Чехія – мальовнича країна з безліччю визначних пам’яток. Щоб ознайомитися з ними, доведеться постійно переміщатися як усередині міст, так і між ними. Тому, плануючи подорож в цю країну, слід з’ясувати, як влаштований громадський транспорт у Чехії.
Загальні відомості про систему громадського транспорту в Чехії
Подібно іншим країнам ЄС Чехія зробила ставку на розвиток громадського транспорту. В даний час країна має розгалужену мережу залізниць і безліч міських та міжміських автобусних маршрутів.
У більшості великих міст Чехії є трамвайне сполучення, а в Празі є ще метро і канатна дорога. Після 45-річної перерви у столиці відновив роботу тролейбус.
У невеликих містах, наприклад Карлових Варах, міський транспорт представлений переважно автобусами.
Особливість чеського транспорту полягає в суворому дотриманні розкладом.
Деякі автобуси та трамваї продовжують свою роботу в нічний час, причому без збільшення вартості проїзду. Автобуси обладнані кнопкою STOP, що дозволяє здійснити зупинку на вимогу.
У великих містах країни, включаючи Празі та Брно, створена єдина система міського транспорту, що дозволяє користуватися єдиним квитком для всіх видів поїздок. Це дає можливість мандрівникові не тільки заощадити на транспорті, але і досить швидко добратися практично до будь-якої точки столиці Чехії чи іншого міста країни.
Як працює празьке метро
Єдиний в країні метрополітен розташований в Празі. Він складається з трьох гілок, які заведено називати літерами A, B і C. Сукупна довжина ліній становить близько 65 км. Загальна кількість станцій празького метро – 61.
Схема метро Праги:
Розташування станцій підземки дозволяє туристам дістатися у всі найбільш цікаві райони столиці. Так, Hradcanska дозволяє потрапити в район Празького Граду (замку), Staroměstská розташована неподалік від Карлового мосту та Староміської площі, а від Nádraží Holešovice можна легко дістатися до знаменитих співаків Кржижикових фонтанів.
Особливістю станцій празького метро є величезна кількість виходів. При цьому з-за того, що велика частина станцій розташована не дуже глибоко, ескалатори встановлені далеко не скрізь.
Час роботи празького метро в будні й неділю – з 5.00 до 24.00. У п’ятницю і суботу його робота продовжується на годину – до 01.00.
Інтервал між прибуттям поїздів становить від 4 до 10 хвилин, а в години пік скорочується до 3 хвилин.
Півгодинна поїздка на метро по центру міста обійдеться близько 25 крон.
Особливості залізничного сполучення
Всі міста Чехії з’єднані залізничним сполученням. При цьому поїзди слідують строго за розкладом, а квитки на них завжди є у продажу.
Особливістю чеських залізниць є те, що придбаний квиток не прив’язаний до конкретного поїзда, а дійсний у всіх складах, наступних за замовленим маршруту. Це означає, що вироблена вами оплата дає право вийти з поїзда в будь-якому проміжному пункті його прямування, ознайомитися з визначними пам’ятками та сісти в будь-який наступний склад, що йде в тому ж напрямку.
У країні використовуються три основних типи вагонів: класичні купейні й плацкартні, а також типові для більшості невеликих європейських країн загальні вагони з сидячими місцями.
Через офіційний сайт компанії České dráhy, який доступний англійською та чеською мовами, можна придбати квитки на усі поїзди.
Одним з найважливіших транспортних вузлів Праги є розташований на південному заході столиці Смиховський вокзал. Його перевагою є близькість до нього станції метро та зупинки безлічі трамвайних маршрутів. Докладніше про залізничні дороги читайте в матеріалі “Залізничне сполучення та напрямок поїздів в Чехії“.
Як працюють автобуси в Чеській Республіці
Єдиний спосіб дістатися до відомих віддалених містечок, таких як Карлові Вари та Ческі-Крумлов, – міжміські автобуси. Їх маршрути та розклад наведено на сайті. Квитки на автобуси можна купити на автовокзалах або безпосередньо у водія.
