Меню Закрити

Польське національне телебачення

З початку масового використання телевізійних приймачів телебачення поступово стало одним з найбільш ефективних засобів розповсюдження інформації серед населення. Польське телебачення дозволяє полякам з легкістю дізнаватися про найбільш важливі події, що відбуваються в країні. Разом з цим місцеве телемовлення — засіб популяризації польської культури, а також спосіб підтримки вітчизняної аудіовізуальної творчості.

Польське національне телебачення

Історія та особливості польського телебачення

Польську державну телекомпанію Telewizja Polska або ТВП, заснували в 1992 році, але фундамент для її функціонування почав закладатися ще в 40-х роках ХХ століття.

В 1935 році був створений Державний інститут телекомунікації, який у сприянні з польським радіо почав перші телевізійні трансляції.

У 1939 році цю організацію знищили німецькі війська, але вже в 1952 році, після реорганізації в Polskіe Radіo i Telewіzja і відновлення телевеж, почали транслювати перші повоєнні телепередачі.

Кольорові телетрансляції з’явилися в 1971 році, а 29 грудня 1992 року PRT розділили на Польське радіо і Польське телебачення. Перші дві програми нового підрозділу називалися TVP1 і TVP2. Разом з реформуванням телекомпанії змінювався і її логотип.

Перші ефірні цифрові дублі каналів компанія TVP запустила у 2010 році, а вже у 2013 році мовлення аналогових дублів повністю припинили. З цього моменту на території Польщі переважно використовується цифрове телебачення.

Відомі телеканали Польщі

Сьогодні польська телеіндустрія пропонує глядачам широкий спектр телемовлення. Крім суспільного ТБ, на ринку представлені та приватні провайдери, наприклад, Cyfra + або Polsat, які відкривають абонентам доступ до платних закодованих каналів.

Часто постачальники послуг мають в арсеналі пакетні тарифи, за якими одночасно підключають інтернет і кабельне телебачення. Це дозволяє істотно знизити тариф для абонентів. Вартість таких пакетів не перевищує 120 польських злотих.

Провайдери підтримують технологію IPTV, що робить телемовлення інтерактивним і надає користувачам набір додаткових послуг.

IPTV не слід плутати з інтернет-телебаченням, оскільки це абсолютно різні технології. Нижче приведені категорії польських телеканалів.

Загальнонаціональні телеканали загальної тематики:

  • TVP1 або польською Program Pierwszy Telewizji Polskiej — центральний канал польського телебачення, що транслює головну інформаційну програму «Відомості»;
  • TVP2 – польський громадський розважальний телеканал;
  • TVP3 – телеканал зі статусом регіонального мовлення, складається з 16 каналів, які транслюються на території кожного воєводства в Польщі.

Міжнародні телеканали:

  • TVP Polonia – міжнародний телеканал, який веде мовлення польською мовою для польської діаспори у всьому світі. Для телеглядачів доступний через інтернет або супутникове телебачення;
  • “БелСат” – польський супутниковий телеканал. Транслюється на територію Білорусії білоруською мовою, має постійні проблеми з місцевими органами влади.

Загальнонаціональні тематичні телеканали:

  • TVP Info – загальнонаціональний канал новин;
  • TVP Seriale транслює кіно і серіали місцевого і закордонного виробництва;
  • TVP Kultura – телеканал про культуру;
  • TVP Historia – телеканал про історії;
  • TVP Sport – новини спорту;
  • TVP Parlament – транслює засідання польського Сенату і Сейму;
  • TVP Rozrywka – телеканал розважального змісту.

Громадське PL TV разом з приватними Polsat Group і ITI Group, які мають телеканали новин, музичного або іншого розважального змісту, створюють велику конкуренцію на польському ринку, що сприяє постійному підвищенню якості надання телепослуг.

Телебачення в Польщі пройшло довгий шлях розвитку, і сьогодні у 2025 році ринок телепослуг — один з найбільш прогресивних в країні. Про це свідчить розмаїття контенту на телеканалах, так і використання популярних способів мовлення — поширення по телетрансляції, по кабельних мереж і супутникових каналах.

Наявність на ринку громадських і приватних телекомпаній створює здорову конкуренцію і дозволяє абонентам отримувати якісний контент за доступною ціною.

Статті по темі