Меню Закрити

Алія: все найважливіше про репатріацію в Ізраїль

Для всіх осіб єврейської національності репатріація в Ізраїль – бажана і довгоочікувана подія. І викликано це не тільки прагненням до кращого рівня життя, особливо для громадян країн СНД. Алія, як ще називають єврейську репатріацію, є однією з основ сіонізму: повернення на священну землю для євреїв – один з біблійних завітів. Історія репатріації в Ізраїль знає як мінімум кілька хвиль повернення в сучасній історії. На яких умовах алія діє у 2024 році, які правила і способи репатріації передбачені?

репатріація в Ізраїль

Загальні відомості про єврейську репатріацію

Відразу розберемося, що таке репатріація в Ізраїль – це повернення осіб єврейської національності на історичну батьківщину їх предків – держава Ізраїль. Алія, як ми вже сказали, є біблійним заповітом для євреїв, практикується ще зі старозавітних часів і має тисячолітню історію.

Але масового характеру вона набула починаючи з XII століття, коли мусульманська та християнська церква стали переслідувати євреїв по всьому світу. У результаті багатовікових гоніння євреїв алія в Ізраїль (до 1948 року – Землю Ізраїльську) придбала масштаби цього паломництва на Святу землю, а сама земля стала притулком для тих, хто рятувався від погромів і переслідувань.

З моменту проголошення у 1948 році Декларації про незалежність держави Ізраїль країна фактично відкрила двері для євреїв усього світу. Було проголошено, що «Держава буде відкрито для репатріації євреїв і для збирання діаспор».

Повернення в Ізраїль осіб єврейської національності стало частиною державної політики новоствореної країни. Відтоді ізраїльські власті провели безліч операцій по порятунку представників єврейського народу та вивезення їх на ізраїльську територію, відкрили безліч програм репатріації, благодійних фондів, і досі продовжують робити все, щоб переселення євреїв в Ізраїль відбувалося максимально комфортно і безболісно. В країні навіть створено Міністерство алії та інтеграції.

Для нових репатріантів, які проживають в країні менше ніж 15 років, надається спеціальний статус «оле хадаш», який передбачає безліч державних пільг, дотацій та переваг, що полегшують адаптацію в нових умовах.

У країні проживає близько 6,5 млн євреїв, і переважна їх більшість приїхало за програмою репатріації або це діти репатріантів в Ізраїлі, щонайменше 2 млн з яких – нащадки репатріантів в першому поколінні. Все це говорить про те, що найбільш масової єврейська репатріація стала вже в новітній історії. І цей процес триває досі – щорічний імміграційний потік становить 7-30 тис. осіб.

Хто може повернутися в Ізраїль

Зберігає актуальність питання, хто має право на репатріацію в Ізраїль. Регулюється це питання ізраїльським Законом про повернення № 5710-1950 від 06.07.1950 (חוק השבות). Саме на його основі будь-хто, хто є євреєм, який за законом має право повернутися на батьківщину предків.

Але не кожен єврей «за паспортом» визнається представником народу, мають право на репатріацію. Закон про повернення в Ізраїль досить вузько трактує поняття «єврей». В цілях застосування законодавства про репатріацію євреями визнаються тільки:

  • галахічні єврей, тобто ті, хто народився від матері-єврейки;
  • ті, хто пройшли гіюр (обряд звернення «гоя» в юдаїзм) і відмовилися від іншої релігійної конфесії або ніколи до неї не належали.

Тих, хто вважає, що придбав єврейство по лінії батьківства чи іншої чоловічій лінії (від діда), закон про репатріацію в Ізраїль євреями не визнає, а тому право на повернення їм не надає. Єдина можливість імміграції для них – прийняти юдаїзм. Але і з цим незабаром можуть виникнути проблеми: у 2017 році ізраїльський уряд зробив спробу встановлення державної монополії на гіюр, зосередивши ці повноваження в руках Головного ізраїльського рабинату.

Це б позбавило всіх негалахічних євреїв права на повернення, незалежно від причини репатріації в Ізраїль, будь то військовий конфлікт (у 2015 році 7 тис. українських євреїв виїхали на Святу землю), незадовільні умови життя або паломництво.