Найбільшим у країні є празький автовокзал Флоренц. Звідси відправляються автобуси практично у всі міста Чехії. Дістатися до автовокзалу можна на метро, доїхавши до станції Florenc, скориставшись лініями B і C.
Поїздка в автобусі обходиться дешевше, ніж в поїзді, проте на неї доведеться витратити більше часу.
Крім міжміських розвинені й внутрішні міські автобусні маршрути. У більшості міст значна їх частина прокладена далеко від центру.
Розклад автобусів розміщується на зупинках. Окремо існують денні та нічні маршрути. Денний рух починається о 04.30 і триває до 0.00. Інтервал руху вдень зазвичай становить від 10 до 30 хвилин.
У 0.30 починається робота нічних маршрутів. Проходить вона з інтервалом до 40 хвилин і закінчується в 4.30.
Кращий спосіб потрапити з Праги в аеропорт Рузіне, розташований за межами міста, – скористатися автобусними маршрутами № 100 і 119.
Як влаштовано трамвайне сполучення
Основним способом переміщення по великих містах Чехії є трамвай. Так, у Празі в денний час курсують трамваї по 24 маршрутами з інтервалом від 4 до 10 хвилин. У нічний час їх кількість скорочується до 9 (причому більша частина маршрутів не збігається з денними), а інтервал руху зростає до 40 хвилин.
Турнікетів і кондукторів в празьких трамваях немає. Квитки потрібно купувати в терміналі або різних кіосках, які можна знайти практично в будь-якій точці міста.
На вході в кожен вагон розташований спеціальний компостер, який автоматично проставляє дату і час компостування.
Майже половину трамвайного парку Праги становлять кілька застарілі вагони Татра-Т3, а чверть – надсучасні Škoda 15T. Незалежно від року випуску, технічний стан складів зазвичай дуже хороше.
Карта трамваїв Праги, поєднана зі схемою метро:
Розклад руху по кожному маршруту доступно на сайті.
Крім звичайних, в Празі є два трамвайних маршрути, призначених виключно для туристів. На першому з них – № 23 – використовуються характерні для другої половини XX століття трамвайні вагони Tatra T3SU, а він від зупинки Královka до зупинки Zvonařka.
Другий маршрут був раніше відомий під № 91, а зараз це туристичний маршрут № 41. По ньому курсує історичний трамвай, побудований ще в 1920 році.
Слід він від депо Vozovna Střešovice, в якому знаходиться музей празького трамвая. По ходу трамвая розташовано безліч пам’яток, включаючи Празький Град, Королівський сад і Площа Республіки. А кінцевою його зупинкою є Výstaviště Holešovice.
Ще один цікавий трамвайний маршрут – № 22 – пролягає повз безлічі знаменитих празьких пивних ресторанів, завдяки чому його називають “пивний маршрут”. До речі, насолодитися пінним напоєм можна і в колишньому трамвайному депо, переобладнаному під пивну, яке тепер має назву První Pivní Tramwa. Дістатися туди можна трамваями № 11 та 14, вийшовши на зупинці Spořilov.
Насолоджуючись неспішними та комфортним подорожжю по столиці Чехії, не варто забувати про придбання та компостування квитків – їх наявність перевіряють контролери, які зазвичай ходять по вагонах у супроводі співробітників поліції.
Штраф за безквитковий проїзд становить 800 крон, що в 33 рази перевищує вартість півгодинної поїздки.
Півтори години подорожі на празькому трамвая обійдуться в 32 крони, а за 160 крон можна кататися цілу добу.
Як працює канатна дорога в столиці Чехії
У Празі розташована єдина у всій Чехії канатна дорога, що з’єднує пагорб Петршин і центральну частину міста. Маршрут її руху – від трамвайної зупинки Újezd через парк Nebozizek на вершину Петршина пагорба. Працює вона протягом усього тижня.
