Культура кожної країни відображається не тільки в мистецтві і архітектурі. Відрізнити одну народність від іншої дозволяють традиції повсякденному житті – народження дітей, хрестини, вступ у шлюб. І якщо ви шукаєте, де б організувати незабутню подію, весілля в Німеччині у 2025 році – як раз те, що зможе задовольнити ваші вибагливі мрії. Радує погляд природа, величні замки і широкий розмах, з яким німці все частіше воліють організовувати такі церемонії, можна знайти в цьому затишному куточку Європи.
На які етапи поділяється церемонія одруження
Сценарій німецької весілля включає в себе кілька етапів, заснованих на подіях, які відбуваються до знаменного дня, протягом і після. Точно можна сказати одне: все побачене і пережите неодмінно подарує найяскравіші враження і спогади.
З точки зору дотримання формальностей, у Німеччині розрізняють цивільну церемонію і церковну. На відміну від українських весіль, все, що відбувається в тутешньому Загсі, не відрізняється особливою пишністю і подіями.
Вступ у шлюб проходить при малій кількості людей і іноді навіть без святкових атрибутів. А от вінчання в церкві – подія одночасно пишне, феєричне та урочисте.
Що відбувається до весілля
Важливої події в житті молодят передує підготовчий етап. Починається все з того, що родичі, знайомі та друзі пари спільними зусиллями створюють весільну газету. У ній розповідається історія: як починалися стосунки, де познайомилися майбутні подружжя, як розвивалися події далі.
Всі ці нотатки переплітаються зі смішними випадками з життя, фотоколажами, спільними фотографіями, інтерв’ю з особами, яким довелося спостерігати за процесом формування нової сім’ї. Зібраний воєдино матеріал презентується всім запрошеним на святковому банкеті в якості сувеніра на довгу пам’ять про знаменну подію.
Традиційної перед одруженням є вечірка, яка організовується нареченою в домі її батьків.
Офіційні запрошення на захід ніхто не розсилає, оскільки відвідування його є подією, логічно випливають з усього, що відбувається на цьому етапі. Про нього відомо всім, а тому кожен сам вирішує, йти на нього чи ні.
Зазвичай батьки нареченої накривають “шведський стіл”, але цілком доречним вважається, коли гості самі приносять з собою частування. В основному це випічка, алкоголь, закуски. Така вечеря має свою назву – Der Polterabend. Він виконує функцію свого роду генеральної репетиції основного урочистості.
Кульмінаційним моментом заходу є биття посуду і домашнього начиння, яку всі присутні приносять з собою спеціально для цієї мети. Це можуть бути:
- столові сервізи,
- статуетки,
- горщики для квітів,
- вази.
Всі ці осколки та черепки майбутньому подружжю необхідно зібрати. І чим краще у них це вийде, тим більше шансів, що шлюб виявиться щасливим. Ця традиція покликана принести щастя молодятам, а розбите скло повинно відігнати злих духів від їх сімейного вогнища.
Ще один обряд доведеться дотриматися при купівлі весільного взуття нареченою. Вважається, що гроші на неї юна особа повинна була збирати з самого дитинства: це свідчить, що майбутня дружина буде ощадливої й економною.
День одруження
Традиційне весілля починається з цивільної розпису у відділі реєстрації шлюбів. Тут присутні тільки найближчі родичі. Далі слід церковний обряд вінчання. Найкращим часом для нього вважається час до полудня.
Німці вірять, що ранкові сонячні промені примножують щастя молодят. У стародавні часи, якщо не виходило провести церемонію в першій половині дня, служителі церкви переводили годинник, щоб все виглядало належним чином.
У день весілля, який у Німеччині зветься Die Hochzeit, наречений забирає наречену з дому батьків в екіпажі, запряженому кіньми. Нареченій при цьому дуже не рекомендується обертатися назад, оскільки це вірний шлях до другого шлюбу.
Процедура вінчання починається з того, що молоді входять у церкву разом під руку по проходу, вкритому рожевими пелюстками. Молодій дружині на голову надівається вінок, інкрустований бісером і дорогоцінним камінням. Вона повинна носити його до закінчення цього дня. В руках у наречених – свічки, повиті стрічками та квітами.
Весільний букет дівчини, для якої цей шлюб перший, складається з мирта. Цю традицію ввела ще королева Вікторія, донька якої вступила в шлюб з німецьким імператором. Обряд прижився, тому сучасні наречені завжди вставляють в букет гілочку мирта.
Весільний кортеж можна дізнатися за білим стрічкам, які кріпляться до антен на автомобілях, і за гучними сигналами клаксонів. А ось святкову вечерю оплачують батьки обох сторін у рівних частках.
