Меню Закрити

Отримання посвідки на проживання в Чехії

Отримання виду на проживання в Чеській Республіці дає іноземним громадянам чимало переваг, оскільки ця країна є членом Євросоюзу і приваблює іммігрантів своїми високими стандартами життя. Однак для отримання посвідки на проживання в Чехії у 2024 році необхідно мати серйозні підстави, підтверджені документально. При цьому перелік необхідних документів у кожному окремому випадку відрізняється.

Внж в Чехії

Що дає ПНП в Чехії

Основними перевагами оформлення виду на проживання в Чеській Республіці для громадян країн СНД є:

 • отримання гарантованого соціального і медичного страхування;
 • можливість вільного переміщення по країнах Шенгенської зони без необхідності оформлення візи;
 • можливість працювати в інших країнах Євросоюзу;
 • високий рівень життя і заробітних плат;
 • можливість отримати статус постійного резидента закінчення 5 років проживання за довгостроковим видом на проживання.

Причини для видачі ПНП

Щоб отримати вид на проживання в Чеській Республіці, необхідно мати вагому підставу, якими є:

 • відкриття власного бізнесу або інвестування;
 • возз’єднання сім’ї;
 • отримання освіти;
 • науково-дослідна діяльність.

При цьому на підставі працевлаштування в Чехії не видають дозвіл на проживання, а Картку співробітника або “Блакитну карту”.

Через нерухомість отримати вид на проживання в Чехії також неможливо, оскільки сама по собі покупка не є достатньою підставою для видачі посвідки на проживання (ПНП). Водночас при оформленні ПНП на будь-якому з підстав від заявника вимагається документ про забезпеченість житлом, однак замість документів на володіння нерухомістю достатньо надати орендний договір.

Відкриття та ведення бізнесу

Заявка на отримання довгострокової посвідки на проживання на підставі бізнесу може бути подана тільки в МВС в тому випадку, якщо ви вже знаходитеся в Чеській Республіці за візою понад 90 днів з цією ж метою. Основним документом, на підставі якого видається даний тип ПНП, є підтвердження внесення фірми заявника до комерційного реєстру або інший відповідний список. Термін розгляду документів становить 60 днів. Вид на проживання також можна отримати на підставі інвестицій в економіку країни.

Довгостроковий дозвіл в інвестиційних цілях призначений для підприємців, які мають намір перебувати в Чеській Республіці понад 90 днів і займатися інвестуванням, а також для комерційних директорів компаній, що мають докладний бізнес-план.

Заявку на довгострокове проживання в інвестиційних цілях ви можете подати в консульство в країні проживання або в рідній країні. Якщо ви вже живете в Чеській Республіці по довгостроковій візі або довгострокового дозволу на проживання з іншою метою, ви можете подати ваше прохання безпосередньо у відділення МВС.

Крайній термін ухвалення рішення про довгострокове перебування в інвестиційних цілях становить 30 днів з моменту подачі заявки; в особливо складних випадках цей строк продовжується до 60 днів.

Працевлаштування

Вид на проживання з працевлаштування, а також Green Card не видаються з 24 червня 2014 року. Ці види дозволів були замінені на Employee Card – Картку співробітника. Employee Card замінює також довгострокову візу.

Employee Card – це порівняно новий тип дозволу для довгострокового перебування на території Чехії довше 90 днів, що являє собою пластикову картку з біометричними даними. Головною підставою для її видачі є працевлаштування.

Іноземець, який має намір отримати Employee Card, повинен відповідати наступним вимогам:

 • проживати на території Чеської Республіки;
 • працювати за місцем, заявленого при оформленні картки;
 • працювати за місцем, для якого видав дозвіл відділ Міністерства внутрішніх справ з питань надання притулку та міграції (у зв’язку зі зміною роботодавця, зміною професії, додатковою роботою).

