Меню Закрити

Возз’єднання сім’ї в Чехії як підстава для імміграції

Возз’єднання сім’ї в Чехії у 2024 році або віза по возз’єднанню родини – що це таке, кому вона підходить, як її отримати і чого від неї чекати. Як простому іноземцю забрати з собою в Європу сім’ю, якщо його запросили на роботу або він вступив в чеський виш. І найпопулярніше запитання: краще обом подружжю переїжджати в Чехію по трудовій карті або дочекатися, поки карту отримає один і потім з ним возз’єднатися.

Возз'єднання сім'ї в Чехії

Що це таке

Віза за возз’єднання з сім’єю (Dlouhodobé vízum za účelem sloučení rodiny) видається родичам першого кола іноземця з довгостроковим дозволом на перебування в Чехії. Якщо у вас є віза з дозволом на перебування понад 90 календарних днів, ви можете запросити вашу сім’ю в Чехію жити разом з вами. Якщо ви учень спеціалізованих мовних курсів, студент, працівник за наймом або бізнесмен, то ваша сім’я може возз’єднатися з вами в Чехії.

Хто має право

Подаватися по візі возз’єднання сім’ї може лише обмежене коло родичів:

  • цивільна дружина/чоловік (вкрай малоймовірний варіант);
  • чоловік/дружина;
  • одностатевий партнер;
  • діти до 18 років;
  • діти від 18 до 26 років, якщо вони є студентами денного відділення, які не працюють та є утриманцями батьків;
  • батьки старше 71 року при обліку, що запрошує дитина є єдиною дитиною батьків, крім цього батько повинен бути одиноким. Також можуть бути витребувані медичні довідки, які підтверджують, що батьки вже не в змозі про себе піклуватися.

Батьки. На що звернути увагу

Якщо ви забираєте батьків за довідкою про стан здоров’я, то вас можуть зобов’язати жити з батьком в одній квартирі/будинку. З цього питання можуть ходити державні інспекції, і, якщо виявиться, що батько живе окремо, його вид на проживання буде переглянутий. Також, якщо батько був запрошений по медичній довідці, він буде позбавлений певних прав, наприклад, водити машину або щось подібне.

Брати, сестри та свати

В деяких випадках можна забрати ще деяких літніх родичів, наприклад, бабусю, якщо про неї нікому піклуватися, але якщо ви намагаєтеся вивезти й своїх батьків, і бабусю, то буде відмовлено всім. Влада Чехії порекомендують нікуди не їхати й піклуватися про бабусю. Возз’єднання в цих випадках працює лише так, що запрошують одного, кинутого там, на батьківщині літньої людини, а не так, що вся сім’я переїжджає, щоб забрати його.

Наявність ВНП у вашого брата, сестри, друзів, родичів або кого-небудь ще не дає вам жодних додаткових переваг при відкритті довгострокової візи в Чехію. Ви не можете з ними возз’єднатися і не можете розраховувати на пільги при розгляді візи.

З ким можна возз’єднатися

Яким типом дозволу на проживання повинен володіти той, хто запрошує, щоб отримати право забрати з собою в Чехію близьких:

  • Вид на проживання від 1 року (будь-який: студентський, бізнес, трудовий);
  • Постійне місце проживання в Чехії;
  • Постійно місце проживання в будь-якій країні ЄС, якщо запрошує офіційно зареєструвався в Чехії;
  • Громадянин Чехії;
  • Громадянин ЄС, якщо він офіційно зареєструвався в Чехії.

Як забрати сім’ю

Людина, що запрошує повинна забрати свою сім’ю на свої доходи. Вона повинна надати підтвердження про зарплату, якого вистачить на всіх людей, яких він запрошує. Ці кошти вираховуються за спеціальними державними таблицями.

Крім оплати їжі та одягу, у вас також будуть контролювати кошти на житло. Тобто ви надасте довідку про оренду або про іпотеку і витрати на комунальні платежі, після чого у вас все одно повинні залишитися кошти на їжу та одяг на всіх людей, яких ви запрошуєте. Якщо у вашому випадку не йде мова про оренду або іпотеку, тоді ви повинні надати лише витрати на комуналку.

Запросити свою сім’ю на мінімальну зарплату не можна, що випливає з усього вищеописаного.

Які дає права

Запрошені особи володіють такими ж цивільними правами, як і ви. Якщо ви запросили дружину за трудовим ВНП, вона також отримає трудовий ВНП, з яким має право працювати.

Дозвіл на проживання на підставі возз’єднання сім’ї залежить від дозволу запрошує. Його можна продовжити, тільки якщо документи продовжив той, хто запрошував, тобто у нього є дієвий ВНЖ або ПМЖ в Чехії.

Забрати з собою в Чехію цивільних подружжя вкрай складно. Після низки перевірок запрошеному все одно можуть відмовити. Винятком є одностатеві партнери, чий офіційний шлюб заборонений в ряді країні світу, але дозволений в Чехії, тому такі союзи прирівнюються до шлюбу.

Трудова карта

В даний час єдиним надійним і доступним способом імміграції є відкриття трудової карти. Це новий проект Євросоюзу, який комбінує в собі відразу два важливих документи: дозвіл на проживання та дозвіл на роботу. Зважаючи на те, що чеський ринок праці, завдяки безлічі міжнародних компаній, дуже потребу в кадрах, Чехія полегшила отримання ВНЖ іноземними працівниками, готовими допомогти їй вирішити її невеликий дефіцит робочих рук і голів.

Трудова карта видається на 2 роки з можливістю багаторазових продовжень. Іноземець, який прожив у Чехії 5 років, має право претендувати на статус Постійного резидента ЄС (або ПМЖ – постійне місце проживання).

