Щоб реалізувати право на репатріацію в Ізраїль у 2024 році, потрібно пройти ряд підготовчих процедур, завершує які консульська перевірка в ізраїльському посольстві. Дипломатичний представник держави приймає рішення щодо того, чи відповідає звернувся до нього кандидат вимогам «Закону про повернення». Якщо консул прийняв позитивне рішення, у закордонний паспорт здобувача проставляється віза, яка надає право на постійне місце проживання (ПМП) в Ізраїлі.
Як підготуватися до перевірки
Репатріація в Ізраїль («алія») – це повернення на історичну батьківщину євреїв, іноземних громадян, що мають єврейське коріння, а також членів їх сімей, які тривалий час перебували за межами своєї країни. Правовою підставою репатріації є прийнятий у 1950 році ізраїльський «Закон про повернення».
Якщо при возз’єднанні сімей (при наявності чоловіка/дружини в Ізраїлі) набувачам спочатку видається посвідка на проживання (ПНП), потім – дозвіл на ПМП, і тільки через п’ять років присвоюється статус громадянина, то репатріанти, що мають єврейське коріння, після імміграції в Ізраїль на ПМП практично відразу отримують громадянство. Варто пам’ятати, що приналежність до євреїв визначається по материнській лінії.
Перед тим як записатися на приймання до консула, слід ознайомитися з вимогами до претендентів, містяться в «Законі про повернення», і оцінити ступінь відповідності їм. Важливо уточнити, які з необхідних для перевірки документів є в наявності, а які потрібно отримати в тих чи інших інстанціях.
Тим, хто потребує додаткової інформації про переїзд, рекомендується звернутися до представників «Єврейського агентства для Ізраїлю», відомого ще під назвою «Сохнут». Головним напрямком діяльності цього центру є пошук тих, хто має право на репатріацію, а також допомогу їм в організації переїзду.
Співробітники “Сохнута” зможуть відповісти на актуальні для більшості потенційних репатріантів питання, пояснити, які саме потрібні документи для ізраїльського посольства, повідомити, коли приблизно варто очікувати прибуття консула в той чи інший регіон для проведення виїзних співбесід.
Вони також підкажуть, який з ізраїльських міст краще вибрати для постійного проживання, які в державі існують програми по наданню роботи репатріантам. “Сохнут” може повністю або частково оплатити трансфер в Ізраїль. Перейти на офіційний сайт «Єврейського агентства для Ізраїлю» можна за посиланням www.jewishagency.org.
Також можна отримати консультацію щодо процедури репатріації в Ізраїльських культурних центрах в Одесі, Харкові та Дніпрі.
Як записатися на приймання до консула
Тому, хто бажає повернутися на історичну батьківщину, необхідно особисто звернутися до співробітників відділу репатріації Посольства Ізраїлю в України в Києві для запису до консула на співбесіду.
Для цього не обов’язково їхати в столицю, можна зателефонувати за одним з вказаних на сайті посольства номерів.
Слід врахувати, що прийом ведеться виключно за попереднім записом. Співробітникові відділу, який прийме дзвінок, необхідно повідомити свої дані (прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, контактний телефон), а також залишити аналогічну інформацію про всіх родичів, які теж планують виїжджати.
Присутність на співбесіді всіх членів сім’ї (в тому числі неповнолітніх дітей з трирічного віку), які пройшли запис на прийом до консульства Ізраїлю в Києві та збираються скористатися правом на репатріацію, є обов’язковим.
Записатися на прийом до Посольства Ізраїлю в Києві можна з 09.00 до 17.00 з понеділка по четвер. У п’ятницю з цією метою слід телефонувати з 09.00 до 14.00.
На прийом до співробітників посольства з багатьох інших питань громадяни мають можливість записуватися самостійно онлайн. З цією метою потрібно відправити заявку на сайті цієї дипломатичної установи.
Але на співбесіду з приводу репатріації електронна черга до консульства Ізраїлю відсутній.
Які документи знадобляться
Насамперед потрібно буде подати заяву. Воно являє собою аплікаційну форму, складену у вигляді анкети. Отримати бланк заяви можна безпосередньо у відділі репатріації Посольства. Заповнити документ потрібно перед початком співбесіди у консула.
Існує кілька стандартних вимог до оформлення анкети, зокрема:
- Документи повинні бути представлені в оригіналі.
- Дані вписувати потрібно друкованими літерами, розбірливо.
- При заповненні дозволено використовувати чорні або сині чорнила.
Анкета-заява заповнюється головою родини в одному примірнику в присутності інших родичів, які будуть виїжджати в Ізраїль разом з ним. Консул уважно вивчить зміст документа, порівняє його з відповідями, отриманими від усіх кандидатів на співбесіді, і за підсумками перевірки прийме рішення.