Найчастіше картка видається на строк робочого договору між роботодавцем і працівником, але не довше ніж на 2 роки. Після закінчення строку дії картки можливо її продовження. Картка співробітника призначена для іноземних громадян всіх країн світу, за винятком громадян держав-членів Шенгенської зони, а також членів їх сімей, які є громадянами інших держав, але мають вид на проживання в ЧР на підставі возз’єднання сім’ї або тих, хто подав заявку на його отримання.

Картка співробітника може бути видана для всіх видів трудової діяльності, незалежно від рівня необхідної професійної кваліфікації.

Однак вакансія, за яку може бути подана заявка на отримання карти, повинна надійти з Центрального реєстру вакансій. За згодою роботодавця вакантні посади можуть бути опубліковані на інтернет-порталі Міністерства праці та соціальних справ, де ви зможете їх знайти.

Таким чином, Картка співробітника завжди пов’язана з конкретною роботою, для якої вона була видана, або з роботою, по якій Департамент з питань надання притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ дав свою згоду у зв’язку зі зміною роботодавця або виду діяльності.

Крайній термін для ухвалення рішення по заявці на видачу Employee Card становить 60 днів або 90 днів в особливих випадках, якщо Департамент з питань притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ звернувся в Агентство по працевлаштуванню Чеської Республіки (регіональна філія або відділення Праги) для підтвердження запиту.

На підставі працевлаштування в Чехії можна також отримати Blue Card – “Блакитну карту”, яка дає своїм власникам право проживання в країні на довгостроковій основі. У цьому випадку іноземні співробітники запрошуються для виконання висококваліфікованої роботи. При цьому в іноземця повинна бути вища освіта, отримане понад три років тому.

Навчання

Якщо ви маєте намір перебувати в Чеській Республіці понад 3 місяців і це стосується отримання освіти згідно з §64 Закону “Про резиденції іноземних громадян”, у вас є право подати відповідну заяву у посольство. Винятком є навчання в початковій школі, середній школі або консерваторії, яке здійснюється в рамках програми обміну або професійної підготовки за плату.

Професійна підготовка в Чехії

Заявка на оформлення довгострокового виду на проживання для отримання освіти може бути подана в Чеській Республіці в офісі МВС, якщо ви вже знаходитеся в країні по довгостроковій візі з цією ж метою, або в консульство ЧР у рідній країні.

МВС видає довгостроковий дозвіл на проживання з обмеженим строком дії:

 • на термін, необхідний для досягнення мети, що вимагає перебування у Чеській Республіці, менше ніж 1 рок;
 • на 1 рік з можливістю продовження.

Якщо довгостроковий дозвіл на проживання в Чеській Республіці був виданий з метою отримання освіти у вищому професійному училищі або вищому навчальному закладі, він може неодноразово продовжуватися, але не більше, ніж на 2 роки.

Якщо цей дозвіл було видано з метою безоплатної професійної підготовки, воно може бути продовжено на період, що відповідає встановленому терміну, зазначеного в угоді про професійну підготовку з організацією, що приймає. В інших випадках строк дії цього дозволу не продовжується.

Термін розгляду документів для видачі посвідки на проживання на підставі навчання становить 60 днів.

Возз’єднання з членами сім’ї

Заявка на довгострокове перебування з метою возз’єднання сім’ї може бути подана іноземним громадянином, який є:

