Меню Закрити

Зарплата в країнах світу: де більше заробляють

Питання про те, хто, де і скільки заробляє і, відповідно, яке місце у світовому рейтингу зарплат займає та чи інша країна, досить актуальне. Крім пізнавального інтересу, є й більш практичне застосування таких знань. Це особливо корисно тим, хто подумує про виїзд за кордон на заробітки або ж виїхати з країни назавжди. У цьому випадку необхідно знати, наскільки розрізняються зарплати в країнах світу, на що можна розраховувати і які професії більш затребувані. Слід також розібратися у тому, чи можна довіряти міжнародними рейтингами зарплат.

Середня щомісячна зарплата

Що таке середня зарплата по країні і як її правильно розрахувати

Одне з найважливіших понять, якими оперують при складанні різних рейтингів – середня щомісячна заробітна плата в певній країні. На перший погляд, цю величину легко визначити методом простого знаходження середнього арифметичного. Такий спосіб досі практикується в країнах СНД: скласти вичерпний список професій і посад, скласти місячні оклади за списком і розділити на кількість посад у списку. Найбільшим недоліком такого методу є те, що отриманий результат вкрай далекий від реального стану речей. Серед причин цього можна назвати наступне:

 • підсумовуються грошові оклади (з усіма надбавками та преміальними) як рядових працівників (простих робітників, двірників, посудомийок і ін.), так і начальницького складу (директорів, топ-менеджерів та ін.). В результаті при зарплаті, наприклад, в одного працівника в розмірі 200 доларів, а в іншого – 1000 середній показник складе 600 доларів;
 • не враховані податкові та інші соціальні виплати та утримання в різних країнах світу, які в залежності від кожного конкретного випадку можуть скласти від 10 до 40 %;
 • гендерна нерівність – чоловіки отримують на 10-20 % більше, ніж жінки;
 • відсутня регіональна диференціація: столиця/провінція, місто/сільська місцевість.

У більшості європейських держав (ЄС, ЄАВТ), США, Канаді (ОЕСР) з високим ВВП визначення середньомісячної зарплати відбувається за іншим принципом, який дозволяє більш адекватно показати реальну ситуацію з розмірами зарплат. За шукане число береться розмір заробітної плати працівників, які перебувають у середині списку. Це своєрідна межа: у половини працівників зарплати вище, в іншої половини – нижче.

Цей принцип визначення середньої заробітної плати називають медіанним. Назва походить від поняття медіани в геометрії. Наприклад, на фірмі працюють п’ять працівників із зарплатами в 3 тис., 2 тис., 1 тис., 900 і 800 доларів. Розмір медіани в даному випадку складе 1 тис. доларів.

Різниця у застосуванні медіанного принципу наявності.

При складанні міжнародних рейтингів в якості одиниці відліку, як правило, використовують не національні валюти, а долар Паритету купівельної спроможності або ППС. Один такий долар прирівнюється до американського долара, витраченого в США.

З його допомогою можна визначити кількість товарів та послуг, доступних у Сполучених Штатах за місячну зарплату, отриману в тій чи іншій країні, і зіставити рівень цін у різних країнах.

Міжнародна статистика: наскільки їй можна довіряти

Складанням щорічних рейтингів середніх зарплат, крім національних статистичних установ, що займаються міжнародні організації:

 • Міжнародна організація праці – МОП,
 • Організація економічного співробітництва і розвитку – ОЕСР,
 • Trading Economics – ТІ,
 • Євростат,
 • Current Population Survey (США) та інші.

Що надаються цими організаціями статистичні огляди відрізняються високим ступенем надійності: при розрахунку середньої зарплати до уваги беруться оклади найманих працівників з урахуванням їх кваліфікації та досвіду роботи. При цьому в розрахунок не приймаються бізнесмени, приватні або індивідуальні підприємці, пенсіонери, особи, які отримують допомогу по безробіттю та ін.

Для підрахунків використовуються різні часові характеристики: заробіток за годину, день, тиждень, місяць, квартал, півроку, рік.

До недавнього часу МОП займала провідні позиції у проведенні статистичних досліджень показників зарплати. Однак у сучасних умовах, особливо в країнах з розвинутою ринковою економікою з нестандартними робочими місцями, статистика МОП з опорою на базову зарплату і її методика збору інформації швидко застаріває і часто не показує реальну ситуацію.

Міжнародна статистика

Статслужба ЄС – Eurostat – у своїх дослідженнях розширює і деталізує число компонентів, додатково аналізуючи разові премії, опціони на придбання акцій підприємств, чайові, доплати за житло або транспорт, комісійні й ін., в тому числі виплати в натуральній формі: спецодяг, спортзал, надання дорогого автомобіля від фірми, дитсадок і т. д.

