Меню Закрити

Навчання в школах Іспанії


На вибір Королівства Іспанії в якості напрямку для еміграції впливає безліч факторів: комфортні кліматичні умови, багатюща історія країни, величезна кількість визначних пам’яток і привітне населення. Діти, які переїжджають сюди разом з батьками, можуть скористатися чудовою можливістю отримати якісну освіту в одній з місцевих шкіл, вивчити мову, підвищивши тим самим свої шанси на вступ у вищий навчальний заклад. Однак для початку слід з’ясувати, що собою представляють школи в Іспанії у 2020 році, яким чином можна вчинити та в чому полягають особливості прийому заяв від іноземних громадян.

Школи в іспанії

Як влаштована шкільна система в Іспанії

Весь процес навчання і виховання молодого покоління в Іспанії поділяється на кілька етапів:

 • дошкільна освіта (Educación Infantil);
 • початкова школа (Educación Primaria);
 • середня школа (Educación Secundaria Obligatoria);
 • старша школа (Bachillerato);
 • вища освіта (Educación superior).

Не є обов’язковими тільки перша і дві останні сходинки. Однак слід мати на увазі, що для вступу в школу дитині все ж краще пройти підготовку в дошкільному закладі, тим більше це необхідно, якщо ви хочете, щоб ваш малюк вчився в конкретному навчальному закладі.

Початкова й середня школа об’єднані загальним терміном «базова». Переходити на старшу ступінь має сенс тільки в тому випадку, якщо планується надходження у ВНЗ.

Середня освіта в Іспанії має ряд особливостей:

 • навчальний рік складається не з чверті, а з триместрів;
 • в кінці кожного триместру учні складають іспити, при цьому, якщо вони «провалили» більш як два предмети, у них є шанс залишитися на другий рік;
 • парти в класах розраховані тільки на одного учня;
 • для уроків музики кожному школяреві необхідно мати флейту;
 • усі уроки тривають 55 хвилин;
 • знання оцінюються за 10-бальною системою;
 • у програму занять включено предмет «Релігія». Однак для школярів та їх батьків передбачена альтернатива: замість цього предмета вони можуть вибрати будь-який інший, який будуть відвідувати, поки інші діти отримують духовну освіту.

Навчальний рік починається не з 1 вересня, а ближче до середини цього місяця. Зазвичай це найближчий до 15 вересня понеділок. Урочисті лінійки або інші заходи у перший день занять тут не проводяться – діти просто приходять в школу, сідають за парти та починають отримувати знання.

Іспанські школярі

Примітним є те, що склади класів в іспанських школах змінюють кожні 2 роки. Це робиться для того, щоб полегшити дітям входження в соціум, допомогти їм знаходити нових друзів, не забуваючи при цьому цінувати старих.

Будівлі навчальних закладів, як правило, відрізняються особливою надійністю, тому батьки можуть бути абсолютно спокійні за безпеку своєї дитини. Крім того, забирати зі школи дітей до 12 років можуть тільки ті особи, які заявлені в особливому списку «забирають»

Ключовою фігурою освітнього процесу є директор школи. Як правило, він знає в обличчя кожного учня і його батьків. Директору школярі можуть розповісти про будь-які свої проблеми та отримати від нього підтримку.

Типи іспанських шкіл

Чи буде ваша дитина вчитися в Бенідормі чи Мадриді, для початку вам доведеться визначитися з типом навчального закладу, в яке ви віддасте своє чадо. В Іспанії існує 3 види шкіл:

 • державні (colegios publicos) – є безкоштовними для всіх категорій громадян. Однак батькам доведеться за свій рахунок придбати підручники та протягом року покрити поточні адміністративні витрати. У муніципальних школах зазвичай навчаються діти із сімей з різним рівнем достатку, а кількість бажаючих навчатися в них настільки велике, що класи часом переповнені. Для українських дітей ця категорія навчальних закладів буде недоступна, якщо у них ще немає статусу резидента і постійної прописки;
 • напівдержавні (colegios concertados) – часткове фінансування цих шкіл здійснюється місцевою владою або католицькою церквою. Незважаючи на це, діти отримують в таких школах світську освіту;
 • приватні (colegio privados) – фінансуються за рахунок внесків учнів. Є найбільш популярними серед емігрантів.

