Меню Закрити

Каталонська мова: діалект або самостійне наріччя

Туристи, що приїхали в Барселону, як правило, бувають здивовані тим, що в цьому регіоні говорять відразу двома мовами, обидві з яких мають статус державної. Це традиційна іспанська і каталонська мова (catala). Проте в цьому немає нічого дивного, адже Барселона – столиця автономної області Каталонії, тому два схожих прислівники знайомі жителям Іспанського королівства з раннього дитинства. І хоча за законом іспанська вважається офіційною мовою Іспанії, каталонці дуже ревно ставляться до свого наріччя, вважаючи його більш давнім і незаслужено відсунутим державою на другий план.

Каталонська мова

Трохи історії

Називати каталонським діалектом ніхто не наважиться – тривалий час саме вона була офіційною мовою королівства, і тільки в 16-17 століттях, коли його столицею стає Мадрид, придворним прислівником була обрана кастильська версія іспанської. Поступово Барселона, Валенсія та інші великі міста втрачають колишній вплив, і мову каталонців стає варіантом, який використовується тільки простими людьми.

В історії взаємин Каталонії та Іспанії було чимало складних моментів, оскільки протягом декількох століть в одну державу об’єднувалися регіони з різними устроями та традиціями, які не завжди адекватно сприймалися в столиці. Приміром, диктатор Франко в першій половині XX століття взагалі заборонив «регіональні діалекти», чим дуже образив каталонців.

Мабуть, з цієї причини сьогодні в Каталонії вся ділова документація і листування ведеться на catalan. На ній же оформлені всі вивіски, таблички, вказівники та назви – каталонці ревно стежать за цим.

Що собою являє каталонська мова

За своїм звучанням мову Каталонії нагадує суміш іспанських, французьких, італійських слів з характерним неаполітанським «дзижчанням». Річ у тім, що його основою є латинь, а саме прислівник відноситься до західної групи романських мов. Водночас catala – це не діалект, а самостійна мова, яка є більш близьким «родичем» французької та італійської, ніж іспанської чи португальської. Вважається, що вона дуже схожа на провансальську, поширену раніше у Франції, але тільки з іспанським відтінком.

Слід зазначити, що в ході свого розвитку іспанська і каталонська ніколи не перетиналися і, на думку лінгвістів, піддавалися різним впливам, вбираючи в себе слова і традиції різних народів.

Як відомо, довгий час Каталонія належала Франції, тому її мова стала більше схожа на французьку, а ось в Мадриді протягом майже 7 століть панували маври, тому кастильське наріччя піддалося абсолютно іншого впливу.

різниця між іспанським та каталонським мовами

Сьогодні каталанською ставляться п’єси, пишуть книги, видають газети та журнали. При цьому багатьох цікавить, як правильно: мова каталонська або каталанська? Українські словники дають рівноправне написання, проте іспанці, каталонці вважають за краще перший варіант.

Наскільки поширена в Іспанії каталонська

Незважаючи на те що в Каталонії іспанську на офіційному рівні намагаються використовувати якомога рідше, на побутовому рівні, як правило, перевага віддається тому способу спілкування, який зручний обом співрозмовникам. Гірше йдуть справи з офіційною мовою Мадрида у віддалених селах, а також в Андоррі – невеликому незалежному князівстві, розташованому між Францією та Іспанією, де іспанською практично ніхто не говорить. Безумовно, певний словниковий запас, отриманий у школі, у людей, які проживають тут, все ж таки є, але в розмові вони швидко збиваються і переходять на каталонську.

Каталанським наріччям також користуються у Валенсії, на Балеарських островах і навіть у Франції – на острові Сардинія.

І хоча їх діалекти відрізняються, місцеві жителі при зустрічі з представниками інших каталаномовних регіонів цілком стерпно розуміють один одного.

У чому відмінність каталанської мови від іспанської

Хоча каталанська вимова трохи нагадує іспанську, це пояснюється, швидше, довгим періодом співіснування в рамках однієї держави, ніж загальним походженням. Зрозуміло, за ці роки каталонці сприйняли деякі особливості кастильського наріччя, але відмінності все ж вельми помітні. Вони проявляються і в лексиці, і в граматиці, і в фонетиці.

Причому, якщо спробувати розібратися, в чому різниця між іспанською та каталонською мовами, виявиться, що відмінностей досить багато.

  1. Близькість каталонської лексики до французької мови. Багато слова каталонці вимовляють так само, як і французи. Наприклад, «будь ласка» по-іспанськи por favor, по-французьки – s’il vous plaite, а по-каталанськи – si us plau; «продавати» по-іспанськи буде vender, а по-французьки та по-каталанськи – vendre.
  2. Велика кількість шиплячих. Приголосні Ж, Ш, З в іспанській мові взагалі відсутні, зате французи та каталонці активно вживають їх у багатьох словах.

Перелік відмінностей можна продовжити, однак ці нюанси більше цікавлять лінгвістів. А на питання про те, чим каталонська мова відрізняється від іспанської, можна відповісти набагато простіше: вся річ у тім, що каталонці та іспанці відчувають себе різними народами зі своїми засобами спілкування.

Чи існують діалекти каталанської

Як у будь-якої мови, у каталанської є свої діалекти. Їх переважно використовують жителі Середземноморського узбережжя Іспанії та Франції.

У Валенсії, наприклад, поширена валенсійська мова, який більшість фахівців визнає наріччям, спорідненим каталонській.

На Балеарських островах, острові Сардинія, на півдні Франції використовується східно-каталонський діалект, в інших областях Іспанії більш поширений західний.

Лінгвісти називають критерієм поділу вимова ненаголошених голосних О, А, Е. Носії західно-каталанського діалекту вимовляють їх чітко – так, як пишуть. У східних же діалектах ці звуки звучать неясно, часто — це щось середнє між Е й І, О та А.

Висновок

Каталонці пронесли любов і повагу до своєї мови через століття, не втративши її та зберігши для нащадків. Самобутня і древня каталонська мова і сьогодні звучить у Барселоні, Валенсії та інших містах – на ній говорить близько 11 млн людей в різних країнах Середземноморського басейну. І що б не говорили недоброзичливці, це зовсім не діалект, а самостійна мова, на якій складали свої вірші ще середньовічні трубадури.

Що таке каталонська мова: Відео

Статті по темі