Що відбувається після весілля
Після того, як відгриміли святкові салюти, але наречені ще не встигли помчати у весільну подорож, організовується ще одна присвячена до цієї події вечеря. Німці святкують цей день у батьківському домі нареченої або там, де буде жити молода сім’я. Зазвичай ця подія є продовженням першого дня весілля.
І ось тут і починається справжнє веселощі. Цей захід завжди зазначено конкурсами, розвагами, куштуванням того, що залишилося від попереднього дня. Вдалим воно буде вважатися в тому випадку, якщо на ньому було багато дітей.
Тут заведено красти наречену. У Німеччині її ховають, а молодий чоловік з допомогою спеціальних підказок повинен відшукати свою кохану.
В якості штрафу за недбале ставлення до свого обов’язку берегти дружину він може запропонувати викрадачам грошовий викуп, заспівати, станцювати, пообіцяти виконувати якісь обов’язки по дому.
Традиції німецької весілля
Усі дні святкування супроводжуються нескінченними обрядами та традиціями:
- на руці у німецької нареченої після весілля можна побачити два кільця. Одне наречений дарує до церемонії, коли просить її руки. Для цих цілей він вибирає що-небудь дорожче. А ось в день одруження молодята обмінюються більш простим варіантом цього весільного атрибуту;
- напередодні важливої події молоді повинні посадити кущ троянди або дерево;
- весільний букет зазвичай складають з квітів з білими бутонами;
- мінімальний шлюбний вік в Німеччині – 18 років. Одружитися з 16 років дозволяється тільки отримавши дозвіл батьків.
- біле плаття нареченої мало чим відрізняється від того, що прийнято на всій європейській частині континенту. Але така традиція поширилася тут тільки у другій половині XX століття. До цього періоду юні особи вінчалися в національних костюмах, а жінки старшого віку – в сукнях з важкої парчі;
- відразу після церемонії вінчання, при виході з церкви, молодим пропонують розпиляти колоду, що ще раз нагадує їм про те, що тепер всі обов’язки вони будуть ділити;
- під час урочистої вечері наречена щедро посипає всіх присутніх зерном і сіллю, які заховані в потайних кишеньках її сукні. Такий обряд означає, що молода дружина намагається залучити добробут в сім’ю;
- меню в день весілля складається особливо ретельно. На столі має бути не менше 20 страв. Гостям дозволяється брати з собою додому частування зі столу. Асортимент страв залежить від землі, де проходить бенкет. Для Нижнього Рейну характерний суп з яловичиною, м’ясо і картопля, боби, квашена капуста, телятина в сливовому соусі. А ось в Баварії на стіл ставлять суп з локшиною, печеня, запеченого коропа і смажені ковбаски. Тут же вам пощастить скуштувати знаменитий весільний німецький суп, який в народі називається «суп нареченої» – м’ясний бульйон зі скибочками хліба. В ньому ж гості можуть знайти тріски, зерно, шматочки віника. Прикмета свідчить, що, поївши такого частування, молода дружина стає справжньою господинею;
- святковий торт повинен складатися з п’яти ярусів, кожен з яких уособлює певний етап у житті людини – народження, перше причастя, шлюб, поява в сім’ї дитини, смерть;
- закінчення застілля супроводжується урочистим виходом молодих із залу святкування доріжкою, посипаною хвоєю. Це має принести в дім добробут і фінансову стабільність. А самих молодят обсипають рисом;
- місце, де молодята проведуть свою першу подружню ніч, повинні відвідати всі друзі і родичі і залишити там цікавий сюрприз.
Традиційним вважається і перший танець молодих. Після нього новоспечена наречена повинна запросити на вальс свого батька, а потім наречений запрошує свою маму. Завершують обов’язкову танцювальну програму мама нареченої та батько нареченого.
Готуємо подарунки
Окремої уваги заслуговують німецькі весільні традиції щодо подарунків. І тут потрібно віддати належне практичності та передбачливості бюргерів.
Найчастіше всім запрошеним, поки молодята насолоджується медовим місяцем, надсилаються записки, що потрібно подарувати й в який день це можна доставити. До приїзду новоспеченого подружжя їх буде чекати цілу купу подарунків, найголовніше – необхідних для їх спільного життя.
Другий спосіб привітати молодих – презентувати їм деяку суму. Іноді винуватці події відкривають спеціальний весільний рахунок, на який всі запрошені можуть перерахувати «подарунок». Нерідкі випадки, коли в місці святкування встановлюється спеціальна коробка, куди кожен вхідний може покласти своє привітання. А ось те, скільки дарують на весілля, залежить від ступеня споріднення з молодятами.
