Безвізовий перетин кордону є однією з причин, чому багатьом комфортно відвідувати ізраїльську державу. На даний момент такі привілеї поширюються на гостей з України, Білорусі, Грузії та деяких інших країн СНД. Але це зовсім не означає, що пройти контроль не складе ніякої праці. Щоб уникнути неприємностей та несподіванок, краще заздалегідь вивчити правила в’їзду в Ізраїль.
Загальні положення
Перебувати в країні без візового дозволу допускається не більше 90 днів протягом кожного півріччя. Візовий збір на кордоні не передбачений.
Порядок в’їзду до Ізраїлю для громадян України та інших держав, що підтримують безвізовий режим, приблизно однаковий. Особливу увагу доведеться приділити документів і речей, які ви перевозите.
Період дії закордонного паспорта повинен становити 6 місяців з моменту в’їзду. Якщо мандрівник не є громадянином країни, з якою ізраїльське держава підтримує безвіз, тоді проходження імміграційного контролю в Ізраїлі без в’їзного штампа буде неможливо.
Важливо пам’ятати, що, незалежно від того, відбувається перетин кордону на підставі візи або без неї, остаточне рішення про можливість в’їзду приймає служба ізраїльського прикордонного контролю.
Якщо планується більш тривале перебування в країні, громадянам безвізових держав доведеться завчасно запитувати особисту дозвіл, відповідне мети візиту. Перевищення дозволених термінів перебування на території Ізраїлю, тягне за собою депортацію і заборону на наступний в’їзд терміном на 10 років.
Щоб скоротити час, проведений на контролі в аеропорту, важливо мати при собі повний пакет документів, навіть якщо ви перетинаєте кордон без візи.
Пакет документів
Наведений нижче список необхідних документів рекомендований Посольством Ізраїлю:
- Закордонне посвідчення особи. Важливо пам’ятати, що термін дії закордонного паспорта для поїздки в Ізраїль не повинен бути менше півроку з дня перетину кордону.
- Квитки на літак в обидва кінці з точними датами прильоту і вильоту.
- Медична страховка. Вона повинна бути дійсною цільовому державі протягом всього строку перебування у ньому.
Бронь готелю або туристичний ваучер, якщо був придбаний тур, а також підтвердження платоспроможності (це можуть бути виписки з банків, готівкові кошти або спонсорський лист) консульством не включені в обов’язковий список, але краще мати такі документи при собі.
Багатьох цікавить, чи підходить закордонний паспорт старого зразка для Ізраїлю чи потрібно отримувати біометричний. Особливих вимог щодо типу посвідчення особи іноземця в ізраїльських властей немає. Головне, щоб у паспорти вистачило запасу строку дії для подорожі, в ньому були чисті сторінки та відсутні ушкодження.
Візовий дозвіл
Запитувати візу в ізраїльському консульстві потрібно в тому випадку, якщо термін перебування в країні перевищить відведені 90 днів протягом кожного півріччя або якщо планується займатися діяльністю, що приносить прибуток.
Віза в Ізраїль потрібна і в тому випадку, якщо планується влаштування на роботу, навчання, лікування. Прийом заяв здійснюється виключно за попереднім записом, яка ведеться на сайті ізраїльського консульства в країні громадянства.
При собі потрібно мати повний пакет документів та підтвердження електронної реєстрації на прийом. Зразок візової заяви також можна знайти на сайті ізраїльського представництва.
Збираючи пакет документів, важливо пам’ятати, скільки повинен діяти паспорт для поїздки в Ізраїль (зазначено вище), а також підготувати зворотний квиток, страхування, фінансові гарантії та підтвердження мети візиту.
Документи для обґрунтування різних цілей візиту
Щоб здійснювати робочу діяльність в країні, доведеться оформити робочу візу В1. Для цього роботодавець, у якого повинна бути ліцензія на наймання іноземців, повинен подати прохання в ізраїльські органи МВС з проханням надати дозвіл на отримання робочої візи. Якщо запит схвалять, візовий штамп видадуть протягом 5 днів.
Чи потрібен закордонний паспорт в Ізраїль для українців, щоб відкрити візу – звичайно, так. Для звернення в консульство знадобиться:
- Заяву. Бланк можна знайти на сайті ізраїльського консульства.