Крім євреїв, право на репатріацію мають громадяни країни, народжені за кордоном, незалежно від їх віросповідання, якщо хоча б один з батьків є громадянином Ізраїлю, народженим на його території. Для статистики: близько 25 % населення країни не євреї.

Умови репатріації в Ізраїль з України не відрізняються від умов для громадян інших країн. Для отримання схвалення переїзду з боку посольства претенденти повинні документально довести наявність галахічних єврейських коренів або прийняття юдаїзм в одній з визнаних єврейських організацій, в тому числі проходження курсів у незалежних раввинських судах з питань гіюру.

Програми репатріації в Ізраїль

Програма повернення євреїв в Ізраїль – це комплекс заходів для осіб єврейської національності, спрямований на сприяння у вивченні Ізраїлю, переселення в країну та адаптації в ізраїльське суспільство на новому місці проживання для різних груп і категорій іммігрантів. Реалізація програм репатріації покладено на Єврейське агентство (“Сохнут”), що діє від імені уряду. “Сохнут” надає повну інформаційну та іншу необхідну підтримку репатріантам, дає їм розуміння, варто репатріюватися в Ізраїль, супроводжує процес переселення на кожному його етапі.

повернення євреїв до Ізраїлю

Для реалізації здібностей і можливостей репатріантів агентство розробило безліч програм інтеграції для різних категорій. Це і короткострокові програми для знайомства з державою, і навчальні програми для дітей та молоді, програми працевлаштування для фахівців і безліч інших програм.

Розглянемо докладніше, що передбачає програма репатріації в Ізраїль.

Навчальні програми для дітей та молоді

Єврейське агентство пропонує безліч як коротко, так і довгострокових програм для дітей і молоді, які планують (у тому числі в майбутньому) пов’язати своє життя з Ізраїлем. Розглянемо найбільш популярні:

  • IL – дитячий табір в Ізраїлі, в якому щорічно влітку на протязі 10 днів відпочивають, знайомляться з єврейською культурою та традиціями підлітки віком 13-17 років з різних країн світу.
  • Проект ELI (Educational Leaders Institute) – річний курс мадрихов (молодих вожатих і провідних груп), за результатами якого можна влаштуватися на роботу в один з таборів агентства.
  • НААЛЕ – програма, тривалістю 3-4 роки для школярів з різних країн світу, які мають право на репатріацію і бажаючих закінчити шкільне навчання в Ізраїлі та отримати вже ізраїльський атестат.
  • СЕЛА-СВІТ – програма підготовки молодих людей віком 17-21 рік, які мають право на повернення, для вступу в ізраїльські вищі та професійні навчальні заклади. Тривалість програми – 10 місяців.
  • MASA – проект стажування і навчання в Ізраїлі для молодих людей і сімейних пар у віці 18-30 років. Тривалість програми 6-12 місяців. Проект передбачає безліч програм різної спрямованості, у тому числі студентські, молодіжні, релігійні. Можливо напрям в якості волонтера у фонди допомоги репатріантам в Ізраїлі.

Програми абсорбції

Для повноцінної адаптації репатріантів в ізраїльському суспільстві Єврейське агентство розробило кілька програм абсорбції, в рамках якої мігрантам надається допомога зі значною частиною побутових проблем. Найвідоміші програми:

  • “Перший будинок на батьківщині” – програма для сімей і несімейних людей середнього віку (28-45 років), що передбачає розселення в кібуцах – ізраїльських сільськогосподарських комунах. Репатріантам надається житло, вони звільняються від більшості побутових турбот і можуть витрачати весь свій час на вивчення мови та адаптацію. У кібуцах також є заклади для дітей.
  • Муніципальна абсорбція – проект, в рамках якого мігранти самі вибирають місто і місце проживання, але їх адаптація проходить у тісній співпраці з куратором і муніципалітетом. Набір пільг у кожному місті індивідуальний. Наприклад, в Ашдоді муніципалітет надає тимчасове житло і безкоштовно навчає івриту в ульпанах, а в Рамлі житло надається тільки на термін до 7 днів.
  • Програми репатріації молоді – комплекс програм для молоді та молодих фахівців єврейського походження у віці 18-35 років, яким надається тимчасове житло, харчування і тимчасове місце роботи для якнайшвидшої адаптації та вивчення івриту.

