Меню Закрити

Як вступити до ізраїльського ВНЗ українцю

Дипломи університетів Ізраїлю визнаються у всіх державах, а сама країна займає друге місце у світі за кількістю громадян, які мають вищу освіту. У великій пошані випускники, які отримали тут диплом IT-спеціаліста і лікаря. Сюди приїжджають абітурієнти з усього світу, включаючи українців і жителів інших країн СНД. Їх приваблює якість освітньої системи та високий рівень підготовки. Як вступити до ізраїльського ВНЗ, буде цікаво дізнатися всім, хто планує провести студентські роки саме в цій країні.

Як вчинити в ізраїльський внз

Як влаштована система вищої освіти в Ізраїлі

Вища освіта в Ізраїлі, як і в Європі, включає три академічні ступені:

  • бакалаврат;
  • магістратуру;
  • докторантуру.

Тривалість навчання на тій чи іншій ступені залежить від обраної спеціальності. В середньому на бакалавра тут навчаються 3-5 років, на магістра – 1-2 роки.

Вища освіта в Ізраїлі передбачає написання національного екзамену та захист дипломної роботи після закінчення магістерської програми. Щоб стати доктором, доведеться провчитися ще 2-4 роки та завершити дослідний проект.

Заняття на першому ступені вищої освіти проходять 3-4 дні на тиждень. Студенти факультетів соціології та природничих наук закінчують навчання через 3 з половиною роки, інженери – через 4 з половиною, майбутні лікарі – через 5, середній медичний персонал отримує дипломи через 4 роки.

Навчання в Ізраїлі для іноземних громадян на магістратурі займає 6-7 годин щодня протягом усього тижня. Даний етап має у своєму розпорядженні двома програмами:

  • дослідницька – розрахована на тих, хто планує навчання в докторантурі;
  • прикладна – її обирають студенти, готові розпочати трудову діяльність відразу після отримання диплома магістра.

Вибір напрямку та ВНЗ

Сьогодні в країні функціонує 10 вищих навчальних закладів, які ведуть наукову роботу і присвоюють наукові ступені. За їх діяльністю слідкує Рада з питань вищої освіти. Він же контролює якість надання знань.

Що пропонують університети Ізраїлю, представлено в таблиці:

Навчальний заклад Опис Факультети
Тель-Авівський університет Один з найбільших вишів країни, що виник на початку 60-х років XX століття. Утворений шляхом злиття Школи права та економіки, Інституту природничих наук, Інституту юдаїки. Є провідним центром дослідницької діяльності. Університет має 17 факультетів. Провідне напрям – інженерно-технічне. Найбільш популярними є наступні факультети:
гуманітарні науки та мистецтво;
електроенергетика, технології та інженерну справу;
медицина і наука про життя;
соціальні науки та менеджмент;
природничі науки.
Техніон – Технологічний університет, Хайфа Заснований в 1912 році з ініціативи організації «Товариство допомоги євреям Німеччини». Навчання в Ізраїлі для іноземців саме в цьому виші буде цікава, якщо вони обрали напрям “математика та інформатика”. електротехніка;
картографія;
математика;
сільське господарство;
фізика;
хімія;
архітектура;
медицина;
педагогіка.
Єврейський університет м. Єрусалим Заснований в 1918 році як перший ВНЗ на території Палестини. Провідне напрям – гуманітарні науки. суспільні науки;
гуманітарні науки;
природничі науки;
сільське господарство;
медицина;
право;
педагогіка.
Університет Бен-Гуріона Розташований у місті Беер Шева. Має дві філії – в Ейлаті та Сде-Бокере. інженерія;
медицина;
комп’ютерні технології;
гуманітарні науки.
Університет міста Аріель Є наймолодшим ВНЗ країни. Заснований у 2005 році. соціальні та гуманітарні науки;
природничі науки;
інженерія;
науки про здоров’я.
Відкритий університет Підійде тим, хто шукає університети Ізраїлю для українців, у яких можна вчитися дистанційно, перебуваючи за кордоном. соціальні та гуманітарні науки;
природничі науки;
інженерія.
Інститут ім. Вейцмана У наукових колах відомий досягненнями в області біології. Розташований у Тель-Авіві. наука про життя/медицина;
природничі науки;
технології/інженерна справа;
інформатика.
Інститут ім. Вингейта Готує фахівців у сфері фізкультури та спорту. Має коледжем, спортивною базою. фізична культура;
спортивний менеджмент.
Інститут ім. Меїра Бар-Ілана Розташований у місті Рамат-Ган. Заснований в 1955 році. інформатика;
бізнес; юдаїка.