Іноземець з ВНП, яке, в даному випадку, має право на вигідні іпотеки, безкоштовні дитячі садки й школи для своїх дітей, користування державними соціальними та медичними фондами й багато іншого.

Трудові карти чи возз’єднання

Розберемо саму часту ситуацію. Два подружжя з дітьми або без) планують іммігрувати в Чехію. Для них ідеально підходить трудова карта. По ній можна жити й працювати в Чехії та подорожувати по всьому Європейському союзу, вона дає масу цивільних прав і надає всі соціальні страховки, як у чехів.

Оформлення трудової карти на одного дорослого людини в нашій фірмі варто 3500 євро. Отже, сім’я заплатить 7000 євро за два пакети. Чому виникає логічне питання: чи варто відкривати дві трудові карти або дешевше і простіше зробити лише одну, а другого з подружжя потім возз’єднати з першим?

Сильні сторони відкриття двох трудових карти:

  • сім’я приїде в Чехію одночасно;
  • сім’я не повинна представляти ніяких доходів на жодному етапі розгляду трудових карт.

Слабкі сторони двох трудових карт:

  • дорогувато.

Сильні сторони возз’єднання:

  • не треба платити за другу трудову карту.

Слабкі сторони возз’єднання:

  • треба надавати доходи не тільки на себе, але і на дружину, а якщо є діти, то й на дітей. Один чоловік повинен заробляти в Чехії стільки, щоб утримувати всю сім’ю, інакше їм не дадуть візу.
  • запрошені рідні приїдуть на рік пізніше запрошує.

Щоб запросити родину по возз’єднанню, необхідно надати довідку про доходи з роботи за 6 місяців. При цьому, цих доходів повинно вистачати на всіх запрошених. На основі цієї довідки, рідні підуть подавати документи в посольстві у себе вдома і приїдуть, в кращому випадку, через 4-6 місяців. Часом посольство затягує розгляд документів на рік. Виходить, що сім’я приїде на рік, а то і півтора пізніше, ніж запрошувач.

Якщо відкривати відразу дві трудові карти, то право на в’їзд до Чехії з ним обоє отримають одночасно або майже одночасно. Ніяких довідок про доходи подавати не потрібно, оскільки обидва дорослих їдуть на гарантовану зарплату, на яку їх запросив чеський працедавець.

Економія

Вона стоїть під питанням і не завжди простежується (особливо якщо в сім’ї є іпотеки та кредити, тому що зарплата повинна тоді перекривати і їх). Ви заощадите 3500 євро, будете жити понад рік окремо в різних країнах і запрошує буде платити досить вагомі податки.

Соціальні податки в Чехії становить близько 45%. Щоб запросити дружину та двох дітей, треба своєю зарплатою покрити їх прожитковий мінімум, при цьому ще і 45% від цієї суми віддати на податки. Чи вийде у вас при цьому заощадити, залежить від витрат на житло і конкретних обставин.

Ця схема більш підходить людям, які по конкретних причин бажають пустити в імміграцію лише одного з подружжя. Наприклад, чоловік їде на роботу, промацує грунт, готує всі для родини, в цей час мама на батьківщині чекає, поки дитина закінчить дитячий сад, щоб з першого класу піти в чеську школу. У цьому випадку, рік очікування буде запланованим.

Важливо розуміти, що якщо запрошує позбудеться ВНП (наприклад, за порушення закону), то його втратить і вся сім’я, включаючи дітей. Якщо ж обидва дорослих буде мати незалежний ВНП, то при депортації, другий не зобов’язаний їхати з Чехії та може залишити в ній і дітей.

Давайте призведе приклад (наведені в прикладі цифри не обов’язково є реальними) для розуміння логіки:

Сім’я платить іпотеку 13000 крон на місяць, має кредит 3000 крон на місяць, сплачує комуналку в розмірі 4000 крон в місяць, їсть на 7000 крон з дітьми, одягається на 3000 крон. Отже, мінімальну зарплату, яку у вас запитають, щоб ви отримали право забрати сім’ю, повинна бути 30000 крон. Податки в цьому випадку складуть близько 12000 крон. Більше дітей, вище іпотека, більше кредит, значить, зростає зарплата і податки.

Відсутність у Чехії

Якщо ви вважаєте, що зможете отримати трудову карту (це ж стосується до будь-яких інших типів ВНП) і, поки сім’я залишається на батьківщині, ви проведете з ними час, то повинні розуміти, що порушите свій стаж проживання в Чехії. Чому це важливо?

Від першого дня вашої реєстрації в Чехії в якості резидента починає бігти термін, який ви повинні назбирати, щоб згодом стати постійним резидентом ЄС. Це 5 років. Протягом цих 5 років ви можете бути в Чехії лише 2 місяці на рік. Всього 10 місяців. Отримати ВНП і планувати все-таки продовжувати жити на батьківщині всією сім’єю буде означати порушення або скорочення строку проживання, про що ви пошкодуєте пізніше, коли прийде час і ви з власної вини заберете в себе можливість жити в Європі без візи.

З видачею ПМП для вас стануть історією всі продовження і візи. ПМП видається один раз і довічно з обміном біометричної картки кожні 10 років. Іноземець з ПМП може подаватися на чеське громадянство після 10 років проживання в Чехії (рахує від найпершого дня реєстрації в Чехії) або не подаватися ніколи та жити з ПМП все своє життя.

Віза по возз’єднанню родини – дуже зручний документ, який, до того ж, нерідко, досить швидко розглядається у посольстві Чехії. Сьогодні ви дізналися, хто має на неї право та в якому разі вона має сенс.

Статті по темі