Професійні програми

У співпраці з державними та приватними структурами та роботодавцями агентство розробило безліч програм професійної адаптації та працевлаштування репатріантів. Людина, що зважився на переїзд, може знайти роботу відповідно до наявного досвіду або пройти перепідготовку та отримати вже нову професію.

На сьогодні діють програми для фахівців різних професійних напрямків:

  • лікарі, медсестри та вчителя;
  • водії автобусів і вантажних автомобілів;
  • програмісти та розробники;
  • працівники оздоровчих і дитячих оздоровчих і виховних центрів;
  • інженери, техніки, електрики, фахівці з технічного обслуговування ТЗ;
  • оператори, конструктори та деревообробники;
  • кухарі, тренери, рятувальники, будівельники та багато інших.

Більше інформації про програми професійної підготовки тут.

Процес репатріації

Потенційних мігрантів цікавить, як відбувається репатріація в Ізраїль. Процедура переїзду досить прозора і поетапно продумана з боку “Сохнут”. До речі, агентство та його територіальні представництва в країні проживання – це перше місце, куди репатріанти необхідно звернутися. Знайти контакти представництв у країнах СНД можна тут.

В агентстві заявник зможе отримати повну інформацію про процес і зміст репатріації, про етапи та подальші кроки, які передбачає процес репатріації в Ізраїль, а також може розраховувати на необхідну допомогу у підготовці документів.

Вся процедура містить:

  1. Проходження дипломатичної перевірки та отримання візи.
  2. Вибір програми репатріації, місця майбутнього проживання, дати та часу перельоту.
  3. Бронювання квитка, переліт в Ізраїль.
  4. Комунікацію з координатором, переїзд на місце проживання.
  5. Реєстрація за місцем проживання, отримання необхідної допомоги та інші заходи адаптації.

Розглянемо основні етапи докладніше.

Пакет необхідних документів

Список документів для репатріації в Ізраїль включає:

  • документи, що підтверджують єврейське коріння, в тому числі свідоцтва про народження, про народження батьків, чи бабусь/дідусів, свідоцтва про шлюб батьків, бабусь/дідусів, виписки з архівів і домових книг, документи від рабина і так далі;
  • документи про нинішній сімейний стан, у тому числі свідоцтва про народження/шлюб/розлучення/смерть чоловіка;
  • анкету-заяву – зразок анкети для репатріації в Ізраїль можна знайти та скачати тут;
  • усі наявні в наявності паспорта (термін дії закордонного паспорта не повинен перевищувати 6 місяців);
  • документи, що підтверджують перебування в Ізраїлі (за наявності та при проходженні програм навчання, стажування або перебування з інших причин), список візитів та їх тривалість;
  • документи про освіту (атестат, диплом вузу);
  • трудові документи (трудова книжка);
  • довідку про несудимість;
  • посвідчення особи близьких родичів, що є громадянами Ізраїлю;
  • 1 кольорове фото 3 х 4 см.

Весь перелік документів для репатріації в Ізраїль перекладається на іврит, завіряється повіреним нотаріусом і апостилюється. Всі документи повинні бути справжніми та подані в оригіналах.

що потрібно для репатріації в Ізраїль

Звертаємо увагу, що в кожному випадку подається індивідуальний пакет документів, тому для кожного окремого випадку він може відрізнятися. Чим більше документів, що підтверджують єврейство, – тим краще.

Проходження консульської перевірки

Головне, що потрібно для репатріації в Ізраїль, – це схвалення з боку консульства. Майбутньому переселенцю необхідно самостійно звернутися у відділ репатріації при місцевому ізраїльському посольстві, адресу якого можна знайти тут, і записатися на прийом до консула.

На особистій співбесіді консул прийме у заявника документи, з’ясує, чим обґрунтоване бажання переїхати, проведе попередню перевірку єврейських коренів і поданих документів.