Як вступити

Вступ до ізраїльського ВНЗ можливе за кількома сценаріями:

  1. Відразу після школи. Для громадян СНД не буде достатньо лише шкільного атестата. Перш ніж подавати документи, абітурієнту доведеться пройти річні підготовчі курси («мехина» – еквівалент академічної різниці між ізраїльськими вищими навчальними закладами та університетами країн СНД) або один рік провчитися у вищому навчальному закладі на батьківщині.
  2. Перевестися з українського в ізраїльський університет. Для цього рівень і обсяг навчальної програми в рідному виші повинен відповідати ізраїльським вимогам. Крім того, кандидату потрібно здати психометрію і тест на знання івриту (рівень В2).
  3. Вступ на магістерські та докторські програми. Для початку доведеться звернутися в ізраїльське Міністерство освіти, щоб легалізувати свій іноземний диплом. Вимоги до вступників: середній бал має бути не нижче 80 («добре»), знання англійської мови та івриту на рівні А2 і В1.
  4. Отримання другої вищої освіти. Стати студентом ізраїльського вишу можна тільки після 18 років. Це означає, що навчання в Ізраїлі після 9 класу, можливо тільки в коледжі. Вимоги до тих, хто має намір отримати другу освіту, висуваються такі ж, як і до тих, хто поступає на перше.

Так виглядає вступний процес:

  1. Вибір навчальної програми та університету.
  2. Переклад диплома та атестата на іврит.
  3. Підготовка пакету документів.
  4. Проходження психометричного тестування, яке є обов’язковим для всіх іноземців, репатріантів і євреїв. Результати тесту – це критерій відбору в той чи інший навчальний заклад. Подати заяву на участь можна на порталі Ізраїльського центру випробувань і оцінювання. Проходження тесту можливе тільки на території ізраїльської держави.
  5. Отримання запрошення з ВНЗ.
  6. Звернення в ізраїльське консульство, де буде оформлена студентська віза в Ізраїль.

Пакет документів

Вибір напрямку і вузу

Щоб подати заяву на вступ до обраного навчального закладу, знадобиться наступний пакет паперів:

  1. Квитанція, що підтверджує сплату реєстраційного збору.
  2. Фото розміром 3х4 см.
  3. Копія паспорта із засвідченим нотаріусом перекладом на англійську мову або іврит.
  4. Копія диплома або атестата також з перекладом, завіреним нотаріусом.
  5. Результати психометрії.
  6. Сертифікат TOEFL або IELTS (при наявності).
  7. Резюме для вступників в магістратуру та докторантуру.
  8. Мотиваційний лист (тільки для тих, хто подає документи на програми магістратури або докторантури).
  9. Дослідницький проект (необхідний для всіх програм, які передбачають цей вид діяльності).
  10. Лист-підтвердження від наукового керівника, який згоден вести дослідний проект (тільки для програм, що передбачають наукову діяльність).

Подача документів на осінній семестр здійснюється в проміжку січень-травень (на деяких факультетах до червня), на весняний семестр – з грудня по січень.

Знання мови

Психометричний тест в Ізраїлі є єдиним для всіх абітурієнтів. Дев’ять завдань, які він містить, дають можливість перевірити кількісне і вербальне мислення кандидата, а також рівень володіння івритом і англійською мовою. Прохідний поріг – 400 балів. Абітурієнти, які складали тест рідною мовою, повинні будуть додатково пройти перевірку знань з івриту.

Рівень володіння англійською та івритом не повинен бути нижче А2 і В1 відповідно. Для деяких спеціальностей передбачені окремі умови. Приміром, вступають на факультети медицини, психології, права повинні показати високий рівень володіння державною мовою Ізраїлю.

Передбачається, що вже в процесі навчання студенти пройдуть додаткові мовні курси, щоб підвищити рівень англійської до В2 та івриту до С1.

Скільки коштує навчання

Отримати безкоштовну освіту в Ізраїлі іноземцям практично неможливо. На підтримку держави можуть розраховувати тільки студенти-репатріанти. Їм надаються спеціальні субсидії для оплати безпосередньо навчального курсу, а також для покриття витрат на гуртожиток, психометричний іспит, мовні курси.

