Меню Закрити

Як віднайти та довести єврейське коріння


Історія сім’ї та походження роду – питання, яким цікавляться багато жителів планети. Іноді це звичайна цікавість і спроба пояснити багато сімейні цінності та традиції, але в деяких випадках – необхідність, продиктована бажанням виїхати на споконвічну батьківщину. Як віднайти єврейські коріння, цікавиться кожен, хто має намір емігрувати в Ізраїль.

Як знайти та довести єврейські коріння

Для чого потрібно доводити єврейське походження

Якщо у ваші плани входять відвідини національних свят, молитов і синагоги, тоді нема потреби доводити походження. Досить просто знати, що ви єврей. Але існує цілий ряд ситуацій, коли одного лише слова і самовідчуття недостатньо.

Список причин, що змушують зайнятися вивченням свого генеалогічного дерева, досить широкий:

 • репатріація – переїзд до Ізраїлю;
 • вступ у право спадщини на території ізраїльського держави;
 • возз’єднання з родичами;
 • приєднання до єврейської громади.

В останньому випадку пошук єврейських предків необхідний, щоб мати можливість провести згідно з традиціями церемонію весілля, обрізання, або бути похованим так, як годиться справжньому єврею.

Довести єврейські коріння для імміграції належить тим, хто має намір перебратися в Ізраїль на ПМП і чиї батьки не поєднувалися ортодоксальним шлюбом. Це є обов’язковою умовою для тих, хто планує еміграцію до Ізраїлю на підставі закону про репатріацію, прийнятого в 1950 році.

Як шукати коріння

Заведено вважати, що євреєм кандидат може стати тільки у двох випадках:

 1. Якщо його мати була єврейкою.
 2. Якщо він прийняв юдаїзм за всіма законами Галахі.

Звідси висновок: можна спробувати довести єврейську належність матері. Перший крок, з чого почати пошук єврейських коренів, – збір збереглися від родичів документів:

 • свідоцтва про народження;
 • свідоцтва про укладення шлюбу;
 • військові квитки;
 • домові книги.

Якщо в якомусь із цих документів у графі “національність” буде зазначено “єврей”, значить, вам пощастило і подальша процедура не викличе проблем. Але така відмітка не обов’язково буде виявлена, адже багато євреїв змінювали свою національну приналежність.

В такому випадку перевірити наявність єврейських коренів можна наступними способами:

 • зібрати старі фотографії родини. Для початку слід розглянути, чи немає на знімках єврейської символіки: менор, ханукій, молитовників, зірки Давида та іншого. Значення буде мати будь-яка деталь, навіть потрапила в кадр випадково;
 • наступний спосіб відновити свій родовід – здійснити пошук єврейських коренів за прізвища. Значення мають насамперед дівочі прізвища. В цьому випадку є сенс копнути глибше, аж до прабабусь і прадідусів. Якщо вам вдасться знайти людей ще й зі схожими прізвищами, не полінуйтеся вивчити і їх життєвий шлях. Якщо нічого корисного в прізвищах знайдено не було, зверніть увагу на по батькові вашої рідні. Соломоновичі, Давидовичі, Мойсейовичі – всі ці по батькові можуть вказувати на те, що в родині були особи єврейської національності;
 • пошук в архівах – один зі способів, як довести єврейські корені, якщо немає документів. Так званий Кам’яний архів – база даних про поховання євреїв у Росії, Україні, Білорусі та інших країнах Російської імперії. У цій базі можна знайти відомості про могили предків.
Читайте також:  На яку допомогу та пільги можуть розраховувати репатріанти в Ізраїлі

У кожній країні існує установа, яка займається дослідженням генеалогічних ліній. Можна подати запит і отримати докладний опис родні на кілька поколінь тому, якщо, звичайно, інформація не була знищена у воєнні роки. Потрібно бути готовим до того, що послуга може виявитися платною. Вартість пошуку єврейських коренів може залежати від складності процесу і від того, робите ви це самостійно або через посередника.