Надалі всі подані документи пройдуть правову експертизу на предмет достовірності. В кожному випадку процедура перевірки суто індивідуальна і може займати тривалий термін. Рекомендується подавати документи не пізніше, ніж за півроку до бажаної дати від’їзду.

За результатом заявнику видається в’їзна віза на 6 місяців. Протягом цього часу репатріанти необхідно пройти всі інші процедури та переїхати до Ізраїлю.

Звернення в Єврейське агентство

Якщо заявник до звернення в консульство не звернувся в “Сохнут”, саме час зробити це на даному етапі. Представники агентства допоможуть з визначенням дати польоту і вибором місця майбутнього проживання, запропонують доступні програми репатріації в Ізраїль від “Сохнута”. Якщо підходящої програми не буде знайдено, представники агентства у зв’язці з місцевими кураторами допоможуть розробити перші етапи майбутнього проживання в Ізраїлі виходячи з можливостей репатріанта, його побажань, життєвого досвіду, наявності близьких родичів і друзів.

Крім іншого, співробітники агентства налагодять контакт з муніципальною владою населеного пункту, нададуть всі необхідні адреси, допоможуть з переїздом, визначать дітей в дитячий сад або школу і допоможуть вирішити інші важливі питання.

Коли всі основні питання будуть вирішені, співробітники “Сохнута” забронюють репатріанти безкоштовний квиток на літак і організовують зустріч в аеропорту.

Пільги для репатріантів

Крім безкоштовного квитка на літак і провезення багажу, передбачені й інші пільги та допомоги для репатріантів, зокрема:

  • фінансова допомога у вигляді “кошика абсорбції” (“саль кліта”);
  • річний страховий поліс для непрацюючих;
  • безкоштовний курс івриту тривалістю до 10 місяців;
  • пільги на муніципальні податки терміном на 1 рік;
  • допомога на оренду житла протягом 4 років;
  • пільги на безмитне ввезення особистих речей та автомобіля;
  • знижені податки при купівлі нерухомості, пільгова іпотека і так далі.

Крім того, допомогу надають благодійні організації в Ізраїлі для репатріантів, зокрема:

Дії по прильоту в аеропорт

По прильоту в аеропорт репатріанта повинні зустріти представники Міністерства репатріації. Вони забезпечать проходження всіх необхідних первинних процедур ще в аеропорту, в тому числі:

  1. Проходження паспортного контролю.
  2. Отримання посвідчення репатріанта (теудат олі), видається одне на сім’ю.
  3. Отримання посвідчення особи (теудат зеут), видається кожному члену сім’ї, що досягла 16 років.
  4. Отримання першої готівкової фінансової допомоги, SIM-карти з безкоштовними хвилинами.
  5. Реєстрацію в лікарняній касі.
  6. Отримання пакету інших документів

Після всіх формальних процедур необхідно отримати багаж і при необхідності його задекларувати. Після цього репатріанти надається безкоштовне таксі, яке доставить його за адресою першого місця проживання.

Дії за місцем проживання

Влаштувавшись на новому місці, репатріанти необхідно здійснити наступні кроки:

  1. Відкрити рахунок в одному з банків за місцем проживання, пред’явивши теудат олі та отримане в аеропорту доручення. Сімейні пари відкривають спільний рахунок.
  2. Зареєструватися в одній із лікарняних кас, якщо це не було зроблено в аеропорту.
  3. Пройти реєстрацію у місцевому підрозділі Міністерства репатріації.
  4. Приєднатися до послуг мобільного оператора.
  5. Записатися на пільгові курси івриту.
  6. Визначити дитини в навчальний заклад. Якщо дитина дошкільного віку, його можна оформити в будь-який дитячий садок, якщо шкільного – до школи за місцем проживання.
  7. Оформити податкову пільги з податку на землю.
  8. Підтвердити документи про освіту, водійські права і так далі.

Нічого не забути допоможе чек-лист репатріанта.

репатріація в Ізраїль з судимістю

Враховуючи все сказане, єдине, чого слід побоюватися репатріантам в Ізраїлі, – того, що цей статус анулюють і повернуть їх назад у країну результату. Базове забезпечення побуту, змісту, проживання та інших потреб на першому етапі життя в країні бере на себе держава.