Якщо опитувальник заповнений неправильно, у видачі візи, швидше за все, буде відмовлено.
Крім анкети, знадобляться наступні документи для репатріації в Ізраїль:
- Одне кольорове фото кожного члена сім’ї, який планує виїжджати (в тому числі й новонароджених). Фотографія повинна мати розмір 3 на 4 див.
- Закордонні паспорти кожного члена сім’ї (мають бути дійсними як мінімум півроку з моменту видачі візи).
- Свідоцтва про народження всіх виїжджають членів сім’ї.
- Свідоцтва про народження їхніх батьків.
- Шлюбні свідоцтва батьків.
- Свідоцтва про народження дідусів і бабусь.
- Шлюбні свідоцтва дідусів і бабусь.
- Свідоцтва про смерть родичів-євреїв.
- Документи про отримання освіти.
- Трудові книжки.
- Військові, пенсійні, профспілкові та інші квитки.
- Документи близьких родичів, які проживають на території Ізраїлю та їхні контактні дані.
Цей перелік може бути доповнений на розсуд консула і в залежності від особистої ситуації кожного кандидата. Документи повинні бути представлені виключно в оригіналі.
Питання під час інтерв’ю
Після того як всі шукачі заповнять анкети-заяви, а консул перевірить правдивість наданих документів, починається безпосередньо співбесіда на репатріацію в Ізраїль. Дипломатичний представник кожному з присутніх задасть кілька запитань.
Найбільш часто консула цікавлять:
- наявність єврейських коренів;
- мотиви репатріації;
- наявність/відсутність у претендента планів після репатріації проживати в Ізраїлі;
- факт непричетності кандидата до злочинів будь-якого роду;
- наявність/відсутність у потенційного репатріанта інфекційних захворювань в активній стадії;
- вид діяльності здобувача в Україні та плани щодо зайнятості в Ізраїлі.
Питання консулів Ізраїлю дітям стосуються того, чи хочуть вони жити в Ізраїлі та чому, в якому населеному пункті цієї країни проживають їх родичі, якою вони бачать життя після переїзду (складність питань, зрозуміло, залежить від віку дитини).
Спілкуючись з кандидатом, дипломатичний представник уважно стежить за його реакцією, голосом, переконливістю відповідей, які, безсумнівно, впливають на остаточне рішення.
Сказати точно, скільки триває інтерв’ю, неможливо. Як показує практика, на співбесіду з консулом Ізраїлю може піти від декількох хвилин до години та більше. На тривалість бесіди не в останню чергу впливає здатність претендента переконати консула довіру.
Після схвалення репатріації кандидат повинен перебратися на історичну батьківщину протягом пів року. Якщо консул вимагає додаткові документи, для їх надання призначається вторинна консульська перевірка на репатріацію в Ізраїль.
Правила поведінки на співбесіді
При зустрічі з консулом потрібно вести бесіду дружньо. Не варто боятися чиновника. Він така ж людина, як і кожен потенційний репатріант. І той факт, що він наділений правом впливати певною мірою на хід життя інших, не повинен стати причиною негативного ставлення до нього.
Наскільки б провокаційне питання не було поставлене, необхідно зберігати самовладання, триматися спокійно і невимушено. Не варто намагатися йти від відповідей, приховувати інформацію або надавати про себе неправдиві відомості.
Завдяки багаторічному досвіду чиновник без праці зможе викрити співрозмовника у брехні, а це може привести до відмови у репатріації без права на повторну подачу документів. Це головні поради щодо того, як поводитися з консулом Ізраїлю під час співбесіди.
Як вчинити в разі відмови
Якщо відповідь консула був негативним, процедуру можна почати заново. Потрібно буде пройти ті ж етапи (записатися в посольстві на прийом, підготувати пакет документів, заповнити анкету-заяву, відповісти на запитання в ході співбесіди), але з урахуванням попередніх помилок.
Якщо здобувач вважає, що відмова в репатріації був необґрунтованим і неправомірним, він може звернутися за допомогою до адвоката. Фахівець детально розгляне справу перед передачею його в суд, дасть дій консула правову оцінку, допоможе підготувати необхідні офіційні папери, в тому числі й зберігаються в державних архівах.
Подібну юридичну підтримку можуть надати представники “Сохнута”.
Як підсумок
Ізраїльський «Закон про повернення» надає громадянам інших країн, які мають єврейське коріння, можливість повернутися на історичну батьківщину та отримати громадянство Ізраїлю.
Кандидатам на репатріацію необхідно пройти стандартну процедуру консульської перевірки. Вона містить три етапи: подання заяви у формі анкети, надання пакету документів та проходження інтерв’ю в ізраїльському консульстві. На підставі результатів перевірки представник Держави Ізраїль приймає рішення про видачу кандидату візи на ПМП в Ізраїлі.