- Фото (2 знімки розміром 5 на 5 см на білому тлі з зображенням особи не менше 70 % площі знімка).
- Закордонний паспорт.
- Довідка, що підтверджує відсутність судимостей, завірена апостилем.
- Квитанція про сплату мита.
- Медична довідка про відсутність небезпечних захворювань (апостильована).
- Трудовий контракт.
- Апостильоване свідоцтво про народження.
- Декларація про те, що були зняті відбитки пальців.
- Дійсний протягом двох років закордонний паспорт.
- Диплом про наявність відповідної освіти, якщо планується трудова зайнятість.
Українські громадяни, які бажають отримати освіту в Ізраїлі, також повинні запитувати візу, на цей раз зразка А2 (не дає права на роботу). До документів доведеться докласти підтвердження з внз про зарахування до лав студентів та фінансові гарантії. Відвідування Ізраїлю громадянами України, які не досягли повноліття, можливо тільки за наявності дозволу від батьків (одного або обох, якщо поїздка здійснюється з третьою особою).
Що стосується поїздки з метою лікування, то віза не потрібна, якщо вона триватиме не менше 90 днів. В іншому випадку доведеться оформити дозвіл на в’їзд. Для цього знадобиться підтвердження з клініки, історія хвороби, підтвердження фінансової забезпеченості.
Скільки можна знаходиться в Ізраїлі громадянам України, якщо планується відвідати родичів? У цьому разі правила перебування залишаються колишні – перебувати в країні без візи можна тільки 90 днів. Більш тривалий період зажадає візиту в консульство. При собі потрібно мати запрошення від ізраїльських родичів, копії їх паспортів, підтвердження платоспроможності.
Як пройти паспортний контроль
Проходження паспортного контролю в Ізраїлі – процедура не з простих. Але дуже нервувати теж не варто. Головне при спілкуванні з прикордонниками, щоб у вас на руках були всі документи та вони відповідали заявленій меті візиту. Наприклад, ви повідомили, що вас цікавить туризм, а дата зворотного вильоту вказана через кілька місяців. Або ви їдете в гості, але не можете згадати імена людей, які вас чекають в Ізраїлі.
Паспортний контроль в Тель-Авіві складно буде пройти жінкам, які направляються в гості до чоловіків. Зазвичай такий візит викликає в ізраїльських прикордонників багато питань.
Туристичним групам важливо триматися всім разом. Важливо, щоб зовнішній вигляд іноземних гостей відповідав уявленням ізраїльтян про пристойність. Краще одягтися скромніше.
Дотримуйтесь також наступні правила проходження ізраїльської паспортного контролю:
- відповідайте на питання коротко, без зайвих уточнень;
- не нервуйте і дивіться прямо в очі офіцерові;
- не допускайте двозначності у відповідях.
Що говорити на кордоні
Якщо ви почнете плутатися в словах, прикордонник подумає, що ви щось приховуєте, а значить, є сенс вас затримати якнайдовше. Основне правило, як поводитися на митниці в Ізраїлі, стосується вашого внутрішнього настрою. Якщо ваші наміри чисті, то і боятися нічого.
Говорити завжди краще правду. Перед поїздкою обов’язково вивчіть назву готелю, в якому ви зупиніться, або адресу родичів, у яких плануєте жити. Ні в якому разі не згадуйте про те, що плануєте доглядати за хворими дітьми або літніми батьками.
Не забувайте, що є чітка вимога, скільки можна жити в Ізраїлі без візи, а тому в офіцера може виникнути підозра, що в три місяці ви не укладетеся.
Якщо їдете на запрошення родича, який вступив у шлюб з ізраїльтянином, слід пам’ятати, що ваш співвітчизник проходить процедуру натуралізації, а значить, перебуває в країні по робочій візі, яка не дає права запрошувати іноземців в Ізраїль. Відповідно, на кордоні треба сказати, що ви приїхали на запрошення не вашого родича, а його чоловіка/дружини.