 • дружиною або чоловіком іноземного громадянина, що має довгостроковий або постійний вид на проживання;
 • неповнолітньою дитиною або особою, яка перебуває на утриманні громадянина, що має довгостроковий або постійний вид на проживання;
 • неповнолітньою дитиною або особою, яка перебуває на утриманні дружини/чоловіка іноземного громадянина, що має довгостроковий або постійний вид на проживання;
 • неповнолітньою дитиною, яка усиновлена іноземним громадянином, які мають довгостроковий або постійний вид на проживання, або дитиною його/її дружини або чоловіка відповідно до рішення, прийнятого компетентним органом, або неповнолітньою дитиною, яка перебуває в прийомній сім’ї іноземного громадянина, що володіє довгостроковим або постійною посвідкою на проживання або його/її чоловік  (дружина); опікуном неповнолітнього або чоловіком опікуна є іноземний громадянин, що має довгостроковий або постійний вид на проживання в Чеській Республіці, який буде піклуватися про неповнолітнього в Чеській Республіці;
 • одним із батьків неповнолітніх дітей, яким було надано притулок по спеціальному правовому регулюванню; якщо у таких неповнолітніх дітей немає батьків, то отримати ВНЖ може будь-який інший родич по прямій висхідній лінії; якщо родичів немає, то заяву подає опікун;
 • іноземним громадянином старше 65 років або іноземним громадянином, незалежно від віку, який об’єктивно не може сам про себе піклуватися, у зв’язку зі станом здоров’я, якщо мова йде про возз’єднання сім’ї з батьком або дитиною, мають довгостроковий або постійний вид на проживання в Чеській Республіці.

Заявка на отримання довгострокового виду на проживання з метою возз’єднання сім’ї в Чеській Республіці може бути подана іноземним громадянином, який до в’їзду в країну проживав у іншій державі-члені ЄС в якості члена сім’ї власника “Блакитної карти” ЄС. Іноземний громадянин зобов’язаний подати заявку протягом 1 місяця після в’їзду в Чеську Республіку.

Подати заяву на отримання ВНЖ для возз’єднання сім’ї можна в чеському посольстві в рідній країні. Якщо ви вже знаходитеся в ЧР на підставі візи понад 90 днів або довгострокового виду на проживання, виданого для іншої мети, ви можете подати заяву в МВС в Чеській Республіці.

ПНП на підставі возз’єднання сім’ї видається при дотриманні однієї з наступних умов:

 • іноземний громадянин, з яким заявник повинен бути возз’єднаний, є володарем довгострокового або постійного виду на проживання і проживає в Чеській Республіці не менше 15 місяців; що стосується возз’єднання подружжя, то кожному з них повинно бути не менше 20 років;
 • іноземний громадянин, з яким заявник повинен бути возз’єднаний, проживає в Чеській Республіці не менше шести місяців і є власником Employee Card;
 • чоловік, з яким заявник повинен бути возз’єднаний, є біженцем, і їхній шлюб був укладений до прибуття в Чеську Республіку;
 • неповнолітній, з яким заявник повинен бути возз’єднаний, є біженцем;
 • іноземний громадянин, з яким заявник повинен бути возз’єднаний, є власником Блакитної картки ЄС, Карти ICT (карти для співробітників, перенаправлених для роботи в Шенгенській зоні з третіх країн) або власником довгострокової ПНП на основі інвестицій.

Порядок оформлення

Для отримання посвідки на проживання іноземний громадянин повинен відповідати декільком обов’язковим вимогам:

 • перебувати на території ЧР по довгостроковій візі;
 • мати намір проживати в Чехії довше одного року включно з візою;
 • після отримання виду на проживання підстава, на якій воно було видано, має залишитися незмінним (винятки можуть бути в разі видачі “Блакитної карти”, Картки співробітника для членів сім’ї й вчених).

Якщо іноземець відповідає всім вищевказаним вимогам, він повинен підготувати пакет документів відповідно до підстави для видачі ПНП і звернутися до уповноважених органів для його оформлення. При подачі документів потрібно сплатити адміністративний збір, який становить 1500 чеських крон, для заявників молодше 15 років – 700 чеських крон.

У разі прийняття позитивного рішення за видачу карти посвідки слід додатково заплатити 1000 чеських крон, заявникам молодше 15 років – 300 чеських крон.

