Меню Закрити

Особливості системи освіти в Іспанії

Іспанія є однією з найпопулярніших європейських країн серед іноземних студентів. Безліч юнаків та дівчат відправляються сюди за якісною професійною підготовкою та дипломом, який буде котируватися в усьому світі. З цією метою чимало іноземних громадян віддають своїх дітей в іспанські школи ще в підлітковому віці, справедливо вважаючи, що у 2023 році система освіти в Іспанії, яка помітно відрізняється, наприклад, від української, дозволить їм найкращим чином підготуватися до подальшого навчання.

Система освіти в Іспанії

Специфіка системи освіти в Іспанії

Освітня система в Іспанії включає в себе кілька послідовних ступенів. Частина з них є обов’язковою, інша частина – добровільною.

Освітні щаблі в Іспанії:

Ступінь освіти Назва іспанською та особливості Обов’язково / Обов’язково
Дошкільна освіта Escuela Infantil (для дітей від 2 місяців до 3 років) Необов’язково
Aula Infantil/Підготовчі класи (для дітей від 3 до 6 років)
Шкільна освіта Primaria (6-12 років) Обов’язково
Educación Secundaria Obligatoria (12-14 років)
Bachillerato (14-16 років) Необов’язково
Середня спеціальна освіта Ciclos Formativos de Grado Medio Необов’язково. Може бути отримано замість Bachillerato.
Ciclos Formativos de Grado Superior
Вища освіта Educación superior Необов’язково

Крім того, в Іспанії добре розвинена система навчання для дорослих – вечірні школи Escuela de Adultos.

Базове початкову і середню обов’язкову освіту в Іспанії до 16-17 років є безкоштовною за умови відвідування державної установи. Причому не тільки для дітей громадян Іспанії, але і для тих, чиї батьки – іноземці.

Іспанські дитячі садки: умови та програма занять

У країні функціонує обмежену кількість державних дитячих садків, тому батьки найчастіше визначають дітей у приватні дошкільні заклади, яких значно більше. Вартість відвідування останніх залежить від спектра послуг, що надаються ними (якості харчування, кількості занять з дітьми, оснащеності), а також їх фінансування відомствами, організаціями.

Іспанські дитячі садки

Система дошкільної освіти містить: заняття музикою, танцями, малюванням, навчання читання та письма, вивчення іноземної мови (як правило, англійської), знайомство з основами математики, логіки й етики. Обов’язкові прогулянки на свіжому повітрі та тиха година. Навчальний день триває від 6 до 10 годин.

Відмінною особливістю роботи з дітьми в ДНЗ Іспанії є акцент на розвиток навичок самостійності та спілкування. Групи невеликі – 5-12 чоловік. Гнучкий розклад, що дозволяє в період звикання приводити дитину в садок на 2-3 години.

Базова шкільна освіта в Іспанії

Навчання в початковій школі триває 5 років. При цьому всі заняття веде один учитель. Програма в основному орієнтована на вивчення іспанської мови та літератури, природознавства, математики.

Відмінною рисою іспанського базової освіти є серйозний наголос на іноземні мови (починають вивчатися дітьми з 8 років): англійська, французька, італійська та німецька. З 10 років діти починають вивчати другу іноземну мову.

Базова шкільна освіта в Іспанії

У середній школі уроки ведуть різні викладачі. Щорічно проводиться тестування, за результатами якого учні або продовжують навчання, або залишаються на другий рік. Якщо дитина не здав 2 предмети (але не більше), йому дається можливість перездати їх восени.

Старша школа триває 3 роки. Учні обов’язково вивчають іспанську та англійську мови, релігію, філософію, етику, історію, фізкультуру.

Крім того, до них додають на вибір ще два предмети: латинь, анатомію, фізику, хімію. На другому році навчання є можливість почати вивчення конкретної спеціальності.

Випускні іспити у школі є одночасно вступними до ВНЗ.

Навчальний рік починається 15 вересня, а закінчується 15 червня. Він поділяється на 3 семестри за 11 тижнів:

 • з вересня по січень;
 • з січня до Великодня (за католицьким календарем);
 • з Великодня до середини червня.