Особам, які прибули до Ізраїлю для отримання освіти з-за кордону, доводиться платити на 25 % більше, ніж резидентам. В цілому ціни залежать від обраної програми та від ВНЗ.

У середньому розбіг цін за 1 навчальний рік виглядає так (в доларах США і в шекелях):

Навчальний заклад Програма бакалавріату Програма магістратури
Єврейський університет 7800/29356 17000/63982
Техніон 8000/30109 13000/48927
Тель-Авівський 11000/41400 17500/65863
Університет ім. Бен-Гуріона 11000/41400 11200/42152
Бар-Иланский університет 13000/48927 17500/65863
Відкритий університет 14000/52691 15900/59842

Є шанси отримати стипендію або грант

Ізраїльським студентам не заборонено працювати. Крім цього вони можуть спробувати отримати один із 32 типів стипендіальних та грантових виплат. Найбільш значущими серед них є:

  • Щорічна допомога від держави для репатріантів. Її розмір складає 2,5 тисячі доларів для тих, хто навчається на бакалавра та 3,6 тисячі доларів – для магістрів. В обмін на це стипендіат повинен 24 години на рік займатися волонтерською роботою протягом двох років.
  • Стипендії в Ізраїлі, які становлять 600 доларів.
  • Стипендіальний проект «Глобальна освіта» дає можливість претендентам отримати близько 20 тисяч доларів за 1 навчальний рік. Участь в програмі беруть Техніон, Єврейський і Тель-Авівський університети. У свою чергу стипендіату доведеться відпрацювати на батьківщині за отриманою спеціальністю не менше 3 років.
  • Грант від інституту Вейцмана, що виділяється кожен місяць для студентів магістерських програм в розмірі 1,5 тисячі доларів і для докторантів у розмірі 2000 доларів протягом всього курсу навчання.

Університет імені Бен-Гуріона і Техніон пропонують своїм студентам кредити на навчання без відсотка.

Проходження практики та стажування

Відмінним шансом вивчити іноземні мови та отримати диплом міжнародного зразка є програми по обміну студентами. Уточнювати, з ким саме співпрацює обраний ВНЗ, необхідно ще до надходження. Стажування в Ізраїлі можливі тільки для тих, кому ще не виповнилося 30 років.

Проходження практики та стажування

Найбільшою популярністю користується програма МАСА, яка розрахована на студентів таких напрямків:

  • медицина;
  • мультимедіа;
  • інженерія;
  • засоби комунікації;
  • менеджмент і маркетинг.

Проходження практики в ізраїльських компаніях – це безцінний досвід і можливість закріпитися в країні після закінчення навчання. Перспективних студентів підприємства знаходять самі.

Стажування для лікарів в Ізраїлі проходить у провідних клініках і медичних центрах країни – “Рамбам”, “Ассута”, “Шиба”.

Житло та харчування для студентів

Основна стаття витрат під час навчання (після оплати самого навчання) припадає на покриття рахунків за проживання.

Багато студентів вважають за краще орендувати квартири по 2-3 людини. Такий варіант обійдеться приблизно в 400 $ за місяць. Репатріантам та малозабезпеченим держава забезпечує місця в університетських гуртожитках.

Ті, хто не може дозволити собі найняти квартиру, також намагаються потрапити в гуртожитку. Вони не є безкоштовними, але коштують дешевше – в середньому 170 доларів в місяць. Розташовуються корпусу найчастіше поряд з самими університетами. При кожному виші є Рада студентів, до якого можна звернутися з будь-яких питань, у тому числі й побутовим.

Ще одна стаття витрат, яка охоплює життя студентів в Ізраїлі, – харчування та придбання одягу. Приблизний бюджет на ці цілі становить 300 $ в місяць. Учні вишів можуть харчуватися в університетських їдальнях. Ті, хто живе на знімних квартирах, воліють готувати самостійно.

Підсумки

З переваг навчання в Ізраїлі можна назвати високий рівень підготовки в місцевих ВНЗ, можливість отримати грант або стипендію і поєднувати навчання з роботою. Але не варто забувати та про недоліки: високі ціни, необхідність відвідування підготовчих курсів та здачі психометричного тесту.

Вища освіта в Ізраїлі: Відео

Статті по темі