 • якщо жоден зі способів не приніс результатів, можна переходити до наступного етапу – ДНК-дослідження. Коштує така експертиза дорого, зате дозволяє довести спорідненість з тими чи іншими особами аж до 50-го коліна. Отримана інформація дозволить навіть розпізнати, з якого регіону відбулися ваші предки.

Підтвердити єврейські коріння по тесту ДНК дозволяє матеріал, який береться зі слини або внутрішньої частини щік. Результати зможуть не тільки підтвердити національну приналежність, але й простежити історію пересування попередніх поколінь, місця їх проживання.

Як оформити зібрані докази

Підтвердженням національності є певний набір документів – анкети, архівні записи, свідоцтва про народження та шлюб. Безпрограшний варіант – виписки з архівів РАГСу.

Варто врахувати, що всі папери повинні бути оригінальними, датованих раніше 1987 року, і їх повинно бути як мінімум дві.

Як оформити зібрані докази

Молодому поколінню доводиться доводити свої коріння в кілька етапів:

 1. Спочатку довести, що єврейкою була бабуся.
 2. Потім довести національну належність матері.
 3. Після цього підтвердити свою спорідненість з матір’ю.

Мало знати, як визначити єврейські коріння – потрібно розуміти, що робити з отриманою інформацією. Всі відомості можна занести в спеціалізовані програми для побудови генеалогії. Скористайтеся безкоштовною PAF або купіть більш сучасні Ages, RootsMagic, GenBox. Для подачі у раввинат доведеться підготувати паперові оригінали всіх документів.

Що робити далі

Наступний крок – гіюр (входження в юдаїзм). Дана процедура передбачає не просто прийняття іншої віри, але і зміни в стандартах мислення, що обов’язково позначиться на способі життя, стосунки з близьким і навіть зовнішньому вигляді.

Подача заявки в раввинат починається з заповнення анкети та бесіди з рабином, який поцікавиться причинами прийняття юдаїзм, фактами біографії та наявністю єврейських коренів.

Після цього буде призначена зустріч з рабином для всіх родичів, які мають намір пройти гіюр. Якщо все пройде успішно, кандидата направлять на спеціальні заняття з підготовки до процедури. Остаточне рішення щодо права пройти гіюр приймає рабинський суд, який засідає у розширеному складі.

Читайте також:  Чи складно отримати статус біженця в Ізраїлі

Якщо єврейські корені не виявлено

Припустимо, ви з’ясували, як дізнатися, чи є в роду єврейські коріння, але пошуки не привели до бажаного результату. Емігрувати в Ізраїль можна і неєвреїв: на підставі законів «Про натуралізацію» і «Про громадянство».

Перший дає право на легалізацію при дотриманні наступних умов:

 • досягнення повноліття;
 • проживання в країні від трьох років з останніх п’яти;
 • наявність статусу постійного резидента;
 • володіння івритом;
 • наявність документа, що підтверджує початок процесу виходу з минулого громадянської належності.

Отримати громадянство Ізраїлю на підставі другого закону можуть:

 • діти, які народилися в Ізраїлі, за умови, що батько чи мати є ізраїльтянами;
 • діти, що народилися в інших країнах, за умови, що один з батьків має ізраїльське громадянство;
 • діти, що народилися після смерті батька чи матері-громадянки країни;
 • чоловіки та дружини ізраїльтян.

Переїхати можуть і батьки-пенсіонери, якщо їхні діти вже є резидентами ізраїльської держави.

Підсумки

Підтвердження єврейських коренів найчастіше потрібна тим, хто має намір переїхати до Ізраїлю на постійне проживання. Головне – довести, що мати кандидата була єврейкою. Зробити це можна декількома способами: знайти потрібні документи, провести архівне дослідження, зробити тест ДНК. Неєвреї можуть спробувати емігрувати на підставі натуралізації або закону «Про громадянство».

Як визначити єврейські коріння: Відео


Статті по темі