У школах діє 10-бальна система оцінок. Уроки тривають 40-45 хвилин. Заняття починаються з 9.00 або 9.30, а закінчуватися можуть в 14.00 і навіть в 17.00.

Детальніше читайте в статті “Навчання в школах Іспанії“.

Специфіка професійної освіти в Іспанії

Навчання в іспанських Ciclos Formativo (середніх спеціальних навчальних закладах) займає 2 роки. Вступ туди можливо відразу після успішного закінчення середньої школи. По закінченні Ciclos Formativo випускники мають право вступати у вищі навчальні заклади на рівні з тими, хто закінчив навчання у старшій школі.

Програма навчання розрахована на 1300-2000 годин. При цьому 25% відсотків навчального часу відводиться на виробничу практику.

Випускники можуть отримати два види дипломів:

 • спеціаліста (técnico) – дає право продовжити навчання на бачилерато;
 • головного спеціаліста (técnico superior) – дає право на вступ до ВНЗ за результатами випускних іспитів.

Отримання освіти в середніх спеціальних навчальних закладах Іспанії доступно за більш ніж 140 спеціальностями.

Ciclos Formativo в Іспанії не дають вищої освіти та можуть бути прирівняні до звичних нам технікумах та іншим середнім спеціальним навчальним закладам.

Отримання вищої освіти в Іспанії

Навчання в іспанських університетах платне. Одночасно студенти можуть пройти підготовку за програмою MBA (Master of Business Administration). Це міжнародна бізнес-школа, яка дає знання в області управління персоналом, ведення бізнесу, прийняття управлінських рішень та інших областях. Навчання займає 2 роки.

Отримання вищої освіти в Іспанії

У процесі отримання вищої освіти іспанські фахівці можуть отримати наступні ступені:

 • бакалавр (grado) – присвоюється після 4 років навчання і дає право продовжити навчання за обраною спеціальністю;
 • магістр (master) – присвоюється після проходження вузької спеціалізації протягом 1-2 років і свідчить про готовність до науково-дослідної діяльності;
 • доктор (doctorado) – передбачає наукову діяльність протягом 1-2 років з подальшим захистом результатів своїх досліджень.

По завершенню навчання видається два документи: диплом про закінчення конкретного ВНЗ та сертифікат міжнародного зразка, що підтверджує отриману кваліфікацію.

Особливі види іспанської освіти

Enseñanzas de régimen especial – це особлива категорія іспанської освіти, яку можуть отримати як громадяни країни, так і іноземці, незалежно від свого віку і професійної підготовки. Причому освоєння програм може бути ними розпочато ще в період відвідування дошкільних навчальних закладів.

За результатами здачі тестів та іспитів є можливість отримати диплом, еквівалентний диплому про вищу освіту.

Навчання доступне за такими напрямами, як:

 • образотворче мистецтво;
 • дизайн;
 • збереження і реставрація об’єктів культурної спадщини;
 • музика;
 • танець;
 • театральне мистецтво;
 • іноземні мови.

Вартість навчання в іспанських садках, школах і ВНЗ

Всі приватні навчальні заклади в Іспанії платні. Державні можна назвати умовно безкоштовними, оскільки їх відвідування потребуватиме певних внесків і вкладення коштів. За навчання у вищих навчальних закладах доведеться платити.

Однак існує розвинена система спеціальних стипендій і грантів, що дозволяє студентам, які добре навчаються, покрити практично всю вартість навчання.

Орієнтовна вартість навчання в Іспанії:

Ступінь За що платити Скільки платити
Дошкільна освіта Індивідуальний підхід до дитини 200-500 € у місяць
Середня школа Обов’язкові внески, підручники, форма, харчування 600-900 € в місяць Підручники та форма – 200-300 € на рік
Середня спеціальна освіта Навчання 1 000-3 300 € за семестр
Вища освіта Навчання 1700-11000 € за семестр

Підсумки

В країні реалізована система безкоштовного надання послуг у рамках дошкільної та базової шкільної освіти. Іспанська система середньої спеціальної освіти надає широкі можливості для одержання тієї або іншої спеціальності, а безліч реалізованих програм міжнародного співробітництва – відмінний шанс для іноземців вступити в іспанський університет і стати володарем диплома міжнародного зразка.

Система освіти в Іспанії: Відео

Статті по темі