для людей, звиклих до помірного клімату, дуже жарко. На кордонах деяких районів країни йдуть військові дії, до того ж приїжджим не завжди легко адаптуватися до нових умов і мови.
Життя в Ізраїлі досить дороге, ціни на все високі, і для забезпечення гідного рівня життя потрібно багато працювати.
Найбільше україномовних, які приїхали в період масової імміграції 90-х років, проживають в Тель-Авіві, його передмісті Бат-Ямі та Хайфі, де можна досить легко знайти роботу.
Молоді люди, яких приваблює ідея соціальної рівності та життя на природі, можуть влаштуватися в кібуцу: в ці комуни приймають чоловіків та жінок молодше 35 років.
Багато іммігрантів з України працюють в туристичному бізнесі, у приморських містах – Ейлаті, Хайфі та інших.
Висновок
Існують різні варіанти, як отримати посвідку на проживання в Ізраїлі громадянину України. Вибір залежить від того, чи має претендент єврейські коріння. Якщо ні, отримати дозвіл на постійне проживання в країні буде непросто, але за певних умов можливо.