Необхідні документи

Перелік необхідних документів може відрізнятись залежно від підстави для видачі ПНП. При цьому в кожному випадку потрібно основний пакет, що складається з таких паперів:

 • заявка на оформлення довгострокового виду на проживання / Картки співробітника / “Блакитної карти” (форми можна завантажити на офіційному сайті Міністерства внутрішніх справ ЧР);
 • закордонний паспорт;
 • документ, що підтверджує наявність житла в Чехії (документ на володіння нерухомістю або орендний договір);
 • 1 фотографія;
 • документ, що підтверджує достатню кількість фінансових засобів відповідно з вашим випадком (наприклад, виписка з банківського рахунку);
 • медична довідка, що підтверджує відповідність умовам, встановленим Міністерством охорони здоров’я, щодо запобігання поширення інфекційних захворювань;
 • довідка про несудимість (не вимагається для заявників віком до 15 років);
 • медична страховка;
 • документ, що підтверджує підставу для видачі посвідки на проживання.

Залежно від підстави для видачі ПНП до основного пакета документів необхідно додати деякі додаткові папери, зазначені нижче в таблиці:

Підстава Додаткові документи
Освіта документ, що підтверджує згоду батьків на виїзд і проживання дитини в Чеській Республіці;документ, що підтверджує зарахування заявника навчальний заклад
Бізнес документ, що підтверджує відсутність заборгованостей, виданий Управлінням фінансового забезпечення, Фінансовим управлінням, Митним управлінням, а також Медичною страховою компанією;документ про відсутність заборгованостей у компанії;

документ про реєстрацію компанії в Комерційному реєстрі

Робота робочий контракт або попередній договір між працівником і роботодавцем про найм в майбутньому; документи, що підтверджують кваліфікацію заявника для одержання бажаної вакансії (диплом про закінчену освіту, водійські права для вакансії водія і т. д.)
Возз’єднання сім’ї документ, що підтверджує спорідненість між заявником та особою в Чехії (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження);документ, що підтверджує згоду батьків на виїзд і проживання дитини в Чехії

Де оформити

Якщо ви вже знаходитесь на території Чеської Республіки по довгостроковій візі, то за отриманням посвідки на проживання слід звертатися в МВС у Відділ у справах надання притулку та міграції. Завантажити карту з адресами відділень по всій території Чехії й конкретно в Празі можна за посиланням. Сюди ж слід звертатися за продовженням ПНП, довгострокової візи та оформленням дозволу на ПМП (постійної посвідки на проживання).

Заява на отримання довгострокового виду на проживання без попередньої умови перебування за візою може бути також подано в Посольство Чеської Республіки в рідній країні або країні постійного проживання.

Якщо метою оформлення ВНЖ є отримання освіти, проведення наукових досліджень, возз’єднання з сім’єю, отримання “Блакитної карти”, Картки співробітника або ICT, можна подавати документи в консульські відділи посольств. Туди ж можуть подавати заяви та жителі інших держав-членів ЄС.

Оформлення для пенсіонерів

При оформленні ПНП для пенсіонерів ніяких особливих вимог немає: люди, що перебувають на пенсії, повинні подавати заяву на загальних умовах. При цьому саме перебування на пенсії не може бути підставою для видачі посвідки на проживання – необхідно мати серйозну причину (найчастіше це возз’єднання з сім’єю або бізнес).

Між Чехією та Україною укладено угоду про пенсійне забезпечення, по якому пенсіонеру покладена пенсія відповідно до періоду роботи на території ЧР.

Висновок

Імміграція до Чехії для громадян країн СНД можлива шляхом отримання виду на проживання на території самій Чехії, так і в консульському відділі Посольства ЧР у рідній країні або країні постійного проживання (за винятком такої підстави, як бізнес).

Для отримання карти, що дає право на довгострокове проживання в країні, необхідно підготувати документи, що вимагаються згідно з вашим випадком, і звернутися відділення МВС (на території Чехії) або консульство. Повідомлення про прийняте рішення має прийти через 30-60 днів.

Статті по темі