Які є способи організації весілля в Німеччині
Організація весільного заходу в чужій країні – справа клопітна. Тому зайнятися цим питанням самостійно буде не найкращим рішенням. Для цього доведеться витратити багато сил і часу.
Поетапно процес можна представити наступним чином:
- Вибір місця проведення церемонії.
- Бронь готелю і покупка квитків в обидва кінці.
- Запис на реєстрацію шлюбу в РАГСі.
- Вибір тематики весілля.
- Замовлення ресторану.
- Оренда автомобіля.
- Оформлення візового дозволу на в’їзд.
Купівлею сукні, костюма і кілець краще всього зайнятися ще на батьківщині, якщо хочете заощадити. Якщо фінансове питання не є визначальним, довірте цю відповідальну справу весільного розпорядника.
Якщо належить зв’язати себе узами з представником німецької держави, процедура буде виглядати трохи складніше, оскільки буде пов’язана з отриманням візи нареченої.
Для подачі у консульство майбутньому чоловікові доведеться підготувати підтвердження своєї фінансової спроможності, достатньою для утримання повноцінної сім’ї. Як проходить церемонія і які потрібні документи для в’їзду, читайте в нашій статті «Укладення шлюбу з німцем».
Місце проведення церемонії
Свято, присвячене створенню нової сім’ї, завжди планується так, щоб воно надовго залишилося в пам’яті. А тому вибір місця його проведення – одна з важливих складових успіху. Любителям романтики надано великий вибір середньовічних замків. Як правило, вони оточені красивими парками та ставками, а це дає право сподіватися на приголомшливу фотосесію.
- Баден-Вюртемберг – земля в південно-західній частині країни, яка розташувалася на кордоні зі Швейцарією і Францією. Одне з наймальовничіших місць в Німеччині завдяки гірському масиві Шварцвальд і величного замку Гогенцоллернів, побудованому в XIX столітті.
- Баварія – тут можна провести по-справжньому королівське весілля з білою каретою, червоною доріжкою і величезною кількістю квітів. У давні часи В тутешніх замках вінчалися короновані особи. Дух цих церемоній досі витає в повітрі. Перлина Баварії – Кельн. Розташувався на Рейні старовинне місто приваблює романтиків з усього світу багатовіковими замками – Зацвай, Эльтц, Рейхсбург Кохем. Місцем свого весілля цей куточок Німеччині обирають ті, хто любить спокій і тишу.
- Баден-Баден – один з найдавніших німецьких містечок. Він приваблює туристів своєю старовинною архітектурою. Саме звідси ви зможете привезти найяскравіші й унікальні фотографії.
- Дюссельдорф – сюди краще податися тим, хто віддає перевагу сучасне мистецтво. Окрасою весільного свята стануть висотні будівлі, дзеркальні фасади, мінімалістські мотиви в екстер’єрі будівель.
У скільки обійдеться весілля в Німеччині
Всупереч своїй практичності та економності, німці витрачають досить великий бюджет на найголовніші події в житті, включаючи весілля. А тому будьте готові, що для цього свята знадобиться трохи більше грошей, ніж у себе на батьківщині. Приміром, оренда замку на весь день може обійтися в кілька десятків тисяч євро. Дешевше буде забронювати його тільки на час проведення офіційної церемонії.
В цілому всі затрати будуть коливатися в межах 6-12 тисяч євро. Вартість включає (ціна вказана в євро):
- сукня для нареченої – 800-1500;
- макіяж і зачіска – 200-400;
- оренда залу – 300-500;
- костюм для нареченого – 500-800;
- прикраса залу – 500-700;
- кільця – 500-2000;
- святкове меню – 50-110 євро на одну особу;
- торт – 300-500;
- музика і ведучий – 1000-2500;
- поліграфічна продукція – 400-600;
- фотограф – 500-1500.
Не забувайте про мито, яку доведеться заплатити за проведення церемонії, – 100 євро. Сюди ж включіть витрати на візу, переліт та проживання.
Підсумки
Весілля в чужій країні – це завжди романтично та незабутньо. Німеччина чудово підходить для таких цілей. Для цього тут є все: мальовничі пейзажі, традиції, готовність німців навіть саму скромну урочистість перетворити в знаменну подію.
Німецький обряд одруження має дві форми – громадянську і церковну. При цьому перша є суто формальною процедурою для багатьох пар. А от вінчання в церкві – по-справжньому важлива подія, готуватися до якого починають задовго до призначеної дати.
Місцем проведення свята можна вибрати один з численних замків країни, а ось довірити підготовку заходу краще весільного розпорядника. Це, можливо, кошти не заощадить, зате позбавить вас від численних турбот. Якщо вам цікаво як влаштовані одностатеві шлюби в Німеччині, читайте нашу публікацію.