Початкова школа

Надходження в перший клас початкової школи заплановано на той момент, коли дитині виповниться 6 років. На цьому етапі йому належить відучитися 6 класів (до 12 років). Всі ці роки навчанням школярів займається один учитель, який проводить уроки іспанської мови, математики, природознавства, музики та інші.

Школярі Іспанії

Іноземні мови діти починають вивчати з 8 років. А ось навички читання та письма вони набувають ще в садку, на підготовчих курсах.

Примітно, що початкові школи не ставлять своїм завданням навчити вихованців красиво писати – каліграфія тут не є обов’язковою вимогою. Головне, щоб дитина засвола матеріал, а буде вона писати друкованими літерами або прописними, не має ніякого значення.

Навчальний день розділений на дві частини. Вранці дітей привозять на 2-3 години, в обід забирають, щоб вони могли поїсти та відпочити, а потім знову приводять ще на 2-3 уроку.

Читайте також:  Навчання в мовних школах Іспанії

Навчання в початковій школі завершується випускними іспитами, після чого дитина переводиться на наступний освітній щабель.

Середня школа

Навчання в середній школі триває 2 роки – з 12 до 14 років. Викладання тут ведеться вже різними вчителями, так і перелік предметів стає набагато ширше. На останньому році навчання школярам надається можливість вибрати одну з трьох спеціалізацій:

 • художня;
 • природничі науки;
 • гуманітарна.

Обраний напрям буде поглиблюватися і ретельно опрацьовуватися на наступному етапі – в старшій школі, яка є підготовкою до вступу в університет.

По закінченні середньої школи також передбачається здача іспитів.

Старша школа

Якщо подальша мета підлітка – університет Аліканте або в будь-якому іншому місті країни, уникнути навчання в старшій школі не вдасться. Тут школярі вчаться з 14 до 16 років. Ці два роки навчання в Іспанії називаються Bachillerato. Даний етап навчання не є обов’язковим, але він просто необхідний майбутнім абітурієнтам.

Bachillerato включає 6 ключових напрямів підготовки:

 • образотворче мистецтво;
 • сценічна майстерність;
 • економіка/управління;
 • соціальні науки;
 • технології;
 • природничі науки.

Однак можливість навчання за цими спеціальностями надають далеко не всі навчальні заклади, тому учням нерідко доводиться міняти школу, щоб мати можливість вивчати цікавлять його дисципліни.

Старша школа в Іспанії

На цьому етапі обов’язковим є вивчення іноземних мов – англійської та іспанської (у Барселоні – каталанської), філософії, історії, релігії. Плюс до цього учневі доведеться додати свою програму ще два предмети за програмою ВНЗ – наприклад, латина або хімію.

Атестат, який отримають випускники старших класів, відповідає Британському сертифікату GCSE – General Certificate of Secondary Education. Він дозволяє подати заяву на вступ до ВНЗ будь-якої країни Європи, включаючи Великобританію.

Навчання в приватних школах

Приватні школи в Іспанії відрізняються більш високим рівнем оснащеності, дисципліни та комфорту, але і досить високими цінами. Можливо, саме тому приватні школи займають провідні позиції в рейтингу кращих навчальних закладів країни.

До приватних відносяться кампуси, пансіони та іноземні школи. Згідно з останніми оцінками, лідерами серед таких навчальних закладів є:

 • Colegio Lauaxeta, розташований в Біскайє.
 • Школа Монтессорі в Жироні.
 • Caxton College (Валенсія).

Значна частина учнів у них – це іноземці. Відмінною рисою даних навчальних закладів є застосування індивідуального підходу до кожного учневі, розвиток у нього талантів і формування практичних навичок. Найчастіше кожна така школа може запропонувати свою унікальну методику викладання, дізнатись про яку слід заздалегідь.