Аналіз статистичних даних за останні 10 років показує, що традиційно найбільші середні зарплати у світі мають жителі країн ЄС, США, Канади, Австралії, Нової Зеландії, Японії, Республіки Кореї та деяких інших держав.

Держави з найбільш високими середніми зарплатами

Всупереч тому, що в представлених на офіційному сайті звітах МОП відсутні дані по ряду держав, а частина інформації застаріла або вимагає повторної перевірки, вони дозволяють отримати уявлення про те, де зафіксовані найвищі середні зарплати на світовому ринку праці.

30 держав-лідерів по середній зарплаті (брутто):

Держава Рівень середньої зарплати (в дол. за ПКС) за даними МОП (при відсутності інформації – ТІ) Рівень середньої зарплати в місцевій валюті
Швейцарія 6775 6540 швейцарських франків
Данія 6289 (ТІ) 40101 данська крона (ТІ)
Ісландія 5616 (ТІ) 615000 ісландських крон (ТІ)
Норвегія 5438 44310 норвезьких крон
Німеччина 4852 4149 євро
Люксембург 4139 3535 євро
Ірландія 3728 3188 євро
Бельгія 3601 3079 євро
Фінляндія 3572 3055 євро
Сінгапур 3570 4892 сінгапурських долара
Швеція 3527 31400 шведських крон
Франція 3508 (ТІ) 2998 євро (ТІ)
Нідерланди 3498 2988 євро
Австралія 3479 4828 австралійських доларів (ТІ)
Іспанія 3324 2843 євро
Нова Зеландія 3272 (ТІ) 4973 новозеландських доларів (ТІ)
США 3190 (ТІ) 3190 доларів США (ТІ)
Австрія 3094 2646 євро
Республіка Корея 3067 3446000 південнокорейських вон
Канада 3060 (ТІ) 3977 канадських доларів (ТІ)
Великобританія 2905 2208 фунтів стерлінгів
Ізраїль 2714 9724 нових шекелів
Японія 2712 304300 ієн
Італія 2515 2151 євро
Кіпр 2156 (ТІ) 1848 євро (ТІ)
Гонконг 2027 (ТІ) 15897 гонконгських доларів (ТІ)
Словенія 1929 (ТІ) 1654 євро (ТІ)
Саудівська Аравія 1710 6413 саудівських ріалів
Тайвань 1677 (ТІ) 51669 нових доларів (ТІ)
Чехія 1464 (ТІ) 31851 чеська крона (ТІ)

Як видно з таблиці, більшість держав з найбільш високими середніми зарплатами знаходиться в Європі. У 14 з них розмір зарплати склав понад три тисяч доларів, у трьох – понад дві тисячі. Середні зарплати в розмірі понад тисячі євро зафіксовані не тільки в Словенії та Чехії, але і в Словаччині, Естонії, Португалії, Латвії, Румунії та ін. Замикає список Македонія (674 доларів США).

Середня зарплата в країнах СНД виглядає набагато скромніше. П’ятірка лідерів за середнім зарплатам (в доларах США):

 1. РФ – 632;
 2. Білорусь – 460;
 3. Казахстан – 432;
 4. Вірменія – 383;
 5. Молдова – 351.

Найбільш затребувані професії в країнах з розвиненою ринковою економікою

Список найбільш затребуваних і високоприбуткових професій постійно змінюється. Ринок праці не стоїть на місці, і раніше престижні спеціальності перестають бути актуальними, а їх місце займають нові. Затребуваність представників тієї чи іншої професії залежить також від регіону.

ТОП-10 лідерів по зарплатах виглядає наступним чином:

 • у Швейцарії найбільшим попит мають висококваліфіковані лікарі, програмісти, інженери, юристи та бухгалтери. Їхня місячна зарплата складає від 8 тис. доларів США і вище. Особливо цінуються фахівці зі швейцарськими дипломами (сертифікат EFZ) і багаторічним стажем практичної роботи;
 • у Данії ситуація практично аналогічна. Цінуються топ-менеджери, потрібні лікарі, фармацевти, аналітики у сфері фінансів, юристи, інженери, будівельники, науковці, програмісти, викладачі вузів і шкіл. Ці категорії фахівців можуть розраховувати на зарплату від 6 тисяч євро на місяць і вище;
 • Ісландія – острівна держава, тому тут завжди затребувані професіонали у сфері рибного господарства, а також моряки та біотехнологи. Високо цінуються фахівці IT-сфери, лікарі, перекладачі;
 • у Норвегії відчувається постійний дефіцит нафтовиків, IT-фахівців, лікарів, поліцейських, пілотів, інженерів-електриків, юристів, фінансових аналітиків. Представники цих професій заробляють від 6 до 9 тисяч євро щомісяця;
 • Німеччина відчуває дефіцит фахівців у сфері перероблення, фармацевтів, авіадиспетчерів, пілотів, медиків, програмістів, технічних дизайнерів, страховиків. Середні місячні зарплати у зазначених областях стартують від 6 тис. євро;
 • в Ірландії серед найбільш затребуваних спеціальностей – юристи, програмісти, бухгалтери, маркетологи;
 • Бельгія готова виплачувати високі зарплати юристів, програмістів, медиків, інженерів-економістів;
 • у Люксембурзі для українців відкриті такі високооплачувані сфери, як IT, транспорт, логістика, фінанси, страхування, педагогіка;
 • у Фінляндії найбільш високооплачувані фахівці – медики. Цінуються також програмісти, хіміки, інженери, економісти, педагоги, екологи;
 • Сінгапур особливо привабливий для фахівців IT-сфери, економістів, інженерів, архітекторів.