Репатріація неповнолітніх

Разом з дорослими репатріантами право на переїзд мають також їхні неповнолітні діти. Вони отримують той же комплекс пільг, що й основний заявник, плюс можуть користуватися спеціальними освітніми та іншими програмами адаптації в Ізраїлі.

Репатріація з судимістю

Виходячи з положень п. 3 ст. 2 закону про повернення, репатріація в Ізраїль з судимістю неможлива, оскільки кримінальне минуле в країні результату може представляти небезпеку для громадського порядку. Тому судимою заявникам, як правило, відмовляють в участі в програмах репатріації.

Однак, БАГАЦ (Вищий суд справедливості) у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що право на репатріацію є абсолютним, а тому при розгляді заявки від судимого єврея сама по собі судимість не є підставою для відмови в поверненні. Кожен випадок, як і обставини притягнення до кримінальної відповідальності, повинні бути розглянуті МВС Ізраїлю індивідуально, в тому числі на предмет ступеня небезпеки для громадського порядку, яку може створити репатріація судимого єврея.

Якщо злочин було дійсно не тяжким, але МВС відмовило у репатріації, така відмова може бути оскаржена в суді з високою часткою ймовірності позитивного рішення.

Коли судимість погашена, проблем виникнути не повинно.

Репатріація пенсіонерів

Репатріація пенсіонерів з України в Ізраїль – явище не менш поширене. Якщо переїзд стався до досягнення 60-62 років для жінок і чоловіків відповідно, репатріанти має право отримувати допомогу по старості. Її розмір становить 1535 шекелів (1622 на людину старше 80 років) на 1 пенсіонера або 2307 шекелів на пару. Якщо кожний з подружжя відповідає умовам надання допомоги, вона виплачується обом.

При переїзді пенсіонерів після зазначеного віку виплачується особливу допомогу по старості. При необхідності до нього провадиться доплата для досягнення прожиткового мінімуму.

Крім того, пенсіонери зможуть претендувати на знижки на:

  • оплату телебачення;
  • оренду нерухомості та сплату земельного податку;
  • проїзд в громадському транспорті;
  • ліки з соціальної кошика.

Повторна репатріація

Повторна репатріація в Ізраїль передбачена для повернення неповнолітніх (катиним хозрим) – це окрема категорія репатріантів. Такими вважаються підлітки, які народилися і проживали в Ізраїлі, після чого до досягнення 14 років були вивезені батьками за кордон і проживали там мінімум 4 роки.

При досягненні 17-річного віку вони мають право самостійно повернутися до Ізраїлю на постійне місце проживання та отримати статус репатріанта і всі належні пільги.

Програми для переселенців з країн СНД

Україна – далеко не єдина країна результату в СНД для представників єврейської громади. Євреї з інших країн Східної Європи володіють аналогічним правом на повернення на Святу землю.

Безумовно, Україна лідирує за кількістю єврейських репатріантів, але інші країни теж не відстають. Тим більше, що крім “Сохнут” для громадян країн СНД доступна репатріація в Ізраїль через фонд “Дружба” та інші благодійні та волонтерські фонди. Орієнтовані спеціально на вихідців з СРСР і СНД, фонди надають додаткову підтримку репатріантам на історичній батьківщині, крім гарантій та пільг, наданих державою.

Україна є однією з 4 головних країн результату для репатріантів, які повернулися до Ізраїлю. Репатріація в Ізраїль з України щорічно охоплює кілька тисяч людей, наприклад, у 2015 році цей показник перевищив 8 тис. осіб, у 2016 – 6 тис. чоловік, у 2017 – 7 тисяч, що можна порівняти з кількістю євреїв, які переїжджають з України. Це, треба визнати, пов’язано і зі збройним конфліктом на Донбасі, і з економічною ситуацією в країні.

Процедура повернення на Святу землю з України принципових особливостей не має: заявники проходять перевірку, отримують візу, і по приїзді українські репатріанти в Ізраїлі також проходять навчання, отримують дотації, пільги, при необхідності – житло та іншу допомогу.

