При виборі ВНЗ за кордоном українські випускники для продовження навчання часто розглядають Німеччину, Великобританію, Францію. Проте все більшою популярністю стали користуватися університети Іспанії, де також можна отримати якісну вищу освіту. Шлях до диплома починається з того, що абітурієнту потрібна студентська віза в Іспанію. Щоб її отримати, важливо розібратися у всіх нюансах і тонкощах візового оформлення у 2025 році.
Види навчальної візи
В даний час видають кілька типів навчальної візи для перебування в Іспанії:
- навчальна національна віза, з якою можна жити в Іспанії до 180 днів;
- навчальна національна віза на рік з можливістю подальшого продовження.
Віза першого типу надається для навчання на довготривалих курсах, її легко отримати: при оформленні не вимагається довідка про судимість, медичний сертифікат. Єдиний мінус – при бажанні її можна продовжити на території Іспанії.
Віза другого типу, на термін понад 180 днів, називається студентською резиденцією (тип D). Це не посвідка на проживання, і якщо згодом подавати документи на громадянство, то термін по цій візі не зарахується в необхідний для оформлення документів мінімум.
Оформлення візи
В першу чергу для отримання іспанської візи абітурієнт повинен заповнити та підписати офіційну заяву у двох примірниках. Якщо абітурієнт неповнолітній, документи оформляються його представником.
Підготовлені документи, перекладені на іспанську мову, необхідно подавати в Консульство Іспанії в Києві.
Де оформити
Адреса посольства:
- Київ, вул. Хорива, 46;
- Телефони: +38 (044) 521-07-42 / 43, факс: +38 (044) 521-07-17;
- E-mail Консульського відділу: emb.kiev.cons@maec.es;
- E-mail візового відділу: emb.kiev.vis@maec.es;
- Прийом з 9.00 до 14.30 щодня, крім вихідних.
Подання документів до Консульства здійснюється тільки за попереднім записом на сайті.
Детальну інформацію можна отримати на сайті Посольства.
Список документів
Для клопотання про візу знадобляться:
- Офіційна заява за встановленою формою, який заповнюється у двох примірниках абітурієнтом. Якщо він неповнолітній – його представником.
- Закордонний паспорт.
- Підтвердження матеріального забезпечення, наявності коштів на проживання і навчання (листи від батьків, довідки з місця роботи, виписки з рахунків). Для проживання в Іспанії потрібно понад 500 євро в місяць.
- Для неповнолітніх додатково оформляється нотаріально завірений дозвіл на виїзд, в якому вказується назва ВНЗ, тривалість навчання, дані опікуна, який відповідає за дитину. Річ у тім, що якщо абітурієнт неповнолітній буде жити без батьків, без оформлення опікунства не можна відкрити студентську візу. Тому доведеться надати оригінал нотаріального акту про опікунство.
При самостійному оформленні вартість візи у консульстві – 35 євро з людини. При зверненні через візовий центр платяться додаткові 20 євро за послуги.
Причини можливої відмови та його оскарження
Відмовити можуть з кількох причин:
- відсутність документа про зарахування до ВНЗ;
- відсутність державної акредитації в обраного ВНЗ;
- зарахування на заочне навчання — тоді віза не видається;
- мовні курси також не дають права на отримання візової підтримки;
- відсутність оренди житла на тривалий час;
- недостатнє фінансове забезпечення;
- надання підроблених документів;
- неадекватна поведінка у консульстві – занадто багато питань, нервозність, грубість.
При відмові заявнику надсилають спеціальну форму з поясненням причини, а в паспорті ставиться відмітка: “код А-D, цифри 1-4.
- Після відмови на отримання студентської візи можуть поставити поєднання А1, А2 чи А3, що трактується як відсутність одного або декількох запрошених консульством документів або нез’явлення на співбесіду.
- Штамп з буквою В можна побачити в паспорті при відмові у наданні транзитної візи.
- Відмітка С1 означає відмову в одноразовому в’їзді в країну по туристичній візі.
- С2 вказує на дві причини у відмові: неявку в консульство для проходження співбесіди або відсутність якогось документа, запитаного відомством.
- Код D — відмова у наданні дозволу на проживання або в відкриття довгострокової візи.