На розмір зарплати представників зазначених професій впливає наявність стажу роботи, висока кваліфікація, володіння мовою країни перебування.

Держави з найнижчими зарплатами

Рейтинг мінімальних зарплат у світі очолюють представники африканського континенту.

Держави з найнижчими зарплатами

Держави з найнижчими середніми зарплатами у світі

Держава Рівень середньої зарплати в дол. США Рівень середньої зарплати в місцевій валюті
Зімбабве 21 7600 доларів Зімбабве
Малаві 30 21827 квача
Екваторіальна Гвінея 30 16838 франків КФА
Кабо-Верде 39 3686 ескудо
Ефіопія 47 1309 биров
Демократична Республіка Конго 55 90758 конголезьких франків

На американському континенті «лідерство» належить Венесуелі. Після потрійного підвищення середня зарплата тут становить 5196000 боліварів фуерте або 21 долар США.

Серед країн СНД найбільш низькі середні зарплати в Туркменії – 320 доларів США, Узбекистані – 235 доларів США, Киргизії – 220 доларів США. Найменші зарплати в Україні (168 доларів США) і Таджикистані (110 доларів США).

Що необхідно знати про особливості оплати праці в різних державах

Бажання заробити змушує наших співвітчизників вирушати на заробітки в далекі країни. Там громадянам доводиться стикатися з незвичними для них речами, в тому числі й у трудових відносинах. На деяких з них варто зупинитися особливо:

 • погодинна оплата. У багатьох країнах існує погодинна оплата праці, показники якої можуть видатися, на перший погляд, дуже привабливими. Сумарна ж прибуток може виявитися незначною із-за низької тривалості робочого дня;
 • у більшості країн практикується тижнева, а не місячна оплата праці;
 • різні витрати часу. Для того, щоб відпрацювати середню зарплату у Франції, знадобиться 35 годин, РФ, Японії, США – 40 годин, у В’єтнамі, Кенії та ін. – до 55 годин на тиждень;
 • невисокі зарплати у багатьох державах нерівнозначні низької купівельної здатності, як і навпаки. Тобто низькі ціни на продукти, одяг, послуги можуть з лишком компенсувати низьку зарплату;
 • різна тривалість відпустки. Якщо в Україні відпустка становить 24 календарних дні на рік (не рахуючи державних і релігійних свят), то в Японії – всього 10 днів, в Сінгапурі – тиждень, а в Данії – 30 днів;
 • гендерна нерівність. В абсолютній більшості випадків за роботу на однакових з чоловіками жінки отримують меншу зарплату. Так, наприклад, у Німеччині різниця може становити до 600 євро;
 • виплати одноразової допомоги та бонусів – зима і літо, на житло, харчування, медичні та культурні потреби;
 • у розвинених країнах чітко проявляється тенденція до зниження диференціації тарифів і ставок. Тобто, оплата праці низькокваліфікованих працівників всього у 2-3 рази менше, ніж у висококваліфікованих. Наприклад, в Японії це співвідношення становить 1:4, у Швеції – 1:3. Водночас за кваліфікацію виплачують особливі бонуси, премії та ін.;
 • брутто і нетто-зарплати. В більшості рейтингів зазначаються брутто-зарплати, тобто коли податок ще не виплачено. Після того як всі необхідні виплати будуть зроблені, обсяг зарплати може скоротитися на 30-50 і більше відсотків.

Які професії користуються попитом

Багатополярний світ, в якому ми живемо, постійно змінюється: стираються кордони, збільшується мобільність людей. Науково-технічний прогрес не стоїть на місці, приносячи нам все більше нових спеціальностей і професій, про яких раніше мало хто чув.