Як пройти співбесіду
Будьте готові до того, що співбесід може бути дві: перша – відразу перед виходом на реєстрацію (тут служба безпеки спілкується абсолютно з кожним), друге – додаткове, якщо в офіцерів виникнуть питання. Отже, що потрібно пам’ятати:
- багато прикордонників говорять російською мовою. Але якщо вам попався англомовний, ні в якому разі не відповідайте на запитання, якщо ви не змогли її зрозуміти. Краще попросіть надати вам російськомовного офіцера;
- використовуйте фрази «провідати бабусю» замість «допомогти бабусі», «погостювати до сестри» замість «доглянути за дітьми»;
- при наявності в паспорті штампів арабських країн обов’язково поцікавляться, як часто ви туди їздите, чим займаєтеся під час поїздок. Обов’язково уточніть, що знайомих в цих країнах у вас немає, а їздите туди в якості туриста.
При вильоті назад у вас можуть запитати, з ким ви встигли ознайомитися в країні, з ким спілкувалися, які фото робили, не просив чи хто-небудь вас що-небудь передати у країну вильоту.
Ізраїльський штамп у паспорті
При проходженні паспортного та митного огляду в паспорті не проставляється штамп про прибуття. Замість нього іноземному громадянину видається спеціальний талон зі штрихкодом, який він повинен пред’явити при вильоті назад. Це свого роду міграційна карта Ізраїлю, яка містить наступну інформацію:
- ПІБ іноземного гостя;
- дата прильоту;
- номер рейсу прильоту;
- фото.
Видається вона з метою полегшити туристу наступні в’їзди в країни, з якими Ізраїль перебуває в конфлікті, але тільки в тому випадку, якщо кордон перетинається повітряним шляхом. А як йдуть справи на сухопутних кордонах? Ставлять штамп у паспорті при в’їзді в Ізраїль, як раз і буде залежати від того, як саме ви в’їжджаєте в країну. Річ у тім, що КПП, розташовані на суші, штамп в документ обов’язково поставлять.
Слід пам’ятати, що офіційно відмітки в паспорті про відвідування інших держав (зокрема, арабських або мусульманських) ніяк не впливають на схвалення в’їзду або його заборона. Але на практиці при наявності штампів Сирії, Ірану, Лівану, Саудівської Аравії, Пакистану та деяких інших країн може послужити приводом до того, щоб міграційна служба Ізраїлю влаштувала вам багатогодинний допит щодо вашої подорожі як при в’їзді, так і при виїзді з країни.
Правила проходження митниці
Декларування та митних зборів не підлягають:
- особисті речі;
- подарунки, вартість яких не перевищує 200 $ США;
- сигарети в кількості 250 штук або тютюн (250 г);
- 250 г парфумерної продукції;
- 2 літри вина та 1 літр міцної алкогольної продукції;
- намети, дитячі коляски, велосипеди без двигунів.
Ще одне правило, як пройти митницю Ізраїлю, стосується ноутбуків, камер, планшетів та інших електронних приладів. Якщо їх загальна вартість перевищує 200 доларів США, їх доведеться задекларувати.
Заборонено ввозити в країну наркотичні засоби, тварин, м’ясні продукти, зброю. Домашніх вихованців пропустять тільки при наявності санітарного паспорта і щеплення від сказу.
Не прийме без декларування митниця в аеропорту Ізраїлю картини, предмети мистецтва, антикваріат.
Що робити, якщо у в’їзді відмовили
Нічого страшного, якщо вас запросили на додаткову співбесіду, щоб детальніше розпитати про поїздку. Хвилюватися варто починати, якщо ваша розмова займе понад дві години. У цьому випадку можна припустити, що в’їзд вам не дозволять і можуть депортувати.
Як бути в такій ситуації? Для початку спробуйте зв’язатися з консульством для надання адвоката. Проявіть наполегливість. Це ваше право, позбавити якого ніхто не може.
До приїзду захисника ви не можете відповідати на запитання прикордонної служби. Але і проявляти зайву агресію не потрібно: вас ще ні в чому не звинувачують, просто ви не змогли довести щирість своїх намірів.
Підсумки
Подорож до Ізраїлю строком на 90 днів у кожному півріччі жителі України можуть здійснити без візи. Для цього доведеться підготувати повний пакет документів, пройти співбесіду та огляд в аеропорту.