При цьому ви можете подавати апеляцію у Вищий Суд Мадрида (Tribunal Superior de Justicia de Madrid) протягом 60 днів або клопотання протягом 30 днів на те ж саме консульство для перегляду вашої справи.
Як продовжити візу
Перебування в Іспанії по студентській візі можливо протягом року, щорічно візу треба продовжувати. Для цього необхідно дотримати всі умови попередньої видачі дозволу: успішну здачу іспитів у ВНЗ, наявність коштів, відсутність проблем із законом.
За 60 днів до закінчення терміну подається заява на продовження візи в Департамент у справах іноземців (extranjería) за місцем перебування в Іспанії.
Список документів той же, що і при подачі на первинну навчальну візу: закордонний паспорт, оригінал студентської картки, виданої в попередньому році, документи з ВНЗ про продовження навчання, довідка з банку, що підтверджує наявність коштів, медичне страхування, оплата держмита. Після цього протягом 2-4 тижнів студент отримує нову картку.
Оформлення картки іноземного студента
Картка Tarjeta de Estudiante Extranjero підтверджує легальне перебування учня в країні та надає право вільно пересуватися по ЄС. Для її оформлення протягом місяця після відкриття візи потрібно в’їхати в Іспанію і зареєструватися в мерії.
Після навчання в іспанському ВНЗ протягом 3 років можна подавати прохання про оформлення посвідки на проживання та отримати дозвіл на роботу.
Отримавши свідоцтво про реєстрацію, прямуйте в місцеву поліцію (всі відділення працюють з відвідувачами з 9.00 до 14.00 по буднях). З собою візьміть свідоцтво про реєстрацію, закордонний паспорт, 3 фотографії 3 х 3,5 см.
У поліції заповніть заяву та отримаєте квитанцію на сплату мита. Там же скажуть, коли прийти за карткою.
Популярні запитання
Бажаючі відправитися в Іспанію часто задають подібні питання, на які ми дамо відповіді.
- Чи може сім’я поїхати в Іспанію зі студентом?
Члени сім’ї, родичі можуть в’їхати в Іспанію разом зі студентом або учнем, бути з ним разом на легальній підставі по біометричному паспорту протягом 90 днів в кожному півріччі. Для довшого перебування в країні необхідно отримати дозволи або оформити візи. Сім’я може подавати заяву одночасно з абітурієнтом, який отримує навчальну візу, або пізніше, в період її дії.
- Скільки грошей потрібно показати при подачі на навчальну візу?
Витрати на навчання в Іспанії досить високі. На один календарний рік зажадають пред’явити 6 тисяч євро, на сім’ю з трьох членів – 14 тисяч, причому витрати на навчання враховуються окремо.
- Чи є обмеження за віком при подачі документів на студентську візу?
В європейських країнах вважається можливим вчитися в будь-якому віці, але шанси отримати студентську візу у віці 35-40 років близькі до нуля. Навіть якщо ви їдете вивчати іспанську мову і вам понад 30 років, швидше за все, ви отримаєте відмову.
- Скільки коштує навчання в Іспанії?
Слід враховувати, що за іспанськими законами вартість навчання для іноземців у кілька разів перевищує суму, необхідну іспанцям. У різних ВНЗ ціни можуть відрізнятися: у великих містах – набагато вище, у невеликих – нижче.
Наприклад, на медичному факультеті в Барселоні доведеться заплатити за рік навчання близько 2,5 тисяч євро, а в Севільї або Малазі – всього 757 євро. Навчання на факультеті права в Валенсії обійдеться в 910 євро, бути студентом економічного факультету в Гранаді коштує приблизно 800 євро за рік.
Висновок
Навчання в Іспанії – прекрасний спосіб отримати порівняно недорогу якісну освіту, визнану в усьому світі, побачити нову країну, вивчити її мову. Володіючи студентською резиденцією можна вільно їздити в інші країни ЄС, повертатися додому, виїжджати в Іспанію, не турбуючись про дозволи.
Отримавши картку студента, можна відкрити рахунок в банку, отримати ідентифікаційний код. При цьому учнівська віза не дає права на громадянство Іспанії, отримання посвідки на проживання і не дозволить негайно влаштуватися на роботу. Проте дозвіл на навчання може зіграти важливу роль і бути першим кроком до того, щоб закріпитися в цій європейській країні на довгий строк або постійне проживання.