Крім потреби у кваліфікованих інженерів, лікарів, програмістів і представників інших традиційних професій, у розвинених державах світу існує також велика потреба в фахівцях індустрії дозвілля. Наприклад, потрібні лєго-скульптори з зарплатою до 30 тис. доларів США на рік чи випробувачі водних гірок в аквапарках з погодинною оплатою.

У Західній Європі, США, Японії спостерігається великий попит на дизайнерів, фахівців з реклами та піару, оформлювачів.

Індустрія розваг відчуває брак розробників комп’ютерних ігор. Тут з високою часткою ймовірності без особливих зусиль знайдуть собі високооплачувану роботу IT-фахівці, комп’ютерні графіки, художники.

Сьогодні по всьому світу поширилася мода на аніме, манга (для любителів – хентай), що дозволяє українським художникам заробляти в рік від 30-40 тисяч і більше доларів США. При цьому громадяни України можуть працювати дистанційно та отримувати з-за кордону зароблені гроші перекладом на карту.

Українці з психологічним або ветеринарним освітою зможуть заробляти до 28 тис. доларів в якості зоопсихологів, потреба в яких зростає в США і країнах Європи. Головна обов’язок таких фахівців – аналізувати поведінку домашніх тварин і допомагати господарям у спілкуванні з ними.

Які незвичайні професії користуються попитом

Іноземні громадяни з єврейськими коренями (можна і в четвертому поколінні), у тому числі й громадяни СНД, отримали право найматися на службу в Ізраїлі в якості військових за контрактом.

В останні роки багато затребуваних незвичайних професій з’явилося в країнах Далекого Сходу: Японії, Кореї, Китаї, Тайвані, Гонконзі та ін. Наприклад, багато громадян України викладають англійську мову в Китаї в якості «носіїв» мови. Для китайців важливо, щоб вчитель був європейцем, а попит на мовні курси тут колосальний (особливо у провінції).

Для тих громадян, які володіють яскраво вираженими європеоїдними рисами, мають русяве волосся, світлу шкіру та очі, які красиві та молоді, відкриті ще більші можливості для заробітку. Як не дивно це виглядає, але мода на європейську зовнішність в Китаї, Кореї та Японії величезна. Серед найбільш затребуваних:

 • моделі для виставок і презентацій (дівчата та юнаки). Новачки можуть розраховувати на 40-150 доларів, досвідчені моделі – до 500-800 і більше доларів в день;
 • артисти-статисти. В кіноіндустрії Китаю і Кореї склалася думка, що наявність у кінострічці європеоїдних осіб гарантує успіх, тому там вітається присутність європейців хоча б у ролі статистів;
 • фотомоделі частин тіла – вуха, ніс, пальці, ступні та ін. для реклами кремів, сережок, браслетів, взуття. Заробітна плата таких моделей – до 20 доларів в день;
 • моделі-танцюристи, музиканти, діджеї та ін. Особливо цінуються дівчата і юнаки з класичним балетним освітою;
 • презентація «іноземного спеціаліста», який нібито працює в китайській фірмі. Це артистична роль для чоловіків від 30 і старше презентабельного вигляду вільно володіють англійською. Заробіток у доларах США – від 80 до 300 в день.

Серед незвичайних професій, що користуються сьогодні попитом, є такі, які існують вже тисячі років – наприклад, віщуни на картах, гондольєри, щуролови та ін. А ряд спеціальностей з’явився зовсім недавно: нюхачі пахв (для виробництва дезодорантів), туалетні провідники (показують дорогу туристам до WC), дегустатори корми для тварин та ін.

Підіб’ємо підсумки

Знайомство з міжнародними рейтингами середніх зарплат у світі повчально і корисно: порівняння показників дозволить визначитися з країнами, у яких більше шансів знайти високооплачувану роботу. Методика, розроблена міжнародними організаціями (МОП, Trading Economics (ТІ), Євростат та ін.), дозволяє отримати дані, яким цілком можна довіряти.

У ТОП-30 країн світу з найвищим рівнем середніх зарплат 20 позицій належить європейським країнам, по 2 – з Америки та Океанії й 6 – азіатським. При розгляді поданих даних слід враховувати, що одиницею виміру служить долар.

Співвідношення зарплат та цін показує, що ціни на найважливіші продукти та послуги можуть серйозно впливати на вартість життя, при цьому 100 доларів США мають різну «вагу» в Японії та у Венесуелі.

Невеликі зарплати в країнах СНД – запорука того, що трудова еміграція з цих країн в бік Європи, Америки, Японії, Кореї та Китаю з кожним роком буде посилюватися. При цьому слід враховувати, що крім традиційно затребуваних спеціальностей і професій останнім часом з’явилося досить багато альтернативних, що дають шанс знайти роботу з високою оплатою праці.

Зарплати в країнах світу: Відео

Статті по темі