Переїзд з Білорусі

Білоруське єврейське співтовариство значно менше українського, на початок 2000-х воно нараховувало всього близько 28 тис. чоловік і за останні 19 років неабияк зріділо. За даними “Сохнут”, щорічно репатріація в Ізраїль з Білорусії охоплює 500-600 людей.

Білоруські євреї переїжджають на тих же підставах, що й інші. Для отримання довідок та оформлення необхідних документів їм рекомендується звертатися в агентства МАШАВ при ізраїльському посольстві в Білорусі.

Які міста для алії вибирають репатріанти

Які міста для репатріантів в Ізраїлі найкращі – ось головне питання, яке виникає в особи, яка отримала візу для повернення на історичну батьківщину. Українці в основному прагнуть у великі міста, і перші в цьому списку – Єрусалим і Тель-Авів. Але дозволити собі проживати в них можуть лише заможні репатріанти або мають у цих містах друзів/родичів з житлом.

міста для репатріантів в Ізраїлі

В якості альтернативи Тель-Авіву можна знайти кращі міста для репатріації в передмісті: Петах-Тіква в 10 км на схід, і Холон, Кфар-Саба, Раанана, Рамат-Ган, Рішон-ле-Ціон та інші. Від кожного з них до столиці не більш півгодини їзди на автомобілі, і це дає їх жителям всі переваги проживання в мегаполісі, причому без його недоліків.

Левова частка україномовних, відповідаючи на питання, яке місто в Ізраїлі вибрати для репатріації, відповість “Хайфи”. Вважається, що в цьому третьому за населенням місті в країні проживає найбільша громада. Хайфа – місто контрастів: тут завжди знайдеться доступне недороге або, навпаки, фешенебельний житло на будь-який гаманець. Це місто обрали від 10 до 13 % переселенців нових хвиль алії після 2010 року.

Розраховуючи на більш розмірене життя репатріантів, україно та російськомовні оле хадаш вибирають такі міста, як Ашдоді, Ашкелон, Беер-Шеві, Рамлі, Лод, Бейт-Шемеш. Зростає також число мігрантів, які бажають влаштуватися в Акко, Нацрат-Илите, Кирьят-Ямі та Ейлаті. Перед тим як робити остаточний вибір, дізнайтеся про комплекс послуг, пільг: нагадаємо, в кожному місті він може відрізнятися.

На питання, як живуть репатріанти в Ізраїлі з України, відповісти однозначно практично неможливо. Все, як і в Україні: зустрічаються люди різного достатку та рівня життя, але при переїзді кинутим напризволяще точно не залишається ніхто.

Відмова у праві на повернення

Далеко не завжди ізраїльське посольство схвалює заявки потенційних переселенців. В якості причини відмови у репатріації зазвичай виступає:

  • наявність непогашеної судимості;
  • недоведене єврейське походження;
  • недостатня ступінь спорідненості з родичем-євреєм;
  • подання підроблених документів;
  • виявлення фактів приналежності до іншої релігійної конфесії навіть при наявності доведеного єврейського походження;
  • підозра в укладанні фіктивного шлюбу, і так далі.

Причина відмови в репатріації в Ізраїль у будь-якому разі повинна бути викладена письмово і доведена до заявника. Якщо відмова не обгрунтована або заснований на помилку, заявник має право його оскаржити безпосередньо в посольстві або в ізраїльському Вищому суді справедливості.

Висновок

Кожен єврей (по жіночій лінії або прийняв юдаїзм) має право на репатріацію в Ізраїль. Оскільки переселення євреїв є частиною державної політики країни, урядом і спеціально створеним Єврейським агентством реалізуються безліч програм репатріації, розрахованих на різні категорії мігрантів, але переважно на молодь.

Всі репатріанти при переїзді отримують базовий пакет соціальної допомоги, що забезпечить повноцінну адаптацію в ізраїльське суспільство на перших етапах життя на новому місці. Паралельно переселенець буде безкоштовно вивчати іврит, отримувати фінансову допомогу і підтримку свого куратора.

Репатріація в Ізраїль: Відео

Статті по темі