Особливою популярністю користуються американські, або англійські школи, які роблять упор не тільки на методику викладання, але і на вивчення англійської мови, зокрема, його історії. Великий попит мають наступні установи:

 • Міжнародна школа Gresol – розташована в Барселоні, пропонує своїм вихованцям навчання з американської освітньої системи. Випускники вільно володіють трьома мовами: англійською, іспанською, каталанським;
 • Французький коледж (Барселона) – весь персонал тут – корінні французи;
 • Школа Бенджаміна Франкліна (Барселона) – викладання ведеться на 4-х мовах. Випускники отримують диплом американського зразка та сертифікат іспанського Bachillerato. З 2011 року школа видає своїм вихованцям диплом бакалавра міжнародного зразка, що відкриває перед ними двері всіх ВНЗ світу.
 • Школа Swans – найстаріша міжнародна школа (Малага, Марбелья), що пропонує навчання для дітей від 3 до 16 років за британською програмою.

Школи пансіонного типу

Ще один тип організації навчального процесу в іспанській школі – це пансіон. Особливою популярністю такі школи користуються серед іноземців, оскільки надають не тільки можливість навчання на дуже високому рівні, але і проживання в комфортних, повністю обладнаних хостелах.

Всі предмети в основному викладаються англійською мовою. На іспанському ведуться лише окремі курси та факультативи. Кількість учнів у класах невелика, що дозволяє вчителеві проконтролювати, як кожен з них засвоїв матеріал.

Такі школи поділяються на 2 типи:

 • повний пансіон;
 • частковий пансіон (дитина проживає в кампусі кілька днів в тиждень).

Найчастіше ці заклади є приватними та спеціалізуються на релігійному, спортивному або багатомовній освіті. Деякі пансіони навчають своїх вихованців за британською програмою, інші – з іспанської, а треті дотримуються американської системи освіти.

Як вступити до школи

Зарахування дітей у державні навчальні заклади залежить від місця їх проживання і «завантаженості» школи. З цієї причини приступити до вирішення цього питання потрібно вже на початку березня. Саме в цей період починають проводити Дні відкритих дверей, які іноді тривають до кінця весни. Краще відвідати відразу кілька загальноосвітніх закладів, оглянути будівлю і класні кімнати, їдальню, з’ясувати, які факультативи будуть запропоновані дітям. Під час екскурсії у вас буде можливість поставити будь-які питання викладачам та адміністрації.

Читайте також:  Вища освіта в Іспанії: особливості та переваги

Як вступити до школи

Однак потрібно бути готовим до того, що навіть якщо ви підібрали відповідну школу, це не означає, що вас у неї візьмуть. Іспанія – досить популярний напрямок серед емігрантів, тому охочих потрапити на бюджетне місце тут буде дуже багато.

Щоб задумане увінчалося успіхом, потрібно заздалегідь підготувати наступний пакет документів:

 • 2 фото;
 • довідка, що підтверджує наявність прописки на іспанській території – її можна взяти в міській адміністрації;
 • копія закордонного паспорта дитини й батьків;
 • копія дитячого свідоцтва про народження;
 • копія батьківського NIE;
 • медична карта з щепленнями – її необхідно завірити у педіатра в іспанській поліклініці.

Підготовлені документи слід подати у відділ освіти за місцем вашого проживання. Разом з ними потрібно подати письмове обґрунтування того, чому ви обрали саме цей навчальний заклад.

Якщо кількість місць обмежена, можна спробувати під час Дня відкритих дверей познайомитися з батьками, чиї діти вже навчаються в цій школі, і попросити, щоб вони представили вас адміністрації в якості своїх родичів.

Річ у тім, що в Іспанії заведено брати братів і сестер, нехай навіть далеких, в один навчальний заклад. Вимагати підтвердження спорідненості ніхто не буде, а вам це допоможе одержати місце в школі, яка вас зацікавила. Як варіант можна спробувати пошукати українські школи – шанси влаштувати туди свою дитину в українських мігрантів дуже великі.