У період з листопада по березень час її роботи з 09.00 до 23.20, у високий сезон дорога працює на 10 хвилин довше – з 09.00 до 23.30.
Протяжність маршруту – трохи понад 500 метрів.
На фунікулері діють єдині празькі проїзні квитки.
Як і де можна придбати квитки
Купити квитки на всі види транспорту в Празі можна в автоматах, кіосках або касах під вивіскою “Prazska integrovana doprava”. Знайти такі каси можна на великих трамвайних і автобусних зупинках або на станціях метро.
Квитки на проїзд бувають наступних категорій:
- короткий – на 30 хвилин проїзду в будь-якому виді транспорту, включаючи пересадки. Варто 24 крони;
- стандартний – на 90 хвилин проїзду за 32 крони;
- на 24 години – 110 крон;
- на 72 години – 310 крон.
Крім того, доступні наступні види проїзних:
- на 30 днів – 670 крон;
- на 90 днів – 1880 крон;
- на 1 рік – 6100 крон.
На відміну від звичайних квитків, проїзні доступні для покупки тільки в спеціальних касах, розташованих на станціях метро і в аеропорту.
Основні категорії квитків можна також придбати з допомогою SMS на номер 90206. З рахунку спишеться сума, рівна вартості обраного квитка + тариф за повідомлення.
З 2016 року звичайні проїзні витісняються пластиковою карткою, яка називається “литачка”. Придбати її можна в тих же касах, що і проїзні, при цьому коштує вона дешевше – карта на місяць обійдеться в 550 крон.
Як працює чеське таксі
Як і у всіх цивілізованих країнах, служба таксі в Чехії розвинена досить добре. Вночі, коли інтервал руху автобусів збільшується, а метро закривається, таксі стає основним засобом пересування по Празі.
Іноді туристична привабливість Праги та природна підприємливість чехів призводить до того, що деякі водії намагаються обрахувати своїх пасажирів-іноземців. Тому при посадці у таксі потрібно переконатися в тому, що водій увімкнув лічильник.
Тарифи у різних служб відрізняються, але в середньому поїздка обходиться у 25 крон за кілометр шляху плюс 35 крон за посадку.
Транспортні програми та сайти
Не заплутатися в розгалуженій мережі чеського громадського транспорту планувальник допоможе маршрутів. Такі сайти та програми зазвичай дозволяють задати початкову і кінцеву точку подорожі, а потім вибрати бажані види транспорту. Багато з них дозволяють виключити пересадки.
Одним з найбільш корисних ресурсів подібної спрямованості, що дозволяє спланувати поїздки як на якомусь певному виді транспорту, так і з використанням різних його видів практично по всій території Чехії, є сайт Іdos, доступний чеською, англійською та німецькою мовами.
Альтернативний варіант – сайт spojeni.dpp.cz.
Складати маршрути “на льоту” за допомогою мобільного телефону і планшета можуть допомогти спеціальні програми. Найзручніша з них – DPP INFO, доступна для скачування на сайті. Розроблене транспортною компанією додаток дозволяє прокласти маршрут по Празі на будь-якому виді громадського транспорту.
Висновок
Для знайомства з Прагою цілком достатньо придбати єдиний проїзний, з яким можна їздити й на трамваї, і в метро, і на автобусі, і навіть по канатній дорозі. При більш тривалому перебуванні в країні вигідніше буде купити «литачку» на місяць.
Пересуватися між містами Чехії зручніше поїздом, оскільки завжди можна вийти на проміжній станції та трохи прогулятися, не побоюючись того, що потяг вирушить без вас: продовжити подорож можна іншим поїздом, наступним в оплаченому вами напрямку.
Сайти транспортних компаній і спеціальні програми можуть значно полегшити складання маршруту і купівлю квитків.