Меню Закрити

У Німеччині прийняли закон про легалізацію одностатевих шлюбів

Питання про гомосексуальні шлюбних союзах піднімалося неодноразово в багатьох європейських країнах, і Німеччина стала однією з тих, які виявилися готові переглянути своє ставлення до такого виду партнерства. Згідно з результатами соціологічних опитувань, приблизно 80 % німців вважали, що одностатеві шлюби в Німеччині повинні бути легалізовані. У 2017 році бундестаг ухвалив так званий закон про шлюб для усіх».

Одностатеві шлюби в Німеччині

Позиція політиків і церкви

Слід зазначити, що в німецькому суспільстві ставлення до одностатевих шлюбів досить неоднозначне. Наприклад, представники Християнсько-демократичного союзу, до якого відноситься і канцлер Німеччини Ангела Меркель, неодноразово заявляли, що виступають проти одностатевих шлюбів, оскільки в їх уявленні шлюб – союз чоловіка та жінки. Рішення про винесення на голосування законопроекту було прийнято для того, щоб у суспільстві було простіше досягти миру і соціальної єдності.

Ні для кого не секрет, що гомосексуальні союзи не схвалюються церквою. Відповідно, проти прийняття цього закону виступали релігійні фундаменталісти. Вони ж надавали значний вплив на своїх парафіян. Показово, що католицька церква виступила із засудженням цього закону, а ось євангельська церква його підтримала.

Історія закону про «шлюб для всіх»

До того, як парламент Німеччини легалізував одностатеві шлюби, ця ідея обговорювалася неодноразово. Наприклад, у 2001 році було прийнято рішення про те, щоб дозволити одностатевим парам оформляти відносини. Це називалося “зареєстроване громадське партнерство”.

1 січня 2005 року було прийнято рішення про те, щоб пари, які складаються в цивільному партнерстві, могли всиновлювати дітей, якщо один з батьків – кровний родич дитини. З 2013 року за рішенням Конституційного суду сталі можна усиновлення нерідних дітей у тому випадку, якщо вони вже були усиновлені одним з батьків.

Прийняття закону про легалізацію одностатевих шлюбів

Реєстрація одностатевих шлюбів неодноразово ставала каменем спотикання як для політиків, так і для громадських діячів. Але вперше на розгляд законопроект про це винесли в листопаді 2015 року представники таких партій, як «зелені» і «ліві». Парламентарії зробили понад 30 спроб його взяти, але всі вони провалювалися.

Тоді представники соціал-демократичної партії на чолі з Мартіном Шульцем зажадали все-таки провести голосування за легалізацію одностатевих шлюбів.

Після досить тривалих дебатів «Закон про введення права на укладення шлюбу для осіб однієї статі» (Gesetz zur Einführung des Rechts auf Eheschließung für Personen gleichen Geschlechts) взяли 30 червня 2017 року.

393 депутати віддали свої голоси за, 226 виявилися проти й 4 утрималося.

Значення прийняття закону

Закон, прийнятий бундестагом, є доповненням до параграфа 1353 німецького Цивільного кодексу. В ньому було змінене формулювання про те, між ким і ким може полягати шлюб. При цьому закон не говорить про те, що такі шлюби не обов’язково повинні бути визнані релігійними об’єднаннями або церквами.

Після того, як у Німеччині дозволена реєстрація одностатевих шлюбів, що складаються в них подружжя будуть мати ті ж права, що і в традиційних парах. Вони можуть спільно всиновлювати дітей.

Цивільні союзи перетворюватися в шлюби не будуть, але перебувають у таких союзах партнери зможуть подати заяву та укласти повноцінний шлюб. Свідоцтва про шлюб в цих випадках будуть датуватися тією ж датою, що й укладення громадянського партнерства. Проводиться таке нетрадиційне весілля по-різному. Це може бути просто розпис або невелика урочистість.

Легалізація закону про одностатеві шлюби у Німеччині

Дискусійні питання та технічні складності

Рішення бундестагу зустріли оплесками, хоча досі у закону залишаються противники. До того ж, не обійшлося і деяких розбіжностей з чинним законодавством. Наприклад, в Конституції Німеччини шлюб описується як союз чоловіка і жінки, який призводить до народження дітей. І саме на підставі цього сім’ї повинні отримувати підтримку з боку держави.

Також виник ряд технічних труднощів. Із-за складнощів з програмним забезпеченням нові формуляри, які не орієнтовані на гетеронормативні стандарти, зможуть випустити тільки в кінці минулого року, тому поки пари будуть записувати в графи «чоловік» і «дружина». Аналогічна проблема і з державним шлюбним реєстром: щоб перетворити його, повинні бути внесені зміни в законодавство, яке регулює цивільне стан.

Так чи інакше, але тепер Німеччина поряд з такими європейськими країнами, як Великобританія і Нідерланди, увійшла в десятку країн, що першими дозволили одностатеві шлюби. 1 жовтня 2017 року в Німеччині зареєстровано перший одностатевий шлюб. Щасливими молодятами стали Карл Крейле 59 років та Бодо Менде 60 років.

Таким чином, тепер у Німеччині може поєднуватися шлюбом кожна гомосексуальна пара. Такі сім’ї будуть мати ті ж права, що й традиційні. На даний момент у країні активно вирішуються питання, пов’язані з технічними труднощами та законодавчими суперечностями в питанні реєстрації одностатевих шлюбів.

Як відбувається реєстрація шлюбу в Німеччині та що для цього потрібно, читайте в статті “Особливості укладання шлюбу з німцями“.

Перший одностатевий шлюб в Німеччині: Відео

Статті по темі