Вступити в приватну школу набагато простіше. Тут головне, щоб у вас вистачило фінансових можливостей навчати чадо своїм коштом. З документів знадобиться тільки посвідчення особи школяра і батьків. Ніякої прописки та ніякої заяви у відділ освіти в цьому випадку від вас не зажадають.

Скільки коштує навчання в іспанській школі

Безкоштовне навчання, в тому числі й для дітей емігрантів, передбачено тільки в державних школах. Але і в цьому випадку вам знадобиться деяка сума на витрати, які виникають протягом року, наприклад, на підручники, позакласні заходи. В цілому вам буде потрібно близько 100-300 євро на рік.

У навчальних закладах змішаного типу освіти, хоча і вважається безкоштовним, проте батьків чекає щомісячний внесок, який вони повинні робити на добровільній основі (насправді він є суворо обов’язковим). Сума виплат також може коливатися в межах від 100 до 300 євро, але вже не за рік, а за місяць. Причому до цієї суми потрібно додати ще й додаткові витрати, як і в попередньому випадку.

Заняття в іспанській школі

Навчання в приватних школах проводиться виключно на платній основі. Міжнародні навчальні заклади виставляють рахунок на 500-700 євро в місяць. Але це без урахування проживання, оплати різних заходів і харчування. У пансіонах та полупансіонах сума витрат на один навчальний рік може досягати 1500 євро/місяць.

Рейтинг кращих шкіл

Підбирати навчальний заклад для своєї дитини іспанці починають задовго до того, як настане момент сісти за парту. У зв’язку з цим іспанське видання El Mundo щорічно складає перелік найбільш популярних і зарекомендували себе з найкращого боку шкіл:

 • San Patricio – багатомовна релігійна приватна школа змішаного типу. Місце розташування – Толедо. У 2017 році тут був створений Бачілерато Артистіко (диплом у галузі мистецтв). У навчальному закладі є власна консерваторія, їдальня, музична школа. Навчання проводиться англійською, німецькою та французькою мовами. Іспит на рівень володіння ними приймає Університет Кембриджу.
 • Montserrat – змішана напівдержавна багатомовна школа релігійної спрямованості. Визнана кращою в Каталонії. Викладання ведеться кількома мовами, у тому числі на китайському і японському. Вихованцям надається можливість проживання на території школи.
 • Meres – приватна світська двомовна школа. Розташований у Пола-де-Сьеро (Астурія). Видає дипломи міжнародного зразка, що дозволяє випускникам вступити до будь-якого ВНЗ світу.
 • Estudio – світська приватна змішана школа з 75-річною історією. Розташована в Мадриді. Володіє власною музичною школою, консерваторією і спортивним клубом.
 • Vizcaya – напівдержавний світський багатомовний навчальний заклад, який першим в Країні Басків потрапило в рейтинг кращих шкіл країни. Працює за системою Монтессорі.
Читайте також:  Університет Саламанки: вступ, навчання, перспективи

Часті питання

Еміграція в чужу країну – це завжди стрес і безліч «підводних каменів», з якими доводиться стикатися на новому місці. Пропонуємо розглянути деякі з них, щоб полегшити вирішення цих питань після переїзду.

Чи є в Іспанії українські школи?

Навчальних закладів, в яких вашим дітям не дадуть забути рідну мову, насправді в Іспанії дуже багато:

ЗакладАдреса
Українська суботня християнська школа “Світанок”, Алкала де ЕнаресAv de Nuestra Señora de Belen, 6. 28802 Alcala de Henares, Madrid, España
Українська суботня школа “Доброї вісті”, Мадрид
Українська суботня школа “Мрія”, БарселонаCarrer de Artesania 81/83, 08042 Barselona, España
Українська суботня школа „Лідер”, МурсіяMiguel Hernandez s/n, Instituto Florida Blanca, Murcia 30012, España
Українська суботня школа „Рідна мова”, Торрев’єхаC/Marcelina, 62 Ed. Isla Verde, 1-10, 3183, Torrevieja Alicante, España
Українська суботня школа ім. Святого МиколаяC Juan Antonio Perea 4 3ª, 30002 Murcia, España
Українська суботня школа iм. Тараса Шевченка в БарселоніС/Santa Monica, 9, 08001 Barcelona, España
Українська школа “Рідний край” м. Мадридвул. Пілар де Сарагоса 28, Мадрид, Іспанія
Школа „Наші діти”, МадридMetro Diego de Leon, Madrid

Де вивчити іспанську дітям-іноземцям?

Найбільша проблема, з якою стикаються емігранти, це мовний бар’єр. Щоб звести до мінімуму всі труднощі, пов’язані з ним на новому місці проживання, потрібно подбати про вивчення іспанської мови. На допомогу мігрантам приходять численні курси та спеціальні мовні табори.

Назва Місце розташування Тривалість Вартість в євро
Sprachcaffe Language Plus Мадрид, Барселона, Пальма-де-Майорка 1 тиждень -1 рік 460-610
BCNLIP Барселона До 1 року 200-2160
Курси іспанської при університеті Барселони Барселона 1 тиждень – 1 рік 367-2143
Don Quijote Малага, Саламанка, Барселона, Мадрид, Валенсія, Гранада, Севілья 1 тиждень – 1 рік 215-350
Tandem Мадрид 1 тиждень – 1 рік 205-375

Одним з найбільш ефективних методів занурення в мовне середовище є вивчення іноземної мови у мовному таборі. Великою популярністю в країні користується Sheffield Centre, створений на базі відомої школи Лопе де Вега, який розкинувся на 25 тисячах квадратних метрів. Учні присвячують вивченню іноземних мов 20 годин в тиждень. Перебування в таборі – повний пансіон. Вартість від 450 до 2825 євро.

Чи обов’язкова прописка для дитини при вступі до школи?

Актуальність прописки для зарахування дитини в школу буде залежати від типу навчального закладу. При вступі в школу державного формату даний документ є обов’язковим, він надається разом з посвідкою на проживання і закордонним паспортом. Без нього потрапити в муніципальне установа буде неможливо.

А ось приватні школи пропискою не цікавляться. Для них першорядне значення має наявність коштів у батьків дитини. Саме з цієї причини багато нерезиденти з радістю віддають своїх дітей в приватні пансіони, не замислюючись про документальні формальності.

Підсумки

Система шкільної освіти в Іспанії дещо відрізняється від української:

 • навчальний рік починається в середині вересня і ділиться на триместри;
 • тривалість одного уроку – 55 хвилин, перерва – не більше 5 хвилин;
 • початкова школа в Іспанії базується на гармонійному розвитку особистості дитини, формування у нього креативного підходу до вирішення завдань і складних ситуацій, сприяючи його входження в соціум. Тому діти, які приїжджають із країн СНД, виявляються більш «напханими» знаннями, ніж їхні іспанські однолітки;
 • залишитися на другий рік тут не вважається ганьбою – в Іспанії це абсолютно нормальне явище;
 • у країні дуже багато інклюзивних шкіл. Причому вважається цілком природним, що в одному класі навчаються діти-інваліди та звичайні школярі. Дітям з раннього віку прищеплюються такі якості, як співчуття, а вся система побудована таким чином, щоб кожна дитина відчувала себе комфортно;
 • слід нагадати, що в Королівстві офіційно дозволена проституція. І як не дивно це звучить для вихідця з пострадянського простору, але в Іспанії є школа (Trabajo Ya – Працюй зараз), яка готує молодь обох статей до професійної діяльності. Про це теж не завадить знати сім’ям емігрантів;
 • в Іспанії широко поширені міжнародні школи, які проводять викладання з англійської, американської чи французької системі. Випускники таких шкіл отримують дипломи міжнародного зразка, що відкриває перед ними двері будь-якого університету у світі.

Практично всі іспанські школи є багатомовними, що лише додає їм привабливості в очах іноземців.

Екскурсія по іспанській школі: Відео


Статті по темі